SlideShare a Scribd company logo
1 of 28
Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы
Жыңғылды ауылы
Е.Айшуақұлы атындағы орта мектебі
Актанова Асима Байбатыровна
Химия пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:
Көмірсулар,
моносахаридтер
11 - сынып
Білімділік: Көмірсулар туралы түсінік
қалыптастыру. Глюкозаның құрылысы, табиғатта
түзілуі, алынуы, жалпы қасиеттері, маңызы мен
қолданылуы туралы түсінік беру және білімдерін
кеңейту ;
Дамытушылығы : Оқушылардың зейінін,
танымдық белсенділігін ,өзіндік пікірін
қалыптастыру, ой өрісін, шығармашылық
мүмкіндігін дамыту ;
Тәрбиелілігі: Оқушыларды сабақтың мазмұнына
бойынша алғырттыққа ,өз бетінше ізденуге,
бірлесіп жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Сабақ әдісі: ақпаратты-
комплексті, түсіндірмелі-
эвристикалық , сұрақ – жауап,
интерактивті оқыту әдісі
Көрнекілігі: тақырыптық
слайд, химиялық ыдыстар,
спиртшам, глюкоза ерітіндісі,
суреттер
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру
2. Жаңа сабақ
3.Химиялық диктант
4.Топтық тапсырма
5. Үйге тапсырма
6.Бағалау.
Құрылысы
Маңызы мен
қолданылуы
Химиялық
қасиеттері
Физикалық
қасиеттері
Табиғатта
түзілуі мен
алынуы
Моносахаридтер
Рибоза
ФруктозаГлюкоза
Дезоксирибоза
Глюкоза (жүзім қанты) — Денеге тез және жеңіл сіңетін қанттың
қарапайым түрі. Ол жеміс жидектерде және балда болады, денедегі суды
қалпына келтіруге пайдалануға арналған ақ ұнтақ түрінде
сатылады. Глюкоза — моносахарид тобындағы көмірсутек.
«Көмірсулар» деген атауды
1844 жылы К. Шмидт
ұсынған.
1890 ж. Эмиль Фишер
глюкозаны синтездеп, сол
арқылы оның құрылысын
дәлелдеді.
1802 ж. Луи Жозеф Пруст
глюкозаны жүзімнен бөліп
алды.
Тақырыбы: Глюкоза
11 класс
Глюкозаның табиғатта түзілуі мен алынуы
1.Табиғатта глюкоза фотосинтез реакциясы нәтижесінде
түзіледі.
2. Қантты заттарды, ең алғаш A.M. Бутлеров (1861 ж.)
кальций гидроксиді қатысында формальдегидтен
синтездеді:
3. Өнеркәсіпте глюкозаны, негізінен, полисахаридтерді
(крахмалды немесе целлюлозаны) гидролиздеп алады:
Химиялық қасиеттері
Глюкоза құрамында альдегид тобы бар көпатомды спирт
болғандықтан, альдегидтерге және
көпатомды спирттерге тән екі жақты қасиет көрсетеді.
Альдегид тобына тән реакциялары
Глюкоза жақсы тотықсыздандырғыш, жұмсақ тотықтырғыштардың
әсерінен, мысалы, күміс оксидінің аммиактағы ерітіндісімен альдегид тобы
ғана тотығып, глюкон қышқылына айналады:
Глюкозаның альдегид тобы тотықсыздану реакциясына да
түседі. Катализатор қатысында сутекпен тотықсызданғанда, глюкоза
алтыатомды спирт — сорбит түзеді:
Мыс (II) гидроксидімен қыздырғанда, альдегид тобы тотығып, карбоксил тобына
айналады және мыс (І) оксидінің қызыл түсті тұнбасы түзіледі:
Тәжірибе:
Жаңа даяланған мыс
гидроксидіне бірнеше тамшы
жүзім және алма сөлін не
аптека гюкозасымен
араластырамыз. Қыздырамыз.
Қорытынды
Қоспаның түсінің өзгеруін
алма және жүзім құрамында
глюкоза бар екені анықталды.
Тақырыбы: Глюкоза
11 класс
Глюкозаның көпатомды спирттерге тән қасиеттері
Күрделі эфирлер түзілуі. Қанттардың гидроксил топтары
этерификация реакциясына оңай түседі. Кең таралған этерификация
реакциясы ацилдеу, оны сірке ангидридімен катализатор (ZnCl2,
H2SO4 натрий ацетаты) қатысында жүргізеді. Гексозалардың тұйық
құрылымы тұйық пентаацетаттар түзеді. Қышқылмен әрекеттесу
реакциясы глюкозаның құрамында бес гидроксил тобы бар екенін
дәлелдейді. Мысалы, глюкоза сірке ангидридімен мырыш хлориді
қатысында әрекеттесіп, α-пентаацетаттар түзеді:
Тақырыбы: Глюкоза
11 класс
Жай эфирлер түзілуі. Глюкозаны метил спиртімен қышқыл
ортада алкилдесе, реакцияға гликозид гидроксилі түседі,
реакция нәтижесінде жай эфир түзіледі. Бұл реакция
глюкозаның циклді түріндегі глюкозид гидроксил тобы басқа
гидроксилдермен салыстырғанда реакцияға түскіш екенін
көрсетеді:
Тақырыбы: Глюкоза
11 класс
Спирттік ашуы. Ашытқы ферменті әсерінен ашып, глюкозадан этанол
түзіледі. Бұл процестің химизмі өте күрделі. Жүретін өзгерістерді
қысқаша былай жазады:
С6Н12O6 → 2С2Н5ОН + 2СO2
Сүт қышқылды ашуы. Глюкоза сүт қышқылды ашығанда, сүт
қышқылы түзіледі. Процесс сүт қышқылды бактерия ферменттерінің
әсерінен жүреді:
Тақырыбы: Глюкоза
11 класс
Тотығуы. Органикалық қосылыс
болғандықтан, глюкоза толық тотыға алады.
Ең соңғы өнім ретінде көміртек (IV) оксиді
мен су түзіледі. Бұл процесті ықшамдап
былай жазуға болады:
С6Н12O6 + 6O2 → 6СO2 + 6Н2O + Q
Глюкоза адам организмінде зат алмасу
процесіне қатысады. Тамақ арқылы
қабылданған крахмал, қант сияқты күрделі
көмірсулар ферменттердің әсерінен ас
қорыту жолдарында глюкозаға ыдырайды.
Адам организмінде глюкозаның негізгі бөлігі
энергия қоры ретінде жұмсалады. Тірі
организм клеткаларында глюкоза оттекпен
бірнеше саты арқылы біртіндеп тотығады.
Нәтижесінде, фотосинтез процесінде
сіңірілген энергия бөлінеді:
С6Н12O6+ 6O2 → 6СO2 + 6Н2O + Q
Көмірсулар тез ыдырап, организімді тез арада
қажет болатын энргиямен қамтамасыз етеді. Ас
қорыту каналында полисахариттер
моносахариттерге дейін ыдырап, ішек бүрлерінің
капилляраларындағы қанға өтеді. Егер қанттың
қандағы мөлшері азайса (гипогликемия)
организм шаршап, бас айналып, көз қарауытады.
Бұл жағдайда қанға немесе тері астына
глюкозаның ерітіндісін жіберсе, не кәдімгі қант
жесе, аз уақыттың ішінде-ақ гипогликемиялық
шок деп аталатын жоғарыда аталған жағдайдың
барлығы жойылады.
Қолданылуы
Фруктоза
Фруктоза мен сахароза
1. Моносахаридтер ..................... қарапайым қантты заттар.
2. Қантты заттарды, ең алғаш рет .............. 1861ж. кальций
гидрооксиді қатысында .................... гидролиздеп алды.
3. Ашытқы ферменті әсерінен ашып, ............. этанол түзіледі.
4. …................ –жеміс қанты деп атайды.
Химиялық диктант.
5. Көмірсулардың жалпы формуласы………………………
6. Дисахаридтер ............... , моносахаридтердің .... молекуласына
ыдырайды. ..........-сүт қантты.
7.Глюкоза ……….. - крахмалды өндірісте …………ерітіндісінде
қайнатып алу.
8. Сахарозаны балқытып қатырса ............ мөлдір масса түзіледі.
9. Глюкоза артық мөлшерде ............. айналып, ........... қор болып
жиналады.
10. Глюкоза адам организмінде …………… процесіне
қатысады.
Топтық тапсырма
I топ
1. Глюкоза молекуласының құрамындағы көміртегінің массалық
үлесі қандай?
2. 400 г 20% –тік ерітінді дайындау үшін қажетті фруктоза мен су
мөлшерін анықтаңдар.
3. Егер өнімнің практикалық шығымы 82% құрайтын болса, 171 г
сахарозаның гидролизі нәтижесінде түзілген фруктозаның массасын
есептеңдер.
II топ
1. 85.5 сахароза гидролизінде алынатын фруктозаның массасы
қандай?
2. 30 г глюкозаны 130 г суда ерітті. Алынған ерітіндідегі
глюкозаның массалық үлесі қандай?
3. Глюкоза спирттік жолмен ашығанда 299 г этил спирті
алынды, ол шығым 85-ті құрайды. Ашуға алынған глюкозаның
массасын есептеңдер.
Үйге тапсырма
Глюкоза туралы кішігірім хабарлама:
“Адам организміндегі глюкозаның маңызы”
Көмірсулар. Моносахаридтер. Глюкоза
№ 13, 15 - есеп

More Related Content

What's hot

Mt.1990.huvisgal
Mt.1990.huvisgalMt.1990.huvisgal
Mt.1990.huvisgaltolya_08
 
цахим үзүүлэн1
цахим үзүүлэн1цахим үзүүлэн1
цахим үзүүлэн1Tsedev Tsedvee
 
олімпіадні задачі з теми класи неорганічних сполук
олімпіадні задачі з теми класи неорганічних сполуколімпіадні задачі з теми класи неорганічних сполук
олімпіадні задачі з теми класи неорганічних сполукОльга Крутова-Оникиенко
 
Or.alidegid 10
Or.alidegid 10Or.alidegid 10
Or.alidegid 10davaa627
 
Yysah chanar
Yysah chanarYysah chanar
Yysah chanarsodooo
 
Tamhinii hereglee ba dontolt
Tamhinii hereglee ba dontoltTamhinii hereglee ba dontolt
Tamhinii hereglee ba dontolthi_bmb
 
архи тамхи таны эрүүл мэндэд
архи тамхи  таны эрүүл мэндэдархи тамхи  таны эрүүл мэндэд
архи тамхи таны эрүүл мэндэдTuul Tula
 
монголын шинэ үеийн урлаг
монголын шинэ үеийн урлагмонголын шинэ үеийн урлаг
монголын шинэ үеийн урлагTand amjilt Husie
 
головний мозок
головний мозокголовний мозок
головний мозокltasenko
 
Ximi 12 r angi angiin daalgavar
Ximi 12 r angi angiin daalgavarXimi 12 r angi angiin daalgavar
Ximi 12 r angi angiin daalgavarShagaishuu Xoo
 
გაკვეთილი № 8
გაკვეთილი № 8გაკვეთილი № 8
გაკვეთილი № 8datiko43
 
зохиомж даяа
зохиомж даяазохиомж даяа
зохиомж даяаgdavaa
 

What's hot (20)

Mt.1990.huvisgal
Mt.1990.huvisgalMt.1990.huvisgal
Mt.1990.huvisgal
 
галоген
галогенгалоген
галоген
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
цахим үзүүлэн1
цахим үзүүлэн1цахим үзүүлэн1
цахим үзүүлэн1
 
олімпіадні задачі з теми класи неорганічних сполук
олімпіадні задачі з теми класи неорганічних сполуколімпіадні задачі з теми класи неорганічних сполук
олімпіадні задачі з теми класи неорганічних сполук
 
Or.alidegid 10
Or.alidegid 10Or.alidegid 10
Or.alidegid 10
 
Yysah chanar
Yysah chanarYysah chanar
Yysah chanar
 
Tamhinii hereglee ba dontolt
Tamhinii hereglee ba dontoltTamhinii hereglee ba dontolt
Tamhinii hereglee ba dontolt
 
архи тамхи таны эрүүл мэндэд
архи тамхи  таны эрүүл мэндэдархи тамхи  таны эрүүл мэндэд
архи тамхи таны эрүүл мэндэд
 
монголын шинэ үеийн урлаг
монголын шинэ үеийн урлагмонголын шинэ үеийн урлаг
монголын шинэ үеийн урлаг
 
Shinee hicheel 2
Shinee hicheel 2Shinee hicheel 2
Shinee hicheel 2
 
головний мозок
головний мозокголовний мозок
головний мозок
 
Ximi 12 r angi angiin daalgavar
Ximi 12 r angi angiin daalgavarXimi 12 r angi angiin daalgavar
Ximi 12 r angi angiin daalgavar
 
გაკვეთილი № 8
გაკვეთილი № 8გაკვეთილი № 8
გაკვეთილი № 8
 
Amitnii angilal12
Amitnii angilal12Amitnii angilal12
Amitnii angilal12
 
Yysmaliin orchin
Yysmaliin orchinYysmaliin orchin
Yysmaliin orchin
 
Daanaa1
Daanaa1Daanaa1
Daanaa1
 
Lecture 16
Lecture 16Lecture 16
Lecture 16
 
зохиомж даяа
зохиомж даяазохиомж даяа
зохиомж даяа
 
Биологийн төрөл зүйл
Биологийн төрөл зүйлБиологийн төрөл зүйл
Биологийн төрөл зүйл
 

More from Айбек Қуандықұлы

Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Айбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарАйбек Қуандықұлы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіАйбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаАйбек Қуандықұлы
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийіАйбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаАйбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзАйбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 

Көмірсулар, моносахаридтер

  • 1. Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы Жыңғылды ауылы Е.Айшуақұлы атындағы орта мектебі Актанова Асима Байбатыровна Химия пәні мұғалімі
  • 3. Білімділік: Көмірсулар туралы түсінік қалыптастыру. Глюкозаның құрылысы, табиғатта түзілуі, алынуы, жалпы қасиеттері, маңызы мен қолданылуы туралы түсінік беру және білімдерін кеңейту ; Дамытушылығы : Оқушылардың зейінін, танымдық белсенділігін ,өзіндік пікірін қалыптастыру, ой өрісін, шығармашылық мүмкіндігін дамыту ; Тәрбиелілігі: Оқушыларды сабақтың мазмұнына бойынша алғырттыққа ,өз бетінше ізденуге, бірлесіп жұмыс жасауға тәрбиелеу. Сабақтың мақсаты
  • 4. Сабақ түрі : жаңа сабақ Сабақ әдісі: ақпаратты- комплексті, түсіндірмелі- эвристикалық , сұрақ – жауап, интерактивті оқыту әдісі Көрнекілігі: тақырыптық слайд, химиялық ыдыстар, спиртшам, глюкоза ерітіндісі, суреттер
  • 5. Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру 2. Жаңа сабақ 3.Химиялық диктант 4.Топтық тапсырма 5. Үйге тапсырма 6.Бағалау.
  • 8. Глюкоза (жүзім қанты) — Денеге тез және жеңіл сіңетін қанттың қарапайым түрі. Ол жеміс жидектерде және балда болады, денедегі суды қалпына келтіруге пайдалануға арналған ақ ұнтақ түрінде сатылады. Глюкоза — моносахарид тобындағы көмірсутек.
  • 9. «Көмірсулар» деген атауды 1844 жылы К. Шмидт ұсынған. 1890 ж. Эмиль Фишер глюкозаны синтездеп, сол арқылы оның құрылысын дәлелдеді.
  • 10. 1802 ж. Луи Жозеф Пруст глюкозаны жүзімнен бөліп алды.
  • 11.
  • 12. Тақырыбы: Глюкоза 11 класс Глюкозаның табиғатта түзілуі мен алынуы 1.Табиғатта глюкоза фотосинтез реакциясы нәтижесінде түзіледі. 2. Қантты заттарды, ең алғаш A.M. Бутлеров (1861 ж.) кальций гидроксиді қатысында формальдегидтен синтездеді: 3. Өнеркәсіпте глюкозаны, негізінен, полисахаридтерді (крахмалды немесе целлюлозаны) гидролиздеп алады:
  • 13. Химиялық қасиеттері Глюкоза құрамында альдегид тобы бар көпатомды спирт болғандықтан, альдегидтерге және көпатомды спирттерге тән екі жақты қасиет көрсетеді. Альдегид тобына тән реакциялары Глюкоза жақсы тотықсыздандырғыш, жұмсақ тотықтырғыштардың әсерінен, мысалы, күміс оксидінің аммиактағы ерітіндісімен альдегид тобы ғана тотығып, глюкон қышқылына айналады:
  • 14. Глюкозаның альдегид тобы тотықсыздану реакциясына да түседі. Катализатор қатысында сутекпен тотықсызданғанда, глюкоза алтыатомды спирт — сорбит түзеді: Мыс (II) гидроксидімен қыздырғанда, альдегид тобы тотығып, карбоксил тобына айналады және мыс (І) оксидінің қызыл түсті тұнбасы түзіледі:
  • 15. Тәжірибе: Жаңа даяланған мыс гидроксидіне бірнеше тамшы жүзім және алма сөлін не аптека гюкозасымен араластырамыз. Қыздырамыз. Қорытынды Қоспаның түсінің өзгеруін алма және жүзім құрамында глюкоза бар екені анықталды.
  • 16. Тақырыбы: Глюкоза 11 класс Глюкозаның көпатомды спирттерге тән қасиеттері Күрделі эфирлер түзілуі. Қанттардың гидроксил топтары этерификация реакциясына оңай түседі. Кең таралған этерификация реакциясы ацилдеу, оны сірке ангидридімен катализатор (ZnCl2, H2SO4 натрий ацетаты) қатысында жүргізеді. Гексозалардың тұйық құрылымы тұйық пентаацетаттар түзеді. Қышқылмен әрекеттесу реакциясы глюкозаның құрамында бес гидроксил тобы бар екенін дәлелдейді. Мысалы, глюкоза сірке ангидридімен мырыш хлориді қатысында әрекеттесіп, α-пентаацетаттар түзеді:
  • 17. Тақырыбы: Глюкоза 11 класс Жай эфирлер түзілуі. Глюкозаны метил спиртімен қышқыл ортада алкилдесе, реакцияға гликозид гидроксилі түседі, реакция нәтижесінде жай эфир түзіледі. Бұл реакция глюкозаның циклді түріндегі глюкозид гидроксил тобы басқа гидроксилдермен салыстырғанда реакцияға түскіш екенін көрсетеді:
  • 18. Тақырыбы: Глюкоза 11 класс Спирттік ашуы. Ашытқы ферменті әсерінен ашып, глюкозадан этанол түзіледі. Бұл процестің химизмі өте күрделі. Жүретін өзгерістерді қысқаша былай жазады: С6Н12O6 → 2С2Н5ОН + 2СO2 Сүт қышқылды ашуы. Глюкоза сүт қышқылды ашығанда, сүт қышқылы түзіледі. Процесс сүт қышқылды бактерия ферменттерінің әсерінен жүреді:
  • 19. Тақырыбы: Глюкоза 11 класс Тотығуы. Органикалық қосылыс болғандықтан, глюкоза толық тотыға алады. Ең соңғы өнім ретінде көміртек (IV) оксиді мен су түзіледі. Бұл процесті ықшамдап былай жазуға болады: С6Н12O6 + 6O2 → 6СO2 + 6Н2O + Q
  • 20. Глюкоза адам организмінде зат алмасу процесіне қатысады. Тамақ арқылы қабылданған крахмал, қант сияқты күрделі көмірсулар ферменттердің әсерінен ас қорыту жолдарында глюкозаға ыдырайды. Адам организмінде глюкозаның негізгі бөлігі энергия қоры ретінде жұмсалады. Тірі организм клеткаларында глюкоза оттекпен бірнеше саты арқылы біртіндеп тотығады. Нәтижесінде, фотосинтез процесінде сіңірілген энергия бөлінеді: С6Н12O6+ 6O2 → 6СO2 + 6Н2O + Q
  • 21.
  • 22. Көмірсулар тез ыдырап, организімді тез арада қажет болатын энргиямен қамтамасыз етеді. Ас қорыту каналында полисахариттер моносахариттерге дейін ыдырап, ішек бүрлерінің капилляраларындағы қанға өтеді. Егер қанттың қандағы мөлшері азайса (гипогликемия) организм шаршап, бас айналып, көз қарауытады. Бұл жағдайда қанға немесе тері астына глюкозаның ерітіндісін жіберсе, не кәдімгі қант жесе, аз уақыттың ішінде-ақ гипогликемиялық шок деп аталатын жоғарыда аталған жағдайдың барлығы жойылады.
  • 26. 1. Моносахаридтер ..................... қарапайым қантты заттар. 2. Қантты заттарды, ең алғаш рет .............. 1861ж. кальций гидрооксиді қатысында .................... гидролиздеп алды. 3. Ашытқы ферменті әсерінен ашып, ............. этанол түзіледі. 4. …................ –жеміс қанты деп атайды. Химиялық диктант. 5. Көмірсулардың жалпы формуласы……………………… 6. Дисахаридтер ............... , моносахаридтердің .... молекуласына ыдырайды. ..........-сүт қантты. 7.Глюкоза ……….. - крахмалды өндірісте …………ерітіндісінде қайнатып алу. 8. Сахарозаны балқытып қатырса ............ мөлдір масса түзіледі. 9. Глюкоза артық мөлшерде ............. айналып, ........... қор болып жиналады. 10. Глюкоза адам организмінде …………… процесіне қатысады.
  • 27. Топтық тапсырма I топ 1. Глюкоза молекуласының құрамындағы көміртегінің массалық үлесі қандай? 2. 400 г 20% –тік ерітінді дайындау үшін қажетті фруктоза мен су мөлшерін анықтаңдар. 3. Егер өнімнің практикалық шығымы 82% құрайтын болса, 171 г сахарозаның гидролизі нәтижесінде түзілген фруктозаның массасын есептеңдер. II топ 1. 85.5 сахароза гидролизінде алынатын фруктозаның массасы қандай? 2. 30 г глюкозаны 130 г суда ерітті. Алынған ерітіндідегі глюкозаның массалық үлесі қандай? 3. Глюкоза спирттік жолмен ашығанда 299 г этил спирті алынды, ол шығым 85-ті құрайды. Ашуға алынған глюкозаның массасын есептеңдер.
  • 28. Үйге тапсырма Глюкоза туралы кішігірім хабарлама: “Адам организміндегі глюкозаның маңызы” Көмірсулар. Моносахаридтер. Глюкоза № 13, 15 - есеп