SlideShare a Scribd company logo
1 of 28
Автор: Козакова Тетяна
Григорівна, вчитель
вищої категорії, вчитель
методист
Характер
людини та його
формування
9клас
біологія
Мета уроку: сформувати поняття про
характер як сукупність відносно стабільних
психічних рис людини, що виявляються в її
поведінці й життєдіяльності, на
формування якого впливає навколишнє
середовище та особистість людини;
розвивати вміння критично мислити;
виховувати здатність формувати риси
характеру для успішного життя в
суспільстві.
Обладнання: інтерактивна дошка, листи
з магнітами, картоні різнокольорові
скриньки, програвач.
Хід уроку
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань (фронтальна бесіда)
III. Засвоєння нових знань
1. «Чи може людина змінити свій характер?»
2. Розгляд фігур учнями для психогеометричного тесту на
виявлення якостей характеру
IV. Підведення підсумків уроку
1. Висловлювання відомих людей про риси характеру
IV. Домашнє завдання
I. Організація класу
Потрібно описати пару слів по
даному пункту
II. Актуалізація опорних знань
Вивчаючи тему «Вища нервова діяльність»,
ми поступово намагаємося пояснити власну
поведінку і все, що з нею пов'язане.
Реакція на навколишнє середовище залежить
від темпераменту.
А чи тільки від цього залежить?
Що ще випливає на нашу поведінку?
Характер
Ставлення до
людей
Ставлення до
праці
ПереконанняВольові якості
Ставлення до
себе
1. Чи може людина змінити свій
характер?
Основним методом застосування шести мислячих
кольорових скриньок є розкладення процесу
мислення на складові частини таким чином, щоб
кожного разу використовувати один спосіб мислення
замість спроби робити все одночасно. Кожна мисляча
скринька має свій колір
Обираємо скриньку
Кожна кольорова скринька має певний
вплив
- згідно соціологічних досліджень від 54% до 86% дітей
чують від батьків, що вони є їх копією;
- інколи в родинах, де батьки не мають особливих
здібностей, народжується обдарована дитина;
- при застосуванні у вихованні принципів естетичного
впливу відбувається розвиток дитини в естетичному
напрямку.
Основні тези «Білої скриньки»
Біла скринька: незаплямований білий колір,
чисті факти, цифри
- сьогоднішні діти – найцікавіша категорія в суспільстві,
бо їх освіченість вища ніж освіченість батьків у цьому
самому віці;
- поява комп'ютерів та ігр розвиває логіку;
- поява телефонів – комунікативність
Основні тези «Червоної скриньки»
Червона скринька: вибухи пристрастей, емоцій і
почуттів, а також передчуття й інтуїція
- формування характеру забезпечує спадковість; великі
музиканти народжуються в родинах музикантів,
неблагополучні батьки – джерело появи
неблагополучних дітей;
- суспільство не займається вихованням дітей, заміняючи
систему виховання новими досягненнями техніки.
Основні тези «Чорної скриньки»
Чорна скринька: адвокат диявола, роздуми про
безцільність запланованого заходу
- діти не перевершать своїх батьків у всьому, але
взявши на озброєння досягнення цивілізації, вони
змінюються в позитивному напрямку.
Основні тези «Жовтої скриньки»
Жовта скринька: сонячне проміння,
блискавичність і оптимізм, позитивне і конструктивне
мислення, бачення позитивних можливостей.
- вірші, твори, частівки про основні риси характеру та
можливість їх змінити
Основні тези «Зеленої скриньки»
Зелена скринька: сонячне проміння,
блискавичність і оптимізм, позитивне і конструктивне
мислення, бачення позитивних можливостей.
Синя скринька: холоднокровність і контроль,
керівництво оркестром, роздуми про те, як жити.
Основні тези «Синьої скриньки»:
- контроль за витратою коштів;
- сім разів думай і тільки потім ріж;
- керування оркестром і т.д.
- характер – це властивість людини, яка формується на
базі спадковості під впливом виховання, оточення,
самовиховання;
Підсумки:
- прояви характеру залежать від індивідуальності
людини та розуміння власного місця у цьому житті;
2. Психогеометричний тест для
визначення рис власного характеру.
Завдання: розташувати геометричні фігури на
прямій лінії за власним бажанням. Опишіть якості
свого характеру
Психологічні властивості
квадрата
Позитивні Негативні
Любов до порядку Педантизм
Увага до деталей Можливість пропускати головне
Аналітичність Холодна розсудливість
Бережливість Скупість
Раціональність Зайва обережність
Наполегливість Настирливість
Психологічні властивості
трикутника
Позитивні Негативні
Якості лідера, здатність
брати відповідальність на себе
Егоцентризм, егоїзм
Рішучість Категоричність
Сконцентрованість на проблемі Підступність
Спрямованість на перемогу,
здатність до змагання.
Байдужість до всього,
доки мета не досягнута
Впевненість у собі Самовпевненість
Енергійність Нестримність
Психологічні властивості
прямокутника
Позитивні Негативні
Натхненність Напруженість, нерішучість
Любов до знань Легковірність
Вміння наполягати на своєму Наївність
Чутливість Емоційна нестійкість
Неамбітність Низька самооцінка
Сміливість Нерозважливість
Позитивні Негативні
Креативність Незібраність, неорганізованість
Мрійливість Протектерство
Експресивність Нестриманість
Гострий розум Ексцентричність
Інтуїтивність Нелогічність
Розкутість Схильність до вибриків
Психологічні властивості
зигзага
Психологічні властивості
коло
Позитивні Негативні
Доброзичливість Безпринципність, легкодухість
Душевність Безтурботність
Турботливість, вірність Нав'язливість
Щедрість Марнотратство
Довірливість Легковірність
Безконфліктність Поступливість
IV. Підведення підсумків уроку
Згідно результатів тестування пропонуємо звернути
уваги на риси, які не подобаються учню, подумати про
можливість їх зміни.
Характер – індивідуальна характеристика, яка
може змінюватись під впливом чинників середовища та
власної волі.
Основні риси характеру:
- ставлення до людей;
- ставлення до себе;
- ставлення до праці;
- вольові якості;
- переконання.
1.Висловлювання відомих людей
про риси характеру
Ставлення до людей:
а) Найщасливіша людина та, яка дарує щастя
найбільшій кількості людей.
(Дідро)
б) Не заливай у душу злість
Вона когось можливо вкусить,
Але тебе самого з'їсть.
(Вадим Крищенко)
в) Народ мій є! Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
(Василь Симоненко)
Ставлення до себе:
а) Нема звіра, лютішого за людину, в які об'єднується
злоба та влада.
(Плутарх)
б) Хто не поважає себе – нещасливий,
хто надмірно задоволений собою – дурний.
(Гі де Мопасан)
в) Зберігайте землі ці і води,
Зберігайте вічність у добі,
Зберігайте звірів у природі
Лиш вбивайте звіра у собі.
(Євген Євтушенко)
г) Щире, високе небо
Не підмалюєш квачем,
Величі справжній не треба
Спиратись на плечі нікчем.
(Василь Симоненко)
Ставлення до праці:
а) У житті нічого не дається без праці.
(Горацій)
б) Праця в юності –хліб в старості.
(Лукрецій)
в) У праці – краса людини, де праця там і щастя.
(Костянтин Ушинський)
г) Ми працю любимо, що в творчість перейшла,
і музику палку, що ніжно серце тисне.
У щастя людського два рівних є крила:
Троянди й виноград, красиве і корисне.
(Максим Рильський)
д) І стане правда і любов на світі,
І на сторожі правди стане труд .
(Василь Симоненко)
Вольові якості:
а) Навчимо нашу душу бажати доцільного за певних
обставин.
(Сенека)
б) Найбільша перемога – це перемога над самим
собою.
(Василь Сухомлинський)
в) Віддай перевагу корисному, а не приємному.
(Демосфен)
г) Правди в брехні не розмішуй,
Не ганьби все підряд без пуття,
Бо на світі той наймудріший,
Хто найдужче любить життя.
(Василь Симоненко)
Переконання:
а) Є злочин, якого не спокутувати,
Це зрада Батьківщині.
(Буаст)
б) Чтоб мудро жизнь прожить,
Знать надобно немало.
Два важных правила запомни для начала:
Ты лучше голодай, чем что попало есть,
И лучше будь один, чем вместе с кем попало.
(Омар Хайям)
в) Не будуй своє щастя,
Сховавшись за браму.
Добро й милосердя
Творити спіши.
(Андрій Демиденко)
V. Домашнє завдання на вибір:
1. Скласти опорний конспект до тексту параграфу 22
2. Написати міні-твір « Що я хочу змінити в своєму
характері».

More Related Content

Similar to риси характеру

педагогічна рада1
педагогічна рада1педагогічна рада1
педагогічна рада1
Katherina Telesh
 
педагогічна рада1
педагогічна рада1педагогічна рада1
педагогічна рада1
Katherina Telesh
 
Проект "Сім'я буде щасливою коли ..."
Проект "Сім'я буде щасливою коли ..."Проект "Сім'я буде щасливою коли ..."
Проект "Сім'я буде щасливою коли ..."
Tonya Rakovskaya
 
конспект урзм на тему
конспект урзм на темуконспект урзм на тему
конспект урзм на тему
njhujdbwz
 

Similar to риси характеру (20)

6_e_d_2023.pdf
6_e_d_2023.pdf6_e_d_2023.pdf
6_e_d_2023.pdf
 
педагогічна рада1
педагогічна рада1педагогічна рада1
педагогічна рада1
 
педагогічна рада1
педагогічна рада1педагогічна рада1
педагогічна рада1
 
програмові вимоги курсу Я у світі
програмові вимоги курсу Я у світіпрограмові вимоги курсу Я у світі
програмові вимоги курсу Я у світі
 
Проект "Сім'я буде щасливою коли ..."
Проект "Сім'я буде щасливою коли ..."Проект "Сім'я буде щасливою коли ..."
Проект "Сім'я буде щасливою коли ..."
 
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
 
я у світі 3 клас 16.12.2016
я у світі 3 клас  16.12.2016я у світі 3 клас  16.12.2016
я у світі 3 клас 16.12.2016
 
мир та злагода – основна умова існування землі та людства
мир та злагода – основна умова існування землі та людствамир та злагода – основна умова існування землі та людства
мир та злагода – основна умова існування землі та людства
 
РЗМ Чому без сім’ї немає щастя на Землі.docx
РЗМ Чому без сім’ї немає щастя на Землі.docxРЗМ Чому без сім’ї немає щастя на Землі.docx
РЗМ Чому без сім’ї немає щастя на Землі.docx
 
РЗМ Чому без сім’ї немає щастя на Землі.docx
РЗМ Чому без сім’ї немає щастя на Землі.docxРЗМ Чому без сім’ї немає щастя на Землі.docx
РЗМ Чому без сім’ї немає щастя на Землі.docx
 
конфлікти з дитиною і шляхи їх вирішення
конфлікти з дитиною і шляхи їх вирішенняконфлікти з дитиною і шляхи їх вирішення
конфлікти з дитиною і шляхи їх вирішення
 
конспект урзм на тему
конспект урзм на темуконспект урзм на тему
конспект урзм на тему
 
Утвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docx
Утвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docxУтвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docx
Утвердження в образі Шерлока Холмса сили інтелекта та (1).docx
 
1
11
1
 
тренінг на тему
тренінг на темутренінг на тему
тренінг на тему
 
572,23.docx
572,23.docx572,23.docx
572,23.docx
 
50,23.docx
50,23.docx50,23.docx
50,23.docx
 
тренінг на тему
тренінг на темутренінг на тему
тренінг на тему
 
Дитинство — особливий період життя людини. Документи, що захищають права дитини
Дитинство — особливий період життя людини. Документи, що захищають права дитиниДитинство — особливий період життя людини. Документи, що захищають права дитини
Дитинство — особливий період життя людини. Документи, що захищають права дитини
 
Поспішайте творити добро
Поспішайте творити доброПоспішайте творити добро
Поспішайте творити добро
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
JurgenstiX
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
OlgaDidenko6
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ssuser59e649
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Recently uploaded (19)

Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 

риси характеру

  • 1. Автор: Козакова Тетяна Григорівна, вчитель вищої категорії, вчитель методист Характер людини та його формування 9клас біологія
  • 2. Мета уроку: сформувати поняття про характер як сукупність відносно стабільних психічних рис людини, що виявляються в її поведінці й життєдіяльності, на формування якого впливає навколишнє середовище та особистість людини; розвивати вміння критично мислити; виховувати здатність формувати риси характеру для успішного життя в суспільстві. Обладнання: інтерактивна дошка, листи з магнітами, картоні різнокольорові скриньки, програвач.
  • 3. Хід уроку I. Організація класу II. Актуалізація опорних знань (фронтальна бесіда) III. Засвоєння нових знань 1. «Чи може людина змінити свій характер?» 2. Розгляд фігур учнями для психогеометричного тесту на виявлення якостей характеру IV. Підведення підсумків уроку 1. Висловлювання відомих людей про риси характеру IV. Домашнє завдання
  • 4. I. Організація класу Потрібно описати пару слів по даному пункту
  • 5. II. Актуалізація опорних знань Вивчаючи тему «Вища нервова діяльність», ми поступово намагаємося пояснити власну поведінку і все, що з нею пов'язане. Реакція на навколишнє середовище залежить від темпераменту. А чи тільки від цього залежить? Що ще випливає на нашу поведінку?
  • 7. 1. Чи може людина змінити свій характер? Основним методом застосування шести мислячих кольорових скриньок є розкладення процесу мислення на складові частини таким чином, щоб кожного разу використовувати один спосіб мислення замість спроби робити все одночасно. Кожна мисляча скринька має свій колір Обираємо скриньку
  • 8. Кожна кольорова скринька має певний вплив
  • 9. - згідно соціологічних досліджень від 54% до 86% дітей чують від батьків, що вони є їх копією; - інколи в родинах, де батьки не мають особливих здібностей, народжується обдарована дитина; - при застосуванні у вихованні принципів естетичного впливу відбувається розвиток дитини в естетичному напрямку. Основні тези «Білої скриньки» Біла скринька: незаплямований білий колір, чисті факти, цифри
  • 10. - сьогоднішні діти – найцікавіша категорія в суспільстві, бо їх освіченість вища ніж освіченість батьків у цьому самому віці; - поява комп'ютерів та ігр розвиває логіку; - поява телефонів – комунікативність Основні тези «Червоної скриньки» Червона скринька: вибухи пристрастей, емоцій і почуттів, а також передчуття й інтуїція
  • 11. - формування характеру забезпечує спадковість; великі музиканти народжуються в родинах музикантів, неблагополучні батьки – джерело появи неблагополучних дітей; - суспільство не займається вихованням дітей, заміняючи систему виховання новими досягненнями техніки. Основні тези «Чорної скриньки» Чорна скринька: адвокат диявола, роздуми про безцільність запланованого заходу
  • 12. - діти не перевершать своїх батьків у всьому, але взявши на озброєння досягнення цивілізації, вони змінюються в позитивному напрямку. Основні тези «Жовтої скриньки» Жовта скринька: сонячне проміння, блискавичність і оптимізм, позитивне і конструктивне мислення, бачення позитивних можливостей.
  • 13. - вірші, твори, частівки про основні риси характеру та можливість їх змінити Основні тези «Зеленої скриньки» Зелена скринька: сонячне проміння, блискавичність і оптимізм, позитивне і конструктивне мислення, бачення позитивних можливостей.
  • 14. Синя скринька: холоднокровність і контроль, керівництво оркестром, роздуми про те, як жити. Основні тези «Синьої скриньки»: - контроль за витратою коштів; - сім разів думай і тільки потім ріж; - керування оркестром і т.д.
  • 15. - характер – це властивість людини, яка формується на базі спадковості під впливом виховання, оточення, самовиховання; Підсумки: - прояви характеру залежать від індивідуальності людини та розуміння власного місця у цьому житті;
  • 16. 2. Психогеометричний тест для визначення рис власного характеру. Завдання: розташувати геометричні фігури на прямій лінії за власним бажанням. Опишіть якості свого характеру
  • 17. Психологічні властивості квадрата Позитивні Негативні Любов до порядку Педантизм Увага до деталей Можливість пропускати головне Аналітичність Холодна розсудливість Бережливість Скупість Раціональність Зайва обережність Наполегливість Настирливість
  • 18. Психологічні властивості трикутника Позитивні Негативні Якості лідера, здатність брати відповідальність на себе Егоцентризм, егоїзм Рішучість Категоричність Сконцентрованість на проблемі Підступність Спрямованість на перемогу, здатність до змагання. Байдужість до всього, доки мета не досягнута Впевненість у собі Самовпевненість Енергійність Нестримність
  • 19. Психологічні властивості прямокутника Позитивні Негативні Натхненність Напруженість, нерішучість Любов до знань Легковірність Вміння наполягати на своєму Наївність Чутливість Емоційна нестійкість Неамбітність Низька самооцінка Сміливість Нерозважливість
  • 20. Позитивні Негативні Креативність Незібраність, неорганізованість Мрійливість Протектерство Експресивність Нестриманість Гострий розум Ексцентричність Інтуїтивність Нелогічність Розкутість Схильність до вибриків Психологічні властивості зигзага
  • 21. Психологічні властивості коло Позитивні Негативні Доброзичливість Безпринципність, легкодухість Душевність Безтурботність Турботливість, вірність Нав'язливість Щедрість Марнотратство Довірливість Легковірність Безконфліктність Поступливість
  • 22. IV. Підведення підсумків уроку Згідно результатів тестування пропонуємо звернути уваги на риси, які не подобаються учню, подумати про можливість їх зміни. Характер – індивідуальна характеристика, яка може змінюватись під впливом чинників середовища та власної волі. Основні риси характеру: - ставлення до людей; - ставлення до себе; - ставлення до праці; - вольові якості; - переконання.
  • 23. 1.Висловлювання відомих людей про риси характеру Ставлення до людей: а) Найщасливіша людина та, яка дарує щастя найбільшій кількості людей. (Дідро) б) Не заливай у душу злість Вона когось можливо вкусить, Але тебе самого з'їсть. (Вадим Крищенко) в) Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ! (Василь Симоненко)
  • 24. Ставлення до себе: а) Нема звіра, лютішого за людину, в які об'єднується злоба та влада. (Плутарх) б) Хто не поважає себе – нещасливий, хто надмірно задоволений собою – дурний. (Гі де Мопасан) в) Зберігайте землі ці і води, Зберігайте вічність у добі, Зберігайте звірів у природі Лиш вбивайте звіра у собі. (Євген Євтушенко) г) Щире, високе небо Не підмалюєш квачем, Величі справжній не треба Спиратись на плечі нікчем. (Василь Симоненко)
  • 25. Ставлення до праці: а) У житті нічого не дається без праці. (Горацій) б) Праця в юності –хліб в старості. (Лукрецій) в) У праці – краса людини, де праця там і щастя. (Костянтин Ушинський) г) Ми працю любимо, що в творчість перейшла, і музику палку, що ніжно серце тисне. У щастя людського два рівних є крила: Троянди й виноград, красиве і корисне. (Максим Рильський) д) І стане правда і любов на світі, І на сторожі правди стане труд . (Василь Симоненко)
  • 26. Вольові якості: а) Навчимо нашу душу бажати доцільного за певних обставин. (Сенека) б) Найбільша перемога – це перемога над самим собою. (Василь Сухомлинський) в) Віддай перевагу корисному, а не приємному. (Демосфен) г) Правди в брехні не розмішуй, Не ганьби все підряд без пуття, Бо на світі той наймудріший, Хто найдужче любить життя. (Василь Симоненко)
  • 27. Переконання: а) Є злочин, якого не спокутувати, Це зрада Батьківщині. (Буаст) б) Чтоб мудро жизнь прожить, Знать надобно немало. Два важных правила запомни для начала: Ты лучше голодай, чем что попало есть, И лучше будь один, чем вместе с кем попало. (Омар Хайям) в) Не будуй своє щастя, Сховавшись за браму. Добро й милосердя Творити спіши. (Андрій Демиденко)
  • 28. V. Домашнє завдання на вибір: 1. Скласти опорний конспект до тексту параграфу 22 2. Написати міні-твір « Що я хочу змінити в своєму характері».