«Весна йде та йде» за Марко Вовчок, «Приходила весна» за Борисом Грінченком.
1. Тема: «Весна йде та йде» за Марко Вовчок, «Приходила весна» за Борисом Грінченком.
Мета: познайомити з уривками з літературних творів Марко Вовчок та Бориса Грінченка; познайомити з
деякими фактами біографії Бориса Грінченка та Марка Вовчка; розвивати емоційне виразне читання,
вміння аналізуватихудожні твори (зокрема, учити визначати настрій творів, розуміти настрій авторів,
усвідомлювати власні почуття від прочитаного).
Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
Працюймо наполегливо,
швидко, старанно,
щоб кожну хвилину
не втратити марно.
2. Активізація читацького досвіду учнів і формування позитивної мотивації вивчення нових творів.
Діти читають вірш Л. Глібова «Весна прийшла».
- Про що цей вірш?
(про те, що прийшла весна і все радіє, …)
- З яких слів видно, що саме весні радіють діти?
(…весна прийшла, співають горобчики, все ожило, все розцвіло…)
- Чому в останніх рядках вірша сказано, що автор «…зрадів, помолодів, чк ті дівчатка й хлопчики…»?
(бо радіючи весні діти так весело співали, танцювали, що автор ніби й сам проснувся від зимового сну
та й помолодів, йому захотілось співати , танцювати, побігти разом з дітьми. Так він зрадів весні.!)
- Який настрій викликав у вас цей вірш?
(веселий, піднесений, бадборий, хочеться вийти на вулицю¸ радіти та співати разом з тими дітьми, бо
прийшла весна!!!)
- Ось саме такі почуття виникають у нас коли настає довгоочікуване тепло, коли пригріває сонечко та
розквітає й розвивається все навкруг. Радість просинається, коли приходить весна!!!
Вам постійно хочеться надвір. «…як тут всидіти у хаті, коли все кругом цвіте…».
Чиї це слова? З якого твору?
3. Оголошення теми уроку.
- На сьогоднішньому уроці читання ми теж радітимемо весні, прославлятимемо її.
- Тема нашого уроку – «Весна йде».
- Матеріал з яким ми будемо працювати:
«Весна йде та йде» за Марко Вовчок та «Прийшла весна» за Борисом Грінченком.
4. Оголошення мети уроку.
Мета проведення нашого уроку така:
- ознайомитись з уривками з літературних творів Марко Вовчок та Бориса Грінченка;
- ознайомитись з деякими фактами біографії Бориса Грінченка та Марка Вовчка;
- розвивати емоційне виразне читання,
- тренувати вміння аналізувати художні твори,
- розвивати почуття прекрасного.
- Отже, завдань поставлених багато, тому почнемо працювати!
2. 5. Підгочовчі вправи на розвиток швидкого виразного читання.
1. Вправа на розвиток швидкості читання.
2. Чистомовка
Нами – нами – нами - ось іде весна ланами,
Сами – сами – сами - перелогами, лісами.
Млі – млі – млі - де не ступить — з-під землі
Лі –лі – лі - лізуть паростки малі.
3. Вправи на інтонування.
Перші проліски цвітуть,
Перші джмелики гудуть
Це прекрасна й чарівна
В гості йде до нас весна!
Скоро прилетять в гаї
Голосисті солов'ї,
Будуть радо щебетать,
Будуть весноньку вітать.
4. Скоромовка
Перші проліски цвітуть,
Перші джмелики гудуть
Це прекрасна й чарівна
В гості йде до нас весна!
Скоро прилетять в гаї
Голосисті солов'ї,
Будуть радо щебетать,
Будуть весноньку вітать.
6.Опрацювання твору «Весна йде та йде» за Марко Вовчок.
1. Підготовча робота. Розповідь про деякі факти з життя та творчості Марка Вовчка.
- Прослухайте розповідь, запишіть найголовніше.
(діти слухають, записують)
- Прочитайте те, що ви занотували.
- Зверніть увагу на виставку книг цієї письменниці. Детальніше з нимиви можете ознайомитись на
пререрві.
вра омр рфа
мно инм мти
нка анк кну
спо ужн нпи
3. 2. Читання та аналіз тексту.
1. Словникова робота. Доберіть синоніми до поданих слів.
- Просвітчаста – прозора.
- Гучливі – шумні, гомінливі.
- Мигтять – мерехтять.
- Гук – гомін, шум.
2. Читання тексту вчителем.
3. Аналіз тексту.
- Які почуття викликав у вас цй твір?
(веселості, піднесення, натхнення, бадьорості, милування, романтичності, ейфорії…)
- Визначте тему цього твору? (Про що?)
(Тема твору – прихід весни)
- Яка мета цього твору? (Для чого?)
(описати, що відбувається з природою під час приходу весни)
- Що ж відбувається весною? Які ознаки весни ви помітили в цьому тексті?
(голубе небо, прозора вода, сади зацвітають, співає соловейко, кує зозуля, гуде бджола)
- Як ви думаєте, яка частина весни зображена в творі? Початок ,середина чи кінець весни? Чому?
(середина весни, коли саме найяскравіше відбуваються всі ознаки весни)
- Зачитайте перші два речення тексту «Весна йде та йде» за Марко Вовчок. який художній засіб
використала письменниця в цих реченнях?
(уособлення, олюднила весну словами «…йде та йде»)
- Саме так. Тому й назва така «Весна йде та йде». Ніби нема їй на початку ні кінця.
4. Повторне самостійне читання тексту учнями.
- Читаючи твір зверніть увагу на дії та істотні ознаки таких слів:
Весна, небо, вода, сонечко, гаї, садки, соловейко, клен, зозуля, береза, бджола, метелики, травичка,
хрущі.
- Нагадаймо, дії предметів , це яка частина мови? (дієслова)
- А ознаки предметів, це – прикметники. В літературі цей художній засіб називається – епітети.
3. Переказ твору близько до тексту. Метод мнемотехніка.
1.Читання тексту з ілюстраціями.
- Зачитаємо цей текст з екрану, звертаючи увагу на ілюстрації до висловів. Намагайтесь запам’ятовувати
речення пов’язуючи їх з малюнками.
(Діти читають за вчителем)
2. Колективний переказ тексту за ілюстраціями.
- Спробуємо хором проговорити те, що запам’ятали.
4. 3. Індивідуальний переказ тексу (2 учні).
7. Хвилинка відпочинку.
Діти виконують пісню «Свято весни», танцюють.
8. Робота над твором «Приходила весна» за Борисом Грінченком.
- Молодці! Ми успішно закінчили І частину нашого уроку , дуже вдало попрацювавши з твором «Весна йде
та йде» за Марко Вовчок.
- Переходимо до ІІ частини уроку. Нас чекає невеличкий уривочок з повісті Бориса Грінченка «Під тихими
вербами». Уривок в якому автор яскраво змальовує прихід весни – «Приходила весна».
- Але спочатку ознайомимось з деякими фактами життя цього великого громадського діяча, письменника
та педагога.
1. Підготовча робота. Розповідь про деякі факти з життя Бориса Дмитровича Грінченка.
- Послухайте розповідь. Найголовніше занотуйте.
(Діти слухають, занотовують.)
- Зачитайте, що ви занотували цікавого.
(Діти читають)
- На честь Бориса Дмитровича, як борця за Україну, українську мову та культуру, також був збудований
університет, де навчають майбутніх вчителів, названо вулиці.
2. Словникова робота.
3. Первине сприйняття. Читання тексту вчителем.
4. Аналіз тексту.
- Яка частина весни зображена в творі Бориса Грінченка? Початок, середина чи кінець?
(Борис Грінченко зобразив початок весни)
- Які слова допомогли вам це визначити?
(Сніг лежав, земля ще чорна, визирали проліски (а проліски ростуть тільки на початку весни), лежала ще
півсонна).
- Зверніть увагу на заголовок. Чому автори цього підручника вирішили, що саме такий заголовок
найдоречніший для цього уривочка.
5. (Можливо, весна ніби лише прийшла, та й пішла назад, не залишилась, а всі її так чекали. Або цей твір є
описом того чк же ж саме вона приходила в наш рідний край).
- А який би ви заголовок придумали для цього твору?
(Рання весна, починається весна, прийшла весна…)
- Добре. Отже, яка тема твору «Приходила весна» за Борисом Гінченком?
(Початок весни)
- Визначте мету твору.
(Описати зміни в природі на початку весни).
5. Самостійне читання тексту учнями.
- Прочитайте текст самостійно. Підготуйтесь до вибіркового читання.
6. Вибііркове читання тексту.
- В яких місцях все ще лежав сніг?
(Сніг лежав по самих ярах та затінках)
- Де визирали проліски?
( серед пучків торішньої трави)
- Як танув сніг?
(Скрізь позбігав лепетливими дзюркотливими струмочками)
- Чого дожидалась ще чорна земля?
(Поки пресвітлеє сонце обніме її своїм палким промінням й убере в пишні зелено-квітчасті шати)
- Куди линула пара?
(Пара линула вгору)
В що перетворювалась пара?
(Збиралась там у хмари)
7. Аналіз використання художніх засобів в тексті.
- Прочитайте текст.
Почав танути сніг, але в ярах та затінках ще лишився. Серед посохлої трави виросли проліски. Земля
чорна. Сонце ще погано її пригріло, тому трава ще не виросла. Вода, яка випаровувалась із чорної землі,
перетворювалась в темні хмари.
- Чи схожі події відбуваються в тексті «Приходила весна»?
(В тексті описані одні і ті ж самі явища природи).
- Яка між цими текстами різниця?
(Цей текст не має ні прикметників, ні уособлень, ні порівнянь.)
6. - Тобто, він написаний безвикористання художніх засобів. Це ніби не розмальована картина. Адже
художні засоби, це слова, які допомагають нам щось точніше уявити, чи звернути увагу на щось прекрасне.
-Давайте ж розглянемо, які сам художні засоби використав Борис Грінченко описуючи події початку весни.
Як майстер слова замінив звичайні природні явища на нестримний політ фантазії.
Танув сніг – позбігав лепетливими, дзюркотливими струмочками.
(сніг порівняв з струмочками – порівняння; Лепетливими, дзюркотливими - епітети).
Виросли проліски – визирали блакитними оченятами.
(уособлення)
Земля чорна, сонце погано її пригріло – земля лежала чорна, дожидаючись, поки пресвілеє сонце обніме
її своїм палким промінням.
(Земля лежала, сонце обніме – уособлення, палке проміння - епітет)
Не виросла трава з квітами – поки убере в пишні зелено-квітчасті шати.
(Шати – порівняння, зелено-квітчасті - епітет).
Випаровування – земля лежала сонна і зітхала.
(уособлення).
8. Виразне читання учнями вголос.
Отже, використовуючи художні засоби, тексти стають яскравішими, цікавішими, насиченішими. Нам легше
уявити уяити картини описані в творі.
9. Зіставлення текстів з репродукціями карти відомих художників.
- Подивіться, як натхненні красою природи весною, а можливо натхненні ще й майстрами слова,
художники зобразили весну на своїх полотнах.
- Роздивіться, які кольори використали?
- Як ви думаєте, які з картин могли б стати ілюстрацією до прочитаних сьогодні нами творів? Чому?
(Я думаю…, я вважаю…, на мою думку…, мені здається….)
10. Підведення підсумків.
1.Підводячи підсумки нашої сьогоднішньої роботи, повернемось до посавленої мети на початку. Чи
досягли ми цієї мети? Чи може ми досягли ще більшого ,ніж планували?
- Ми ознайомились з творами «Весна йде та йде» за твором Марко Вовчок та «Приходила весна» за
твором Бориса Грінченка;
- Ми дізнались деякі факти про цих письменників;
(Наприклад…. М. Вовчок була знайома з багатьма відомими письмнниками та науковцями, а Б. Грінченко
написав перші підручники з української мови та літератури)
- Ми розвивали вміння аналізувати твори, віднаходили художні засоби.
- Тренувались переказувати твори близько до тексту.
7. (- Який твір ми переказували?
- Яким прийомом ми користувались?
- А відчуття прекрасного будемо розвивати й надалі.
2.Вірш Наталії Гуркіної «Весна»
Наталія Гуркіна
«Весна»
Гріє землю сонечко,
Ніжно примовляє:
Прокидайтесь, квіточки,
День весну стрічає!
Просинайся, річечко,
Посміхнись, струмочку
Затанцюй нам гопака,
Дощику – дзвіночку!
Розливайся радісно
По землі, проміння,
Покривай сади й луги,
Весняне цвітіння!
3. Пісня «Ой вже весна»