Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Psy

1,403 views

Published on

Praca zrobiona na zajęciach Technologia Informacyjna przez Karinę Maię Prędota

Published in: Science
 • Login to see the comments

Psy

 1. 1. Psy Wydział Biologii i Nauk o Środowisku Karina Maria Predota
 2. 2. Spis Treści 1. Psy jako detektor ludzkich chorób 2. Czy psy maja wstyd i poczucie winy? 3. Jakie emocje faktycznie odczuwają psy? 4. Czy pies wie, ze źle postąpił? 5. Jak psy unikają konfliktów? 6. Życie społeczne psa 7. Kiedy pies staje się dominantem? 8. Bibliografia
 3. 3. 1. Psy jako detektor ludzkich chorób W świetle najnowszych badań wciąż okazuje się, że psy są w stanie wykrywać u ludzi przeróżne choroby, w tym również te dla nas najgroźniejsze, jak np. nowotwory, ataki padaczki, czy nadejście śpiączki cukrzycowej! Niektóre psy są w stanie zasygnalizować nawet i takie problemy zdrowotne, o których dani ludzie nawet jeszcze nie wiedzą, że je w ogóle mają! Odkryto przy tym, że psy są w stanie wykryć np. takie choroby, jak nowotwory: płuc, piersi, skóry, pęcherza moczowego, czy prostaty.
 4. 4. 2. Czy psy maja wstyd i poczucie winy? Horowitz w odpowiedzi precyzuje, że psy pokazują więcej wstydu i poczucia winy w momencie, gdy właśnie go strofujemy. Nie krótko po tym jak coś przeskrobią, czy zjedzą coś ze stołu. Chodzi o to, że „winna mina” powstaje dopiero po zrobieniu czegoś niedobrego. Generalnie badacz nie odpowiada na pytanie, czy psy czują się winne czy nie. Pomimo tych wywodów za tezą, że psy faktycznie czują się winne przemawiają badania anatomiczne oraz genetyczne.
 5. 5. 3. Jakie emocje faktycznie odczuwają psy? Aby zrozumieć co czują psy musimy cofnąć się do badań, których celem było poznanie ludzkich emocji. Najnowsze badania wskazują, że niemowlęta i małe dzieci mają ograniczony zestaw emocji, ale z biegiem czasu emocje dziecięce zaczynają się różnicować i dzieci są w stanie doświadczać różnych, bardziej skomplikowanych stanów emocjonalnych. Ten fakt jest niezwykle pomocny w naszym zrozumieniu życia emocjonalnego psów, jako że badacze doszli do konkluzji, że umysł psa można porównać do umysłu człowieka w wieku dwóch- dwóch i pół lat.
 6. 6. 4. Czy pies wie, ze źle postąpił? Pogryziony but, wyciągnięte z kosza śmieci albo ukradziony z talerza kotlet. Jak zachowuje się nasz pies? Dobrze wie, że źle zrobił, macha więc nerwowo ogonem i wywracając się na grzbiet błaga o wybaczenie? Znamy te obrazki aż nadto dobrze. Uważamy, że pies ma świadomość zakazanego postępku i czuje się winny. Naukowcy uważają jednak, że to nie poczucie winy, a strach. Strach przed reakcją opiekuna.
 7. 7. 5. Jak psy unikają konfliktów? „Mój pies jest tak mądry, że tylko mówić nie umie" - jakże często zdanie to pada z ust ludzi, którym wydaje się, że doskonale znają swojego pupila. Tymczasem nic bardziej błędnego - nasz pies mówi! Wprawdzie nie w znaczeniu werbalnym, za to posiada wrodzona umiejętność posługiwania się rozwiniętym systemem sygnałów mowy ciała. Za ich pomocą komunikuje się nie tylko z innymi psami, ale również z istotami spoza swojego gatunku. Znajomość sygnałów uspokajających, jak je nazwa a Tur id, ułatwi nam wzajemne zrozumienie, nie tylko na placu szkoleniowym, ale przede wszystkim w życiu codziennym.
 8. 8. 6. Życie społeczne psa Hierarchia społeczna to uporządkowany podział praw i zadań wśród członków grupy zwierząt; na szczecie drabiny społecznej znajduje się osobnik dominujący lub para dominująca, która ma pierwszeństwo w dostępie do przywilejów: pożywienia, przemieszczania, najlepszych miejsc odpoczynku, seksualności. Stosunki dominacyjne w grupie, dążą do stabilizacji relacji wzajemnych, ograniczają konflikty, utrzymują spójność grupy.
 9. 9. 7. Kiedy pies staje się dominantem? Większość problemów dominacyjnych zaczyna się między okresem dojrzewania i dorosłości tj. między 6. a 24. miesiącem życia psa. Sytuacje konfliktowe wywołane są najczęściej dostępem do pożywienia lub opanowania przestrzeni (np. łóżka, fotela, etc.). Pies staje się dominantem za podświadomą zgodą właścicieli, którzy spełniając wszystkie jego żądania i pozwalając na wszystko dają mu do zrozumienia, że jest najważniejszy, że jest szefem. Nie doszłoby do konfliktu, gdyby nadal podporządkowywali się psu. Są rodziny posiadające psa dominanta, których członkowie podporządkowują się wymaganiom psa i nie stanowi to dla nich problemu.
 10. 10. 8. Bibliografia 1. 31 ciekawostek o psach. Na stronie: http://joemonster.org/art/27748 ( dostęp w dniu 06.11.2015 r. ) 2. Bartoń Paweł: Czy psy czują wstyd i maja poczucie winy? Na stronie: http: //meteoserwis24.pl/czy-psy-czuja-wstyd-i-maja-poczucie-winy/ ( dostęp w dniu 06.11.2015 r. ) 3. Charytonik Urszula: Potęga psiego nosa. Mój Pies 3(186), 2007, s. 44, artykuł dostępny również na stronie: ( dostęp w dniu 06.11.2015 r. ) http://www.psy. pl/archiwum-miesiecznika/art2011.html 4. Coren Stanley: Jakie emocje faktycznie odczuwają psy? Na stronie: http://perfectdog. com.pl/jakie-emocje-faktycznie-odczuwaja-psy.html ( dostęp w dniu 06.11.2015 r. )

×