Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Apple Incorporated için SWOT Analizi: 
Güçlü Yönler: 
 Dünya çapında tanınmış bir marka 
 Kullanıcıları yeterince yaptığ...
Apple Incorporated için PEST Analizi: 
Politik Analiz 
Amerikalı bir şirket olan Apple üretiminin ve satışının çoğunu ABD ...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Swot ve Pest Analizi

7,872 views

Published on

Yok

Published in: Business
  • Login to see the comments

Swot ve Pest Analizi

  1. 1. Apple Incorporated için SWOT Analizi: Güçlü Yönler:  Dünya çapında tanınmış bir marka  Kullanıcıları yeterince yaptığı için reklama çok fazla ihtiyaç duymamaları  Çok uluslu bir şirket oluşu  Ürünlerin özgün bir tasarıma sahip olması Zayıf Yönler:  Müşteri desteği az  Ürünlerin kullanımı piyasadaki aynı ürünlere kıyasla zor Fırsatlar:  Çağımızın en yaygın hastalığı tüketim çılgınlığı  Farklı ülkelerde yeni mağazalar açması  Gençler arasındaki marka takıntısı  iWatch gibi yeni fikirler üzerinde çalışmaları Tehditler:  Samsung Electronics  Uçuk ürün fiyatları  Aynı alanda cihaz üreten şirketlerin çok fazla olması  Piyasadaki sahte Apple ürünleri  Farklı şirketlere olan bağlılığı azaltma çabaları  Sadece telefon ve bilgisayar üzerine üretim yapmaları
  2. 2. Apple Incorporated için PEST Analizi: Politik Analiz Amerikalı bir şirket olan Apple üretiminin ve satışının çoğunu ABD dışında gerçekleştiriyor. Bu ülkelerin başında Çin, Çek Cumhuriyeti ve Kore geliyor. Apple ürünlerinin satıldığı ülkeler arasında ABD’nin terörle mücadele ettiği ülkeler de bulunuyor. Buralarda ortaya çıkan siyasi sorunlar Apple şirketi üzerinde telafisi olmayan sorunlar ortaya çıkarabilir. Ekonomik Analiz Apple ürünleri ‘’lüx’’ tüketim eşyaları sayılabileceğinden ekonomik krizler şirket satışlarında ciddi düşüşler meydana getirebilir. Ancak bu Amerikan Doları’nın değer kaybetmesi durumunda Apple’ın da zarar edeceği anlamına gelmez. Aksine Amerikan Doları değer kaybettiği sürece Apple ürünlerinin satışında artış olacağı için şirketin geliri artacaktır. Sosyokültürel Analiz Klişe bir tanımla teknoloji ile birlikte küçük bir köy haline gelen (global) bir dünyada yaşıyoruz. Apple da bu teknolojinin geliş meşinde önemli bir paya sahip. İnsanlar telefon veya bilgisayarlarla dünyanın bir ucundan diğer ucuna saniyeler içinde ulaşabilmekte. Apple bunu sağlayan bilgisayar, yazılım ve cep telefonu üretimin de kalite ve tasarım açısında öncülerden. Teknolojik Analiz Apple yeni fikirleri ve yenilikçi ürünleriyle teknolojiyi daha ileri götürmekte ve aynı sektördeki rakiplerine ilham verip, rekabeti ateşlendirmektedir.

×