Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Skąd czerpać pomysły na content? Wyszukiwarka Google

12,371 views

Published on

Przykładowa lekcja będąca częścią szkolenia „Content marketing w strategii digital” realizowanego przez firmę Socjomania.

Po więcej szczegółów oraz informacje o innych tematach szkoleń z digital marketingu zapraszamy do kontaktu z nami!

Tematy poruszane w lekcji: content marketing, content strategy, content, google

Published in: Marketing
 • Dating for everyone is here: ♥♥♥ http://bit.ly/2F7hN3u ♥♥♥
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Sex in your area is here: ❶❶❶ http://bit.ly/2F7hN3u ❶❶❶
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

Skąd czerpać pomysły na content? Wyszukiwarka Google

 1. 1. Skąd czerpać pomysły na content?
 Wyszukiwarka Google Content marketing w strategii digital
 2. 2. Za chwilę dowiesz się… Jak wykorzystać wyszukiwarkę Google do kreacji pomysłów contentowych, jak ocenić popularność danych treści w wyszukiwarce oraz w mediach społecznościowych, jak w content marketingu wykorzystać Google Adwords: Keyword Planner, jak zwizualizować efekty Twojej pracy i nadać poszczególnym pomysłom priorytety w realizacji.
 3. 3. trener-mentor Bartłomiej Rak The Vice @Socjomania „Jeśli coś w tej lekcji jest dla Ciebie niejasne lub brakuje w niej informacji, która jest dla Ciebie istotna rozpocznij dyskusję pod lekcją lub zgłoś się bezpośrednio do mnie na maila kontakt@bartlomiejrak.pl“ Powodzenia!
 4. 4. Zadanie Socjomaniacy na mecie półmaratonu w Krakowie Wyobraź sobie, że dostałaś/eś właśne nową propozycję pracy. Będziesz odpowiadać za przygotowanie strategii contentowej dla jednego z polskich maratonów. Bieganie to aktualnie bardzo popularny sport, a sponsorzy chętnie wchodzą we współpracę z fundacjami organizującymi tego typu imprezy. Dzięki temu dysponujesz budżetem liczącym dziesiątki tysięcy złotych. Pierwsze zadanie jakie przed Tobą postawiono to przygotować i obronić przed zarządem zbiór pomysłów / głównych tematów jakie chcesz poruszyć w działaniach contentowych. Osoby zasiadające w zarządzie były ostatnio na międzynarodowej konferencji organizacji zrzeszającej podmioty zajmujące się organizacją biegów miejskich. Wiele prezentacji dotyczyło właśnie content marketingu, który został przedstawiony, jako bardzo efektywne działanie marketingowe. Szczególnie branżowy zwrot “evergreen content” był odmieniany przez wszystkie możliwe przypadki. Teraz Ty musisz się zmierzyć z postawionym zadaniem.
 5. 5. Wyszukiwarka Google Z poprzednich lekcji wiesz już, że jednym z podstawowych zadań contentu marketingu jest realizowanie potrzeb grupy docelowej w zakresie zdobywania wiedzy. Żadne inne narzędzie nie zna lepiej naszych „pytań” od wyszukiwarki Google. Przecież to właśnie tam kierujemy swoje kroki gdy czegoś szukamy. W tym kontekście szczególnie istotna jest teoria „mikro-momentów”, która dotyczy wyszukań mobilnych. Wiecej informacji na ten temat znajdziesz w #prasówka na końcu niniejszej lekcji.
 6. 6. Krok 1: podstawowe słowo kluczowe Aby rozpocząć poszukiwania pomysłów na treści musimy najpierw określić podstawowe słowo kluczowe. W tym celu skorzystamy z narzędzia Google Trends, które wskazuje najpopularniejsze wyszukiwania w wyszukiwarce. W omawianym przykładzie chcemy porównać popularność takich fraz, jak: bieganie, maraton, półmaraton, biegi. Słowa te określamy na podstawie znajomości danej dziedziny. W innych przypadkach można wykorzystać burzę mózgów, albo podobne ćwiczenia kreatywne, które naprowadzą nas na odpowiednie określenia. https://www.google.pl/trends/
 7. 7. Krok 1: podstawowe słowo kluczowe Wykres pokazuje popularność poszczególnych zapytań (oznaczonych kolorami) na przestrzni ostatniej dekady. Jak widać zapytania mają charakter sezonowy (zimą bieganie nie jest takie popularne). Najpopularniejszym zapytaniem jest fraza „maraton” i to właśnie ją przyjmujemy jako podstawowe słowo kluczowe. Podpowiedź: Nie zapomnij określić kraju dla którego Google Trends ma przedstawić wyniki. Niektóre polskie frazy występują również w obcojęzycznych zapytaniach.
 8. 8. Krok 2: frazy powiązane W kolejnym kroku podstawowe słowo kluczowe wpisujemy w wyszukiwarkę Google (1) i zjeżdżamy na sam dół strony z wynikami wyszukiwania, aż do wyszukiwań podobnych do naszej frazy (2). Na pomocniczej kartce, albo w programie do map myśli zaczynamy w ten sposób rozpisywać sobie (odwrócone) drzewko. Podstawowe słowo kluczowe to mój „korzeń”, a wyszukiwania do niego podobne to pierwszy poziom „gałęzi”. Oczywiście wybieramy tylko frazy powiązane z naszym zakresem działalności. W przykładzie po prawej odrzucamy frazę „maraton wkładki”, bo to wyszukanie powiązane z nazwą firmy Maraton S.C.. 1 2
 9. 9. Krok 3: frazy powiązane Powyższy graf powstał w programie XMind, który polecamy. Przedstawia fragment rozpisanych dwóch pierwszych gałęzi i początek trzeciej (podobne do podobnych itd.). Już na podstawie powyższej rozpiski możemy wyciągnąć początkowe wnioski. Internauci zainteresowani tematyką maratonu szukają również: informacji o dokładnym dystansie sposobów treningu (wymieniają nawet konkretne nazwy) informacji o czasach i rekordach (ludzie lubią, jak mogą się do czegoś odnieść) informacji co ze sobą zabrać na maraton informacji o najważniejszych w Polsce biegach W ramach ćwiczenia zachęcamy do dokończenia rozpiski powyższego „drzewka”.
 10. 10. Krok 3: frazy powiązane Zabawa z „drzewkiem” jest dość czasochłonna, ale warto kilka razy przejść ten proces zanim skorzystamy z gotowych narzędzi. Szczególnie polecamy answerthepublic.com. To rozwiązanie tworzy takie grafy, jak ten po prawej!
 11. 11. Krok 4: Google Adwords Keyword Planner https://adwords.google.pl/KeywordPlanner 1 2 Kolejne narzędzie, które wykorzystamy to Google Adwords: Keyword Planner. Narzędzie to jest dostępne poprzez program Google Adwords (wymaga założenia darmowego konta) i pozwala sprawdzić miesięczny wolumen wyszukań danej frazy. Do narzędzia wstukujemy po kolei nasze frazy (1) - podstawowe słowo kluczowe oraz zapytania podobne i sprawdzamy częstotliwość wyszukiwania (2).
 12. 12. Krok 4: Google Adwords Keyword Planner Po odczytaniu średniej miesięcznej liczby wyszukań dla naszych fraz należy posortować je względem popularności (przyda się Microsoft Excel, albo inny arkusz kalkulacyjny).
 13. 13. Krok 5: (Wartościowe) odpowiedzi W kolejnym kroku musimy sprawdzić czy na nasze zapytania internauci są w stanie znaleźć wartościowe odpowiedzi. Pierwszy sposób polega po prostu na lekturze wyników znajdujących się na pierwszej stronie Google. Często analizując poszczególne strony sami dojdziemy do wniosku czy są one wartościowe czy nie. Dodatkowo można zwrócić uwagę na liczbę komentarzy. Ten sposób dostarcza nam również treści do content curation w późniejszych działaniach (więcej dowiesz się w kolejnych lekcjach). Drugie rozwiązanie to analiza popularności danych stron w mediach społecznościowych. Możemy to zrobić za pomocą dedykowanego dodatku BuzzSumo do przeglądarki Chrome, albo po prostu za pomocą strony BuzzSumo. 1 2
 14. 14. Krok 5: (Wartościowe) odpowiedzi Zapytania, które mają wiele wartościowych odpowiedzi powinny stracić wysoki priorytet w naszych planach. Powinniśmy skupić się na tych frazach, które jeszcze nie są powiązane z wartościowym contentem.
 15. 15. Krok 6: Inne wyszukiwarki Dotychczasowej analizy dokonaliśmy na podstawie głównej wyszukiwarki Google. Nie należy zapominać o odpowiednio drugiej i trzeciej najpopularniejszej wyszukiwarce w Polsce, czyli Youtube oraz Google Grafika. Tam również możemy przeprowadzić analogiczne kroki. Finalnie oczywiście stworzymy tylko inny typ contentu.
 16. 16. Krok 7: Podsumowanie Zwieńczeniem naszej analizy powinna być tabela, która przedstawia poszczególne słowa kluczowe wraz z liczbą ich wyszukiwań, potencjałem (najczęściej w skali od 1 do 10) oraz formą contentu - odpowiedzi na zapytanie. Słowo kluczowe Wolumen wyszukań Potencjał Forma contentu tygodniowy kilometraż do maratonu 60 6/10 infografika …
 17. 17. #prasówka Więcej materiałów do poczytania / obejrzenia. Symbol oznacza średni czas potrzebny do zapoznania się z materiałem.
 18. 18. Micro-moments ≈ 30 minut https://www.thinkwithgoogle.com/collections/micromoments.html

×