1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM
Tarikh
: 30 September 2009
Darjah
Masa
: 9.00-10.00 pagi
Bilangan Murid
Tajuk Umum
: Aqidah
Tajuk Pelajaran
: Kesan Beriman kepada Allah s.w.t
Objektif Am
: 4 Ehsan
:26/30
: Pelajar dapat menghayati bahawa iman dapat memelihara diri daripada kesesatan dan
pembentukan individu atau hamba yang soleh.
Hasil Pembelajaran
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
(1) Mengenal pasti sekurang-kurangnya dua daripada tiga jenis tauhid.
(2) Membezakan antara Tauhid Rububiyyah dan Tauhid Uluhiyyah.
(3) Menyatakan tiga kesan beriman kepada Allah s.w.t terhadap individu, masyarakat dan
Negara.
Kemahiran Berfikir
: Pelajar dapat mengetahui kepentingan beriman kepada Allah s.w.t dan kesan terhadap
perbuatan, perkataan, pemikiran dan penampilan individu.
Penghayatan Nilai
: Pelajar dapat menghayati dengan lebih mendalam tentang kewujudan Allah
s.w.t.
Penggabung Jalinan
: Subjek Sains
Pengetahuan Sedia Ada
: Pelajar telah mengetahui rukun iman daripada pelajaran bab Akidah
Bahan Bantu Mengajar
: 1) Kertas edaran mengenai kejadian alam semesta
2) Slide tentang kesan beriman kepada Allah s.w.t
Rujukan Guru
: 1) Junaidah Salehudin.Rosnani Rifin.Nor Aslina Mamat.(2009).Masteri Memori Melalui
2. Peta Minda Pendidikan Islam.Seri Kembangan.PNI Neoron (M) Sdn Bhd.m/s 98
Isi pelajaran (Secara ringkas): 1) Pengertian tauhid
2) Jenis-jenis Tauhid
3) kesan beriman dengan Tauhid Rububiyyah, Uluhiyyah dan Asma’ Wasifat terhadap
individu, masyarakat dan negara.
Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Pendahulua
Pelajar mengikut bacaan doa ketua kelas
n
Induksi Set
Pengenalan tajuk:
-
Guru memulakan kelas dengan
sebuah cerita yang bertajuk
Kesan Beriman
“Seorang pemuda terselamat
kepada Allah s.w.t
daripada dipatuk ular berbisa”
-
Cerita ini berkisar bagaimana
seorang pemuda yang begitu
taat dan beriman kepada Allah
s.w.t sehingga dia terselamat
daripada dipatuk ular berbisa
ketika solat.
-
Guru bertanya kepada pelajar:
i-
Siapa yang bunuh ular itu?
ii-
Kenapa ular itu dibunuh?
Catatan
3. - Guru menerangkan ini adalah
kesan beriman kepada Allah s.w.t
dan sekaligus memperkenalkan
tajuk yang akan dipelajari hari ini.
Langkah I
Pengertian Tauhid:
- Beerti mengesakan
Guru
memberi
penjelasan
Allah s.w.t iaitu tidak
tentang
pengertian Tauhid.
menyamakan-Nya
dengan makhluk.
Langkah 2
Jenis-jenis Tauhid:
1)
Guru memberi penerangan
tentang ketiga-tiga jenis Tauhid
Rububiyyah
2)
Tauhid
kepada peljar secara terperinci.
Tauhid
-
ayat Al-Quran surah Al-
Uluhiyyah
3)
Guru memberi contoh daripada
An’nam:Ayat 102 berkaitan
dengan Tauhid.
Tauhid
Asma’
Wasifat
Langkah 3
Kesan Beriman
dengan Tauhid
Rububiyyah,
-
daripada pelajar.
Uluhiyyah dan Asma’
Wasifat terhadap:
1)
3)
Langkah 4
Masyarakat
Negara
-
Seorang murid menulis dipapan
hitam
individu
2)
Guru meminta sumbang saran
hasil
sumbang
saran
pelajar .
-
Guru membincangkan hasil itu
dengan semua pelajar.
4. Rumusan dan Penilaian
Rumusan
Rumusan terhadap
-
pelajaran yang
Guru menekankan semula jenisjenis Tauhid
dipelajari hari ini
-
Murid diingatkan supaya sentiasa
mengingati Allah s.w.t dalam apa
jua keadaan.
Penilaian
Guru
meminta
pelajar
menyatakan
sekurang-kurangnya dua kesan beriman
kepada Allah s.w.t terhadap penampilan
individu.
Latihan
- Guru meminta pelajar menyenaraikan dua
susulan
contoh daripada kesan beriman dengan
Allah s.w.t dalam situasi sekeliling pelajar
dan akan dibincangkan pada kelas
seterusnya.
Penilaian Kendiri:
Ulasan Penyelia:
Ulasan Guru Besar: