Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Android'e Giriş Eğitimleri 2_1

864 views

Published on

Android işletim sistemine mobil uygulama geliştirirken kullanılacak en temel programlama dili Java'dır. Java ile ilgili genel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Android tüm bileşenleriyle son derece geniş bir ekosistemdir. Bu ekosistemin anlatımında aşağıdaki başlıklar temel alınmıştır:
 Android’e Giriş 1 eğitiminde, temel Java bilgisine sahip olmanız ve basit Java uygulamalarını bilgisayarınızda çalıştırabilmeniz hedeflenmektedir. Java dünyasıyla ilk kez tanışacaklar için hem dilin temel kavramları hem de uygulamaya yönelik kod örnekleriyle birlikte bir anlatım esas alınmıştır.
 Android’e Giriş 2 eğitiminde, Android platformunun detaylarına ve geliştirme ortamına değinilmiştir. Platform özelinde bilgiler, cihazların özellikleri ve Android için geliştirme ortamının kurulumu yer almaktadır.

Published in: Technology
 • Login to see the comments

Android'e Giriş Eğitimleri 2_1

 1. 1. Android‘e Giriş Eğitimi Dökümanları 2/1 Android Uygulama Geliştirme Ortamının İncelenmesi Bilgi Teknolojisi Eğitim Programları Bu Çalışma Univerist Materyal geliştirme ekibi tarafından Bilgi Teknolojileri Eğitimleri için derlenmiştir. Dökümanla ilgili kaynaklar makalenin sonunda “Kaynakça” kısmında detaylı bir şekilde belirtilmiştir.
 2. 2. 1 1.ANDROİD CİHAZLAR VE ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE GENEL BİLGİLER Android, Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemidir. Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım toplulukları tarafından geliştirilmektedir. Temel olarak dokunmatik ekranlar için tasarlanan Android, düşük maliyetli ve kişiselleştirilebilen işletim sistemi arayan yüksek teknoloji cihazlar arasında da popülerdir. Başlarda bu sadece tablet ve akıllı telefonları kapsasa da, günümüzde televizyonlar, arabalar, oyun konsolları, dijital kameralar ve saatler gibi cihazlarda da kullanılmaya başlamıştır. 2013 yılı Kasım ayı verilerine göre en popüler mobil işletim sistemi haline gelen Android uygulama marketi olarak Google Play Store'u kullanmaktadır. 2014 yılı Ekim ayı itibariyle markette 1 milyondan fazla uygulama, yıllık 50 milyarı aşkın indirme sayısı bulunmaktadır. Google'ın 2014'ün Haziran ayında verdiğirakamlara göre 1 milyardan fazla aktif Android kullanıcısı bulunmaktadır. 2013'ün Nisan ayında yapılan birankete göre de yazılım geliştiricilerin %71'inden fazlası Android için uygulama geliştirmektedir. Google Play Store ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 2007 yılında pek çok yazılım, donanım, telekomünikasyon firmasının katkıda bulunduğu Open Handset Alliance adı verilen şirketler birliği sayesinde ortaya çıkan Android'in kaynak kodları iki farklı lisans kullanır. Kullandığı Linux çekirdeği GPL, diğer dış bileşenler ise Apache Lisansı ile lisanslanmıştır. Bu değiştirilebilir yapı yazılımcıları Android'e katkıda bulunmaları için cesaretlendirdiğinden sürekli gelişmesini ve yeni özelliklerin eklenmesini sağlar. Teknik bilgiler Bu platformda uygulamalar Android Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) kullanarak Java dilinde yazılır. Bu SDK yazılımcıya hata ayıklayıcı, yazılım kütüphaneleri ve emülatör gibi yardımcı araçlar sunar. Android güç kullanımını en aza indirmek ve hafızayı yeterli kullanabilmek için çeşitli yöntemler kullanır. Kullanılmayan uygulamaların bekleme moduna alınması; yetersiz hafıza durumunda uzun süredir aktif olmayan uygulamaların kapatılması bu yöntemlerden bazılarıdır. İşletim sisteminin donanım olarak içerdiği jiroskop, yakınlık algılayıcı, ivme ölçer gibi fonksiyonlar da uygulama geliştiriciler için fayda sağlar. Örneğin, telefon yan çevrildiği zaman görüntünün de dönmesi bu araçlar yardımıyla uygulanabilir. Android öncelikli olarak 32-bit ARMv7 işlemcilerine yönelik geliştirilmektedir. Bunun yanında Android x-86projesi x86 işlemcler için de destek sağlar. Google her altı ila dokuz ay arasında yeni bir sürüm
 3. 3. 2 yayınlamaya özen gösterir. En yeni sürüm olan Android 4.4 (KitKat)'ün gereksinimleri ise şu şekildedir:  512 MB RAM,  32-bit ARMv7, MIPS ya da x86 mimarisinde işlemci,  OpenGL ES 2.0 uyumlu bir GPU. Her üretici kendine özel Android türevini içeren bir ROM çıkartabildiği için için güncellemeler her model Android işletim sistemli cihaza aynı anda gelmeyebilir. Eylül 2014 itibariyle kullanıcıların yüzde 24.5'i KitKat'ı kullanırken, yüzde 53.8'i Jelly Bean, geri kalanı ise daha eski sürümleri kullanıyordu. En çok kullanılan Android sürümleri aşağıdaki gibidir:  Android 4.0.3–4.0.4 Ice Cream Sandwich (API level 15)  Android 4.3 Jelly Bean (API level 18)  Android 4.4 KitKat (API level 19)  Android L (API level 20) Android güvenlik açısından da güçlü olmak adına uygulamaların sistemin tüm alanlarına müdahele etmesini engeller. Her uygulamanın kullanmak istediği alanlar için kullanıcıdan izin alması gerekir. Mimari Android mimarisi, 1. Linux çekirdeği 2. Kütüphaneler 3. Android çalışma zamanı (runtime), 4. Uygulama geliştirme çatısı 5. Uygulamalar katmanlarından oluşur.
 4. 4. 3 Mimari ve sistem özellikleri hakkındaki eğitime buradan ulaşabilirsiniz. Kullanım alanı Daha önce de belirttiğimiz gibi Android kullanımı artık sadece akıllı telefonlar ve tabletlerle sınırlı değil. Akıllı kitaplar, televizyonlar, kameralar, saatler, kulaklıklar ve daha pek çok teknolojik alet artık Android platformunu kullanabiliyor. 2011 yılında Google Android@Home adını verdiği ev otomasyon teknolojisini tanıttı. Bu teknoloji sayesinde ev ortamında bulunan her türlü aydınlatma, priz ve termostat tarzı cihazlar Android telefonlar ya da tabletlerden yönetilebiliyor. Yine 2011 yılında Parrot şirketi araba içi sistemi için kullanabilen Asteroid sistemini tanıttı. Önümüzdeki yıllarda Android'in ve diğer mobil işletim sistemlerinin kullanım alanının genişlediğini görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. 1.1.Google Play Google tarafından yönetilen Google Play, Android cihazların uygulama ve oyunlara ulaşabileceği çevrim içi bir markettir. Buradan, çoğu zaman geliştiricilerin tercihleri doğrultusunda ülkelere göre yayınlanan oyun ve uygulamalara erişilebilir. Android cihazlar üzerinden Google Play uygulamasıyla ya da Google Play sitesinden erişilebilir.
 5. 5. 4 Google Play, üzerinde yer alan uygulamaları kategorilerine göre ayırarak kullanıcılara sunar. Ana sayfasında en çok satılan ve talep gören uygulamalara yer verir. Ayrıca "Editörün Seçimi" gibi yeni bir kategorilendirmeye daha da gitmiştir. Yukarıdaki resimde yer alan arama kutusuna ilgilendiğimiz bir konuyu ya da geliştirici firma adını girerek kolayca arama yapabiliriz. Bir uygulamayı seçtiğimizde aşağıdaki uygulama detay sayfasına yönlendiriliriz. Bir uygulamanın ayrıntı sayfasına girdiğimizde, uygulamanın adını, hemen altında geliştiricisini görürüz.Yükle düğmesine tıkladığımızda uygulama Google hesabımıza bağlı Android cihazlarımıza gönderilir.
 6. 6. 5 Uygulama detay sayfasında aşağı doğru ilerlediğimizde, uygulama içi görselleri bulabiliriz. Görsellerin hemen altında geliştirici tarafından yapılan açıklamalara ve uygulamayı indiren kullanıcıların yorumlarını görme şansımız var. Kullanıcılar çok çeşitli amaçlarla da yorumlar yapabilirler. Detay sayfasında daha aşağıya indiğimizde uygulamaya dair ek bilgiler karşımıza çıkar. Burada uygulamanın hangi sürümde olduğu, boyutu ve hedef Android sürümleri görülebilir. Burada yer alan geliştirici bağlantı sayfaları ise, geliştiriciye ulaşabilmeniz açısından, geliştirici tarafından paylaşılan sayfalardır. Sayfanın sonunda ise benzer uygulamalar ve bu geliştiricinin diğer uygulamalarına da bakabilirsiniz.
 7. 7. 6 1.2.Android Mimarisi ve Sistem Özellikleri Android, Open Handset Alliance, Google ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen bir mobil işletim sistemidir. Bu işletim sisteminin parçaları çekirdek (kernel), sistem kütüphaneleri, uygulama geliştirme çatıları (frameworks) ve yerleşik temel uygulamalardan oluşmaktadır. Android mimarisi aşağıdaki gibidir. Bu yapıyı ayrı ayrı incelemek geliştirici adaylarının üzerinde çalıştıkları yapıyı anlamaları bakımından faydalı olacak. Temel yapı (Linux çekirdeği) Android, Linux çekirdeğini (kernel) kullanır. Linux çekirdeğine Android için eklenen kod parçacıkları ve kütüphaneler Genel Kamu Lisansı'na sahipken, diğer bileşenler üretici firmalarına kendi kapalı ROM'larını oluşturmalarına izin verecek ama yine özgür bir şekilde Apache Lisansı ile dağıtılmaktadır. Linux çekirdeğinin doğrudan kaynak sağladığı yapılar security (güvenlik), memory ve process (hafıza ve süreç) kontrolü, dosyalama ve bağlantı için I/O işlemleri ve cihaz sürücüleridir. Çekirdekte Android için özelleştirilmiş başlıca alanlar ise güç kontrolü, paylaşılan hafıza, low memory killer ve süreçler arası iletişim içindir.
 8. 8. 7 Kütüphaneler (Libraries) Mimarinin diğer önemli yapısı olan kütüphaneler bölümünde C ile yazılmış sistem kütüphaneleri, internet tarayıcısı (browser) motorlarının çalışması için Webkit, görüntüleme kontrolünü yapan Surface Manager, grafik işlemleri için OpenGL, ses ve video işlemleri için gereken Media Framework, veri yapıları kontrolü ve düzenlenmesi için SQLite gibi yapılar bulunur. Android Runtime Bu bölüm Linux çekirdeğindeki kütüphanelerin Java ile birleştiği bölümdür. İki önemli bileşeni vardır. Bunlar temel Java kütüphaneleri ve Dalvik Sanal (virtual) Makinesi'dır. Bu yapılar hakkında detaylı bilgileri ilerleyen eğitim içeriklerinde bulacaksınız. Burada Dalvik Sanal Makinesi'ne kısaca değinelim:  Dalvik Sanal Makinası: Uygulamalar Dalvik Sanal Makinesi tarafından çalıştırılır. Temel çalışma mekanizmasını anlamak Android projelerinin yaşam döngüsünü anlamak açısından önemlidir. Java ile yazılan uygulamalar alınır, Java kodları derlenerek bytecode dosyalarına çevrilir. Bu dosyalar dex dosyasına çevrilerek Dalvik Sanal Makinesi'nin çalıştıracağı şekle sokar. Dalvik ortamı düşük işlemci gücü, az RAM ve sınırlı batarya koşullarına göre tasarlanmıştır. Not: Dalvik her ne kadar mobil odaklı ve kısıtlı kaynaklarla çalışabilecek bir yapı olsa da, bazı alanlarda iyileştirilmesi gereken ve zamanın şartlarına göre tasarlanmış, artık yavaş yavaş eskiyen bir runtime. Google bunun farkında olduğu için yaklaşık 2 yıldır yeni bir runtime üzerinde çalışıyor, ismi ART yani Android Runtime. Dalvik'ten çok farklı bir bir çalışma yapısına sahip olan ART hakkında ayrıntılı bir blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Eğitimin ilerleyen bölümlerinde uygulama çatılarını (application framework) adım adım anlatacağız. Şimdiden herkese bu yeni dünyada başarılar diliyoruz :).
 9. 9. 8 2.ANDROİD İÇİN GELİŞTİRME ORTAMININ KURULMASI Bir önceki bölümde öğrendiğimiz Java bilgisiyle,eğitime içeriklerine devam ediyoruz. Bu bölümde Android uygulama geliştirmenin temellerini öğreneceğiz. Android uygulamalarınızı geliştirmek için özel hazırlanmış bir tümleşik geliştirme ortamı (Integrated Development Environment) olan Android Studio'yu artık kullanabilirsiniz. Tümleşik geliştirme ortamlarıyla kolayca proje oluşturabilir, kod yazarken yardım alabilir, renklendirilmiş kodlarla kodunuza daha kolay hâkim olabilir, hata durumlarını önceden fark edebilirsiniz. Android Uygulamaları Geliştirmek İçin Android Studio Bu bölümden sonra Android uygulaması geliştirmek için Google tarafından resmi olarak duyurulan Android Studio'yu kullanacağız. Android Studio, uygulama yazarken işinizi kolaylaştıran araçlara sahip. Bu araçların nasıl kullanılacağı ve ne işe yaradıkları hakkında eğitimleri kurulum belgelerinden sonra göreceğiz. Sıradaki eğitim içeriklerinde Android Studio'yu (IDE) Windows, Mac OS X ve Linux ortamlarında nasıl kurabileceğinizi görebilirsiniz. İyi kodlamalar! 2.1.Android Studio'nun Windows Üzerinde Kurulumu Google, Android Studio 1.1'i yayınladı. Bu eğitim içeriğinde bu IDE'yi hep beraber kuracağız. Öncelikle buradaki indirme sayfasına gidiyoruz:
 10. 10. 9 Yeşil bölgede yer alan "Download Android Studio for Windows" düğmesine tıklıyoruz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra dosyamıza çift tıklıyoruz. Windows öncelikle bizden cihaz üzerinde kurulu yönetimsel izinleri isteyecektir. Burada yönetici şifresini girerek devam edebilirsiniz. Yönetici izni verildikten sonra, Android Studio kurulumu için ilk adım görülmektedir. Next düğmesine basılır.
 11. 11. 10 Next düğmesi sonrası karşımıza çıkacak ekranda yüklemek istediğimiz bileşenleri seçiyoruz ve tekrar Next tuşuna basıyoruz. Next düğmesine bastıktan sonra lisans sözleşmesi karşımıza gelecek. Sözleşmeyi okuduktan sonra eğer kabul ediyorsak "I Agree" düğmesine basmamız gerekiyor.
 12. 12. 11 Sözleşmeyi onayladıktan sonra karşımıza Android Studio'nun ve SDK'nın nereye yükleneceğini soran bir pencere gelecek. Uygun yerleri belirttikten sonra tekrar "Next" düğmesine basıyoruz. Gerekli dosyaların bilgisayarınıza kopyalanması biraz süre alabilir. Tamamlandıktan sonra karşınıza gelecek ekrandan "Finish" düğmesine basarak yükleme işlemini başarıyla bitirebilirsiniz.
 13. 13. 12 Artık Android Studio'yu kullanmak için hazırsınız. Yazacağınız uygulamaları bekliyoruz! 2.2.Android Studio'nun Mac OS X Üzerinde Kurulumu Google, Android Studio 1.1'i yayınladı. Bu eğitim içeriğinde bu IDE'nin kurulumunu öğreneceksiniz. Öncelikle buradaki indirme sayfasına gidiyoruz:
 14. 14. 13 Eğer bilgisayarınızda JDK'nın 7'den yukarı sürümü yoksa buradan nasıl kurulacağını öğrenebilirsiniz. JDK'yı yükledikten sonra Android Studio yükleme ekranına geri dönüp "Detect" düğmesine basın. Android Studio biraz önce yüklediğiniz JDK'nın yerini kendi bulup tanımlayacaktır.
 15. 15. 14 JDK yolunu tanımladıktan sonra yükleme işlemine devam edin. Sıra SDK ve Virtual Device yüklemelerine geldi. Aşağıdaki ekranda yüklenmesini istediğiniz SDK ve Virtual Device'i seçin. Bir uygulama geliştirmek için varsayılan olarak gelen Android SDK ve Android Virtual Device sizin için yeterli olacaktır. SDK'lar hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz. Gerekli SDK ve Virtual Device seçiminden sonra sıra bunların lisans sözleşmelerini imzalamaya geldi. Aşağıdaki ekrandan bütün lisanslar için "Accept" seçeneğine bastıktan sonra "Finish" diyerek yükleme işlemini başlatabilirsiniz.
 16. 16. 15 Aşağıdaki gibi bir ekranı gördüyseniz yüklemeniz tamamlanmış demektir. Tekrar "Finish" düğmesine bastığınızda artık uygulamayı Mac'inizin "Uygulamalar" kısmına sürükleyip bırakmaktan başka bir göreviniz kalmamış demektir. Aşağıdaki ekrandan "Android Studio" simgesini "Uygulamalar" simgesine sürükleyip bırakın. Tebrikler!
 17. 17. 16 2.3.Android Studio'nun Linux Üzerinde Kurulumu Bu eğitim içeriğinde Android Studio'nun Linux üzerinde kurulumunu öğrenebilirsiniz. UYARI: Android Studio'yu çalıştırabilmek için bilgisayarınızda Java Development Kit'i (JDK) kurmuş olmalısınız. Linux için JDK kurulumunu nasıl yapacağınızı bu belgeden öğrenebilirsiniz. Öncelikle https://developer.android.com/sdk/index.html adresine girip "Download Android Studio" düğmesine tıklayın: Tıklayınca yönlendirildiğiniz sayfayı biraz aşağı kaydırıp "All Android Studio Packages" bölümüne gelin. Burada hem Android Studio'yu hem de Android SDK'yı indirebileceğiniz paketler bulunuyor.
 18. 18. 17 Linux için en alttaki zip dosyasını indirmeniz gerekiyor. Tıklayın. Şöyle bir anlaşma metni karşınıza çıkacaktır: Anlaşma şartlarını onayladığınızı belirten seçeneği işaretledikten sonra en alttaki Download düğmesine basın. Yaklaşık 240 MB'lık bir dosya inmeye başlayacaktır: İnen ZIP dosyasını ayıklamanız gerekecektir:
 19. 19. 18 ZIP dosyasını ayıkladıktan sonra "android-studio" isimli dizini görüyor olmalısınız. Bu dizine girin ve ardından içindeki /bin dizinine girin. /bin dizininin içeriği şöyledir: Buradaki studio.sh dosyasını çift tıklayarak Android Studio'yu çalıştırabilirsiniz:
 20. 20. 19 3.ANDROİD STUDİO'YU TANIYALIM Android Studio, Android uygulamalarının geliştirildiği, üst seviye özelliklere sahip ve Google tarafından da önerilen resmi programlama aracıdır. Android Studio'nun kod geliştiricilere sunduğu temel özellikler şunlardır:  Gradle tabanlı, esnek proje inşa sistemi.  Farklı özellik ve sürümlere göre çoklu APK çıktısı.  Temel proje şablonlarıyla hızlı ve kolay proje üretimi.  Ekran tasarımlarını kolaylaştıran sürükle-bırak özellikli zengin editör.  Uygulamanın performansı, kullanılabilirliği, farklı sürümlerde çalışabilirliğinin kontrol edilebileceği test araçları.  Kolay ve güvenli APK imzalanması.  Ek uğraşa gerek kalmadan Google hizmetlerini uygulamaya ekleyebilme. Sıradaki eğitim belgelerinde ekran tasarımlarının yapıldığı zengin editörü, yeni bir proje oluşturma ve önceden farklı bir IDE kullanarak oluşturduğunuz projenizi Android Studio'ya nasıl taşıyacağınızı göreceksiniz. 3.1.Android Studio Layout Editörü Android Studio'nun en güzel özeliklerinden biri de ekran tasarımlarını sürükle&bırak yöntemiyle kolayca hazırlayabilmenize fırsat vermesidir. Ekran tasarımlarını yapacağınız "Layout Editor" sürükle bırak yöntemiyle ekrana taşıyacağınız bileşenlerle ilgili yaptığınız değişiklikleri de anlık olarak gösterir. Tasarladığınız Activity veya Fragment'ların yerleşim (layout) XML'lerini proje ağacında /res/layoutklasöründe görebilirsiniz. Örnek bir projenin dizin yapısı aşağıdadır: layout dizininden istediğiniz ekranı açarak ekran bileşenlerini sürükle bırakla tasarlayabilirsiniz.
 21. 21. 20 Bileşenlerle ilgili "Properties" bölümünde yaptığınız değişiklikleri anlık olarak ortadaki bölmede görebiliyorsunuz. Alttaki Text sekmesine tıkladığınızda, ekranın tasarımını XML şeklinde göreceksiniz. Yine burada yaptığınız güncellemeleri anında yan ekrandan izleyebileceksiniz. Şimdiden iyi kullanımlar.
 22. 22. 21 3.2.Eclipse Projesinin Android Studio'ya Taşınması Daha önce Eclipse'te geliştirdiğiniz projeleri Android Studio'ya taşımak isteyebilirsiniz. 1.0 sürümü öncesinde bunun için projeyi Eclipse ile açıp Gradle uyumlu hale getirmekle uğraşıyorduk. Android Studio'nun yeni sürümünde bu tür Android Studio projesi olmayan (Non-Android Studio project) projeleri Android Studio ile kullanmak çok daha kolay. "Import Non-Android Studio Project" düğmesini kullanıp, açılan ekranda projenizi seçip tercihlerinizi belirleterek işlemi yapabiliyorsunuz. Eclipse gibi farklı IDE'ler üzerinde yaptığımız projemizin dizinini seçiyoruz:
 23. 23. 22
 24. 24. 23 Eğer projenizin bağımlı olduğu başka kütüphaneler varsa ve onların da Gradle ile uyumlu olmasını istiyorsanız ilgili seçenekleri seçiniz: NOT: Eclipse'te proje olarak kullandığımız yapılar, Android Studio'da modül olarak isimlendiriliyor. Örneğin bir uygulamanız var ve akıllı saatler için bir sürüm, telefon ve tabletler için ayrı bir sürüm yapıyorsunuz. Bu durum da akıllı saatlerle ilgili bölümünü bir modül, telefon ve tabletlerle ilgili bölümünü de bir modül olarak Android Studio projenizde oluşturup ayrı ayrı derlenmelerini sağlayabilirsiniz. Son olarak Finish düğmesine bastığınızda artık projeniz Android Studio ile çalışmaya uyumlu hale gelecektir.
 25. 25. 24 3.3.Projeye Kütüphane Eklemek Android Studio'da bir projeye kütüphane eklemenin iki yolu var: Gradle inşa sisteminin kullandığı build.gradle dosyasına doğrudan kütüphanenin eşsiz bir kimliğini (artifactID) yazmak veya projenin "Dependency" yani bağımlılık ekleme sihirbazını kullanarak bu yazma işlemini IDE'nin bizim yerimize yapmasını sağlamak. İkinci işlem biraz daha uzun olanı. İlk olarak uzun yoldan aratma ile eklemeyi görelim. Uygulamamızda Facebook Android SDK’yı kullanacağımızı varsayalım. Öncelikle File > Project Structure yolunu takip ediyoruz: Açılan pencereden projemizdeki modül ismine (örneğimizde "app") ve ardından da "Dependencies" sekmesine tıklıyoruz.
 26. 26. 25 Hemen sağ üstte görülen + düğmesine basıp Library Dependency öğesini seçiyoruz: Çıkan pencerede varsayılan olarak en çok kullanılan kütüphanelerin listesini görüyorsunuz. Facebook Android SDK'yı eklemek için üstteki kutucuğa "facebook" yazıp arama düğmesine basın: Gördüğünüz gibi içinde facebook geçen ve Maven merkezi depoya kayıtlı yazılımlar listeleniyor. İhtiyacımıza uygun facebook-android-sdk'yı seçiyoruz:
 27. 27. 26 OK düğmesine bastıktan sonra Facebook Android SDK'sı projemizin build.gradle dosyasına eklenecektir. Bir diğer deyişle, projemiz Gradle sayesinde Facebook Android SDK'sını indirecek ve kullanıma hazır bulacak. Şimdi diğer yolu anlatalım: Build.gradle dosyasına dependencies kısmına compile 'com.facebook.android:facebook-android-sdk:3.22.0' eklemeniz yeterli.
 28. 28. 27 Konu hakkında daha fazla örnek ve tavsiye için bu yazıda da bizlere yardımcı olan mezunlarımızdan Kurtuluş Ahmet Temel'in blog yazısını okumanızı tavsiye ederiz. 4.ANDROİD PROJESİ OLUŞTURMAK Detaylı Anlatım Android eklentileri yüklendikten sonra artık yeni bir Android projesi oluşturabiliriz. Bunun için File > New > Other seçeneği ile çıkan listeden Android Application Project seçeneğini seçiyoruz. Bir sonraki ekranda projemizle ilgili çeşitli özellikleri girmemiz gerekecek. Buradaki seçeneklere göz atacak olursak;  Application Name : Uygulamanın adı. Cihazda uygulama adı olarak bu değer görünür.  Project Name : Projenin adı. Bllekte proje dosyaları bu klasör altında görünür.  Package Name : Uygulamanın dosyalarının saklanacağı paket adı. Bu uygulamaya özgü benzersiz bir ad olmalıdır. Aynı zamanda Google Play hesabında uygulamanızı tanımlayacağından oldukça önemlidir.
 29. 29. 28  Build SDK : Projenin derleneceği Android versiyonunu belirtir.  Minimum Required SDK : Projenin çalışacağı en alt Android işletim sistemi versiyonunu belirtir. Next düğmesine bastıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Burada aslında çok fazla detaya girmeye gerek yok. Varsayılan olarak seçilen seçeneklerin işaretli kalmasında fayda var:  Create custom launcher icon: Uygulamanızın logosunu belirleyeceksiniz.  Create activity: Uygulamanızın yazımınza başlamadan önce size otomatik olarak bir activity hazırlayacak.  Mark this project as a library: Projeyi kütüphane olarka belirle.  Create Project in Workspace: Projenizi mevcut çalışma alanınızda açar.  Working Sets: Projenizi çalışma alanlarına ekleyebilirsiniz.
 30. 30. 29 Next düğmesine basarak bir sonraki adıma geçtiğimizde uygulamanın simgeleriyle ilgili seçenekler gelecektir. Burada simgeyi bir imaj dosyasından yükleyebileceğimiz gibi Text seçeneği ile kendimiz de oluşturabiliriz. Buradaki diğer seçenekler;  Trim Surrounding Blank Space: Yazılı metinle çerçeve arasındaki boşluğu ayarlamanızı sağlar.  Foreground Scaling: Metnin yerleştirileceği bölgeyi belirler.  Shape: Burada simgeyi daire ya da kare olarak tanımlayabilirsiniz.  Background Color: İkonun arka plan rengini belirler.  Foreground Color: İkonun metin rengini belirler.
 31. 31. 30 Burada gerekli ayarları yaptıktan sonra Next düğmesiyle bir sonraki aşamaya geçelim. Bu aşamada bizden uygulamanın tasarımıyla ilgili bilgiler istenecektir. Tabletleri hedefleyen bir uygulamanız varsa MasterDetailFlow tipini seçmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde tablet cihazlarda solda bir navigasyon menüsü görüntülenirken akıllı telefonlarda normal uygulama görüntülenir.
 32. 32. 31 Bir sonraki ekranda oluşturulacak ekran için detay bilgiler sorulacaktır. Buradaki seçenekleriniz aşağıdaki gibidir.  Activity Name : Ekranın adı  Layout Name : Ekrana dair tasarımı içeren dosyanın adı  Navigation Type : Uygulamanın ekranlar arası navigasyonuna dair bilgiler içerir. Android 4.0 öncesi için burada bir seçim yapamazsınız. Tabs seçeneği, ekranın altında diğer ekranlara geçiş için düğmeler ekleyecektir. Dropdown seçeneği yukarıdan bir menü açacaktır. Swipe Views seçeneği ekranlar arasında sağa sola kayarak geçişi sağlayacaktır. Tabs and Swipe ise hem aşağıda düğmeler hem de sağa sola kayarak geçişi kolaylaştırır.  Hierarchical Parent : Temel ekranı seçmenizi sağlar. Uygulamanın ilk açıldığı ekran bu olacaktır.  Title : Oluşturulan ekrana dair başlığı belirtir. Bu ekranın tepesinde yer alır.
 33. 33. 32 Burada Finish düğmesine tıklayarak proje oluşturma sihirbazını tamamlıyoruz. Projemiz Eclipse’in sol menüsünde görüntülenecektir. Şimdi projenin üzerine sağ tuşla tıklayarak çıkan menüde Run As > Android Application seçeneğini tıklayalım. Bu noktadan sonra uygulamayı çalıştırmaya uygun bir sanal cihaz harekete geçecek ve uygulamamız başlayacaktır. Proje sihirbazında belirttiğimiz gibi MainActivity adındaki ilk ekranda bir Hello World yazısı göreceğiz:
 34. 34. 33 4.1.Bir Android Projesinin Yapısı Android Studio'nun çıkmasıyla beraber alıştığımız Eclipse düzeni proje yapısı da bazı değişikliklere uğradı ve daha sadeleşti. Bildiğiniz gibi, yeni bir Android projesi yarattığımızda standart bir Java projesinden farklı olarak birtakım yeni klasör ve XML dosyaları görürüz. Şimdi bir Android Studio projesinin yapısını detaylı inceleyelim:
 35. 35. 34  build klasörü: Belirli derleme değişkenlerine göre derleme dosyalarını içerir. Ana uygulama modülü içinde bulunur.  libs klasörü: Eğer uygulamamızda Android SDK içinde yer almayan bir Java kütüphanesi (örneğin AdMob) kullanıyorsak, ilgili JAR dosyalarını bu klasöre atmamız gerekir. JAR dosyası ekledikten sonra dosyaya sağ tuşla tıklayıp Add To Build Path seçeneğini seçmeyi unutmamalıyız. Aksi takdirde derleyici jar dosyasını göremez.  src klasörü: Kaynak dosyaları burada yer alır. Bu klasörün içinde Java dosyalarını tutacağız.  src/androidTest klasörü: Araçlı test belgelerini içerir.  src/main/java klasörü: Uygulama aktiviteleri için Java kaynak kodlarını içerir.  src/main/jni/ klasörü: Java Native Interface (JNI) kullanan yerli kodları içerir.  src/main/gen/ klasörü: R.Java ya da AIDL dosyalarından üretilmiş arayüz belgeleri gibi Android Studio tarafından yaratılan belgeleri içerir.  src/main/assets/ klasörü: Genelde boştur. raw değerli dosyalarınızı barındırmak için kullanabilirsiniz. Buraya koyduğunuz dosyalar, .apk dosyasının içine derlenir.  src/main/res klasörü: Uygulamayla ilgili her türlü kaynak bu klasörde tutulur. Burada tutulan dosya tipleri resim dosyaları, ekran tasarımları ve metin dosyaları olabilir. Şimdi bu klasörü biraz daha detaylı inceleyelim: o drawable klasörleri: Bu klasörler uygulamada kullanılan resim dosyalarını içerir. Bu dosyalar PNG ya da JPEG formatında olabilir. Klasörün yanındaki hdpi (high dpi), ldpi (low dpi), mdpi (medium dpi) vexhpi (extra hight dpi) cihaza özel ekran çözünürlüklerine göre dosya çağırmamızı sağlar. Örneğin uygulamanın çalıştığı cihaz eski modelse ve ekranı düşük çözünürlük destekliyorsa ldpi klasörü içindeki resim dosyaları kullanılacaktır. Ama uygulama yeni nesil geniş ekran bir cihazda çalışıyorsa ona uygun olarak yüksek çözünürlüklü bir klasörde bulunan dosyalar kullanılır. Eğer uygulamanızda düzgün bir tasarım varsa ve geniş yelpazede cihazlar destekliyorsanız tasarımcınızdan uygun formatlarda dosyalar istemenizi öneririz. o anim klasörü: Animasyon objeleri için derlenen XML dosyalarını içerir. o color klasörü: Renkleri tanımlayan XML dosyalarını içerir. o mipmap klasörü: Uygulamanızın açılış logolarını içerir. o layout klasörü: Burada ekranlara dair tasarım dosyaları bulunur. xml formatındaki bu dosyalar her ekrana ait tasarımları barındırır. Bir ekran Activity ile oluşturulduğunda onCreate metodu içinde ilgili layout çağırılır ve ekranda yer alacak öğeler oluşturulur. o raw klasörü: İsteğe bağlı raw değerli dosyaları içerir. MP3 ve Ogg gibi medya dosyalarını kaydetmek için uygun bir klasördür. o menü klasörü: Eğer bir ekranda cihazın Menü tuşuna basıldığında bir menü çıkmasını istiyorsak, menü elemanlarını bir xml dosyasında tanımlayarak bu klasör içine saklarız.
 36. 36. 35 o values klasörü: Uygulamada kullanılan sabit değişkenler burada saklanabilir. strings.xml dosyası uygulamada kullanılan ve ekranlarda kullanıcıya gösterilen her türlü metni saklar. Anahtar – veri mantığıyla saklanan bu değerler kod içinde ya da layout dosyalarında çağırılır. Aynı zamanda bu değerler R.java dosyasında işaretlenir. Bunun dışında colors.xml dosyası layout dosyalarında kullanılacak önceden tanımlanmış renkleri içerir. styles.xml dosyası ise ekranlarda kullanılan ve yinelayout dosyalarından çağrılan stilleri içerir. values klasörünün bir başka özelliği de cihazın ayarlanmış ana diline göre yerelleşebilmesidir. Bunu ilerleyen bölümlerde anlatacağız. o xml klasörü: aPreferenceScreen, AppWidgetProviderInfo, or Searchability Metadata gibi değerleri tanımlayan çok yönlü XML dosyalarını saklar.  .gitignore dosyası: git tarafından reddedilen kayıt dışı dosyaları tanımlar.  app.iml dosyası: IntelliJ IDEA modülü.  build.gradle dosyası: Derleme sistemi için değiştirilebilir özellikleri içerir.  AndroidManifest.xml dosyası: Bu dosya uygulamanın kalbidir. Uygulamayla ilgili her türlü özellik ve uygulamanın işletim sisteminden talep edeceği bütün izinler burada tanımlanır. Aynı zamanda uygulama içinde kullanılan her ekran burada kaydedilip tanımlanmak zorundadır. Bu özellikleri de ilerleyen bölümlerde anlatacağız. 4.2.Eclipse Ortamına Proje Eklemek Önceden çalıştığınız bir projeyi başka bir bilgisayardaki Eclipse içerisinde çalıştırmak ya da Android 201, 301 ve 401 eğitimlerinde sizlerle paylaştığımız örnek projeler üzerinde çalışmak istiyorsanız, proje dosyalarını Eclipse çalışma ortamına (Workspace) tanıtmalısınız. ADT'yi açın ve aşağıdaki gibi bir çalışma ortamı (workspace) tanımlayın (Workspace yerine istediğinizi yazabilirsiniz. Yeni bir çalışma ortamı yaratmak içinse, basitçe burada yer alan "/workspace" adını silin ve istediğiniz adı yazın):
 37. 37. 36 Eğer yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ilk kullanımda "Use this as the default and do not ask again" seçeneğini işaretlerseniz, ADT her açıldığında artık size workspace sormayacak ve varsayılan olarak bu alanı açacaktır. Bunu değiştirmek içinse aşağıdaki ekran görüntüsündeki adımları kullanabilirsiniz: Karşınıza gelen boş Eclipse ortamında File > Import yolunu takip edin. Çalışma ortamına bulunmasını istediğiniz proje dosyalarını, karşınıza gelen sihirbazda Existing Projects into Workspace seçeneğini işaretleyerek ekleyin ve bir sonraki sayfaya geçin:
 38. 38. 37 Bu ekranda .zip formatında paketlenmiş uygulamaları eklemek için Select archive file: düğmesi ile bellek üzerinde eklemek istediğiniz projelerin yerini buluyor ve açmak istediğiniz projeyi seçerek Open düğmesini tıklıyorsunuz. Eğer uygulama paketiniz klasör halindeyse, o zaman Select root directory: düğmesini kullanmalısınız.
 39. 39. 38 Bu aşamadan sonra Finish düğmesine tıklayarak projenizi Eclipse içerisinde görüntüleyebilirsiniz. Önemli Hatırlatma: Eğer proje bir Eclipse projesiyse ve çalışma ortamına daha önceden eklenmediyse listede görünecektir. İpucu: Eclipse ortamına proje ekledikten sonra işimize en çok yarayacak kısım, Navigator sekmesi bazen görünmeyebilir. Navigator'u açmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz: 4.3.İlk Android Projesinin ADT Üzerinde Oluşturulması Bu eğitimde Eclipse'in ADT sürümünü kullanarak bir Android projesinin nasıl oluşturulacağından bahsediyoruz. Eğitime başlamadan önce SDK kurulumunu yapmış olmanız gerekiyor. İlk uygulamamızın oluşturulmasını adım adım anlatalım. Öncelikle Eclipse IDE'sinin sol üst kısmında bulunan New simgesine tıklayınız. Karşınıza çıkacak pencerede Android klasöründen Android Application Project şeklinde seçim yapınız. Karşınıza çıkan ekrandaki yerleri doldurunuz:
 40. 40. 39  Application Name: Kullanıcının uygulamayı göreceği isimdir. Bu örneğimizde "Kitaplık" şeklinde olacak.  Project Name: Projenin ismi, Eclipse içinde Project Explorer tarafında gösterilen isim.  Package Name: Uygulamanız için paket adı. Bir uygulamanın paket adı başka uygulamalardan farklı olmalıdır. Bu yönüyle eşsizdir. Genelde organizasyon ismi alan adının tersi şeklinde yazılır. Bu örneğimizde paket adını "org.tcellgy.android.kitaplik" olarak belirliyoruz.  Minumum Required SDK: Uygulamanızın üzerinde çalışacağı Android sürümünün en düşük API seviyesinin belirlendiği kısımdır. Desteklediğiniz cihaz sayısını artırmak için seçebileceğiniz en düşük API seviyesini seçmeniz gerekir. Biz burada başlangıç değerinde bırakıyoruz.  Target SDK: Uygulamanızı test ettiğiniz en yüksek Android API seviyesini belirtir. Android'in yeni sürümleri çıktıkça bu sürümlerle uygulamanızı test etmelisiniz.  Compile With: Uygulamanızın derleneceği SDK sürümünün seçildiği alan. Varsayılan olarak bu değer SDK Manager'dan edindiğiniz en son API sürümüyle gelir.  Theme: Uygulama arayüzünün stilinin (temasının) belirlendiği kısım. Olduğu gibi bırakabilirsiniz. Next tuşu tıklandıktan sonra karşınıza çıkacak proje yapılandırma ayarlarıyla karşılacaksınız. Buradan seçili gelen ayarları değiştirmeden devam edelim.
 41. 41. 40 Bir sonraki ekranda karşınıza gelecek ekran uygulamızın ikonu konusunda size yardım edecek ekrandır. Artık uygulamanızın activity şablonunu seçerek ilk uygulamanız için hazır olabilirsiniz.
 42. 42. 41 Biz ilk uygulamamızda Blank Activity seçip finish düğmesine tıklıyoruz. Artık ilk Android uygulamamızı yapmış bulunmaktayız.
 43. 43. 42 Burada Eclipse bizim için iki proje oluşturdu. Birisi bizim kitaplık projemiz diğeri appcompat_v7 projesi. Adı geçen appcompat_v7, bir kütüphane projesidir. Aynı zamanda "Support Library" ya da "Destekleme Kütüphanesi" olarak anacağımız ve Android'in yeni sürümlerinde var olan özelliklerini eski Android sürümlerinde de çalıştırmaya yarayan bir kütüphane. Bizim projemize eklenme nedeniyse şu: ActionBar adını verdiğimiz ve yeni Android sürümlerinde olan bir özelliği Android API 8 ile çalışan cihazlarda da çalıştırmayı istememiz (proje oluştururken seçtiğimiz Minimum Required SDK değerini hatırlayın). Bu ek projeyi silmemeniz ve ayrıntılarını sonraya saklamanızı tavsiye ederiz. 5.ACTIVITY SINIFI Activity sınıfı tarafından oluşturulan nesneler uygulama içinde kullanılan ekranları temsil ederler. Kullanıcı yeni bir ekrana geçtiğinde Context.startActivity metoduyla bu ekran başlatılır. Eğer yeni Activity,AndroidManifest dosyasında tanımlı değilse uygulamamız çökecektir. 1. &lt;activity<br /> 2. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;androi d:name=".MainActivity"<br /> 3. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;androi d:label="@string/title_activity_main"&nbsp;&gt;<br /> 4. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;inte nt-filter&gt;<br /> 5. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;action&nbsp;android:name="android.intent.action.MAIN"&nbsp;/&gt;<br /> 6. &nbsp;<br /> 7. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;category&nbsp;android:name="android.intent.category.LAUNCHER"&nbs p;/&gt;<br /> 8. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;/int ent-filter&gt;<br /> 9. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;/activity&gt;Her uygulamanın LAUNCHER olarak tanımlı bir Activity sınıfı olmalıdır. Bu şekilde tanımlanmış
 44. 44. 43 birActivity, uygulama ilk açıldığında otomatik olarak harekete geçer ve kullanıcının karşısına çıkan ilk ekran olur. Activity dosyaları ilk çalıştıklarında onCreate metodu devreye girer. Bu metotta genel olarak setContentView metodu çalıştırılarak bir layout dosyasından ekran tasarımı yüklenir. Eğer ekran ilk oluştuğunda tanımlanması gereken başka değişkenler ve aksiyonlar varsa, onlar da onCreate metodu içinde gerçekleştirilebilirler. 1. @Override<br /> 2. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;public&nbsp;void&nbsp;onCreate(Bundle&nbsp;savedInstance State)&nbsp;{<br /> 3. <br /> 4. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;super.onCreate(savedInstanceStat e);<br /> 5. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;setContentView(R.layout.activity_m ain);<br /> 6. &nbsp;<br /> 7. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;new&nbsp;LoadDatabaseTask().ex ecute((Void)&nbsp;null);<br /> 8. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;} onCreate dışında bir Activity’nin yaşam döngüsü içerisinde başka metotlar da harekete geçirilir. Bu metotları sıralarsak;  onCreate : Activity ilk oluşturulduğunda çağırılır. Activity herhangi bir nedenden ötürü yok edilmezse (bellek ihtiyacı ya da finish metodu) bir daha çalıştırılmaz.  onStart : onCreate metodu çalıştırılıp görsel öğeler oluştuktan sonra çağırılır.  onResume : Activity herhangi bir sebepten dolayı durdurulduysa (başka bir ekrana geçiş) tekrar ekrana geldiğinde bu metot harekete geçer. Activity çalıştırılmadan önce harekete geçen son metottur. Bu metottan sonra belirlenen koda göre Activity yaşamına başlar.  onPause : Activity bir sebepten dolayı arka plana atılırsa harekete geçer. Bu Back tuşuna basılmasından ya da sistemin bellek ihtiyacından kaynaklanabilir. Bu metot içerisinde anlık bilgilerin kaydedilmesi önerilir. onPause işlemi hızlı çalışmak zorundadır, çünkü buradaki işlem bitmeden bir sonraki Activity harekete geçmez.  onStop : Activity arka plana atıldığı anda işleme girer. Bu noktada iki seçenek vardır; ya kullanıcı yeni ekrandaki işini bitirip geri gelir ya da Activity tamamen kapatılır. Kullanıcı geri geldiği
 45. 45. 44 takdirdeonRestart metoduna geçilir ve döngü onStart metodundan tekrar başlar. Eğer kullanıcı geri gelmeyecekse onDestroy metodu çalıştırılır.  onDestroy : Activity’e ait bütün kaynaklar yok edilir. Activity bu noktada yaşam döngüsünü tamamlamıştır. Yukarıdaki metotlar bir Activity’nin yaşamını kontrol etmemize yardımcı olur. Özellikle kullanıcı bir ayarı kaydediyorsa ya da oyun oynuyorsa ve bu sırada bir telefon konuşması başlayacaksa anlık durumları kaydetmemiz için bu metotların çalışma esaslarını bilmeliyiz. Herhangi bir ekranın Activity sınıfı tarafından oluşturulması yeterlidir. Ancak bunun yanında Android işletim sistemi, sık kullanılan ekranlara özel Activity sınıfları sağlar. Bunlara göz atarsak;  ListActivity : Bir veritabanındaki veriyi listelemek ya da sunucudan gelen veriyi kullanıcıya göstermek, uygulamalarda oldukça sık rastlanan işlemlerdir. Bunun için Android işletim sistemi bizeListActivity sınıfını sunar. Standart bir layout dosyasından oluşturulan bu ekran sayesinde elimizdeki veriyi oldukça rahat bir şekilde görüntüleyebiliriz.  MapActivity : Harita uygulamaları için sık kullanılan bir Activity tipidir. Google Maps haritaları üzerinde işlem yapacağımız bir uygulamamız varsa bu Activity bize yardımcı olacaktır.  PreferenceActivity : Android işletim sistemine benzer bir kullanıcı ayar menüsü yapmayı hedefliyorsak, PreferenceActivity’den faydalanabiliriz. PreferenceActivity layout dosyasında vereceğimiz yapıya göre sunulan seçenekleri alt kategorilerle ekrana getirir. Aynı zamanda kullanıcının saklayacağı değerleri, her değere özel bir anahtar atayarak (key – value) bellekte otomatik olarak saklar. İlerleyen bölümlerde yer alan örneklerde, bu Activity’leri kullanarak uygulamaların ekranları oluşturucağız. 5.1.Bir Activity'i Yeniden Oluşturma Uygulamada çeşitli yollarla (kullanıcının geri tuşuna basması, Activity'nin finish() metodunu çagırması gibi) Activity'nin sonlanması ya da İngilizce tabiriyle "destroy" olması, gayet doğal bir işlemdir. Sistemin daha fazla belleğe ihtiyacı olduğunda ya da Activity çok uzun süredir çalıştığı için durdurulabilir. Bu eğitim belgesinde sonlanan bir Activity'nin yeniden nasıl başlatılacağını anlatacağız. Activity, kullanıcının geri tuşuna basması ya da kendini sonlandırması (finish()) durumlarında tamamıyla kaybolur çünkü sistem Activity'nin artık gerekli olmadığını farzeder. Activity sistem tarafından sonlandırıldıysa Activity'de bulunan verileri saklayıp, kullanıcı geri dönmek istediğinde yeniden Activity oluşturarak bu verileri ona yükler. Activity'nin hangi adımda olduğunu sakladığı için yine o duruma gelerek kullanıcının kaldığı son ekranı gösterir. Sistem tarafından korunan veriler Bundle objesinde anahtar-değer çiftleriyle tutulur.
 46. 46. 45 Normalde sistem Bundle kullanarak uygulamanın Activity layout'unda bulunan tüm view nesnelerini saklar (editext'e girilen değer gibi). Eğer Activity'niz sonlanır ve yeniden başlatılırsa layout dosyasındaki nesnelerin son değerleri korunur. Sizin kodunuzu gerektirmeyen bu özellikle birlikte kullanıcı deneyiminin artırılması ve uygulamanın daha verimli çalışması için daha fazla veri ve durumun kazanılması gerekebilir, bunun için Activity'nin ilerleyişini çeşitli değişkenlerle saklamanız gerekmektedir. Android sisteminin son durum değerlerini kurtarabilmesi için tüm View'lar android:id niteliğinden sağlanan benzersiz (unique) ID'ye sahip olmak zorundadır. Activity durumları için daha fazla veri kaydetmek isterseniz,onSaveInstanceState() callback methodunu ezmeniz (override) gerekmektedir. Sistem, kullanıcı Activity'den çıktığında metodun sakladığı verileri Bundle nesnesine yükleyerek, sistem Activity'yi yeniden oluşturmak durumunda kalırsa onRestoreInstanceState() veya onCreate() metodunu çağırdığında aynı Bundle nesnesini kullanır. 5.2.Activity State'inin Kaydedilmesi Uygulamanızın Activity'si durmaya başladığında, sistem tarafından onSaveInstanceState() metodu çağrılır, bu yolla uygulamanızın Activity state'ini anahtar-değer çiftleriyle kaydebilirsiniz. Metodun olağan gerçeklemesinde (default implementation) Activity'nin durumunu View hiyerarşisine göre kaydedilir. Örneğin EditText içerisindeki bir değer ya da ListView öğesi içinde ekranın kaydırılma miktarının kaydedilmesi gibi. Eğer Activity'nin daha fazla durum bilgilerini kaydetmek istiyorsanız, onSaveInstanceState() metoduna yeni kod eklemeleri yaparak Bundle nesnesine anahtar-değer çifti belirtmek durumundasınız. Kod örneğimizle konu daha iyi anlaşılacaktır:
 47. 47. 46 1. static final String STATE_SCORE = "playerScore"; 2. static final String STATE_LEVEL = "playerLevel"; 3. ... 4. 5. @Override 6. public void onSaveInstanceState(Bundle savedInstanceState) { 7. // kullanıcının o anki durumunu kaydediyoruz 8. savedInstanceState.putInt(STATE_SCORE, mCurrentScore); 9. savedInstanceState.putInt(STATE_LEVEL, mCurrentLevel); 10. 11. // Her zaman superclass'ı çağırarak methodun temel işlevini de yerine getirmesini sağlıyoruz 12. super.onSaveInstanceState(savedInstanceState); 13. } 5.3.Activity State'ini Yeniden Yüklemek Activity'niz yeniden yaratıldığında, yok edilmeden önceki Bundle nesnesine kaydedilmiş durum bilgilerini yükleyebilirsiniz. onCreate() ve onRestoreInstanceState() metodları çağrıldığında Bundle nesnesinin üzerinden geçerek durum bilgisini yeniden yüklerler. Sistem tarafından Activity'nizin yeni bir instance'ı (sınıf örneği) oluştururulduğunda ya da sistem önceki Activity'yi yeniden yarattığında onCreate() metodu çalışacaktır. onCreate() metodu çağrıldığında Bundle nesnesinin null (boş) olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer null ise sistem yeni bir Activity oluşturur. Eğer Bundle null değilse eski Activity'nin değerlerini yükleyecektir. Örneğimizle bir Activity'nin Bundle nesnesi boş değilse eski değerleri nasıl yüklediğimizi görelim: 1. @Override 2. protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) { 3. super.onCreate(savedInstanceState); // her zaman öncelikle superclass'ı çağırıyoruz 4. 5. // önceden yok edilen instance'i yaratıp yaratmadığımızı kontrol edelim 6. 7. if (savedInstanceState != null) { 8. 9. // kaydedilen eski activity değerlerini yüklüyoruz. 10. mCurrentScore = savedInstanceState.getInt(STATE_SCORE); 11. mCurrentLevel = savedInstanceState.getInt(STATE_LEVEL); 12. } else { 13. // yeni bir activity yaratıyoruz
 48. 48. 47 14. } 15. ... 16. } onCreate metoduyla bilgileri yeniden yüklemek yerine onRestoreInstanceState() metoduyla durum bilgilerini getirebilirsiniz. Sistem onStart metodu sonrası otomatik olarak bu metodu çağırdığı için Bundle'ın null olup olmadığını kontrol etmek zorunda kalmazsınız. Örneğimizle bu metodu nasıl kullanıldığını görebilirsiniz: 1. public void onRestoreInstanceState(Bundle savedInstanceState) {</p> 2. 3. <p>// view hiyerarşinin korunması için her zaman öncelikle superclass'ı çağırıyoruz.</p> 4. 5. <p>super.onRestoreInstanceState(savedInstanceState);</p> 6. 7. <p>// kaydedilen durumların yeniden yüklenmesi</p> 8. 9. <p>mCurrentScore = savedInstanceState.getInt(STATE_SCORE);</p> 10. 11. <p>mCurrentLevel = savedInstanceState.getInt(STATE_LEVEL);</p> 12. 13. <p>}<br /> Dikkat: onRestoreInstanceState() metodunda view hiyerarşinin korunması için her zaman öncelikle superclass'ı çağırıyoruz. Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır. Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Recreating an Activity 6.FRAGMENT İLE DİNAMİK KULLANICI ARAYÜZÜ (UI) OLUŞTURMAK Android'de çok bölmeli (multi-pane) dinamik arayüzler oluşturmak istediğinizde, Activity davranışlarını ve arayüz bileşenlerini (liste, düğme vs), Activity'nize girip çıkabilen modüller halinde tutmalısınız. Bu modülleri Fragment sınıfı ile oluşturabilirsiniz. Fragment'lar, yaşam döngülerini yönetebileceğiniz, özel layout'ları tanımlanabilen iç içe geçmiş Activity'ler gibi davranır. Fragment'lar ile ilgili bu bölümleri daha kolay öğrenebilmek için Activity yaşam döngüsü belgesini okumak yararlı olabilir.
 49. 49. 48 Bir Fragment kendi layout'unu tanımladığında öteki Fragment'lar ile birlikte farklı kombinasyonlar oluşturacak şekilde bir Activity'nin içinde yapılandırılabilir. Böylece layout yapılandırmanızı farklı boyuttaki ekranlar için değiştirebilirsiniz. Örneğin küçük ekranlarda tek fragment'ın gösterilmesini veya geniş ekranlarda iki veya daha fazla fragment'ın gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu eğitim içeriğinde Fragment'lar ile nasıl dinamik bir kullanıcı deneyimi oluşturacağınızı ve farklı ekran boyutları olan cihazlarda uygulamanızın kullanıcı deneyimini nasıl iyileştireceğinizi bulacaksınız. Bu sırada Android 1.6'ya kadar eski sürümlerle çalışan cihazları da desteklemeye devam edebileceksiniz. Sıradaki Konular  Fragment Oluşturmak: Bir Fragment'ı nasıl oluşturacağınızı ve onun callback metotları içinde temel davranışlarını nasıl gerçekleyeceğinizi (implementation) öğrenebilirsiniz.  Esnek Arayüz Oluşturmak: Farklı ekranlar için farklı fragment yapılandırmaları sağlayan layout'lar ile uygulamanızı nasıl oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz.  Diğer Fragment'lar ile İletişime Geçmek: Bir Fragment'tan Activity'ye ve diğer Fragment'lara nasıl iletişim yolu oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır. Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Building a Dynamic UI with Fragments 6.1.Fragment Oluşturmak Fragment'ı şöyle düşünebilirsiniz: Activity'nin modüler bir bölümüdür. Kendi yaşam döngüsü vardır, kendi giriş olaylarını (input events) kendisi alır ve Activity çalışmaya devam ederken eklenip çıkarılabilir. Tıpkı farklı Activity'lerde tekrar tekrar kullanabileceğiniz bir “alt-Activity” gibi de düşünebilirsiniz. Bu eğitim içeriğinde Fragment sınıfının nasıl genişletileceğini öğrenebilirsiniz. Bunu yaparken Android Destekleme Kütüphanesi kullanacağız ve böylece uygulamanız Android 1.6'ya kadar alt sürüm sistemlerle bile uyumlu kalacaktır. NOT: Eğer en düşük API seviyesini uygulamanız için 11 ve yukarısı yapmayı düşünüyorsanız, Android Destekleme Kütüphanesi'ni kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bunun yerine o platform sürümünün kendi Fragment sınıfını ve ilişkili API'lerini kullanabilirsiniz. Sadece bu eğitim içeriğinin
 50. 50. 49 Destekleme Kütüphanesi'nden gelen API'leri kullanmayı esas aldığını ve bundan dolayı platformun içindeki sınıflardan farklı bazı sınıf ya da API isimleriyle karşılaşabileceğinizi unutmayın.Bu içerikte anlatılanları yapmaya başlamadan önce projenizi Destekleme Kütüphanesi'ni kullanacak şekilde yapılandırmanıza gerekiyor. Eğer daha önce Android Destekleme Kütüphanesi kullanmadıysanız v4 kütüphanesini Destekleme Kütüphanesi'nin Kurulumu belgesine bakarak projenize eklemelisiniz. Aynı yolu kullanarak Activity'lerinizde Action Bar'ı (eylem çubuğu) kullanmak için v7 appcompat kütüphanesini de ekleyebilirsiniz. Böylelikle hem Android 2.1 ve üstüyle uyumlu bir uygulamanız olur hem de FragmentAPI'lerini o sürümlerde bile kullanabilirsiniz. 6.2.Fragment Sınıfı Oluşturmak Bir Fragment sınıfı oluşturmak için Fragment sınıfını türetin (extend) ve temel yaşam döngüsü metotlarını -tıpkı Activity sınıfı için yaptığınız gibi- uygulama gereksinimlerinize göre yeniden yazın (override). Bir Fragment oluştururmanın önemli bir farkı, layout tanımını yapmak için onCreateView() isimli callback metodunu kullanmanız gerekmesidir. Aslında bu metot, bir Fragment'ı ayakta tutmak için gereken tek callback metodudur. Aşağıdaki kod bloğunda, kendi layout'unu tanımlayan basit bir Fragment örneği görüyorsunuz: 1. import android.os.Bundle; 2. import android.support.v4.app.Fragment; 3. import android.view.LayoutInflater; 4. import android.view.ViewGroup; 5. 6. public class ArticleFragment extends Fragment { 7. @Override 8. public View onCreateView(LayoutInflater inflater, ViewGroup container, 9. Bundle savedInstanceState) { 10. // bu fragment'in layout'unu hazır hale getirelim 11. return inflater.inflate(R.layout.article_view, container, false); 12. } 13. } Tıpkı bir Activity'de olduğu gibi bir Fragment da diğer yaşam döngüsü callback'lerini (Activity'ye eklenirken ya da Activity'den çıkarılırken ve Activity'nin yaşam döngüsü durumları arasında geçişler olurken gerçekleşen) gerçeklemelidir. Örneğin Activity'nin onPause() metodu çağrıldığında o Activity'deki her Fragment onPause() için bir çağrı alır.
 51. 51. 50 6.3.XML Kullanarak Bir Fragment'i Bir Activity'ye Eklemek Fragment'ların tekrar kullanılabilir yapılar olduğuna ve modüler bir UI bileşeni olduğuna daha önce değişmiştik. Bununla beraber Fragment sınıfının her örneğinin (instance) ebeveyn bir FragmentActivity ile ilişkilendirilmesi gerektiğini de belirtmemiz gerek. Bu ilişkiyi sağlamak için her Fragment'ı Activity layout'unu barındıran XML dosyası içinde tanımlayabilirsiniz. NOT: Fragment'lar tek başına kullanılamazlar. Mutlaka onu yönetebilecek, onun durumundan anlayabilecek bir Activity'ye ihtiyaç var ki bu tür Activity'ler de API 11'den sonra SDK'ya entegre edildi ve ek olarak Android Destekleme Kütüphanesi'nin de içine konuldu. NOT: FragmentActivity sınıfı Android Destekleme Kütüphanesi içinde sunulan özel bir Activity'dir. API 11 ve altındaki Android sürümlerde Fragment'ın yönetilebilirliğini sağlar. Eğer projenizin en düşük API (minSdkVersion) değeri 11 ve yukarısıysa, bu iş için normal Activity sınıfını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kod bloğunda geniş ekranlar için düşünülmüş bir Activity layout'u var. Bu layout içinde de iki tane fragment bulunuyor. Geniş ekranlarda kullanılsın diye “large” eleyicisinin dizin adında olduğuna dikkatinizi çekeriz. 1. &lt;LinearLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" 2. android:orientation="horizontal" 3. android:layout_width="fill_parent" 4. android:layout_height="fill_parent"&gt; 5. 6. &lt;fragment android:name="com.example.android.fragments.HeadlinesFragment" 7. android:id="@+id/headlines_fragment" 8. android:layout_weight="1" 9. android:layout_width="0dp" 10. android:layout_height="match_parent" /&gt; 11. 12. &lt;fragment android:name="com.example.android.fragments.ArticleFragment" 13. android:id="@+id/article_fragment" 14. android:layout_weight="2" 15. android:layout_width="0dp" 16. android:layout_height="match_parent" /&gt; 17. 18. &lt;/LinearLayout&gt;
 52. 52. 51 TÜYO: Farklı ekran boyutları için layout oluşturma konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz Farklı Ekran Boyutlarını Desteklemek belgesine bakabilirsiniz. Şimdi yukarıda tanımladığımız layout'u Activity'mize uygulayalım: 1. import android.os.Bundle; 2. import android.support.v4.app.FragmentActivity; 3. 4. public class MainActivity extends FragmentActivity { 5. @Override 6. public void onCreate(Bundle savedInstanceState) { 7. super.onCreate(savedInstanceState); 8. setContentView(R.layout.news_articles); 9. } 10. } Eğer v7 appcompat kütüphanesini kullanıyorsanız, Activiy'niz FragmentActivity'nin bir alt sınıfı olanActionBarActivity'den türemelidir. (Daha fazla bilgi için Action Bar Eklemek içeriğine bakabilirsiniz) NOT: Bir Fragment'ı Activity layout'una XML dosyası üzerinden eklediğinizde bu Fragment'ı çalışma zamanında kaldıramazsınız. Eğer Fragment'ları kullanıcı etkileşimi sırasında çıkarıp eklemeyi planlıyorsanız, bundan sonraki içerikte gösterildiği gibi Activity içinde ve Activity başladığında eklemelisiniz. Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır. Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Creating a Fragment 6.4.Esnek Bir Kullanıcı Arayüzü (UI) Oluşturmak Farklı farklı ekran boyutlarını destekleyen bir uygulama tasarlarken, birçok esnekliği beraberinde getiren Fragment'ları kullanabilirsiniz. Farklı layout yapılandırmaları sayesinde kullanılabilecek ekran alanını en verimli şekilde kullanabilir ve kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Örneğin avuca sığan bir telefonda tek bölmeli bir tasarımla sadece bir Fragment göstermek isteyebilirsiniz. Aynı şekilde daha geniş ekranlı bir tablette kullanıcıya daha fazla bilgi göstermek için Fragment'ları yan yana kullanabilirsiniz.
 53. 53. 52 Resim 1: Farklı boyuttaki ekranlardaki iki Fragment, aynı Activity'nin içinde farklı ayarlamalarla gösteriliyor. Geniş ekranda Fragment'lar yan yana gelebiliyorken bir avuç büyüklüğündeki telefon gibi cihazlarda tek seferde tek Fragment gösteriliyor. Böyle ufak ekranlarda olası bir kullanıcı etkileşiminde gösterilen Fragment'ı diğer Fragment ile yer değiştirmek kullanıcı deneyimi açısından iyi olacaktır. Gelelim Fragment kullanırken olmazsa olmaz FragmentManager sınıfına. FragmentManager sınıfı, dinamik bir kullanıcı deneyimini sağlayabilesiniz diye çalışma zamanı (runtime) sırasında bir Activity'ye Fragment ekleme, çıkarma, yer değiştirme gibi işlemleri yapmanıza olanak sağlar. Şimdi ayrıntılarına bakalım. 6.5.Çalışma Zamanında Bir Fragment'ı Activity'ye Eklemek Fragment'ları doğrudan <fragment> elementi şeklinde XML layout dosyaları içerisinden Activity'ye eklemenin dışında, çalışma zamanı sırasında da Activity'ye ekleyebilirsiniz. Böyle bir işleme, Fragment'ları istediğiniz zaman ekleyip çıkaracağınız zaman ihtiyaç duyarsınız. Fragment eklemek ya da çıkarmak gibi bir işlemi (transaction) gerçekleştirmek için mutlaka FragmentManager'ı kullanarak bir FragmentTransaction oluşturmalısınız. FragmentTransaction size fragment ekleme, çıkarma, yer değiştirme ve diğer fragment işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlayan API'ler sunar. Adı üstünde, Fragment işlemi yapmanızı sağlar. Activity'nizin Fragment'ları çıkarabilmesini ya da yer değiştirebilmesini sağlamak istiyorsanız, Activity'ninonCreate() metodu sırasında ilk olarak istediğiniz Fragment(ları) ekleyebilirsiniz. Fragment'lar ile çalışırken dikkat etmeniz gereken bir kural da (özellikle çalışma zamanında ekleyerek kullandığınız Fragment'lar için) Fragment'ın yer alacağı layout'un mutlaka bir taşıyıcı (container) Viewüzerinde olması gerektiğidir. Bir başka deyişle şöyle açıklayabiliriz: Ekleme-çıkarma yapacağınız Fragment'ları doğrudan Activity'ye bir yere eklemek istiyorsanız bunun için bir yer açmalısınız ve o yer bir View nesnesi olmalı. Aşağıdaki örneklerde bu yer bir FrameLayout olarak karşınıza çıkacak.
 54. 54. 53 Aşağıdaki layout, bir önceki içerikte sözünü ettiğimiz "tek seferde tek fragment gösteren" layout'a alternatif bir layout'tur. Bir Fragment'ı diğeriyle yer değiştirmek için Activity'nin layout'unda Fragment taşıyıcısı gibi davranan boş bir FrameLayout olması gerekir. Örneği incelemeye başlamadan önce gözünüzden kaçmasını istemediğimiz bir şey var: Bu örnekteki layout dosyalarının ismi bir önceki derstekiyle aynı ancak layout dizini "large" son ekini içermiyor. Bu layout, tek seferde iki fragment sığmayan, geniş ekrandan daha ufak ekranı olan cihazlar için tasarlanmıştır. res/layout/news_articles.xml: 1. &lt;FrameLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"<br /> 2. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:id="@+id/fragment_container"<br /> 3. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_width="match_parent"<br /> 4. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_height="match_parent" /&gt; Activity'nizin içindeyken getSupportFragmentManager() metodunu kullanarak bir FragmentManagernesnesi elde etmelisiniz. Tüm bunlar Anroid Destekleme Kütüphanesi API'leri ile gerçekleştireceğimiz işlemler. Ardından beginTransaction() metodunu kullanarak bir FragmentTransaction nesnesi oluşturuyoruz ve add() metoduyla da fragment'ı FrameLayout'un olduğu yere ekliyoruz. NOT: Eğer uygulamanız API 11 ve sonrasını hedef alıyorsa getSupportFragmentManager() metodu yerine getFragmentManager() metodunu kullanmanız yeterli. Bu arada Activity'de birden fazla Fragment üzerinde işlem gerçekleştirmek için aynı FragmentTransactionnesnesini kullanabilirsiniz. Buradaki işleriniz bittiğinde tüm değişiklikleri kullanıcıya göstermek içincommit() metodunu çağırmanız gerekir. Şimdi yukarıda anlattıklarımızı kod bloğunda görelim. Yukarıdaki FrameLayout içine (adı fragment_container idi) bir fragment ekleyelim: 1. import android.os.Bundle; 2. import android.support.v4.app.FragmentActivity; 3. 4. public class MainActivity extends FragmentActivity { 5. 6. @Override 7. public void onCreate(Bundle savedInstanceState) { 8. super.onCreate(savedInstanceState); 9. setContentView(R.layout.news_articles); 10. 11. // Activity'nin fragment_container isimli FrameLayout'u olan
 55. 55. 54 12. // bir layout'u kullandığını doğrulayalım; o an başka bir 13. // kaynak (resource) dizinindeki içinde fragment_container 14. // olmayan başka bir layout kullanıyor olabilir 15. if (findViewById(R.id.fragment_container) != null) { 16. 17. // Eğer Activity'yi önceki durumundan (state) geri 18. // dönüştürüyorsak bir şey yapmamıza gerek yok ve 19. // doğrudan return yapabiliriz. Veyahut üst üste gelen 20. //Fragment'ların icabına bakabiliriz 21. if (savedInstanceState != null) { 22. return; 23. } 24. 25. // Activity layout'unun içinde yer alacak yeni bir Fragment oluşturalım 26. HeadlinesFragment firstFragment = new HeadlinesFragment(); 27. 28. // Activity'miz Intent'ten gelen özel verilerle başlatılmış 29. // olabilir. Bu nedenle (örnek olması açısından) Intent'in 30. // ekstra verilerini Fragment'a argüman olarak geçiriyoruz 31. firstFragment.setArguments(getIntent().getExtras()); 32. 33. //Fragment'ı ‘fragment_container' isimli FrameLayout'a ekliyoruz 34. getSupportFragmentManager().beginTransaction() 35. .add(R.id.fragment_container, firstFragment).commit(); 36. } 37. } 38. } Fragment, çalışma zamanı sırasında FrameLayout taşıyıcısına eklenebildiğinden dolayı, Activity, o Fragment'ı aynı zamanda kaldırabilir veya başka biriyle yer değiştirebilir. Şimdi bunu nasıl yapabileceğimize bakalım. 6.6.Bir Fragment'ı Diğeriyle Yer Değiştirmek Bir Fragment yer değiştirme işlemi aynı Fragment eklemeye benziyor. Sadece add() metoduyla değil,replace() metoduyla yapılıyor. Şu detaya dikkatimizi yoğunlaştıralım: Fragment'lar üzerinde gerçekleştirilen ekleme-çıkarma gibi işlemleri, kullanıcının geriye dönme veya yaptığı işlemi geri alma gibi işlemlerde sıkça kullanabilirsiniz. Kullanıcının Fragment işlemleri arasında geriye dönebilmesini sağlamak
 56. 56. 55 için FragmentTransaction'ı commit() metoduyla çalıştırmadan önce mutlaka addToBackStack() metodunu çağırmalısınız. NOT: Bir Fragment'ı yer değiştirdiğinizde veya kaldırdığınızda ve bu işlemi "back stack" denilen yere eklediğinizde fragment kaldırılır ve durur (yok edilmez). Kullanıcı Fragment'ı geri dönüştürerek geriye dönerse o Fragment yeniden başlatılır. Eğer işlemi "back stack"e eklemezseniz, Fragment kaldırıldığında veya yer değiştirildiğinde yok edilir. Aşağıda bir Fragment'ı diğeriyle yer değiştirme işlemini örnekle görebilirsiniz: 1. // Fragment'ı oluşturalım ve göstereceği makaleyi 2. // (article) ona argüman olarak verelim 3. ArticleFragment newFragment = new ArticleFragment(); 4. 5. Bundle args = new Bundle(); 6. args.putInt(ArticleFragment.ARG_POSITION, position); 7. newFragment.setArguments(args); 8. 9. FragmentTransaction transaction = getSupportFragmentManager().beginTransaction(); 10. 11. // fragment_container layout'u içinde o anki 12. // Fragment ile istediğiniz bir fragment'ı yer 13. // değiştirin ve bu işlemi back stack'e de ekleyin 14. // ki kullanıcı geri döndüğünde önceki Fragment'ı görebilsin 15. transaction.replace(R.id.fragment_container, newFragment); 16. transaction.addToBackStack(null); 17. 18. // yapacak bir şey kalmadı. işlemi FragmentManager'a teslim ediyoruz 19. transaction.commit(); addToBackStack() metodu yapılan işlemi ifade eden eşsiz bir string parametresini isim olarak alır. EğerFragmentManager.BackStackEntry API'leriyle ileri seviye Fragment işleri yapmayacaksanız işleme bir isim vermenize gerek olmayacaktır. Yukarıdaki kodda bu yüzden null parametresi geçilmiştir. Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır. Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Building a Flexible UI
 57. 57. 56 6.7.Diğer Fragment'lar ile İletişime Geçmek Fragment arayüz bileşenlerini tekrar tekrar kullanabilmek istiyorsanız her birini, kendi kendini taşıyabilen, kendi layout'unu ve davranışını tanımlayabilen modüler bir yapıda inşa etmelisiniz. Tekrar kullanılabilir Fragment'ları bir kere tanımladıktan sonra, onları bir Activity ile ilişkilendirmeli ve genel arayüz mantığında yerine koymak için uygulama mantığına oturtmalısınız. Genellikle bir Fragment'ı diğeriyle iletişime sokmak isteyeceksiniz. Örneğin bir kullanıcı olayına göre diğerinin içeriğini değiştirmek isteyeceksiniz. Fragment'tan Fragment'a yapılacak tüm iletişim, ilişkili oldukları Activity üzerinden gerçekleşir. Activity, burada trafik polisi gibidir. İki Fragment onsuz asla doğrudan iletişime geçmez. Bu eğitim içeriğinde şunları göreceğiz:  Fragment'tan mesaj göndermek o Arayüz sınıfının tanımlanması o Arayüz sınıfının gerçeklemesi  Fragment'a mesaj göndermek 6.8.Fragment'tan Mesaj Göndermek Arayüz sınıfının tanımlaması Bir Fragment'ın bağlı olduğu Activity ile iletişime geçmesi için Fragment sınıfınızın içinde bir arayüz sınıfı tanımlayabilir ve onu da Activity içinde gerçekleyebilirsiniz. Fragment, onAttach8) yaşam döngüsü olayı boyunca bu arayüz (interface) sınıfının gerçeklemesini (implementation) yakalar ve bu arayüz sınıfının metotlarını Activity ile haberleşmek için çağırır. Aşağıda Fragment'tan Activity'ye doğru bir iletişim örneği var: 1. public class HeadlinesFragment extends ListFragment { 2. OnHeadlineSelectedListener mCallback; 3. 4. // Taşıyıcı durumdaki Activity bu interface'i mutlaka implemente etmeli 5. public interface OnHeadlineSelectedListener { 6. public void onArticleSelected(int position); 7. } 8. 9. @Override 10. public void onAttach(Activity activity) { 11. super.onAttach(activity); 12. 13. // bununla taşıyıcı activity'nin bu callback interface'ini
 58. 58. 57 14. // gerçeklediğinden emin oluruz. Etmemişse hata fırlatırız 15. try { 16. mCallback = (OnHeadlineSelectedListener) activity; 17. } catch (ClassCastException e) { 18. throw new ClassCastException(activity.toString() 19. + " mutlaka OnHeadlineSelectedListener"); 20. } 21. } 22. 23. ... 24. } Bu kodla birlikte artık Fragment, mCallback'in onArticleSelected() metodu yardımıyla Activity'ye mesaj teslim edebilir. mCallBack, OnHeadlineSelectedListener interface'inin bir örneği (instance) oluyor. Örneğin aşağıdaki metod, kullanıcı bir liste öğesine tıklayınca çağırılıyor. Burada Fragment, callback interface'ini (mCallback) kullanarak olayı üstteki Activity'ye iletiyor. 1. @Override 2. public void onListItemClick(ListView l, View v, int position, long id) { 3. // olayı üstteki activity'ye iletelim 4. mCallback.onArticleSelected(position); 5. } 6.9.Arayüz Sınıfının Gerçeklemesi Fragment'tan olaylarla ilişkili callback'leri alabilmek için ev sahibi Activity'nin Fragment sınıfı içinde tanımlanmış arayüz (interface) sınıfını gerçeklemesi gerekiyor. Aşağıdaki örnekte gördüğünüz Activity, yukarıdaki örnekte yer alan interface'i gerçekliyor. 1. public static class MainActivity extends Activity 2. implements HeadlinesFragment.OnHeadlineSelectedListener{ 3. ... 4. 5. public void onArticleSelected(int position) { 6. // kullanıcı HeadLinesFragment'tan bir yazının başlığını seçer 7. // burada da yazıyı gösterecek işlemleri başlatırız 8. } 9. }
 59. 59. 58 6.10.Fragment'a Mesaj Göndermek Ev sahibi Activity, bir örneğine (instance) findFragmentById() metoduyla eriştiği Fragment'a isterse mesaj da gönderebilir. Ardından o Fragment'ın public metotlarını doğrudan çalıştırabilir. Örneğin, yukarıdaki örneklerde de geçtiği gibi bir Activity hayal edin. İçinde yazı başlıklarının listelendiği Fragment'tan (HeadLinesFragment) başka bir Fragment daha olsun ve seçilen başlığa göre bu Fragment'ta ilgili içerik gösterilsin. Bu Activity yukarıdaki callback metodunun döndürdüğü veriden yararlanarak ilgili içeriği diğer Fragment'ta gösterebilir. Aşağıdaki örnekte de bunu gerçekleştiriyoruz. Activity, callback metoduyla gelen bilgiden yararlanarak bu bilgileri diğer Fragment'ta göstertiyor: 1. public static class MainActivity extends Activity 2. implements HeadlinesFragment.OnHeadlineSelectedListener{ 3. ... 4. 5. public void onArticleSelected(int position) { 6. // kullanıcı HeadlinesFragment'tan bir yazının başlığını seçti 7. // şimdi seçtiği başlığa göre bir gösterme işlemi yapalım 8. 9. // önce detaylı bilgiyi göstereceğimiz ArticleFragment'a erişelim 10. ArticleFragment articleFrag = (ArticleFragment) 11. getSupportFragmentManager().findFragmentById(R.id.article_fragment); 12. 13. if (articleFrag != null) { 14. // eğer articleFrag kullanılabilirse iki layout'u da 15. // ekranda görebiliyoruz demektir 16. 17. // ArticleFragment'ın içideyken içeriğini güncelleyecek 18. // metodu çağıralım 19. articleFrag.updateArticleView(position); 20. } else { 21. // eğer articleFrag kullanılabilir değilse 22. // tek parçalı bir layout'tayız demektir ve fragment'ları yer 23. // değiştirmemiz gerekir 24. 25. // bir Fragment oluşturalım ve seçilen başlığa göre ona belli 26. // argümanlar verelim 27. ArticleFragment newFragment = new ArticleFragment();
 60. 60. 59 28. Bundle args = new Bundle(); 29. args.putInt(ArticleFragment.ARG_POSITION, position); 30. newFragment.setArguments(args); 31. 32. FragmentTransaction transaction = getSupportFragmentManager().beginTransaction(); 33. 34. // fragment_container view'ını bu yeni fragment ile değiştirelim 35. // ve back stack'e bir işlem ekleyelim ki kullanıcı 36. // geri döndüğünde daha önce gördüğü Fragment'ı görebilsin 37. transaction.replace(R.id.fragment_container, newFragment); 38. transaction.addToBackStack(null); 39. 40. // işlerimizi bitirelim 41. transaction.commit(); 42. } 43. } 44. } Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır. Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Communicating with Other Fragments 7.LAYOUT Android uygulamalarında ekran tasarımları res klasörü altında bulunan layout dosyaları ile belirlenir. Bu dosyalar xml formatında hazırlanan dosyalardır ve Android uygulamalarına özel etiketler kullanarak görsel öğelerin yerleşimlerini ve özelliklerini bildirirler. 1. &lt;?xml&nbsp;version="1.0"&nbsp;encoding="utf-8"?&gt;<br /> 2. &lt;LinearLayout&nbsp;xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"<br /> 3. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_width="fill_parent"<br /> 4. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_height="fill_parent"<br /> 5. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:orientation="vertical"&nbsp;&gt;<br /> 6. &nbsp;<br /> 7. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;ListView<br /> 8. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:id="@android:id/list"<br />
 61. 61. 60 9. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_width="fill_parent"< br /> 10. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_height="wrap_conte nt"&nbsp;/&gt;<br /> 11. &nbsp;<br /> 12. &lt;/LinearLayout&gt; Bir ekranın görünümü genellikle iki farklı yerleşim tipi kullanılarak belirlenir. Bunlar RelativeLayout ve LinearLayout olarak ikiye ayrılır. LinearLayout yerleşimi kullanıldığında öğeler sırayla ekrana dizilirler ve ekrandaki yerleşimleri ekranın en tepesinden en altına doğru sırayla gerçekleşir. Yukarıdaki örnekte, ListView öğesinin altına başka bir öğe eklendiğinde ilk olarak liste ve listenin altında bu yeni öğe görüntülenir. Öğelerin uzunluk ve genişlikleri android:layout_width ve android:layout_height özellikleriyle belirlenir. Burada fill_parent (ana öğe ne kadar genişse hepsini doldurur) ve wrap_content (öğe içerisinde yer alan metin veya resim kadar yer kaplar) değerleri kullanılabileceği gibi, piksel cinsinden uzunluk da verilebilir. Eğer piksel vererek ebat belirleyeceksek, px birimi yerine dp birimini kullanmamız faydalı olacaktır. Android cihazlarda farklı ebatlarda ekranlar olduğundan, px cinsinden verilen piksellerin tasarımı her cihazda farklı oluşturacaktır.dp birimi ise ekran boyutuna göre ölçeklendirme yapmaktadır ve farklı cihazlarda benzer görünümler elde etmenizi sağlar. RelativeLayout görsel öğeleri diğer öğelere göre referans alarak dizer. RelativeLayout tasarımında ilk eklenen öğe ekranın en tepesinde yer alır. Daha sonra eklenen öğeler android:layout_below (verilen ID’nin altında), android:layout_above (verilen ID’nin üzerinde), android:layout_toLeftOf (verilen ID’nin solunda) ve android:layout_toRightOf (verilen ID’nin sağında) şeklinde sıralanır. Bu şekilde ekranda oluşturulan bütün öğeleri bir öğeyi referans alarak dizmemiz mümkündür. Öğelerin ebatları ise android:layout_height ve android:layout_width metotlarıyla belirlenir. 1. &lt;?xml&nbsp;version="1.0"&nbsp;encoding="utf-8"?&gt;<br /> 2. &lt;RelativeLayout&nbsp;xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"<br /> 3. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_width="fill_parent"<br /> 4. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_height="fill_parent"<br /> 5. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:orientation="vertical"&nbsp;&gt;<br /> 6. &nbsp;<br /> 7. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;EditText<br /> 8. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:id="@+id/note_title"<br />
 62. 62. 61 9. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_width="fill_parent"< br /> 10. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_height="wrap_conte nt"<br /> 11. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_marginTop="10sp"< br /> 12. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:hint="Metin..."&nbsp;/&gt;< br /> 13. &nbsp;<br /> 14. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;EditText<br /> 15. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:id="@+id/note_latitude"<br /> 16. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_width="fill_parent"< br /> 17. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_height="wrap_conte nt"<br /> 18. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_below="@id/note_tit le"<br /> 19. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_marginTop="10sp"< br /> 20. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:hint="Enlem..."&nbsp;/&gt; <br /> 21. &nbsp;<br /> 22. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;EditText<br /> 23. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:id="@+id/note_longitude"< br />
 63. 63. 62 24. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_width="fill_parent"< br /> 25. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_height="wrap_conte nt"<br /> 26. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_below="@id/note_la titude"<br /> 27. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_marginTop="10sp"< br /> 28. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:hint="Boylam..."&nbsp;/&gt ;<br /> 29. &nbsp;<br /> 30. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&lt;Button<br /> 31. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:id="@+id/add_note_button "<br /> 32. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_width="fill_parent"< br /> 33. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_height="40sp"<br /> 34. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:layout_below="@id/note_lo ngitude"<br /> 35. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;android:text="Ekle"&nbsp;/&gt;<br /> 36. &nbsp;<br /> 37. &lt;/RelativeLayout&gt; Android: id özelliği her öğeye bir tanımlayıcı verilmesini sağlar ve öğelere kaynak kod içinden erişmemize ve müdahale etmemize yardımcı olur. Burada yaratılan id değerleri R dosyasında otomatik olarak oluşturulur ve bunlara kaynak kod içinden aşağıdaki gibi erişilir. 1. EditText&nbsp;titleView&nbsp;=&nbsp;(EditText)&nbsp;<br /> 2. findViewById(R.id.note_title);
 64. 64. 63 findViewById metodu R dosyası içinden note_title id’sine sahip EditText öğesine erişmemizi sağlar. Bu şekilde ekran üzerindeki öğelerin özelliklerini değiştirebilir ya da aksiyonlar ekleyebiliriz. 1. ((Button)&nbsp;findViewById(R.id.close_button)).setOnClickListener(new&nbsp;OnClickList ener()&nbsp;{<br /> 2. &nbsp;<br /> 3. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;@Over ride<br /> 4. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;public& nbsp;void&nbsp;onClick(View&nbsp;v)&nbsp;{<br /> 5. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;finish();<br /> 6. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;}<br /> 7. &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;}); Yukarıdaki örnekte close_button adlı butona setOnClickListener metodu kullanılarak düğmeye basıldığında harekete geçen bir eylem eklenmiştir. Kullanıcı düğmeye bastığında finish metodu harekete geçerek ekranı kapatacaktır. Layout dosyalarında bir öğeye id atanırken @+id yazımı kullanılır. Bu şekilde öğelere kendi belirlediğimiz isimleri verebiliriz. @id ise layout dosyasında önceden tanımlanmış bir öğeye referans vermek için kullanılır. @drawable, drawable klasörüne atılan resim dosyalarına referans verir. Bu şekilde bir resim yerleştirmek ya da arka plan belirlemek istiyorsak kaynak belirtmek için @drawable yazımını kullanmamız gerekir. Bir düğmeye ya da metin öğesine string.xml dosyasında belirttiğimiz bir yazıyı koymak istiyorsak@string yazımıyla bu dosyada bulunan değerlere erişebiliriz. @android ile işletim sisteminde tanımlanmış değerlere erişebiliriz. 7.1.Linear Layout Kullanımı Hatırlatma: Bu eğitim ileri seviye olduğundan, belirli bir örnek üzerinden uygulamalı olarak anlatılmıştır. Linear Layout kullanımı Android'de, tüm nesneleri tek bir yönde kullanmamızı sağlar. Linear layout sayesinde nesneleri android:orientation özelliğini kullanarak, tamamen yatay veya dikey olarak konumlandırabiliriz.
 65. 65. 64 ADT'de yeni bir proje oluşturarak başlayalım. Adını LayoutsDemo yapalım. İlk olarak activity_main.xml'in içine bir tane düğme ekliyoruz. Daha sonra bu XML'in içine diğer layout ekranlarını açacak düğmeleri de ekleyeceğiz. 1. &lt;LinearLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" 2. xmlns:tools="http://schemas.android.com/tools" 3. android:layout_width="match_parent" 4. android:layout_height="match_parent" 5. android:orientation="vertical" &gt; 6. 7. &lt;Button 8. android:id="@+id/btn_show_linear_layouts" 9. android:layout_width="match_parent" 10. android:layout_height="wrap_content" 11. android:text="Linear Layout" /&gt; 12. &lt;/LinearLayout&gt;
 66. 66. 65 XML kodunu yazdıktan sonra MainActivity'ye setContentView metodu ile bu layout sınıfını veriyoruz.MainActivity'nin içinden btn_show_linear_layouts id'li düğmeyi findViewById metodu ile referansını alıp,OnClickListener set ediyoruz. Listener'ın onClick metoduna LinearLayoutDemoActivity isimli activity'i açacak kodu yazıyoruz: 1. public class MainActivity extends Activity { 2. 3. @Override 4. protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) { 5. super.onCreate(savedInstanceState); 6. setContentView(R.layout.activity_main); 7. 8. Button showLinearLayoutDemo = (Button) (findViewById(R.id.btn_show_linear_layouts)); 9. showLinearLayoutDemo.setOnClickListener(new OnClickListener() { 10. public void onClick(View v) { 11. startActivity(new Intent(MainActivity.this, LinearLayoutDemoActivity.class)); 12. } 13. }); 14. } 15. 16. } 17. //Eklenen her activity sınıfının AndroidManifest.xml dosyasına ekleneceğini unutmayın. Yoksa hata alırsınız.İkinci aşama olarak activity_linear_layout_demo.xml isimli layout'u oluşturuyoruz. Layout'un içine dört tane düğme ekliyoruz: 1. &lt;?xml version="1.0" encoding="utf-8"?&gt; 2. &lt;LinearLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" 3. &nbsp; &nbsp; android:layout_width="match_parent" 4. &nbsp; &nbsp; android:layout_height="match_parent" 5. &nbsp; &nbsp; android:orientation="vertical" &gt; 6. &nbsp; 7. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 8. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_show_horizantal_example" 9. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="match_parent" 10. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 11. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Horizantal Example" /&gt; 12. &nbsp;
 67. 67. 66 13. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 14. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_show_vertical_example" 15. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="match_parent" 16. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 17. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Vertical Example" /&gt; 18. &nbsp; 19. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 20. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_show_weight_example" 21. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="match_parent" 22. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 23. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Weight Example" /&gt; 24. &nbsp; 25. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 26. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_show_gravity_example" 27. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="match_parent" 28. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 29. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Gravity Example" /&gt; 30. &nbsp; 31. &lt;/LinearLayout&gt;
 68. 68. 67 Oluşturduğumuz bu dört düğmenin yardımıyla örnek layout'ları açacak şekilde LinearLayoutDemoActivitysınıfı içine gerekli kodları yazıyoruz: 1. public class LinearLayoutDemoActivity extends Activity { 2. 3. public static final int HORIZANTAL_EXAMPLE = 0; 4. public static final int VERTICAL_EXAMPLE = 1; 5. public static final int WEIGHT_EXAMPLE = 2; 6. public static final int GRAVITY_EXAMPLE = 3; 7. 8. @Override 9. protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) { 10. super.onCreate(savedInstanceState); 11. setContentView(R.layout.activity_linear_layout_demo); 12. 13. Button showHorizantalExample = (Button) findViewById(R.id.btn_show_horizantal_example); 14. showHorizantalExample.setOnClickListener(new OnClickListener() { 15. public void onClick(View v) { 16. showExample(HORIZANTAL_EXAMPLE); 17. } 18. }); 19. 20. Button showVerticalExample = (Button) findViewById(R.id.btn_show_vertical_example); 21. showVerticalExample.setOnClickListener(new OnClickListener() { 22. public void onClick(View v) { 23. showExample(VERTICAL_EXAMPLE); 24. } 25. }); 26. 27. Button showWeightExample = (Button) findViewById(R.id.btn_show_weight_example); 28. showWeightExample.setOnClickListener(new OnClickListener() { 29. public void onClick(View v) { 30. showExample(WEIGHT_EXAMPLE); 31. } 32. }); 33.
 69. 69. 68 34. Button showGravityExample = (Button) findViewById(R.id.btn_show_gravity_example); 35. showGravityExample.setOnClickListener(new OnClickListener() { 36. public void onClick(View v) { 37. showExample(GRAVITY_EXAMPLE); 38. } 39. }); 40. } 41. 42. private void showExample(int exampleId) { 43. Intent intent = new Intent(LinearLayoutDemoActivity.this, LinearLayoutExampleActivity.class); 44. intent.putExtra("exampleId", exampleId); 45. startActivity(intent); 46. } 47. } Yukarıda bulunan bütün düğmeler aynı activity'i açmaktadır. Activity'nin içine geçilen parametre tipine göre setContentView metoduna verilen layout id'si değişmektedir. Açılan LinearLayoutExamplActivity'nin örnek kodu aşağıdaki gibidir: 1. public class LinearLayoutExampleActivity extends Activity { 2. 3. @Override 4. protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) { 5. super.onCreate(savedInstanceState); 6. int exampleId = getIntent().getIntExtra("exampleId", 0); 7. 8. switch (exampleId) { 9. case LinearLayoutDemoActivity.HORIZANTAL_EXAMPLE: 10. setContentView(R.layout.activity_linear_layout_horizantal); 11. break; 12. case LinearLayoutDemoActivity.VERTICAL_EXAMPLE: 13. setContentView(R.layout.activity_linear_layout_vertical); 14. break; 15. case LinearLayoutDemoActivity.WEIGHT_EXAMPLE: 16. setContentView(R.layout.activity_linear_layout_weight); 17. break; 18. case LinearLayoutDemoActivity.GRAVITY_EXAMPLE: 19. setContentView(R.layout.activity_linear_layout_gravity);
 70. 70. 69 20. break; 21. 22. default: 23. break; 24. } 25. } 26. } Buraya kadar anlatılan kısım genel özellikleri yansıtmaktadır. Bundan sonraki kısımda Linear Layout da bulunan yeteneklere bakalım. Yatay Örnek Linear Layout'un içine eklediğiniz view'ları yatay bir şekilde göstermek için aslında herhangi bir şey belirtmemize gerek yok. Öntanımlı olarak android:orientation="horizontal" olarak gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, eğer yatayda çok fazla view eklemek istiyorsak Linear Layout'u bir Scroll View içine koymamızın gerekmesidir. Aksi takdirde son olarak eklediğimiz view'lara yer kalmadığı zaman bunu sistem ekrana doğru düzgün bir şekilde çizemeyecektir. 1. &lt;?xml version="1.0" encoding="utf-8"?&gt; 2. &lt;LinearLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" 3. &nbsp; &nbsp; android:layout_width="match_parent" 4. &nbsp; &nbsp; android:layout_height="match_parent" 5. &nbsp; &nbsp; android:orientation="horizontal" &gt; 6. &nbsp; 7. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 8. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_blue" 9. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="wrap_content" 10. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 11. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:background="@color/blue_color" 12. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Blue" 13. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:textColor="@color/white_color" /&gt; 14. &nbsp; 15. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 16. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_purple" 17. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="wrap_content" 18. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 19. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:background="@color/purple_color"
 71. 71. 70 20. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Purple" 21. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:textColor="@color/white_color" /&gt; 22. &nbsp; 23. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 24. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_green" 25. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="wrap_content" 26. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 27. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:background="@color/green_color" 28. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Green" 29. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:textColor="@color/white_color" /&gt; 30. &nbsp; 31. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 32. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_orange" 33. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="wrap_content" 34. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 35. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:background="@color/orange_color" 36. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Orange" 37. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:textColor="@color/white_color" /&gt; 38. &nbsp; 39. &lt;/LinearLayout&gt;
 72. 72. 71 Dikey Örnek Layout içine koyduğumuz view'ları dikey bir sırada göstermek istiyorsak, Linear Layout'un orientationözelliğini vertical olarak belirtmemiz gerekmektedir. android:orientation="vertical" Aynı Yükseklik Ya Da Genişliğe Sahip Örnekler Birçok projede aynı genişliğe veya aynı yüksekliğe sahip view'ları görebilirsiniz. Bunları yapmak için LinearLayout'un weightSum ve viewların layout_weight özelliğini kullanmalısınız. Linear Layout içine iki tane view koymuşsak ve bunların aynı genişliğe sahip olmasını istiyorsak; o zaman Linear Layout'un orientation özelliğini horizontal yapıp weightSum özelliğini 1 yapmalıyız (Eğer Linear Layout'un weightSum özelliğini herhangi bir değer vermezsek, içine koyulan layout_weight'lerin toplam değeri otomatik olarak hesaplanıp set edilecektir). Layout'un içine koyulan view'larında layout_weight değerlerini eşit yapmalıyız. Bu örnek için her iki view'ın da ilgili değeri 0.5 olacaktır. Aslında layout_weight değeri o view'ın ekranda yüzdesel olarak ne kadar yer kaplayacağını verebilmemizi sağlar. Bu oran ekran genişliğinden bağımsız bütün genişliklerde düzgün bir şekilde çalışmaktadır: (Daha fazla bilgi ve örnek için bu adresteki örnekte incelenebilir).
 73. 73. 72 1. &lt;?xml version="1.0" encoding="utf-8"?&gt; 2. &lt;LinearLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" 3. &nbsp; &nbsp; android:layout_width="match_parent" 4. &nbsp; &nbsp; android:layout_height="wrap_content" 5. &nbsp; &nbsp; android:orientation="horizontal" 6. &nbsp; &nbsp; android:weightSum="1" &gt; 7. &nbsp; 8. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 9. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_blue" 10. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="wrap_content" 11. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="match_parent" 12. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:background="@color/blue_color" 13. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_weight="0.5" 14. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Blue Button" 15. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:textColor="@color/white_color" /&gt; 16. &nbsp; 17. &nbsp; &nbsp; &lt;Button 18. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:id="@+id/btn_green" 19. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_width="wrap_content" 20. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_height="match_parent" 21. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:background="@color/green_color" 22. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:layout_weight="0.5" 23. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:text="Green Button" 24. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:textColor="@color/white_color" /&gt; 25. &nbsp; 26. &lt;/LinearLayout&gt;
 74. 74. 73 Eğer dikey düzlemde eşit görüntü vermek istiyorsak bu sefer orientation değerini vertical yapmamız gerekmektedir. Performans Hatırlatması: Örneğin yatay düzlemde weight değerlerini veriyorsak, viewların layout_widthdeğerlerini 0dp yapmamız performans açısından daha verimli sonuçlar verir. Gravity Örneği Linear Layout'un içine koyduğumuz view'ları nerede konumlanacağını gravity değeri ile verebiliriz. Aşağıda örnekte tam ortaya gelecek şekilde değer verilmiştir: 1. &lt;?xml version="1.0" encoding="utf-8"?&gt; 2. &lt;LinearLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" 3. &nbsp; &nbsp; android:layout_width="match_parent" 4. &nbsp; &nbsp; android:layout_height="match_parent" 5. &nbsp; &nbsp; android:orientation="vertical" 6. &nbsp; &nbsp; android:gravity="center" &gt; 7. &nbsp; &nbsp; &lt;!-- 8. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:gravity="left" 9. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:gravity="right" &nbsp;&nbsp; 10. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:gravity="center_vertical" 11. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:gravity="center_horizontal" 12. &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; android:gravity="center"

×