Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Özgüven Geliştirme Yöntemleri-1

670 views

Published on

Özgüven duygusal sağlığımızın önemli parçalarından biridir.Kendini belirli bir ölçüde veya belirli bazı alanlarda yeterli ve
değerli görmeyen kişiler özgüven eksikliği yaşar ve bu da hayatının tüm alanlarına başarısızlık olarak yansır.

Published in: Career
 • Login to see the comments

Özgüven Geliştirme Yöntemleri-1

 1. 1. Univerist® Education Company Pk:34736 Kozyatağı I Kadıköy I İstanbul I Türkiye T: 02167061154 I E-Posta: info@univerist.com
 2. 2. Özgüven Geliştirmede Yol Haritası Zorunlu Kuralların Acımasızlığı Özgüven Geliştirme Yöntemleri
 3. 3. Özgüven duygusal sağlığımızın önemli parçalarından biridir.Kendini belirli bir ölçüde veya belirli bazı alanlarda yeterli ve değerli görmeyen kişiler özgüven eksikliği yaşar ve bu da hayatının tüm alanlarına başarısızlık olarak yansır.
 4. 4. • İnsanın diğer canlılardan ayrılmasını sağlayan en önemli özelliklerinden biri de kendi davranışlarının ve bu davranışların sonuçlarının farkında olmasıdır.
 5. 5. • İnsan kendi kimliğini ve özelliklerini tanıyabilir ve bunların gelişimi için çalışabilir. • İşte bu noktada insanın kendi kendini yargılama dürtüsü ortaya çıkar ki bu da özgüven sorununu ortaya çıkaran temel unsurlardan biridir.
 6. 6. İnsanın kendinde eksik veya yetersiz gördüğü alanlar,kendisine ait bu parçaları reddetmesine ve ruhsal yapısının bozulmasına yol açar,özgüven eksikliği bu noktada ortaya çıkar ve hayatımızın tüm alanlarında (Sosyal, Akademik ya da İş hayatında ) ileri doğru bir adım atmamızı ve riske almamızı engeller.
 7. 7. Bunun sonucu olarak kendimizi tam olarak ifade etmekten çekinmeye başlarız , herhangi bir sorunla karşılaştığımızda üzerine gitmekten korkarız, toplumda ön plana çıkmak bizi korkutur , hatta ve hatta bazen çok basit bir işi bile sırf eleştirilme veya başarısızlık korkusu yüzünden sürekli erteleriz ya da hiç yapmayız.
 8. 8. 1.Dış Faktörler • Aile ve Yaşam alanı • Okul Hayatı • İş Hayatı • Yaşanılan Şiddet ve Acı olaylar
 9. 9. 2.Öz Faktörler (İçsel Durumlar) • Ruhsal Durum • Duygusal Yaşantımız • Algılarımız ve Alışkanlıklar • Kültürel , sosyal ve akademik Eğitim • Karakteristik özelliklerimiz • Değerlerimiz ve İnanç Yapısı
 10. 10. 1. Özgüven eksikliği Nedenlerini açıkça ortaya koymak 2. Ruhsal Bozuklukları saptama 3. Eleştirmeni Yalanlamayı Öğrenmek 4. Düşünce Durdurma 5. Kendini Kabul 6. Özel Odaklanma Sorunlarından kurtulmak 7. Sağlıklı ses ve duruş sergilemeyi öğrenmek
 11. 11. Özgüven sorunları iki türde ortaya çıkar: 1.Durumsal Özgüven Sorunu Özel hayatında veya sosyal yaşantısında kendine güvenen birinin İş hayatında başarısız olacağını düşünmesi ve bu konuda özgüven sorunu yaşaması gibi.
 12. 12. 2.Karakterolojik Özgüven Sorunu Kökleri çocukluk yıllarına dayanan ,şiddet ,acı, terkedilme, aşırı baskı gibi durumların insan ruhunda yarattığı yıpranma veya tahribatından ortaya çıkar. Bu sorun bir süre sonra kişinin kendisini kötü bir insan gibi algılamasına ve sürekli kendi kendini eleştirmesine yol açar. Düzeltilmesi çok daha uzun süre isteyen bir özgüven sorunudur.
 13. 13. Durumsal Özgüven Sorunlarının Düzeltilmesi Durumsal özgüven sorunları Bilişsel Yapılandırma Teknikleri ile hızlı bir şekilde düzeltilebilir . Güçlü ve zayıf yönler belirlenerek , bunlar üzerinde çalışmalar yapılır. Hatalar ve eleştiriler karşısında nasıl davranılması gerektiği öğretilerek adım adım özgüven yapılandırılması sağlanır.
 14. 14. Karakterolojik Özgüven Eksikliği Düzeltilmesi Daha uzun süreli bir terapi gerektirir , bu yüzden kişinin düşüncelerini değiştirmek yeniden özgüven oluşmasını sağlamak için yeterli olmayabilir, kişinin ruhundaki olumsuz duygu ve geçmiş olaylara odaklanmak bunları ortaya çıkarmak , Kendini yargılamamayı öğretmek,bu durumun sorumlusunun kendisi olmadığını telkin etmek gerekir.
 15. 15. Özgüvenin azalmasına yol açan duygu , düşünce ve davranışlarımızı , kendimize açık yüreklilikle ifade etmeyi öğrenerek bunlarla yüzleşmemiz gerekir. Sadece bunları kendimize itiraf etmeyi başarmamız bile kendimizi özgüven konusunda geliştirmemize ciddi bir adım olacaktır.
 16. 16. Bizi eleştiren kişilerin,yanlış düşündüklerini ve her eleştiri noktasında onları yalanlayabileceğimiz bilgileri bir yere yazarak eleştiri karşısında bunları kullanmayı öğrenmeliyiz .
 17. 17. Çoğu insan sadece kendilerinin başaramadığı veya yapmaya cesaret edemediği işleri ve davranışları eleştirir,bunun karşısında durabilmek için bu eleştirilerin çoğunun boşuna yapıldığını bilmekte önemlidir.
 18. 18. İçsel Eleştirmenimiz bazen o kadar acımasız ve ısrarcı şekilde eleştiriye başlar ki, buna engel olabilmek o an için imkansız gibi görünür , bu durumda en sağlıklı yol düşünceleri sanki bir video oynatıcıda videoyu durduruyormuş gibi durdurabileceğimizi bilmektir.
 19. 19. Özgüven kişinin sadece kendi güçlü yanlarına odaklanması ve olumlu yönlerini ortaya koymasıyla kazanılan bir özellik değildir. Başkalarına karşı kendini yargılamayan ve olduğu gibi kabul eden bir tutum sergilemek de gerekir. Bu tutumu geliştirirken; 1. Kendimi affediyorum 2. Kendimi Hatalarımla seviyorum 3. Hatalarımın sonuçlarını değiştirmek istiyorum gibi bir İç Ses geliştirmek ve bunu sürekli tekrarlamak bir süre sonra her durumda kendimizi kabul etmemizi sağlar .
 20. 20. Özgüvenimizi olumsuz etkileyen 4 özel sorun vardır: A. Katı Kurallar ve Zorunlu işler B. Mükemmelliyetçilik C. Eleştiriden aşırı derecede etkilenmek D. Kendini belirleme eksikliği
 21. 21. Univerist® Education Company Pk:34736 Kozyatağı I Kadıköy I İstanbul I Türkiye T: 02167061154 I E-Posta: info@univerist.com Teşekkürler
 22. 22. • Gose, B. (1996). Study finds children of divorced parents are less likely to enroll at selective colleges. Chronicle of Higher Education,XLII, A35-A36. 151 • Gysbers, N., C., Heppner, M., J., & Johnson, J., A. (2003). Career Counseling: Process, issues and Techniques. Boston, MA: Allyn & Bacon. • Hansen, S., S. (2003). Career counselors as advocates and change agents for equality. Career Development Quarterly, 52, 43-53. • Harrington, T., F. & Schafer, W., D. (1996). A comparison of self-reported abilities and occupational ability patterns across occupations. Measurement and Evaluation in Counseling and Development, 28, 180-191. • Horstmanshof, L., Punch, R. & Creed, P., A. (2008). Environmental correlates of wellbeing among final-year high school students. Australian Journal of Psychology, 60, 101-111.

×