Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Akademik yayıncılık ve akademik etkinlik düzenleme

432 views

Published on

Bilindiği gibi akademik yayıncılık ve akademik etkinlik düzenleme süreçleri web araçlarının gelişimiyle paralel olarak değişim göstermektedir. Bu değişim farklı sistem arayışını beraberinde getirmekte ve kurum ve kuruluşlar karar destek sistemi olarak bütünlük arz edecek yapılara yönelmektedirler. Bu doğrultuda akademik yayıncılık ve akademik etkinlikler için farklı çözümler düşünülmelidir. WEBTMAS ve AKEYSİS bu amaçla geliştirilmiş yazılımlardır.

Published in: Education
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Akademik yayıncılık ve akademik etkinlik düzenleme

 1. 1. Akademik Yayıncılık ve Akademik Etkinlik Düzenleme: WEBTMAS ve AKEYSİS Sistemleri ABDULKADİR KARADENİZ
 2. 2. WEBTMAS WEBTMAS nedir? WEBTMAS’ın Amacı WEBTMAS’ın Yapısı WEBTMAS’ın Kapsamı Kullanıcı Türleri
 3. 3. WEBTMAS nedir? Web tabanlı makale yönetim ve arşiv sistemi (WEBTMAS), bilimsel bir derginin yayınlama süreci için harcanan zamanı ve basım-yayın maliyetlerini en aza indirilebilecek, kullanıcı dostu bir yazılımdır. Bütün süreçlerin takip edilebildiği ve dört kullanıcı türünü barındırmasının yanı sıra özel web ara yüzü ile de ziyaretçilerin paylaşılan içeriklere, makalelere, arşive ve son sayıya ulaşmasına imkân sağlamaktadır.
 4. 4. WEBTMAS’ın Amacı WEBTMAS’ın amacı, iki yönlü iletişimi sağlayabilmek, üyelerine ve ziyaretçilerine bütün süreçlerinde bildirimin gönderebilmek, yayın ve yayım sürecinde tek bir ortamla karmaşıklığı ortadan kaldırmak, dijital yayıncılık yapılanmasında editör, sekreterya, hakem, yazar ve ziyaretçiye zaman, maliyet ve güven içinde kullanım sağlamaktır.
 5. 5. WEBTMAS’ın Yapısı Türkçe ve İngilizce olmak üzere şuanda iki dil desteği vardır. Çoklu dil desteği bütün kullanıcılar için geçerlidir. Dil sayısı isteğe göre arttırılabilecek yapıda hazırlanmıştır. WEBTMAS’ın geliştirilmesi için PHP programlama dili kullanılmıştır ve veri tabanı olarak MYSQL tercih edilmiştir. Sistemin kullanıcı dostu olabilmesi ve sayfa yükleme boyutlarının büyümemesi için AJAX yaklaşımından ve jQuery sınıflarından yararlanılmıştır. Zengin metin editörü olarak CKEditor ve tek dosya gönderimi dışındaki dosya ve resim ekleme işlemleri için KCFinder kullanılmıştır. WEBTMAS üzerinde kullanıcıya kolaylık sağlamak için kullanıcının çalıştırabileceği birçok çapraz sorgu ve filtreleme sisteme entegre edilmiştir. Programcıya olan bağlılığı kaldırmak adına WEBTMAS’ın yönetim paneli ve web sitesi üzerinde kullanıcının ulaşacağı bütün içeriğe editör ve sekreteryanın müdahale edebileceği şekilde tasarlanmıştır.
 6. 6. WEBTMAS’ın Kapsamı WEBTMAS birçok ek modülü üzerinde barındıran ve özelde yedi farklı işlemi (Üyelik İşlemleri, Yönetim Paneli İşlemleri, Web Sitesi İşlemleri, Yazar Hakem İşlemleri, Mesaj İşlemleri, Sayı Yönetim İşlemleri, Makale Yönetim İşlemleri) tek platformda birleştireni bir yazılımdır.
 7. 7. Kullanıcı Türleri Editör : Sistemin bütün yetkilerine sahiptir. Sekreterya/Editör Yardımcısı/Kontrolör: Sistemin genel kontrolünü yapabilir ve makale takibi sürecinde Editöre Gönder bölümüne kadar yetkilidir. Hakem: Yazar yetkilerine sahiptir ve ek olarak atanmış makaleleri değerlendirme yetkisi vardır. Yazar: Makale gönderme, makalelerini takip etme, hakemlik talebinde bulunma, editöre veya sekreteryaya mesaj gönderme yetkileri vardır. Ziyaretçi: Web arayüzüne ulaşabilir ve yöneticiler tarafından gönderilmiş duyurulara, yayınlanmış sayılara ve makalelere ulaşabilir. Bu işlemler için yönetim paneline girmesine gerek yoktur.
 8. 8. Editör Sekretarya/Editör Yardımcısı/Kontrolör Hakem Yazar
 9. 9. AKEYSİS AKEYSİS nedir? AKEYSİS’in Geliştirilme Gerekçesi AKEYSİS’in Amacı AKEYSİS’in Yapısı AKEYSİS’in Kapsamı
 10. 10. AKEYSİS nedir? AKEYSİS akademik alanda yapılmış ve yapılacak olan bütün etkinliklerin (Sempozyum, Panel, Kongre, Konferans gibi) tek bir yerde toplanmasını sağlayacak bir yönetim sistemidir. Ziyaretçisine daha önce yapılmış olan etkinlikleri bütün özellikleriyle sunabileceği gibi yapılacak olan etkinlikleri de barındıran bir yapıya sahiptir.
 11. 11. AKEYSİS’in Geliştirilme Gerekçesi Kurumsal olarak akademik etkinliklerin bütün bir yapı sunmaması, Birçok akademik etkinliğin düzenlenmesinden sonra duyuru, gönderi ve iletilerinin web ortamından kalkması Akademik etkinliklerin web ortamında süreklilik arz edecek şekilde bir kimliğinin olmaması Ziyaretçiye görünen yapı ile yönetsel süreçlerin yürütüleceği yapının uyumsuzluğu Yönetsel yapı olarak ifade edebileceğimiz etkinlik kullanıcılarının gönderi sistemlerinin kullanım zorluğu Akademik etkinlik düzenleme ekibinin web tasarım ve programlama alanında yeterli birikime sahip olamaması
 12. 12. AKEYSİS’in Amacı AKEYSİS internet teknolojilerini sorun olmaktan çıkarmayı, akademik etkinlik düzenleyen ve katılanlara yönetsel süreçlerinin tamamında karar destek sistemi olarak yardımcı olmayı ve ilgili etkinliğe web kimliği kazandırmayı amaçlamaktadır. Teknik aksaklıklardan arınmış bir sistemle bütün kullanıcılarına rahat bir kullanım sağlayabilmesi, ziyaretçilerine platform ve zaman bağımsız ulaşım imkanı verebilmesi, sezgisel tasarıma bağlı kalarak basit düzeyde bilgisayar ve internet okur yazarı olan herkesin kolaylıkla yürütebileceği bir yönetim sunabilmesi ile AKEYSİS’in bu amacı gerçekleştireceği ön görülmektedir.
 13. 13. AKEYSİS’in Yapısı AKEYSİS’in geliştirilmesi için PHP programlama dili kullanılmıştır ve veri tabanı olarak MYSQL tercih edilmiştir. Sistemin kullanıcı dostu olabilmesi ve sayfa yükleme boyutlarının büyümemesi için AJAX yaklaşımından ve jQuery sınıflarından yararlanılmıştır. Zengin metin editörü olarak CKEditor ve tek dosya gönderimi dışındaki dosya ve resim ekleme işlemleri için KCFinder kullanılmıştır. Platform bağımsız bir yapı sunabilmesi için CSS3 stil yapısından ve HTML5’ten yararlanılmıştır. AKEYSİS web arayüzü dahil olmak üzere bütün fonksiyonlarında iki dil desteği vermektedir. Özel bir dil yapısı tercih edilmiş ve dil çevirileri tek dosyada toplanmıştır. Herhangi bir ifade değişiminde yazılıma müdahale etme gereği duymadan sadece dil dosyasına müdahale etmek yeterli olacaktır.
 14. 14. AKEYSİS’in Kapsamı Üyelik İşlemleri Yönetim Paneli İşlemleri Web Sitesi İşlemleri Yazar, Hakem, Alan Editörü ve Düzenleme Komitesi İşlemleri Mesaj/mail İşlemleri Gönderi (Bildiri/Özet/Poster vb) Takip, Arşiv ve Yönetim İşlemleri Dinamik Program Oluşturma ve Yönetim İşlemleri Etkinlik Yönetim İşlemleri
 15. 15. Geçmiş ve Devam Eden Akademik Etkinlik Örnekleri
 16. 16. Teşekkürler…

×