SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Rancangan Pengajaran Slot

Kelas

: Permata 1

Tarikh

: 29 April 2013

Hari

: Isnin

Masa

: 10.10 – 10.40 (30minit)

Bil. Kanak-kanak

: 25 orang

Modul

: Asas

Tujang utama

: Tunjang Komunikasi (BM)

Tunjang / standard kandungan : (BM 3.4) membina dan membunyikan sukukata
Standard pembelajaran

: (BM 3.4.5) membina dan membunyikan dua sukukata terbuka secara rawak.

Objektif

: Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Murid boleh membunyikan dua sukukata terbuka sekurangnya 3
suku kata.
(contoh : ba , bu , ku )

Pengetahuan sedia ada

: Murid-murid telah pandai membaca sukukata

Penerapan nilai

: Bersungguh-sungguh, mendengar arahan, bekerjasama.

Bahan bantu mengajar

: Lirik lagu, Kad suku kata, Kad suku kata perkataan, Lembaran kerja
Langkah /

Isi pelajaran

Aktiviti p & p

Catatan / BBM

masa
Set induksi

Menyanyikan lagu

(5 minit)

- ba

1. Murid

menyanyikan

lagu

-

Lirik lagu

kata

-

Kad suku kata

-

Kad suku kata

bersama guru

- bu
- ku
Lalala
Hatiku riangnya
Belajar bersama
Bersama-sama kamu.
Langkah 1

Menyebut perkataan

(6 minit)

1. Murid

menyebut

suku

perkataan bermula dengan ba,
bu, ku mengggunakan kad suku
kata secara individu di iringi
oleh guru.
2. Murid

mengulangi

menyebut

suku kata perkataan ba, bu, ku.
Langkah 2

Mengeja dan membaca

(7 minit)

1. Murid mengeja perkataan
Contoh :buku , baju, baja.

perkataan

2. Murid membaca perkataan yang
disediakan diiringi oleh guru.
Contoh : buku, baju, baja
Langkah 3

Memadankan perkataan

(7 minit)

1. Murid

membuat

aktiviti

-

Lembaran kerja

-

Kad suku kata

memadankan perkataan dengan
gambar secara individu.

Penutup

Membaca semula kad

(5 minit)

suku kata perkataan
Menyanyi semula lagu.

1. Murid

menyebut

perkataan suku kata.

semula

perkataan
Rancangan Pengajaran Slot

Kelas

: Permata 1

Tarikh

: 30 April 2013

Hari

: Selasa

Masa

: 10.10 – 10.40 (30minit)

Bil. Kanak-kanak

: 25 orang

Modul

: Asas

Tujang utama

: Tunjang Komunikasi (BM)

Tunjang / standard kandungan : (BM 3.4) membina dan membunyikan sukukata
Standard pembelajaran

: (BM 3.4.7) membina daan membunyikan sukukata tertutup secara rawak

Objektif

: Pada akhir pembelajaran murid dapat :
2. Murid boleh membunyikan suku kata tertutup sekurangnya 3 suku
kata.
(contoh : bak , tak , cak )

Pengetahuan sedia ada

: Murid-murid telah dapat membaca suku kata tertutup dan terbuka

Penerapan nilai

: Yakin, bersungguh-sungguh, mendengar arahan.

Bahan bantu mengajar

: Lirik lagu, Kad suku kata, Kad suku kata perkataan, Lembaran kerja
Langkah /

Isi pelajaran

Aktiviti p & p

Catatan / BBM

masa
Set induksi

Menyanyikan lagu

(5 minit)

- dak

1. Murid

menyanyikan

lagu

-

Lirik lagu

kata

-

Kad suku kata

-

Kad suku kata

bersama guru

- tak
- cak
- pak

Langkah 1

Menyebut perkataan

(6 minit)

1. Murid

menyebut

suku

perkataan bermula dengan dak ,
tak , cak , pak, mengggunakan
kad suku kata secara individu di
iringi oleh guru.
2. Murid

mengulangi

menyebut

suku kata perkataan dak , tak ,
cak , pak.
Langkah 2

Mengeja dan membaca

(7 minit)

1. Murid mengeja perkataan
Contoh : kapak , cicak , katak .

perkataan

2. Murid membaca perkataan yang
disediakan diiringi oleh guru.
Contoh : kapak , cicak, katak.
Langkah 3

Memadankan perkataan

(7 minit)

1. Murid

membuat

aktiviti

-

Lembaran kerja

-

Kad suku kata

memadankan perkataan dengan
gambar secara individu.

Penutup

Membaca semula kad

(5 minit)

suku kata perkataan
Menyanyi semula lagu.

1. Murid

menyebut

perkataan suku kata.

semula

perkataan
Rancangan Pengajaran Slot

Class

: Permata 1

Date

: 2.05.2013

Day

: Thursday

Theme

: Living Things

Subtheme

: Flower

Duration

: 40 minute

Strand

: Communication – English Language

Contents standard

: (BI 1.2) Listen to and understand meaning of simple words

Learning standard

: (BI 1.2.8) Name common objects in the environment

Learning Outcome

: At the end of the learning session, children will get :
1. Children can name and recognize words “sunflower”

Materials

: Plastic flower , paper plate , picture of flower with name

Skills

: Children already know a few flowers

Added value

: Confident and respect to each other

Multiple Intelligences

: Naturalistic and existentialism skills
Steps

Content

Induction

A little chat

set

with children.

Activities P&P
1. Teacher asking for respond from children

-

What is the sunflower colour ?

-

Why we call this flower sunflower?

-

Toy
“sunflower”

about flowers
-

(5 minute)

Method / Impact

Have you ever seen this flower?

2. Children will respond to teacher’s question
First step

Say out loud

(5 minute)

1. Children will observe the flash card shows by

-

Paper plate

-

Picture with

teacher.
2. Children will hear the spelling and
pronunciation and they will repeat after
teacher.

Second

Make

1. Children take a paper plate one by one.

steps

sunflower

2. Children make sunflower puppet by paper

(25 minute)

puppet

plate.
3. Children will cut follow line that’s teacher
make.
4. Ask children to write “sunflower” at the back
of puppet.

Closure
(5 minute)

Reflection.

1. Children put a google eyes on puppet and let
children play with them.

name
Rancangan Pengajaran Slot

Kelas

: Permata 1

Tarikh

: 3 Mei 2013

Hari

: Jumaat

Masa

: 8.20 – 9.00 pagi (40 min)

Bil. Kanak-kanak

: 25 orang

Modul

: Asas

Tujang utama

: Tunjang Fizikal Dan Estetika (Perkembangan Fizikal)

Tunjang / standard kandungan : (PFK 1.0) Perkembangan motor halus
Standard pembelajaran

: (PFK 1.1.5) Menggunting menghasilkan satu bentuk

Objektif

: Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Murid dapat menyiapkan sekuntum bunga daripada kolaj.

Pengetahuan sedia ada

: Murid telah pandai menampal

Penerapan nilai

: Yakin, bersungguh-sungguh, mendengar arahan.

Bahan bantu mengajar

: Kertas warna bentuk bulat dan bujur, Reben, Gunting, Lirik lagu,
Cekak bunga, Bow bunga.
Langkah /

Isi pelajaran

Aktiviti p & p

Catatan / BBM

masa
Set induksi
(5 minit)

Menyanyi bersama rakan-rakan
“Ku tanam pokok bunga,

1. Murid menyanyikan

-

lagu “Ku Tanam Pokok

Lirik
lagu

Bunga”
Bunga mawar namanya,
Ku siram dan ku baja,
Lama besar jadinya.
Ku petik bunga mawar
Ku letak di kepala,
Ku jalan sini sana
Harum wangi baunya.”

langkah

Meperlihatkan cekak bunga dan bow

pertama

bunga yang sudah siap

( 5 minit )

1. Murid diperlihatkan
cekak bunga dan bow
bunga yang telah siap
dibuat oleh guru dan
guru menerangkan cara
untuk membuatnya.

Langkah

Menampal bentuk bulat dan bujur untuk

kedua

membuat membuat bunga.

(20 minit)

1. Murid di bahagikan
kepada dua kumpulan.
2. Murid perempuan

-

Kertas
warna
bentuk

membuat satu kumpulan

bulat

dan murid lelaki

dan

membuat satu

bujur

kumpulan.
3. Murid diberikan kertas
warna yang telah
digunting oleh guru
berbentuk bulat dan
bujur untuk di
cantumkan menjadi
sekuntum bunga di atas
kertas A4.
Langkah

Menghasilkan cekak bunga dan bow

ketiga

bunga

(7 minit)

1. Murid menggunting
kolaj bunga yang telah

-

Reben

-

Gunting

-

Cekak

di tampal sebentar tadi.
2. Murid menampal bentuk
bunga yang telah di
liminated oleh guru di
atas reben yang
disediakan.

Penutup

Menyanyikan lagu sambil menggayakan

(3 minit)

hasil kerja.

1. Murid menyanyikan
lagu “Ku Tanam Pokok
Bunga” sambil
menggayakan “cekak
bunga” bagi murid
permpuan dan “bow
bunga” bagi murid
lelaki.

bunga
-

Bow
bunga

More Related Content

What's hot

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHfatimah isa
 
Perkembangan fizikal kanak-kanak
Perkembangan fizikal kanak-kanakPerkembangan fizikal kanak-kanak
Perkembangan fizikal kanak-kanakKakchik Aina
 
Topik 1 konsep amalan asuhan dan bimbingan bayi dan kanak kanak
Topik 1 konsep amalan asuhan dan bimbingan bayi dan kanak kanakTopik 1 konsep amalan asuhan dan bimbingan bayi dan kanak kanak
Topik 1 konsep amalan asuhan dan bimbingan bayi dan kanak kanakHarshiny Renu
 
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuranRancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuranNor Hanizah Abd Rahim
 
Teknik bercerita
Teknik bercerita Teknik bercerita
Teknik bercerita alin4box
 
Perkembangan sosio emosi
Perkembangan sosio emosi Perkembangan sosio emosi
Perkembangan sosio emosi Suhaiza Shuib
 
Model disiplin asertif canter
Model disiplin asertif canterModel disiplin asertif canter
Model disiplin asertif canterdimidur
 
Pentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaianPentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaianHon Shan Shan
 
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanak
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanakPerkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanak
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanakBudakpro Bapapro
 
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasRancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
 
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesionalSella Yunik
 
Panduan.penubuhan.tadika
Panduan.penubuhan.tadikaPanduan.penubuhan.tadika
Panduan.penubuhan.tadikaaliztrade
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 
Masalh disruptif di sekolah
Masalh disruptif di sekolahMasalh disruptif di sekolah
Masalh disruptif di sekolahAziroh Johari
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANArra Asri
 
Pentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahPentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahHon Shan Shan
 

What's hot (20)

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
 
Perkembangan fizikal kanak-kanak
Perkembangan fizikal kanak-kanakPerkembangan fizikal kanak-kanak
Perkembangan fizikal kanak-kanak
 
Pentaksiran prasekolah (penerangan)
Pentaksiran prasekolah (penerangan)Pentaksiran prasekolah (penerangan)
Pentaksiran prasekolah (penerangan)
 
Topik 1 konsep amalan asuhan dan bimbingan bayi dan kanak kanak
Topik 1 konsep amalan asuhan dan bimbingan bayi dan kanak kanakTopik 1 konsep amalan asuhan dan bimbingan bayi dan kanak kanak
Topik 1 konsep amalan asuhan dan bimbingan bayi dan kanak kanak
 
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuranRancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
 
Senarai semak
Senarai semakSenarai semak
Senarai semak
 
Teknik bercerita
Teknik bercerita Teknik bercerita
Teknik bercerita
 
Rekod anekdot
Rekod anekdotRekod anekdot
Rekod anekdot
 
Perkembangan sosio emosi
Perkembangan sosio emosi Perkembangan sosio emosi
Perkembangan sosio emosi
 
Model disiplin asertif canter
Model disiplin asertif canterModel disiplin asertif canter
Model disiplin asertif canter
 
Pentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaianPentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaian
 
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanak
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanakPerkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanak
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanak
 
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasRancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
 
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesional
 
Panduan.penubuhan.tadika
Panduan.penubuhan.tadikaPanduan.penubuhan.tadika
Panduan.penubuhan.tadika
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Masalh disruptif di sekolah
Masalh disruptif di sekolahMasalh disruptif di sekolah
Masalh disruptif di sekolah
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Pentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahPentaksiran Prasekolah
Pentaksiran Prasekolah
 

Viewers also liked

Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranRancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranKoh Ing
 
rancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianrancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianAeyn Solehah
 
Rancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmRancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmNora Eira
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianlizapandi
 
RPH ICT - 2.2.3, 2.2.4, 2.3.3
RPH ICT - 2.2.3, 2.2.4, 2.3.3RPH ICT - 2.2.3, 2.2.4, 2.3.3
RPH ICT - 2.2.3, 2.2.4, 2.3.3Aizat Fikri
 
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahajacikgumar2012
 
Slot pengajaran Tunjang Komunikasi
Slot pengajaran Tunjang KomunikasiSlot pengajaran Tunjang Komunikasi
Slot pengajaran Tunjang KomunikasiCho Shirley
 
Format terkini rph
Format terkini rphFormat terkini rph
Format terkini rphmarshiza
 
Kurikulum standard prasekolah kebangsaan 2017
Kurikulum standard prasekolah kebangsaan 2017Kurikulum standard prasekolah kebangsaan 2017
Kurikulum standard prasekolah kebangsaan 2017Siti Noraszreen Bt Sazali
 
Suku kata (Terbuka & Tertutup)
Suku kata (Terbuka & Tertutup)Suku kata (Terbuka & Tertutup)
Suku kata (Terbuka & Tertutup)firo HAR
 

Viewers also liked (14)

Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranRancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
 
rancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianrancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harian
 
Rancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bmRancangan pengajaran bm
Rancangan pengajaran bm
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
RPH ICT - 2.2.3, 2.2.4, 2.3.3
RPH ICT - 2.2.3, 2.2.4, 2.3.3RPH ICT - 2.2.3, 2.2.4, 2.3.3
RPH ICT - 2.2.3, 2.2.4, 2.3.3
 
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
 
Slot pengajaran Tunjang Komunikasi
Slot pengajaran Tunjang KomunikasiSlot pengajaran Tunjang Komunikasi
Slot pengajaran Tunjang Komunikasi
 
Format terkini rph
Format terkini rphFormat terkini rph
Format terkini rph
 
contoh rph
contoh rphcontoh rph
contoh rph
 
Rph jahitan
Rph jahitanRph jahitan
Rph jahitan
 
RPH Seminggu
RPH SemingguRPH Seminggu
RPH Seminggu
 
Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21
 
Kurikulum standard prasekolah kebangsaan 2017
Kurikulum standard prasekolah kebangsaan 2017Kurikulum standard prasekolah kebangsaan 2017
Kurikulum standard prasekolah kebangsaan 2017
 
Suku kata (Terbuka & Tertutup)
Suku kata (Terbuka & Tertutup)Suku kata (Terbuka & Tertutup)
Suku kata (Terbuka & Tertutup)
 

Similar to RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Contoh rancangan pelajaran harian
Contoh rancangan pelajaran harianContoh rancangan pelajaran harian
Contoh rancangan pelajaran harianSiti Zubaidah
 
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 5
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 5RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 5
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 5Rafiza Diy
 
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)zainudin5967
 
BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1
BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1
BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1Wyna Thomas
 
Bengkel Penggunaan Mekar Dalam Talian Secara Berkesan
Bengkel Penggunaan Mekar Dalam Talian Secara BerkesanBengkel Penggunaan Mekar Dalam Talian Secara Berkesan
Bengkel Penggunaan Mekar Dalam Talian Secara BerkesanMohamed Saddiq
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)Kimimaru Chan
 
1.RPT_Persatuan_Bahasa_Inggeris.doc
1.RPT_Persatuan_Bahasa_Inggeris.doc1.RPT_Persatuan_Bahasa_Inggeris.doc
1.RPT_Persatuan_Bahasa_Inggeris.docWanIsmahiraWanAbMaji
 
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxPENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxMegaSai2
 
Tajuk 4 kaedah pandang dan sebut (akhimullah, fhathullah, fatin syahirah, hid...
Tajuk 4 kaedah pandang dan sebut (akhimullah, fhathullah, fatin syahirah, hid...Tajuk 4 kaedah pandang dan sebut (akhimullah, fhathullah, fatin syahirah, hid...
Tajuk 4 kaedah pandang dan sebut (akhimullah, fhathullah, fatin syahirah, hid...kuliahpismp09
 
Kaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan SebutKaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan Sebutkuliahpismp09
 

Similar to RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (20)

Rph 3 hb3 isnin
Rph 3 hb3 isninRph 3 hb3 isnin
Rph 3 hb3 isnin
 
Contoh rancangan pelajaran harian
Contoh rancangan pelajaran harianContoh rancangan pelajaran harian
Contoh rancangan pelajaran harian
 
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 5
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 5RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 5
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 5
 
Rancangan pelajaaran harian
Rancangan pelajaaran harianRancangan pelajaaran harian
Rancangan pelajaaran harian
 
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
 
5.11.2018 isnin
5.11.2018   isnin5.11.2018   isnin
5.11.2018 isnin
 
Rph blog pi shaliza
Rph blog pi shalizaRph blog pi shaliza
Rph blog pi shaliza
 
Rph cuaca
Rph cuacaRph cuaca
Rph cuaca
 
BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1
BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1
BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1
 
Rph 24 hb 2 isnin
Rph 24 hb 2 isninRph 24 hb 2 isnin
Rph 24 hb 2 isnin
 
Bengkel Penggunaan Mekar Dalam Talian Secara Berkesan
Bengkel Penggunaan Mekar Dalam Talian Secara BerkesanBengkel Penggunaan Mekar Dalam Talian Secara Berkesan
Bengkel Penggunaan Mekar Dalam Talian Secara Berkesan
 
Kemahiran lisan
Kemahiran lisanKemahiran lisan
Kemahiran lisan
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
1.RPT_Persatuan_Bahasa_Inggeris.doc
1.RPT_Persatuan_Bahasa_Inggeris.doc1.RPT_Persatuan_Bahasa_Inggeris.doc
1.RPT_Persatuan_Bahasa_Inggeris.doc
 
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxPENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
 
Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)
 
Tajuk 4 kaedah pandang dan sebut (akhimullah, fhathullah, fatin syahirah, hid...
Tajuk 4 kaedah pandang dan sebut (akhimullah, fhathullah, fatin syahirah, hid...Tajuk 4 kaedah pandang dan sebut (akhimullah, fhathullah, fatin syahirah, hid...
Tajuk 4 kaedah pandang dan sebut (akhimullah, fhathullah, fatin syahirah, hid...
 
Kaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan SebutKaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan Sebut
 
Isnin bm
Isnin   bmIsnin   bm
Isnin bm
 

More from Arra Asri

Cara melakukan solat lima waktu
Cara melakukan solat lima waktuCara melakukan solat lima waktu
Cara melakukan solat lima waktuArra Asri
 
Penderaan kanak kanak
Penderaan kanak kanakPenderaan kanak kanak
Penderaan kanak kanakArra Asri
 
Perkembangan emosi kanak kanak
Perkembangan emosi kanak kanakPerkembangan emosi kanak kanak
Perkembangan emosi kanak kanakArra Asri
 
Erik erikson
Erik eriksonErik erikson
Erik eriksonArra Asri
 
Teori cell assembly donald o.hebb
Teori cell  assembly donald o.hebbTeori cell  assembly donald o.hebb
Teori cell assembly donald o.hebbArra Asri
 
Sejarah kaunseling
Sejarah kaunselingSejarah kaunseling
Sejarah kaunselingArra Asri
 
Penderaan seksual
Penderaan seksualPenderaan seksual
Penderaan seksualArra Asri
 
Pembuangan bayi
Pembuangan bayiPembuangan bayi
Pembuangan bayiArra Asri
 
Pergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotorPergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotorArra Asri
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikroArra Asri
 
Pergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotorPergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotorArra Asri
 
Sistem pendidikan sebelum merdeka
Sistem pendidikan sebelum merdekaSistem pendidikan sebelum merdeka
Sistem pendidikan sebelum merdekaArra Asri
 
Anak jalanan
Anak jalananAnak jalanan
Anak jalananArra Asri
 
Perkahwinan didalam islam
Perkahwinan didalam islamPerkahwinan didalam islam
Perkahwinan didalam islamArra Asri
 
Falsafah awal kanak kanak
Falsafah awal kanak kanakFalsafah awal kanak kanak
Falsafah awal kanak kanakArra Asri
 

More from Arra Asri (15)

Cara melakukan solat lima waktu
Cara melakukan solat lima waktuCara melakukan solat lima waktu
Cara melakukan solat lima waktu
 
Penderaan kanak kanak
Penderaan kanak kanakPenderaan kanak kanak
Penderaan kanak kanak
 
Perkembangan emosi kanak kanak
Perkembangan emosi kanak kanakPerkembangan emosi kanak kanak
Perkembangan emosi kanak kanak
 
Erik erikson
Erik eriksonErik erikson
Erik erikson
 
Teori cell assembly donald o.hebb
Teori cell  assembly donald o.hebbTeori cell  assembly donald o.hebb
Teori cell assembly donald o.hebb
 
Sejarah kaunseling
Sejarah kaunselingSejarah kaunseling
Sejarah kaunseling
 
Penderaan seksual
Penderaan seksualPenderaan seksual
Penderaan seksual
 
Pembuangan bayi
Pembuangan bayiPembuangan bayi
Pembuangan bayi
 
Pergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotorPergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotor
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikro
 
Pergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotorPergerakan lokomotor
Pergerakan lokomotor
 
Sistem pendidikan sebelum merdeka
Sistem pendidikan sebelum merdekaSistem pendidikan sebelum merdeka
Sistem pendidikan sebelum merdeka
 
Anak jalanan
Anak jalananAnak jalanan
Anak jalanan
 
Perkahwinan didalam islam
Perkahwinan didalam islamPerkahwinan didalam islam
Perkahwinan didalam islam
 
Falsafah awal kanak kanak
Falsafah awal kanak kanakFalsafah awal kanak kanak
Falsafah awal kanak kanak
 

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

  • 1. Rancangan Pengajaran Slot Kelas : Permata 1 Tarikh : 29 April 2013 Hari : Isnin Masa : 10.10 – 10.40 (30minit) Bil. Kanak-kanak : 25 orang Modul : Asas Tujang utama : Tunjang Komunikasi (BM) Tunjang / standard kandungan : (BM 3.4) membina dan membunyikan sukukata Standard pembelajaran : (BM 3.4.5) membina dan membunyikan dua sukukata terbuka secara rawak. Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Murid boleh membunyikan dua sukukata terbuka sekurangnya 3 suku kata. (contoh : ba , bu , ku ) Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah pandai membaca sukukata Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, mendengar arahan, bekerjasama. Bahan bantu mengajar : Lirik lagu, Kad suku kata, Kad suku kata perkataan, Lembaran kerja
  • 2. Langkah / Isi pelajaran Aktiviti p & p Catatan / BBM masa Set induksi Menyanyikan lagu (5 minit) - ba 1. Murid menyanyikan lagu - Lirik lagu kata - Kad suku kata - Kad suku kata bersama guru - bu - ku Lalala Hatiku riangnya Belajar bersama Bersama-sama kamu. Langkah 1 Menyebut perkataan (6 minit) 1. Murid menyebut suku perkataan bermula dengan ba, bu, ku mengggunakan kad suku kata secara individu di iringi oleh guru. 2. Murid mengulangi menyebut suku kata perkataan ba, bu, ku. Langkah 2 Mengeja dan membaca (7 minit) 1. Murid mengeja perkataan Contoh :buku , baju, baja. perkataan 2. Murid membaca perkataan yang disediakan diiringi oleh guru. Contoh : buku, baju, baja Langkah 3 Memadankan perkataan (7 minit) 1. Murid membuat aktiviti - Lembaran kerja - Kad suku kata memadankan perkataan dengan gambar secara individu. Penutup Membaca semula kad (5 minit) suku kata perkataan Menyanyi semula lagu. 1. Murid menyebut perkataan suku kata. semula perkataan
  • 3. Rancangan Pengajaran Slot Kelas : Permata 1 Tarikh : 30 April 2013 Hari : Selasa Masa : 10.10 – 10.40 (30minit) Bil. Kanak-kanak : 25 orang Modul : Asas Tujang utama : Tunjang Komunikasi (BM) Tunjang / standard kandungan : (BM 3.4) membina dan membunyikan sukukata Standard pembelajaran : (BM 3.4.7) membina daan membunyikan sukukata tertutup secara rawak Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat : 2. Murid boleh membunyikan suku kata tertutup sekurangnya 3 suku kata. (contoh : bak , tak , cak ) Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah dapat membaca suku kata tertutup dan terbuka Penerapan nilai : Yakin, bersungguh-sungguh, mendengar arahan. Bahan bantu mengajar : Lirik lagu, Kad suku kata, Kad suku kata perkataan, Lembaran kerja
  • 4. Langkah / Isi pelajaran Aktiviti p & p Catatan / BBM masa Set induksi Menyanyikan lagu (5 minit) - dak 1. Murid menyanyikan lagu - Lirik lagu kata - Kad suku kata - Kad suku kata bersama guru - tak - cak - pak Langkah 1 Menyebut perkataan (6 minit) 1. Murid menyebut suku perkataan bermula dengan dak , tak , cak , pak, mengggunakan kad suku kata secara individu di iringi oleh guru. 2. Murid mengulangi menyebut suku kata perkataan dak , tak , cak , pak. Langkah 2 Mengeja dan membaca (7 minit) 1. Murid mengeja perkataan Contoh : kapak , cicak , katak . perkataan 2. Murid membaca perkataan yang disediakan diiringi oleh guru. Contoh : kapak , cicak, katak. Langkah 3 Memadankan perkataan (7 minit) 1. Murid membuat aktiviti - Lembaran kerja - Kad suku kata memadankan perkataan dengan gambar secara individu. Penutup Membaca semula kad (5 minit) suku kata perkataan Menyanyi semula lagu. 1. Murid menyebut perkataan suku kata. semula perkataan
  • 5. Rancangan Pengajaran Slot Class : Permata 1 Date : 2.05.2013 Day : Thursday Theme : Living Things Subtheme : Flower Duration : 40 minute Strand : Communication – English Language Contents standard : (BI 1.2) Listen to and understand meaning of simple words Learning standard : (BI 1.2.8) Name common objects in the environment Learning Outcome : At the end of the learning session, children will get : 1. Children can name and recognize words “sunflower” Materials : Plastic flower , paper plate , picture of flower with name Skills : Children already know a few flowers Added value : Confident and respect to each other Multiple Intelligences : Naturalistic and existentialism skills
  • 6. Steps Content Induction A little chat set with children. Activities P&P 1. Teacher asking for respond from children - What is the sunflower colour ? - Why we call this flower sunflower? - Toy “sunflower” about flowers - (5 minute) Method / Impact Have you ever seen this flower? 2. Children will respond to teacher’s question First step Say out loud (5 minute) 1. Children will observe the flash card shows by - Paper plate - Picture with teacher. 2. Children will hear the spelling and pronunciation and they will repeat after teacher. Second Make 1. Children take a paper plate one by one. steps sunflower 2. Children make sunflower puppet by paper (25 minute) puppet plate. 3. Children will cut follow line that’s teacher make. 4. Ask children to write “sunflower” at the back of puppet. Closure (5 minute) Reflection. 1. Children put a google eyes on puppet and let children play with them. name
  • 7. Rancangan Pengajaran Slot Kelas : Permata 1 Tarikh : 3 Mei 2013 Hari : Jumaat Masa : 8.20 – 9.00 pagi (40 min) Bil. Kanak-kanak : 25 orang Modul : Asas Tujang utama : Tunjang Fizikal Dan Estetika (Perkembangan Fizikal) Tunjang / standard kandungan : (PFK 1.0) Perkembangan motor halus Standard pembelajaran : (PFK 1.1.5) Menggunting menghasilkan satu bentuk Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Murid dapat menyiapkan sekuntum bunga daripada kolaj. Pengetahuan sedia ada : Murid telah pandai menampal Penerapan nilai : Yakin, bersungguh-sungguh, mendengar arahan. Bahan bantu mengajar : Kertas warna bentuk bulat dan bujur, Reben, Gunting, Lirik lagu, Cekak bunga, Bow bunga.
  • 8. Langkah / Isi pelajaran Aktiviti p & p Catatan / BBM masa Set induksi (5 minit) Menyanyi bersama rakan-rakan “Ku tanam pokok bunga, 1. Murid menyanyikan - lagu “Ku Tanam Pokok Lirik lagu Bunga” Bunga mawar namanya, Ku siram dan ku baja, Lama besar jadinya. Ku petik bunga mawar Ku letak di kepala, Ku jalan sini sana Harum wangi baunya.” langkah Meperlihatkan cekak bunga dan bow pertama bunga yang sudah siap ( 5 minit ) 1. Murid diperlihatkan cekak bunga dan bow bunga yang telah siap dibuat oleh guru dan guru menerangkan cara untuk membuatnya. Langkah Menampal bentuk bulat dan bujur untuk kedua membuat membuat bunga. (20 minit) 1. Murid di bahagikan kepada dua kumpulan. 2. Murid perempuan - Kertas warna bentuk membuat satu kumpulan bulat dan murid lelaki dan membuat satu bujur kumpulan. 3. Murid diberikan kertas warna yang telah digunting oleh guru berbentuk bulat dan bujur untuk di cantumkan menjadi sekuntum bunga di atas kertas A4.
  • 9. Langkah Menghasilkan cekak bunga dan bow ketiga bunga (7 minit) 1. Murid menggunting kolaj bunga yang telah - Reben - Gunting - Cekak di tampal sebentar tadi. 2. Murid menampal bentuk bunga yang telah di liminated oleh guru di atas reben yang disediakan. Penutup Menyanyikan lagu sambil menggayakan (3 minit) hasil kerja. 1. Murid menyanyikan lagu “Ku Tanam Pokok Bunga” sambil menggayakan “cekak bunga” bagi murid permpuan dan “bow bunga” bagi murid lelaki. bunga - Bow bunga