Dokumen ini berisi rancangan pengajaran harian (RPH) untuk mata pelajaran Pendidikan Jasmani dan Kesihatan di SMK St Gabriel. RPH ini bertujuan memupuk minat pelajar dalam permainan bola futsal dengan mengajar empat gerakan asas dalam permainan tersebut dan mengaplikasikannya dalam permainan sebenar. Pelajar akan dibimbing untuk mengenal pasti cara mudah bermain bola futsal dan mengenal pasti serta mengaplikasi
1. Toolkit LS 1
1
LESSON STUDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Sekolah SMK St Gabriel Tarikh 11/06/2016 (Khamis)
Tingkatan/Kelas 1 BESTARI Waktu 7.00-7.40
Saiz kelas 31 orang Tempoh (minit) 40 minit
Mata Pelajaran Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Bidang Pembelajaran Permainan
Topik Gerakan dalam permainan
Tema Bola Futsal
Konsep Utama Mennguasai kemahiran asas dalam permaianan bola futsal
Rasional Memupuk minat pelajar dalam permainan bola futsal
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:
i) Pelajar dapat menguasai empat gerakan asas dalam permainan bola futsal
ii) Pelajar dapat mengaplikasikan empat pergerakan asas bola futsal dalam permainan yang sebenar.
Hasil Pembelajaran
i) Mengenal pasti cara mudah dalam permaianan bola futsal
ii) mengenal pasti gerakan asas permainan bola futsal.
iii)Mengaplikasi gerakan asas dalam permainan sebenar.
Pengetahuan Lepas Murid Pengalaman bermain dan tontonan video perlawanan bola futsal
Kemahiran Saintifik dan
Kemahiran Berfikir
i) Menjana idea
ii) Mengumpul dan mengelas
iii) Mengaplikasi
Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai
Patriotisme
Bekerjasama,berdisiplin dan bersemangat
.Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
(1) Rujukan Video pendek kejohanan bola futsal peringkat dunia
(2) Alat Bola futsal saiz 3, kon dan gol
(3) Bahan Buku teks
Pendekatan Pengajaran Berpusatkan murid
2. Toolkit LS 1
2
Perkembangan
Pengajaran
Kandungan /
Konsep
Proses Pengajaran dan Pembelajaran
(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Jangkaan Pemikiran
Murid
Catatan/Nota
Fasa 1
SET INDUKSI /
PENGENALAN
( 3 minit)
1) Guru meminta pelajar memerhatikan
persekitaran tempat belajar dan
membersihkannya seandai terdapat kecacatan
yang boleh mengganggu kelancaran pengajaran
dan pembelajaran (PdP).
2) Guru memulakan pembelajaran dengan
bertanya kepada pelajar nama jenis sukan yang
melibatkan balingan..
3) Pelajar dimaklumkan mengenai
pembelajaran pada hari ini
Etika
Fokus dan berdisiplin
Fasa 2
PERKEMBANGAN
(Penerokaan)
( 10minit)
Penjanaan idea
1) Pelajar dimaklumkan objektif pembelajaran
pada hari ini.
2) Guru memilih seorang pelajar secara rawak
untuk berkongsi cerita tentang pengalaman
bermain bola baling.
3) Guru bertanyakan soalan kepada pelajar
berkaitan dengan perkara penting yang hendak
disampaikan oleh rakan mereka bagi
mewujudkan komunikasi dua hala.
Teknik pemikiran
Percambahan idea
3. Toolkit LS 1
3
Fasa 3
PERKEMBANGAN
(Penerangan)
( 15 minit)
Perkembangan idea
1) Guru memberi penerangan dan demonstrasi
kepada pelajar tentang pergerakan asas dalam
sukan bola futsal.
2) Pelajar diminta membentuk kumpulan yang
terdiri dari 4 orang pelajar yang berlainan
jantina dan bangsa
3) pelajar diminta meniru pergerakan guru
dalam kumpulan kecil mereka sambil
diperhatikan oleh guru dan beberapa orang
pelajar mahir yang bertindak sebagai fasilitator.
Teknik pemikiran
Penjanaan idea
Membuat keputusan
Fasa 4
PERKEMBANGAN
(Aplikasi /
Penelitian)
( 10 minit)
pelaksanaan
1) Pelajar diminta membentuk dua pasukan
yang terdiri 7 orang setiap pasukan.
2) pelajar dibenarkan bermain dalam situasi
yang sebenar sambil mengaplikasikan
kemahiran asas yang dipelajari tersebut.
Nilai moral
Bekerjasama
4. Toolkit LS 1
4
Fasa 5
PENUTUPAN
(Pentaksiran)
(2 minit)
Penutup
1) Murid-murid mengimbas kembali dan
mengemukakan nilai moral hasil daripada
pembelajaran pada hari ini .
2) Guru mengakhiri pembelajaran hari ini
dengan satu cerita teladan.
Nilai moral
patriotik
menghormati