Rangkaian pengajaran harian bahasa Malaysia tahun 2 membincangkan pengajaran tatabahasa kata nama am anggota badan melalui lagu Bangun Pagi. Murid-murid akan dapat mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata nama am seperti muka, gigi, badan dan hati. Pelajaran ini menekankan nilai murni seperti kebersihan diri dan kasih sayang serta kemahiran berfikir kritis.
1. 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KSSR BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
ASPEK TATABAHASA
Tarikh /Hari : 21 Februari 2012 (Selasa)
Tahun : 1 Kreatif
Bil Murid : 36 orang
Masa : 8.10 – 9.10 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kesihatan dan Kebersihan
Tajuk : Lagu Bangun Pagi
Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am yang mudah dengan betul mengikut
konteks.
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
- Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga perkataan kata nama am anggota badan dengan
betul.
- Membina tiga ayat tunggal dengan menggunakan kata nama am anggota badan.
Sistem Bahasa :
Tatabahasa – kata nama am anggota badan
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Kesihatan
Nilai Murni : Kebersihan diri, kasih sayang
Peraturan sosiobudaya : Amalan kebersihan
Elemen Nilai Tambah (ENT)
Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait, membanding beza, menyelesaikan masalah.
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebersihan dalam kehidupan
seharian.
Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, Intrapersonal, Interpersonal, Muzik
Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat, memproses maklumat, kemahiran
membuat persembahan.
EMK : Kreativiti dan Inovasi: Mendeklamasikan sajak berdasarkan teks lagu ‘Bangun Pagi’
2. 2
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan amalan kebersihan diri dalam
kehidupan seharian mereka.
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
Set Induksi
(6 minit)
Peralatan kebersihan diri;
Berus gigi
Ubat gigi
Sabun mandi
Tuala mandi
Guru menunjukkan bahan
maujud peralatan kebersihan
diri.
Guru dan murid bersoal jawab
tentang penggunaan peralatan
tersebut.
Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk pelajaran
hari ini.
BBB
Bahan maujud
(berus gigi, ubat gigi,
sabun mandi, dll)
ENT:
KB
Menghubung kait
BCB
Mengumpul
maklumat
KP
Verbal linguistik
Intrapersonal
Interpersonal
Nilai murni
Kebersihan
Kasih sayang
Pembelajaran
Kontekstual
Langkah 1
(12 minit)
Lagu: Bangun Pagi
Bangun pagi,
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju,
Minum susu,
Bakar roti,
Badan sihat ,
Senang hati
Murid diperdengarkan rakaman
lagu Bangun Pagi.
Murid-murid diminta
menyanyikan lagu bersama-sama
dengan guru.
Murid diminta melakukan gerak
kreatif berdasarkan seni kata lagu
tersebut.
BBB
Teks lagu
Rakaman lagu
LCD
Teknik
Pemerhatian
Tunjuk cara
Olah tubuh
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
3. 3
Langkah 2
(15 minit)
Lagu: Bangun Pagi
Bangun pagi,
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju,
Minum susu,
Bakar roti,
Badan sihat ,
Senang hati
Guru mengedarkan teks lagu
kepada semua murid
Murid-murid diminta membaca
teks lagu tersebut secara
berkumpulan
Murid-murid diminta mengenal
pasti jenis kata yang bergaris.
Guru meminta murid-murid
menyatakan kata nama am hidup
manusia
Guru menerangkan jenis kata
nama am hidup manusia
Kreativiti dan Inovasi:
Murid menyanyikan lagu ‘Bangun
Pagi’ sambil membuat gerak kreatif.
KP
Intrapersonal
Verbal linguistik
Kinestetik
Nilai Murni
Yakin, Berani,
Bekerjasama
BBB
Teks lagu
Teknik
Induktif
Deduktif
KP
Intrapersonal
Verbal linguistik
Nilai Murni
Yakin, Berani,
Bekerjasama
EMK – Kreativiti dan
Inovasi
Langkah 3
(12 minit)
Kata Nama Am
1. Muka
2. Gigi
3. Badan
4. Hati
1.Guru mempamerkan gambar
tubuh manusia
2.Murid diminta melabelkan kata
nama am pada gambar tersebut.
3.Murid diminta membina ayat
tunggal berdasarkan kata nama
am. (Penilaian)
4.Guru menyemak hasil kerja
murid.
BBB
Gambar tubuh
manusia
Kad perkataan
Borang penilaian
rakan sebaya
BCB
Menjana idea
bagi membina
ayat tunggal
KP
Verbal Linguistik
Intrapersonal
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
4. 4
Langkah 4
(10 minit)
Anggota Badan
Tangan
Kaki
Jari
Kuku
Mata
Pengayaan:
1. Murid diminta mencatat kata
nama am anggota badan
berdasarkan petikan yang
disediakan oleh guru.
Pemulihan:
1. Memadankan kata nama am
anggota badan berdasarkan
gambar yang diberi.
BBB
- Lembaran kerja
KB :
Menyelesaikan
masalah
KP:
Verbal linguistik
Interpersonal
Nilai Murni
Yakin, berani
Peraturan Sosio
Budaya : Berbudi
bahasa
Penutup
5 minit
Kognitif : Rumusan isi
pelajaran
Cara menyanyikan lagu
‘Bangun Pagi’ dengan
kelancaran dan gaya yang
menarik.
Sosial : Pujian dan galakan
Nyanyian lagu ‘Bangun Pagi’
Murid diminta menyebut
kata nama am yang telah
dipelajari.
Guru memberi pujian atas
sikap murid dan meminta
murid-murid menyanyikan
lagu diiringi muzik latar dan
paparan lirik.
BBB
LCD
Skrin
Lirik lagu
KB
Merumus
Nilai
Amalan Budi
Bahasa
KP:
Verbal linguistik
Intrapersoal
5. 5
Lampiran 1
PANTUN BUDI BAHASA
1. Ambilkan saya buah delima
Masak sebiji di balik daun
Budi tuan saya terima
Jadi kenangan bertahun-tahun
2. Puan Julia berjalan-jalan
Bayu bertiup terasa nyaman
Akhlak mulia jadikan amalan
Supaya hidup ceria dan aman
3. Bertatah permata cincin suasa
Dipakai oleh gadis remaja
Bersopan santun berbudi bahasa
Walau berada di mana sahaja
4. Banyak ubi perkara ubi
6. 6
Ubi keledek ditanam orang
Banyak budi bernama budi
Budi baik dikenang orang
5. Pergi ke sungai membawa joran
Dapat seekor ikan sembilang
Pelihara hubungan sesama jiran
Rakyat makmur negara gemilang
6. Goreng pisang goreng keladi
Mari digereng dalam kuali
Hidup di dunia hidup berbudi
Kalau mati nama terpuji
7. Ikan patin masak tempoyak
Turut dihidang jeruk salak
Apalah guna harta banyak
Jikalau diri tidak berakhlak
8. Pisng emas dibawa belayar
Masak se biji di atas peti
Hutang emas boleh dibayar
Hutang budi dibawa mati
Lampiran 2
Kad Arahan Permainan Bahasa
Ketua Kumpulan diminta membaca peraturan permainan kepada ahli kumpulan
1. Pastikan setiap ahli mendapat sehelai petikan pantun bertajuk Budi Bahasa dan 8 helai
Borang Penilaian
2. Pembacaan pantun.
3. Permainan akan bermula apabila muzik dimainkan.
4. Apabila muzik dimainkan kotak berisi nombor pantun akan mula diserahkan kepada ahli di
sebelah kanan bermula dengan ketua kumpulan.
5. Apabila muzik dihentikan ahli kumpulan yang terakhir memegang kotak akan mengambil
nombor pantun
7. 7
6. Andaikan anda pemantun dalam pertandingan pantun dan baca pentun dengan lancar dan
gaya yang menarik serta tunjukkan anda berkomunikasi dengan rakan lain dalam kumpulan
semasa membaca pantun.
7. Rakan lain dalam kumpulan diminta mengisi borang penilaian rakan sebaya.
8. Masa yag diberi untuk membca pantun ialah 30 saat dan masa membuat penilaian ialah 30
saat juga.
9. Selepas tamat masa, permainan akan diteruskan sehingga selesai semua nombor pantun.
Lampiran 3
Borang Penialan Rakan Sebaya : Pembacaan Pantun
Nama rakan yang menilai:.............................................................
Nama rakan yang dinilai : .............................................................
Tarikh : ............................................................
8. 8
Aspek Tahap
1 2 3 4
Kelancaranan
1. Intonasi pantun
2.Tidak tersekat-sekat
3. Sebutan jelas
4.Kelantangan
Gaya dan
penyampaian
menarik
5. Mimik muka
6. Bahasa tubuh
7.Lenggok
bacaan/berirama
8.
Kontak/berkomunukasi
dengan penonton/
pendengar
Skor Penailaian
28 - 32 A ( Sangat Baik)
20 -25 B (Baik )
15-19 C (Sederhana)
10 -14 D (Lemah)
4 – 9 E (Sangat lemah)
Lampiran 4
Situasi berkaitan dengan amalan budi bahasa pada skrin.
Situasi 1
9. 9
Anda dijemput untuk mengahdiri majlis sambutan hari lahir seorang rakan baik anda. Pada masa yang
sama, ibu and meminta anda menjaga adik kecil di rumah kerana ibu ada temu janji dengan doktor.
Jelaskan bagaimana anda dapat menghadapi situasi tersebut supaya ibu anda tidak berkecil hati jika anda
tidak dapat menjaga dan rakan and tidak berkecil hati jika anda terpaksa menolak jemputannya.
Situasi 2
Anda terserempak dengan dua orang rakan karib anda yang sedang berkelahi dengan mengeluarkan kata-
kata kesat dan di belakang kelas.
Jelaskan bagaimana anda akan meminta kedua-dua rakan karib anda itu menyelesaikan masalah mereka
dengan berbincang secara baik dan bertolak ansur.