1. Proiect didactic : Protejarea față de abuzuri și neglijare
Violenţa faţă de copii rămâne a fi oproblemă actuală pentru majoritatea
ţărilor, inclusiv pentru Moldova Violenţa în familie este tradiţional acceptată și de
cele mai multe ori are loc în „intimitatea” casei, nefiind percepută ca o încălcare a
drepturilor omului, ci mai degrabă ca o problemă personală. De exemplu, pedeapsa
corporală aplicată copiilor ca metodă de disciplinare este adesea considerată un
drept al părinţilor, o expresie naturală a autorităţii lor și o măsură care nu necesită
prea mult timp sau cunoștinţe speciale, dar care, totuși, are un efect imediat – un
copil bătut va face imediat ceea ce i se spune.
Realizat : Tacu Ana
Clasa : a VI-a
Disciplina : educație civică
Obiective :
O1 Să înțeleaga notiunea de violentă, violență emotională, violență sexuală,
violență fizică
O2 Să cunoască persoane, adrese, instutii, unde să se adreseze in caz de violență
Strategii didactice :
Metode/proecedee/tehnici : asaltul de idei, explicația, discuția dirijată
Forme de activitate : în grupuri, individuală
Mijloace didactice :
materiale video, fotografii, fișe ce ar contine diferite situatii de
violență.
Broșura „Adolescența fară violență”
Convenția cu privire la Drepturile Copilului
Timpul lectiei : 45 minute
2. Etapele
lecției
Timp
aproximat
iv
Activitatea profesorului și a elevului Tehnici utilizate
Evocare 7-12
minute
1. Salutul
2. Anunț subiectul orei, și întreb ce
cunosc despre acest subiect
3. Completam clustering-ul
“violența”
4. Ascult opiniile elevilor,
acceptîndu-le fără a-i întrerupe
Prezentări
individual
e
Realizar
ea
dreptulu
i
5-10
minute
10-13
minute
2-3
minute
1) Prezentarea pe scurt a noțiunii de
violență, violență fizică, violență
emotională, violență sexuala,
(anexa nr. 1)
https://www.youtube.com/watch?v=4teH
P9g4azc
2) Formarea a 4 grupuri a cite 5 elevi,
impartirea a cite 2 fise cu exemple
diferite de violență, în care ei vor
trebui să identifice forma acesteia,
si să argumenteze/explice alegerea
(la conversație se pot încadra si
celelalte grupuri dacă eventual nu
sunt deacord, au ceva de obiectat
sau de complectat).
(anexa nr. 2)
3) masurile de protejare a unui copil
contra diferitor forme de violenta
si aducerea la cunostin’.
Explicație
cu
demontrar
e cu
ajutorul
videoclip
elor
corespunz
ătoare și a
Convenție
i cu
privire la
drepturile
omului
Observare
și
susținere
emoțional
ă pentru
elevii mai
retrasi
Asaltul de
idei
reflecția 3-5
minute
Formularea întrebărilor pentru a ajuta
copii să reflecteze asupra sarcinii propuse
mai sus
a) putem lupta cu acest violenta?
Discuție
dirijată
3. b) cui poți cere ajutor în caz de abuz
sexual?
extinder
e
3-5
minute
Tema pa acasă- expunerea celor întelese
în cadrul activitații date într-un eseu de
cca 0,5-1pag A4, cu tema : ” Prezent și
viitor fara violență”.
Mulțumesc elevilor pentru efortul depus.
Explicație
4. Anexa nr 1)
Violența are loc atunci cînd cineva, în mod intenționat, spune, face sau amenință
că va face lucruri care rănesc fizic sau emoțional, sperie, provoacă durere și
suferință altor persoane.
Exista mai multe tipuri de violență : fizică, emoțională, sexuală.
Violența fizică are loc atunci cînd un copil este bătut, scuturat, tras de păr, de
urechi, îmbrincit, impăus să facă munci grele, care depășesc capacitațile sale fizice.
Tot violență este și provocarea suferinței fizice in orice alt fel.
Violența emotională are loc atunci cînd un copil este numit cu cuvinte jignitoare,
popreclit, amenințat, intimidat sau atunci cind nevoile copilului sunt ignorate.
Violența sexuală are loc atunci cind un copil este atins sau sărutat într-un mod
care-i provoacă neplăcere și dezgust, este impus sau ademenit să demonstreze
părțile intime* ale corpului său, să privească sau s-ă atingă părțile intime ale
corpului altei persoane.
*Părtile intime ale corpului sunt cele pe care noi, de obicei, le ascundem de ochii altor
oameni (excepție făcînd medicii, în timpul controalelor de sănătate).
5. Bibliografie :
„Convenția cu privire la drepturile Copilului”
„Adolescență fară violență” -carte pentru baieti si fete din clasele V-IX
„Ghid de monitorizare a drepturilor copilului”- Centru de Informare si
Documentare privind Drepturile Copilului, Chișinău 2012