Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
İŞ MODELİ
Değer Önerisi 
• Niye sizi başkasına tercih etsin? 
• Problem/İhtiyaç 
• Nicel de olabilir (fiyat, hizmet hızı, vs), nitel...
Berlirli bir müşteri segmenti için değer yaratan ürün ve hizmet 
paketlerini ifade eder. 
Müşteriye hangi değeri sunuyoruz...
Temel Kaynaklar 
• Finansal 
Temel kaynaklar; fiziksel, fikri, beşeri, finansal olarak kategorize 
edilebilir ve bir iş mo...
Temel Ortaklıklar 
• Rakip olmayan şirketlerle kurulan stratejik ortaklıklar 
• Rakipler arasındaki stratejik ortaklıklar ...
Temel ortaklarımız kimlerdir ? 
Temel tedarikçilerimiz kimlerdir ? 
Ortaklarımızdan hangi temel girdileri alıyoruz ? 
Orta...
Faaliyet Kanalları 
Bir şirketin değer önerisi sunmak istediği müşteri 
segmentiyle nasıl bir iletişim kuracağını ve o 
se...
Müşteri Memnuniyeti 
Müşteri ilişkileri 
– Kişisel yardım – Self servis – Otomatik hizmetler 
Bir şirketin belirli müşteri...
Temel Faaliyetler 
Kilit Etkinlikler 
• Üretim • Problem çözme • Platform/ağ 
İş modelini işletmek için bir şirketin yapma...
• Müşteri segmentleri: 
Bir işletmenin ulaşmak ve hizmet vermek istediği 
kurum ve grupları ifade eder. 
Kimin için fayda,...
Müşteri segmentleri çok çeşitli olabilir. Örneğin; 
 Kitlesel Pazar 
 
 Niş Pazar 
 
 Segmentlere Ayrılmış Pazar 
 
...
EMPATİ HARİTASI
EMPATİ HARİTASI 
Müşteri profiline hakim olunduğunda 
sunulacak faydanın çok daha iyi 
tasarlanması ve müşteri memnuniye...
en büyük potansiyele sahip üç tanesinde karar kılın 
ilk profil çıkarma çalışması için birini belirleyin. 
Seçtiğiniz bu m...
 Ne Görür? (Çevresi, arkadaşları, piyasada onun için sunulanlar) 
 Ne Duyar? (Arkadaşları, patronu, onu etkileme gücüne ...
Müşterilerimiz bizden hangi işleri yapmamızı ister? 
Onlara Nasıl Yardımcı olabiliriz? 
Müşterilerimizin beklentileri nedi...
Gelir Kaynakları 
Gelir akışı 
• Bir kereye mahsus mu? Tekrarlanan mı? – Varlık satışı – Kullanım bedeli – Abonelik 
ücret...
Maliyet Yapısı 
• Maliyet güdümlü mü değer güldüm 
Bir şirketin her bir müşteri segmentinden elde ettiği 
nakdi temsil ede...
Bir iş modelini kullanırken ortaya çıkacak tüm 
faaliyetleri ifade eder. 
İş modelimiz içindeki en önemli maliyetler 
hang...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

İş model sunu

3,530 views

Published on

İş Modeli Hazırlama

Published in: Economy & Finance
 • You have to choose carefully. ⇒ www.HelpWriting.net ⇐ offers a professional writing service. I highly recommend them. The papers are delivered on time and customers are their first priority. This is their website: ⇒ www.HelpWriting.net ⇐
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

İş model sunu

 1. 1. İŞ MODELİ
 2. 2. Değer Önerisi • Niye sizi başkasına tercih etsin? • Problem/İhtiyaç • Nicel de olabilir (fiyat, hizmet hızı, vs), nitel de olabilir (tasarım, müşteri deneyimi, vs) – Yenilik – Performans – Kişiselleştirme – İşi yaptırmak – Tasarım – Marka/statü – Fiyat – Maliyet azaltma – Risk azaltma – Erişim kolaylığı – Kolaylık/rahatlık
 3. 3. Berlirli bir müşteri segmenti için değer yaratan ürün ve hizmet paketlerini ifade eder. Müşteriye hangi değeri sunuyoruz? Müşterilerimizin hangi problemlerine çözüm getiriyoruz? Müşteri ihtiyaçlarının hangilerini karşılıyoruz? Müşteri segmentlerine hangi ürün ve hizmet paketlerini sunuyoruz?
 4. 4. Temel Kaynaklar • Finansal Temel kaynaklar; fiziksel, fikri, beşeri, finansal olarak kategorize edilebilir ve bir iş modelinin yürümesi için gereken en önemli varlıkları ifade ederler. Değer önerilerimiz hangi temel kaynaklara gereksinim duyuyor? Satış kanallarımız? Müşteri ilişkilerimiz? Gelir akışımız?
 5. 5. Temel Ortaklıklar • Rakip olmayan şirketlerle kurulan stratejik ortaklıklar • Rakipler arasındaki stratejik ortaklıklar • Yeni işler geliştirmek için kurulan ortak girişimler • Tedarikte sıkıntı olmaması için kurulan alıcı – satıcı ilişkileri İş modelinin işleyişini sağlayan tedarikçi ve ortaklardan meydana gelen ağı tarif eder.
 6. 6. Temel ortaklarımız kimlerdir ? Temel tedarikçilerimiz kimlerdir ? Ortaklarımızdan hangi temel girdileri alıyoruz ? Ortaklarımız hangi temel girdileri sağlıyor ? ORTAKLILAR İÇİN MOTİVASYONLARIMIZ Optimizasyon ve maliyet Risk ve belirsizliğin azaltılması Özellikli kaynak ve etkinliklerin sağlanması
 7. 7. Faaliyet Kanalları Bir şirketin değer önerisi sunmak istediği müşteri segmentiyle nasıl bir iletişim kuracağını ve o segmente nasıl ulaşacağını tarif eder. – Dağıtım – Satın almacılar – Satış sonrası – Kanallar size mi ait olacak iş ortaklarına mı? Müşteri segmentlerimize hangi yöntemlerle, kanallarla ulaşmalıyız? Şu anda nasıl ulaşıyoruz? Kanallarımız birbiriyle ne şekilde entegre durumda? En iyi işleyenler hangileri? Hangileri en maliyet verimli?
 8. 8. Müşteri Memnuniyeti Müşteri ilişkileri – Kişisel yardım – Self servis – Otomatik hizmetler Bir şirketin belirli müşteri segmentleriyle kurduğu ilişki türlerini tarif eder. Müşteri segmentlerimiz bizden ne tür bir ilişki kurmamızı ve sürdürmemizi bekler? Hangilerini daha önceden kurduk? Maliyetleri ne düzeydedir? İş modelimizin geri kalanıyla nasıl entegre edilebilirler?
 9. 9. Temel Faaliyetler Kilit Etkinlikler • Üretim • Problem çözme • Platform/ağ İş modelini işletmek için bir şirketin yapması gereken en önemli şeyleri tarif eder. Değer önerimiz hangi temel faaliyetleri gerektirir? Dağıtım kanallarımız? Müşteri ilişkilerimiz? Gelir akışımız?
 10. 10. • Müşteri segmentleri: Bir işletmenin ulaşmak ve hizmet vermek istediği kurum ve grupları ifade eder. Kimin için fayda, değer yaratıyoruz? En önemli müşterilerimiz kim? Müşteri grupları farklı segmentleri temsil edebilir. Eğer;  İhtiyaçları belirgin bir teklifi gerektiriyor ve doğruluyorsa   Farklı dağıtım kanallarından ulaşılıyorsa   Farklı ilişki şekilleri gerektiriyorsa   Farklı kâr fırsatları sunuyorlarsa   Teklifin değişik boyutlarına para harcamaya isteklilere
 11. 11. Müşteri segmentleri çok çeşitli olabilir. Örneğin;  Kitlesel Pazar   Niş Pazar   Segmentlere Ayrılmış Pazar   Çeşiitlilik Arz Eden Pazar 
 12. 12. EMPATİ HARİTASI
 13. 13. EMPATİ HARİTASI Müşteri profiline hakim olunduğunda sunulacak faydanın çok daha iyi tasarlanması ve müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde temini mümkün olacağından, çok daha güçlü bir iş modeli oluşacaktır.
 14. 14. en büyük potansiyele sahip üç tanesinde karar kılın ilk profil çıkarma çalışması için birini belirleyin. Seçtiğiniz bu müşteriye isim, medeni durum vb demografik nitelikler verin 6 soruyu sorarak müşterinizin profilini oluşturun:
 15. 15.  Ne Görür? (Çevresi, arkadaşları, piyasada onun için sunulanlar)  Ne Duyar? (Arkadaşları, patronu, onu etkileme gücüne sahip diğer insanlar ne söyler?)  Ne Düşünür, Hisseder? (Onun için ne önemlidir? Belli başlı kaygıları, arzuları?)  Ne Söyler, Ne Yapar? (Toplum içindeki hal ve hareketleri, görünüşü, başkalarına karşı davranışı?)  Müşterinin Sıkıntısı Nedir? (Korkular, düş kırıklılıkları, engeller)  Müşterinin Kazanımı Nedir? (İstekler, ihtiyaçlar, başarı kriterleri, engeller)
 16. 16. Müşterilerimiz bizden hangi işleri yapmamızı ister? Onlara Nasıl Yardımcı olabiliriz? Müşterilerimizin beklentileri nedir? Bu beklentilerin karşılanması anlamında onlar için ne yapabiliriz? Müşterilerimizin hangi ihtiyaçlarını karşılayabiliriz? Şirket olarak onların rutinleri içinde en iyi nasıl yer alabiliriz? Müşterilerimiz onlarla ilişkilerimizin nasıl olmasını bekler? Müşterilerimiz hangi değer(ler) için para harcamaya gerçekten hazırdır?
 17. 17. Gelir Kaynakları Gelir akışı • Bir kereye mahsus mu? Tekrarlanan mı? – Varlık satışı – Kullanım bedeli – Abonelik ücretleri – Kiralama / ödünç verme / Leasing – Lisanslı kullanım – Aracılık hizmeti – Reklam
 18. 18. Maliyet Yapısı • Maliyet güdümlü mü değer güldüm Bir şirketin her bir müşteri segmentinden elde ettiği nakdi temsil eder. Müşterilerimizin para ödemeye istekli olduğu değer hangisidir? Şu anda hangisi için para ödüyorlar? Ne şekilde ödüyorlar? Ne şekilde ödemeyi tercih ederler? Her bir gelir akışı, toplam gelirlere ne kadar katkı sağlıyor?
 19. 19. Bir iş modelini kullanırken ortaya çıkacak tüm faaliyetleri ifade eder. İş modelimiz içindeki en önemli maliyetler hangileridir? En yüksek maliyetli temel kaynaklar ve faaliyetler hangileridir?

×