1. Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Seni Visual
Kelas : Tahun 5
Bilangan Murid : 24 orang
Tarikh : 4 Oktober 2011
Masa : 9.00 a.m. – 10.00 a.m.
Bidang Seni : Membentuk dan membuat binaan
Jenis : Topeng Muka
Tajuk : Topeng Haiwan
(berdasarkan cerita haiwan “Singa dan Tikus).
Hasil Pembelajaran :
Hasil pembelajaran Spesifikasi Kurikulum
Menggunakan Asas Seni Reka dalam
membentuk dan membuat binaan.
Unsur Seni:
i. Garisan, Rupa, Warna dan Bentuk.
Prinsip Rekaan:
i. Harmoni, Kepelbagaian dan
Penegasan.
Aras 1
ii. Mengetahui kewujudan binaan yang
berfungsi di persekitaran.
Aras 2
i. Membuat lakaran reka bentuk binaan
yang berfungsi berbantukan komputer.
2. Objektif:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i. mengetahui kewujudan topeng muka sebagai hiasan muka untuk tujuan parti dan
keramaian atau sebagai alat mainan untuk kanak-kanak.
ii. membuat topeng muka mengikut watak haiwan yang berdasarkan cerita ‘Singa dan
Tikus’.
Pengetahuan sedia ada :
Murid-murid mengetahui kewujudan topeng muka melalui televisyen, pengalaman
sendiri dan sumber asas lain seperti buku cerita, atau pernah mempunyai topeng
muka mainan.
Kemahiran : i. Membuat topeng muka singa dan tikus (Muka haiwan telah
disediakan melalui cetakan computer).
ii. Mewarna muka haiwan (cetakan computer) untuk topeng
muka.
Strategi pengajaran dan pembelajaran:
Pendekatan Kontekstual
i. Menggunakan pengetahuan sedia ada seperti cerita haiwan dalam buku cerita untuk
menghasilkan topeng muka yang menarik.
Bahan Bantu Mengajar :
Papan tulis, pensel warna, magic pen (jika perlu), gunting, getah, penebuk lubang, contoh
gambar topeng muka dan contoh hasil rekaan topeng muka yang telah siap.
Penerapan Nilai :
Bekerjasama (perbincangan secara kelas), berdisiplin ketika guru memberi
penerangan dan menghargai hasil karya seni yang dihasilkan (apresiasi seni).
3. Langkah
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Isi Pelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Gambar kartun &
topeng muka.
· Guru mempamerkan
gambar singa dan tikus
(cetakan komputer) dan
contoh topeng muka.
· Guru memainkan audio
bunyi singa dan tikus.
· Guru bertanya sama ada
murid pernah mendengar
cerita haiwan berjudul “Singa
dan Tikus”.
1. Pengenalan untuk
tajuk pembelajaran.
2. Murid memberi
respons berkenaan gambar
dan topeng muka yang
ditunjukkan.
ABM: Gambar haiwan dan
topeng muka.
Kemahiran Berfikir:
· Soal jawab dalam
mengembangkan
pengetahuan.
Nilai:
Bekerjasama
(Perbincangan secara
kelas).
Langkah 1
(8 minit)
Penerangan setiap
langkah.
· Guru menjelaskan
kepada murid-murid bahawa
mereka akan membuat topeng
muka bertemakan watak
haiwan berdasarkan cerita
haiwan yang dipilih.
· Guru menerangkan
bahan-bahan yang akan
digunakan dan langkah yang
betul dalam membuat topeng
muka.
· Guru menunjukkan
contoh hasil topeng muka
yang telah siap kepada murid-
murid.
· Penjelasan kepada
setiap langkah yang betul
dalam membuat topeng
muka.
· Penekanan kepada
kreativiti murid-murid
membuat rekaan topeng
muka.
Topeng muka
bertemakan cerita
haiwan.
Murid-murid
didedahkan kepada
penghasilan topeng
muka.
Nilai:
Berdisiplin.
Langkah 2 · Murid diberikan helaian
cetakan muka haiwan.
· Murid-murid 12 murid diberi muka
haiwan singa dan 12
4. (40 Minit)
Kemahiran:
Mewarna,
menggunting dan
menampal.
· Murid-murid mewarna
muka haiwan.
· Murid menggunting
dan menampal muka haiwan
yang sudah diwarnakan pada
mewarna muka haiwan.
· Aplikasi kemahiran
mewarna dan membentuk
topeng muka.
murid lagi diberi muka
haiwan tikus untuk
diwarnakan.
Kemahiran berfikir:
Penjanaan idea.
Langkah
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Isi Pelajaran Catatan
Langkah 3
(5 minit)
Apresiasi hasil
seni.
pinggan kertas.
· Guru memilih beberapa
pasangan untuk melakonkan
watak haiwan.
· Guru memberi
pandangan tentang hasil
persembahan murid.
· Murid menggunakan
topeng muka berdasarkan
untuk melakonkan watak
haiwan tersebut.
· Penilaian ke atas
hasil kerja dan
persembahan murid.
· Perbincangan
secara kelas.
*Murid melakonkan
watak haiwan.
Nilai:
Penghargaan hasil kerja
seni yang dihasilkan.
Penutup
(2 Minit)
Rumusan dan
nilai.
· Guru dan murid
membuat rumusan isi
pembelajaran yang telah
dipelajari.
· Guru mendedahkan
kepada murid-murid dengan
nilai yang diterapkan dalam
seni.
· Mengimbas kembali
apa yang telah dipelajari.
Penjelasan yang
diberikan oleh guru
menjana dan meluaskan
pengetahuan murid-
murid.
Refleksi:
Kekuatan
Setiap kelamahan dan kekurangan yang dikesan memerlukan penambah baikan bagi
meningkatkan kualiti pengajaran pada masa akan datang. Kelemahan dan kekurangan yang di
kesan selepas sesi pengajaran dan pembelajaran bersama murid akan menjadi kekuatan untuk
guru agar lebih memperbaiki mutu pengajarannya pada masa akan datang. Apabila dikenangkan
5. kembali sesi pengajaran pendidikan seni visual bersama murid Tahun 5 ini sangat
menyeronokkan sekali, semua murid terlibat secara aktif dan mereka seronok sekali menyiapkan
tugasan membuat topeng muka yang diberikan kepada mereka. Saya juga tidak menghadapi
masalah kawalan kelas kerana jumlah murid yang tidak terlalu ramai di dalam kelas. Murid dapat
menyiapkan topeng muka dan masa yang ditetapkan oleh guru dan seterusnya dapat melakonkan
watak haiwan seperti yang di arahkan oleh guru di dalam kelas. Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran hari ini berjalan dengan lancer dan objektif pembelajaran tercapai.
Kelemahan
Kelemahannya pula pembuatan topeng ini memerlukan penyiapan rancangan pembelajaran yang
agak lama dan memerlukan penyiapan bahan bantu mengajar yang banyak sebelum memulakan
aktiviti tersebut. Sekolah pendalaman seperti sekolah saya mengalami masalah kekurangan
bahan bantu mengajar dan kebanyakkan peralatan pendidikan seni sudah agak using dan banyak
yang tidak dapat digunakan. Dari pihak murid pula mereka mempunyai peralatan yang terhad
dalam penyiapan topeng muka ini dan sangat bergantung kepada guru mereka.
6. kembali sesi pengajaran pendidikan seni visual bersama murid Tahun 5 ini sangat
menyeronokkan sekali, semua murid terlibat secara aktif dan mereka seronok sekali menyiapkan
tugasan membuat topeng muka yang diberikan kepada mereka. Saya juga tidak menghadapi
masalah kawalan kelas kerana jumlah murid yang tidak terlalu ramai di dalam kelas. Murid dapat
menyiapkan topeng muka dan masa yang ditetapkan oleh guru dan seterusnya dapat melakonkan
watak haiwan seperti yang di arahkan oleh guru di dalam kelas. Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran hari ini berjalan dengan lancer dan objektif pembelajaran tercapai.
Kelemahan
Kelemahannya pula pembuatan topeng ini memerlukan penyiapan rancangan pembelajaran yang
agak lama dan memerlukan penyiapan bahan bantu mengajar yang banyak sebelum memulakan
aktiviti tersebut. Sekolah pendalaman seperti sekolah saya mengalami masalah kekurangan
bahan bantu mengajar dan kebanyakkan peralatan pendidikan seni sudah agak using dan banyak
yang tidak dapat digunakan. Dari pihak murid pula mereka mempunyai peralatan yang terhad
dalam penyiapan topeng muka ini dan sangat bergantung kepada guru mereka.