1. Τίτλος σεναρίου: Δημιουργία βίντεο : «Α. Παπαδιαμάντης: Το μοιρολόγι της φώκιας»
Δημιουργός : Προκοπίου Αικατερίνη
Δοκιμάστηκε στην τάξη : στο μάθημα των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Γ΄
Γυμνασίου κατά το σχολικό έτος 2010-2011 στο τμήμα Γ1 του 3ου Γυμνασίου Τούμπας
Θεσσαλονίκης.
Διδακτικό αντικείμενο: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Αλέξανδρος
Παπαδιαμάντης
Τάξη : Γ΄ Γυμνασίου
Χρονική Διάρκεια : περίπου 5 διδακτικές ώρες
Προϋποθέσεις υλοποίησης:
• εξοικείωση με ομαδοσυνεργατική διδασκαλία και τη μέθοδο project.
• ορισμένοι μαθητές θα πρέπει να έχουν καλή γνώση ΤΠΕ.
Σύντομη περιγραφή : Το διήγημα του Α. Παπαδιαμάντη «Το μοιρολόγι της Φώκιας»
δεν ανήκει στην ύλη της Γ΄ Γυμνασίου, όμως μετά τη διδασκαλία του διηγήματος «Τ΄
αγνάντεμα» του Α. Παπαδιαμάντη και επειδή είναι έτος Παπαδιαμάντη, οι μαθητές
αποφάσισαν να πάρουν μέρος στον μαθητικό διαγωνισμό «100 χρόνια μετά…», που
διοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας, επιλέγοντας να διασκευάσουν σε βίντεο το διήγημα
«Το μοιρολόγι της φώκιας». Για το λόγο αυτό και γνωρίζοντας τις ικανότητες των
μαθητών μου, σχεδίασα το παρακάτω σενάριο μαθήματος.
Εργαλεία (έντυπα και ηλεκτρονικά):
• Τα διηγήματα του Α. Παπαδιαμάντη από τη σχολική βιβλιοθήκη.
• Χρήση μηχανών αναζήτησης (google), επεξεργαστή κειμένου, προγράμματος
επεξεργασίας εικόνας (adope photoshop), προγράμματος ζωγραφικής, προγράμματος
δημιουργίας βίντεο (moviemaker), πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου (Audacity).
Στόχοι:
• Να γνωρίσουν το ύφος και τον κόσμο του Α. Παπαδιαμάντη
• Να δημιουργήσουν υλικό κατάλληλο για τη συμμετοχή στον μαθητικό διαγωνισμό, που
να αποδίδει το ύφος του Α. Παπαδιαμάντη.
• Να αναπτύξουν δεξιότητες αποτελεσματικής αναζήτησης στο διαδίκτυο και επιλογής
της κατάλληλης πληροφορίας.
• Να εξασκηθούν στην παραγωγή λόγου και υλικού με τα μέσα που τους προσφέρει η
τεχνολογία.
Παρουσίαση σεναρίου
1η διδακτική ώρα :
• Ανάγνωση του διηγήματος, συζήτηση για τα ηθογραφικά στοιχεία και τη γλώσσα του
διηγήματος, που αποδίδουν τον κόσμο και το ύφος του Α. Παπαδιαμάντη.
• Χωρισμός των μαθητών σε ομάδες ανάλογα με τις προτιμήσεις και τις δυνατότητές
τους:
◌ ομάδα σεναρίου
◌ ομάδα αναζήτησης υλικού στο διαδίκτυο και επεξεργασίας εικόνας
◌ ομάδα ηχογράφησης και μουσικής επένδυσης
◌ ομάδα δημιουργίας βίντεο
2. 2η διδακτική ώρα:
• Διανομή φύλλων εργασίας και συζήτηση με τις ομάδες για την οργάνωση των
δραστηριοτήτων:
Φύλλο εργασίας για την ομάδα σεναρίου:
• Να διαβάσετε προσεκτικά το διήγημα και να εντοπίσετε τα βασικά σημεία της
υπόθεσης.
• Να δώσετε περιληπτικά την υπόθεση του διηγήματος και να το διασκευάσετε,
χρησιμοποιώντας χωρία του κειμένου.
• Να γράψετε σε word το κείμενό σας, για να χρησιμοποιηθεί από την ομάδα
δημιουργίας βίντεο.
• Να χωρίσετε τη διασκευή του διηγήματος από την αρχή μέχρι το τέλος σε εικόνες.
• Να δώσετε τη διασκευή του διηγήματος στην ομάδα αναζήτησης υλικού από το
διαδίκτυο και να συζητήσετε την οπτικοποίηση των εικόνων του κειμένου σας.
Φύλλο εργασίας για την ομάδα αναζήτησης υλικού στο διαδίκτυο και επεξεργασίας
εικόνας :
• Αφού διαβάσετε τη διασκευή του διηγήματος, που έκανε η ομάδα σεναρίου και
αφού συζητήσετε την οπτικοποίηση των εικόνων της διασκευής, να αναζητήσετε
φωτογραφικό υλικό στο διαδίκτυο.
• Να αποθηκεύσετε σε φάκελο το φωτογραφικό υλικό, που συγκεντρώσατε.
• Να επεξεργαστείτε το υλικό που συγκεντρώσατε σε πρόγραμμα επεξεργασίας
εικόνας (Adope Photoshop)
• Να αποθηκεύσετε σε φάκελο τις εικόνες, που δημιουργήσατε
• Να δώσετε το υλικό σας στην ομάδα δημιουργίας βίντεο.
Φύλλο εργασίας για την ομάδα ηχογράφησης και μουσικής επένδυσης :
• Να διαβάσετε τη διασκευή του διηγήματος, που έκανε η ομάδα σεναρίου και να
επιλέξετε συμμαθητή/τρια σας, που αποδίδει σωστά κατά την ανάγνωση το κείμενο.
• Να ηχογραφήσετε τον/την συμμαθητή/τρια, που επιλέξατε, χρησιμοποιώντας τον
φορητό υπολογιστή του σχολείου.
• Να αποθηκεύσετε σε αρχείο ήχου τις ηχογραφήσεις σας και να τις επεξεργαστείτε
σε πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου (audacity) http://audacity.sourceforge.net/
• Να επιλέξετε μουσικό κομμάτι για τη μουσική επένδυση του βίντεο.
• Να δώσετε το υλικό σας στην ομάδα δημιουργίας βίντεο.
Φύλλο εργασίας για την ομάδα δημιουργίας βίντεο :
• Να διαβάσετε τη διασκευή του διηγήματος, που έκανε η ομάδα σεναρίου.
• Να συγκεντρώσετε το υλικό των άλλων ομάδων και να συζητήσετε μαζί τους τον
σχεδιασμό του βίντεο.
• Να δημιουργήσετε το βίντεο στο moviemaker συνδυάζοντας εικόνα – κείμενο –
αφήγηση – μουσική επένδυση.
3η – 4η διδακτική ώρα:
Συνάντηση, συζήτηση και συνεργασία με τις ομάδες για την πορεία της δουλειάς
τους.
5η διδακτική ώρα:
• Παρουσίαση του βίντεο στην τάξη
• Συζήτηση για το τελικό αποτέλεσμα
• Ανάρτηση του βίντεο στο blog του σχολείου και αποστολή του στον μαθητικό
διαγωνισμό «100 χρόνια μετα…»
3. Το Βίντεο Α. Παπαδιαμάντης «Το μοιρολόγι της φώκιας» μπορείτε να το δείτε στο
blogτου σχολείου μας http://www.3gymnasio-toumpas-thessalonikis.blogspot.com/
Βιβλιογραφία:
• http://www.pi-schools.gr/download/publications/epitheorisi/teyxos16/054-068.pdf
Οπτικοακουστικός γραμματισμός: από το παιδί-καταναλωτή στο παιδί-δημιουργό,
Σταύρος Γρόσδος, Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε. (τελευταία επίσκεψη ιστοσελίδας 26-5-
2011)
• Νικολαΐδου Σοφία & Τερέζα Γιακουμάτου (2001). Διαδίκτυο και Διδασκαλία, Αθήνα:
Κέδρος.
• Ματσαγγούρας, Γ.Η. (2001). Ομαδοσυνεργατική Διδασκαλία και Μάθηση, Αθήνα:
Γρηγόρης.
• Ελένη Ταρατόρη – Τσαλκατίδου (2002). Η μέθοδος project στη Θεωρία και στην
Πράξη, Θεσσαλονίκη: εκδοτικός οίκος Κυριακίδη