SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BIRDA
CLASA: a VI-a
DATA: 16.10.2008
DISCIPLINA :Biologie
SUBIECTUL: Locomoţia
TIPUL LECTIEI: Lecţie de predare-învăţare-evaluare
SCOPUL LECTIEI: Formarea unui sistem de cunoştinţe despre sistemul osos şi sistemul muscular
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să definească locomoţia;
O2: să descrie alcătuirea scheletului la iepure;
O3: să recunoască părţile componente ale scheletului la iepure;
O4: să enumere rolul oaselor;
O5: să precizeze rolul muşchilor în mişcare
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea, SINELG
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: creta,tabla,manualul, scheletul de iepure, fişe de activitate
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, individuală, pe grupe
BIBLIOGRAFIE: Sarivan L., …-Predarea interactivă centrată pe elev, Ed 2000+, Bucureşti, 2005
Brânduşoiu M.,Biologie-Manual pentru clasa a VI-a, EDP.Bucureşti 1999
Feider Z., Zoologia vertebratelor, EDP. Bucureşti 1976
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
NR.
CRT.
ETAPELE
LECŢIEI
OB.
OP.
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE RESURSE
ACTIVITATEAPROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment
organizatoric
•face prezenţa •se pregătesc pentru desfăşurarea
lecţiei
conversaţia timp:2
min.
2. Reactualizarea
cunoştinţelor
•adresează întrebări referitoare la lecţia
Organizarea generală a unui mamifer-
iepurele de câmp:
-Unde trăieşte iepurele de câmp?
-Ce aspect exterior are iepurele de
câmp?
-Din ce este alcătuit corpul?
-Care sunt organele din cavitatea
toracică? Dar cele din cavitatea
abdominală?
-Argumentaţi că iepurele de câmp este
mamifer!
•răspund la întrebările adresate; conversaţia timp:15
min.
3. Trecerea la
lecţia nouă
•anunţă obiectivele lecţiei noi;
•notează titlul lecţiei la tablă
•sunt atenţi la obiectivele lecţiei;
•notează titlul lecţiei în caiete;
explicaţia timp:3
min.
4. Comunicarea
noilor
conţinuturi
O1
O2
• iniţiază discuţii referitoare la organele
cu ajutorul carora se realizeaza
mişcarea;
•defineşte locomoţia
Locomotia este mişcarea efectuată cu
scopul deplasarii animalului dintr-un
loc în altul.
• distribuie elevilor fişe cu textul
referitor la sistemul osos
• centralizează informaţiile la tablă,
într-un tabel
Sistemul osos este alcătuit din
•precizeaza că miscarea se
realizează cu ajutorul muşchilor şi
oaselor;
•sunt atenţi şi notează în caiete;
•vor citi textul individual şi vor
marca informaţiile din text
folosind semnele:
-V-cunoştinţe confirmate de text;
-+-cunoştinţe noi, neîntâlnite până
acum
informaţiile obţinute individual vor
conversaţia,
observaţia,
demonstraţia,
problematizarea,
SINELG
timp:20
minute,
creta, tabla,
manualul,
schelet de
iepure,
fişe de
activitate
O2
O3
O4
O5
totalitatea oaselor din organism.
Scheletul corpului cuprinde:
1.Scheletul capului-cutia craniană
-oasele feţei
2.Scheletul trunchiului
-coloana vertebrală alcătuită din
vertebre;
-coaste;
-sternul (osul pieptului)
3. Scheletul membrelor
-scheletul membrelor anterioare;
-scheletul membrelor posterioare
Rolul oaselor
-dau forma corpului
-protejează organele interne
-mişcarea corpului
•Defineşte sistemul muscular
Sistemul muscular este alcătuit din
totalitatea muşchilor din organism.
Muşchii se prind de oase prin tendoane.
•Precizeaza rolul muşchilor în mişcare
Mişcarea se face prin contracţia
muşchilor fixaţi pe oase.
fi discutate în perechi, apoi în
grupe de câte patru elevi;
•observă părţile componente ale
scheletului la iepure;
• participă la discuţii referitoare la
rolul oaselor şi al muşchilor în
mişcare
5. Fixarea şi
sistematizarea
cunoştinţelor
O2
O5
•adresează elevilor întrebări referitoare
la sistemul osos şi sistemul muscular;
•solicită elevilor să indice părţile
componente ale scheletului la iepure;
•răspund la întrebări;
•indică părţile componente ale
scheletului la iepure
conversaţia;
demonstratia
timp:10
minute
schelet de
iepure
Schema tablei
LOCOMOŢIA
Locomoţia este mişcarea efectuată cu scopul deplasarii animalului dintr-un loc în altul.
Sistemul osos:
V (informaţii cunoscute) + (informatii noi)
Sistemul osos este alcătuit din
totalitatea oaselor din organism.
Scheletul corpului cuprinde
1. Scheletul capului
2. Scheletul trunchiului
3. Scheletul membrelor
Rolul oaselor
-mişcarea corpului
1.Scheletul capului-cutia craniană
-oasele feţei
2.Scheletul trunchiului
-coloana vertebrală alcătuită din
vertebre;
-coaste;
-sternul (osul pieptului)
3. Scheletul membrelor
-scheletul membrelor anterioare;
-scheletul membrelor posterioare
Rolul oaselor
-dau forma corpului
-protejează organele interne
Sistemul muscular este alcătuit din totalitatea muşchilor din organism.
Muşchii se prind de oase prin tendoane
Mişcarea se face prin contracţia muşchilor fixaţi pe oase.
FIŞĂ DE ACTIVITATE
CLASA a VI-a
LOCOMOŢIA
Citiţi cu atenţie textul următor. Notaţi cu semnul V informatiile cunoscute până în prezent,
iar cu semnul +, informatiile noi!
Sistemul osos
Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism.
Scheletul corpului cuprinde
1.Scheletul capului
2.Scheletul trunchiului
3.Scheletul membrelor
1.Scheletul capului-cutia craniană
-oasele feţei
2.Scheletul trunchiului
-coloana vertebrală alcătuită din vertebre;
-coaste;
-sternul (osul pieptului)
3. Scheletul membrelor
-scheletul membrelor anterioare;
-scheletul membrelor posterioare
Rolul oaselor
-dau forma corpului
-protejează organele interne
-mişcarea corpului
FIŞĂ DE ACTIVITATE
CLASA a VI-a
LOCOMOŢIA
Citiţi cu atenţie textul următor. Notaţi cu semnul V informatiile cunoscute până în prezent,
iar cu semnul +, informatiile noi!
Sistemul osos
Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism.
Scheletul corpului cuprinde
1.Scheletul capului
2.Scheletul trunchiului
3.Scheletul membrelor
1.Scheletul capului-cutia craniană
-oasele feţei
2.Scheletul trunchiului
-coloana vertebrală alcătuită din vertebre;
-coaste;
-sternul (osul pieptului)
3. Scheletul membrelor
-scheletul membrelor anterioare;
-scheletul membrelor posterioare
Rolul oaselor
-dau forma corpului
-protejează organele interne
-mişcarea corpului

More Related Content

What's hot (7)

Fracturile costale
Fracturile costaleFracturile costale
Fracturile costale
 
Prezentare artropoded.d.
Prezentare artropoded.d.Prezentare artropoded.d.
Prezentare artropoded.d.
 
Lecție
LecțieLecție
Lecție
 
Structura celulei
Structura celuleiStructura celulei
Structura celulei
 
şTiinţele naturii omul parte a naturii. clasa a 4-a
şTiinţele naturii  omul   parte a naturii. clasa a 4-aşTiinţele naturii  omul   parte a naturii. clasa a 4-a
şTiinţele naturii omul parte a naturii. clasa a 4-a
 
sistemulosos
sistemulosossistemulosos
sistemulosos
 
Bio celulara si moleculara
Bio celulara si molecularaBio celulara si moleculara
Bio celulara si moleculara
 

Similar to proiect de lectie locomotia la animale si plante

1. sistemul locomotor.pptx
1. sistemul locomotor.pptx1. sistemul locomotor.pptx
1. sistemul locomotor.pptxRamonaChihaia2
 
Scheletul Apendicular la om
Scheletul  Apendicular la omScheletul  Apendicular la om
Scheletul Apendicular la omangelachirilov1
 
Scheletul Apendicular la om
Scheletul  Apendicular la omScheletul  Apendicular la om
Scheletul Apendicular la omAngelaChirilov2
 
Proiect didactic pentru programul de mentorat scheletul
Proiect didactic pentru programul de mentorat scheletulProiect didactic pentru programul de mentorat scheletul
Proiect didactic pentru programul de mentorat scheletulangelachirilov1
 
Atlas scolar anatomie-
Atlas scolar anatomie-Atlas scolar anatomie-
Atlas scolar anatomie-Olimpia Niță
 
Sistemul locomotor - biologie
Sistemul locomotor - biologie Sistemul locomotor - biologie
Sistemul locomotor - biologie ssuser6ea37d
 
Sistemul-Digestiv_Peritoneul_updated_2020_web (1).pptx
Sistemul-Digestiv_Peritoneul_updated_2020_web (1).pptxSistemul-Digestiv_Peritoneul_updated_2020_web (1).pptx
Sistemul-Digestiv_Peritoneul_updated_2020_web (1).pptxNicoleBunicelu1
 
Miologie generală.pdf
Miologie generală.pdfMiologie generală.pdf
Miologie generală.pdfElenaBoian1
 
5.enciclopedia disney corpul uman
5.enciclopedia disney corpul uman5.enciclopedia disney corpul uman
5.enciclopedia disney corpul umantachita2007
 
1638443613 1576654735-ui 1-etapele dezvoltării individuale
1638443613 1576654735-ui 1-etapele dezvoltării individuale1638443613 1576654735-ui 1-etapele dezvoltării individuale
1638443613 1576654735-ui 1-etapele dezvoltării individualeAlexeMirela
 
Sistemul muscular
Sistemul muscularSistemul muscular
Sistemul muscularchirilas
 
Sistemul nervos
Sistemul nervosSistemul nervos
Sistemul nervosviviana
 
Aparatul respirator. Plamanaii
Aparatul respirator. PlamanaiiAparatul respirator. Plamanaii
Aparatul respirator. PlamanaiiBiancag1993
 
Activitati ale creierului
Activitati ale creieruluiActivitati ale creierului
Activitati ale creieruluiOana Iris
 
Aparatul respirator. Plămânii
Aparatul respirator. PlămâniiAparatul respirator. Plămânii
Aparatul respirator. PlămâniiBiancag1993
 

Similar to proiect de lectie locomotia la animale si plante (20)

1. sistemul locomotor.pptx
1. sistemul locomotor.pptx1. sistemul locomotor.pptx
1. sistemul locomotor.pptx
 
Scheletul Apendicular la om
Scheletul  Apendicular la omScheletul  Apendicular la om
Scheletul Apendicular la om
 
Scheletul Apendicular la om
Scheletul  Apendicular la omScheletul  Apendicular la om
Scheletul Apendicular la om
 
Proiect didactic pentru programul de mentorat scheletul
Proiect didactic pentru programul de mentorat scheletulProiect didactic pentru programul de mentorat scheletul
Proiect didactic pentru programul de mentorat scheletul
 
ciobanu_catalina_flickr
ciobanu_catalina_flickrciobanu_catalina_flickr
ciobanu_catalina_flickr
 
Atlas scolar anatomie-
Atlas scolar anatomie-Atlas scolar anatomie-
Atlas scolar anatomie-
 
Sistemul locomotor - biologie
Sistemul locomotor - biologie Sistemul locomotor - biologie
Sistemul locomotor - biologie
 
Sistemul-Digestiv_Peritoneul_updated_2020_web (1).pptx
Sistemul-Digestiv_Peritoneul_updated_2020_web (1).pptxSistemul-Digestiv_Peritoneul_updated_2020_web (1).pptx
Sistemul-Digestiv_Peritoneul_updated_2020_web (1).pptx
 
Miologie generală.pdf
Miologie generală.pdfMiologie generală.pdf
Miologie generală.pdf
 
5.enciclopedia disney corpul uman
5.enciclopedia disney corpul uman5.enciclopedia disney corpul uman
5.enciclopedia disney corpul uman
 
1638443613 1576654735-ui 1-etapele dezvoltării individuale
1638443613 1576654735-ui 1-etapele dezvoltării individuale1638443613 1576654735-ui 1-etapele dezvoltării individuale
1638443613 1576654735-ui 1-etapele dezvoltării individuale
 
Sistem nervos
Sistem nervosSistem nervos
Sistem nervos
 
Sistemul muscular
Sistemul muscularSistemul muscular
Sistemul muscular
 
Anatomie
AnatomieAnatomie
Anatomie
 
Sistemul nervos
Sistemul nervosSistemul nervos
Sistemul nervos
 
Vertebrate
VertebrateVertebrate
Vertebrate
 
Aparatul respirator. Plamanaii
Aparatul respirator. PlamanaiiAparatul respirator. Plamanaii
Aparatul respirator. Plamanaii
 
Activitati ale creierului
Activitati ale creieruluiActivitati ale creierului
Activitati ale creierului
 
Aparatul respirator. Plămânii
Aparatul respirator. PlămâniiAparatul respirator. Plămânii
Aparatul respirator. Plămânii
 
Biomecanik
BiomecanikBiomecanik
Biomecanik
 

proiect de lectie locomotia la animale si plante

  • 1. PROIECT DIDACTIC ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BIRDA CLASA: a VI-a DATA: 16.10.2008 DISCIPLINA :Biologie SUBIECTUL: Locomoţia TIPUL LECTIEI: Lecţie de predare-învăţare-evaluare SCOPUL LECTIEI: Formarea unui sistem de cunoştinţe despre sistemul osos şi sistemul muscular OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să definească locomoţia; O2: să descrie alcătuirea scheletului la iepure; O3: să recunoască părţile componente ale scheletului la iepure; O4: să enumere rolul oaselor; O5: să precizeze rolul muşchilor în mişcare METODE SI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea, SINELG MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: creta,tabla,manualul, scheletul de iepure, fişe de activitate ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, individuală, pe grupe BIBLIOGRAFIE: Sarivan L., …-Predarea interactivă centrată pe elev, Ed 2000+, Bucureşti, 2005 Brânduşoiu M.,Biologie-Manual pentru clasa a VI-a, EDP.Bucureşti 1999 Feider Z., Zoologia vertebratelor, EDP. Bucureşti 1976
  • 2. DESFĂŞURAREA LECŢIEI NR. CRT. ETAPELE LECŢIEI OB. OP. CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE RESURSE ACTIVITATEAPROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR 1. Moment organizatoric •face prezenţa •se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei conversaţia timp:2 min. 2. Reactualizarea cunoştinţelor •adresează întrebări referitoare la lecţia Organizarea generală a unui mamifer- iepurele de câmp: -Unde trăieşte iepurele de câmp? -Ce aspect exterior are iepurele de câmp? -Din ce este alcătuit corpul? -Care sunt organele din cavitatea toracică? Dar cele din cavitatea abdominală? -Argumentaţi că iepurele de câmp este mamifer! •răspund la întrebările adresate; conversaţia timp:15 min. 3. Trecerea la lecţia nouă •anunţă obiectivele lecţiei noi; •notează titlul lecţiei la tablă •sunt atenţi la obiectivele lecţiei; •notează titlul lecţiei în caiete; explicaţia timp:3 min. 4. Comunicarea noilor conţinuturi O1 O2 • iniţiază discuţii referitoare la organele cu ajutorul carora se realizeaza mişcarea; •defineşte locomoţia Locomotia este mişcarea efectuată cu scopul deplasarii animalului dintr-un loc în altul. • distribuie elevilor fişe cu textul referitor la sistemul osos • centralizează informaţiile la tablă, într-un tabel Sistemul osos este alcătuit din •precizeaza că miscarea se realizează cu ajutorul muşchilor şi oaselor; •sunt atenţi şi notează în caiete; •vor citi textul individual şi vor marca informaţiile din text folosind semnele: -V-cunoştinţe confirmate de text; -+-cunoştinţe noi, neîntâlnite până acum informaţiile obţinute individual vor conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea, SINELG timp:20 minute, creta, tabla, manualul, schelet de iepure, fişe de activitate
  • 3. O2 O3 O4 O5 totalitatea oaselor din organism. Scheletul corpului cuprinde: 1.Scheletul capului-cutia craniană -oasele feţei 2.Scheletul trunchiului -coloana vertebrală alcătuită din vertebre; -coaste; -sternul (osul pieptului) 3. Scheletul membrelor -scheletul membrelor anterioare; -scheletul membrelor posterioare Rolul oaselor -dau forma corpului -protejează organele interne -mişcarea corpului •Defineşte sistemul muscular Sistemul muscular este alcătuit din totalitatea muşchilor din organism. Muşchii se prind de oase prin tendoane. •Precizeaza rolul muşchilor în mişcare Mişcarea se face prin contracţia muşchilor fixaţi pe oase. fi discutate în perechi, apoi în grupe de câte patru elevi; •observă părţile componente ale scheletului la iepure; • participă la discuţii referitoare la rolul oaselor şi al muşchilor în mişcare 5. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor O2 O5 •adresează elevilor întrebări referitoare la sistemul osos şi sistemul muscular; •solicită elevilor să indice părţile componente ale scheletului la iepure; •răspund la întrebări; •indică părţile componente ale scheletului la iepure conversaţia; demonstratia timp:10 minute schelet de iepure
  • 4. Schema tablei LOCOMOŢIA Locomoţia este mişcarea efectuată cu scopul deplasarii animalului dintr-un loc în altul. Sistemul osos: V (informaţii cunoscute) + (informatii noi) Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism. Scheletul corpului cuprinde 1. Scheletul capului 2. Scheletul trunchiului 3. Scheletul membrelor Rolul oaselor -mişcarea corpului 1.Scheletul capului-cutia craniană -oasele feţei 2.Scheletul trunchiului -coloana vertebrală alcătuită din vertebre; -coaste; -sternul (osul pieptului) 3. Scheletul membrelor -scheletul membrelor anterioare; -scheletul membrelor posterioare Rolul oaselor -dau forma corpului -protejează organele interne Sistemul muscular este alcătuit din totalitatea muşchilor din organism. Muşchii se prind de oase prin tendoane Mişcarea se face prin contracţia muşchilor fixaţi pe oase.
  • 5. FIŞĂ DE ACTIVITATE CLASA a VI-a LOCOMOŢIA Citiţi cu atenţie textul următor. Notaţi cu semnul V informatiile cunoscute până în prezent, iar cu semnul +, informatiile noi! Sistemul osos Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism. Scheletul corpului cuprinde 1.Scheletul capului 2.Scheletul trunchiului 3.Scheletul membrelor 1.Scheletul capului-cutia craniană -oasele feţei 2.Scheletul trunchiului -coloana vertebrală alcătuită din vertebre; -coaste; -sternul (osul pieptului) 3. Scheletul membrelor -scheletul membrelor anterioare; -scheletul membrelor posterioare Rolul oaselor -dau forma corpului -protejează organele interne -mişcarea corpului
  • 6. FIŞĂ DE ACTIVITATE CLASA a VI-a LOCOMOŢIA Citiţi cu atenţie textul următor. Notaţi cu semnul V informatiile cunoscute până în prezent, iar cu semnul +, informatiile noi! Sistemul osos Sistemul osos este alcătuit din totalitatea oaselor din organism. Scheletul corpului cuprinde 1.Scheletul capului 2.Scheletul trunchiului 3.Scheletul membrelor 1.Scheletul capului-cutia craniană -oasele feţei 2.Scheletul trunchiului -coloana vertebrală alcătuită din vertebre; -coaste; -sternul (osul pieptului) 3. Scheletul membrelor -scheletul membrelor anterioare; -scheletul membrelor posterioare Rolul oaselor -dau forma corpului -protejează organele interne -mişcarea corpului