SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
გაკვეთილის სცენარი
ნაწერი რჩება უკუნისამდე ანუ ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ

1 სახელი და გვარი
2 თემის დასახელება
3 სასწავლო მიზნები

4 მოსალოდნელი შედეგები

5 მიმდინარეობა

მაია მეტრეველი
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
წაიკითხონ სამეცნიერო- პოპულარული ტექსტი ქართული
ხელნაწერების შესახებ. გაიხსენონ კითხვის სახეობები.
იმსჯელონ ,რა როლს ასრულებს ციტატა საინფორმაციო
ხასიათის ტექსტში. შეეცადონ დაწერონ სამეცნიეროპოპულარული ტექსტის რეზიუმე (ანუ მოკლე შინაარსი).
წაიკითხავენ სამეცნიერო-პოპულარულ ტექსტს ქართული
ხელნაწერის შესახებ. გაიხსენებენ კითხვის სტრატეგიებს.
იმსჯელებენ , რა როლს ასრულებს ციტატა საინფორმაციო
ხასიათის ტექსტში. დაწერენ სამეცნიერო -პოპულარული
ტექსტის რეზიუმე.
შევხედოთ მოცემული გაკვეთილის სათაურს . ავტორის
სახელსა და გვარს. შეგიძლიათ თქვათ, რის შესახებ იქნება ამ
ტექსტში საუბარი?(მესამე სლაიდი)
მოსალოდნელი პასუხი: აქ საუბარი იქნება ქართულ
ხელნაწერებზე. ზურაბ ჭუმბურუძე არის ენათმეცნიერი და
,სავარაუდოდ, აქ საუბარი იქნება ხელნაწერებზე. ანუ
ქართული წიგნის თავგადასავალზე .
საბეჭდი დაზგა გამოიგონა გერმანელმა იოჰან გუტენბერგმა
მე-15 საუკუნეში. რა ვიცით დამწერლობის განვითარების
პირველ საფეხურხე და საწერ მასალაზე?
თავიდან საწერ მასალად ადამიანი ქვას, თიხას, ძვალს, ხის
ქერქს იყენებდა. წერაც კაწვრას უფრო ჰგავდა და ასოებიც
ნახატებისაგან დიდად არ განსხვავდებოდა(ს)
მოგვიანებით ეგვიპტელებმა საწერი მასალის დამზადება
პაპირუსისაგან დაიწყეს. მცენარის ღეროებს ალბობდნენ,
ფცქვნიდნენ თხელ ზოლებად, სველ ფიცარზე აწებებდნენ
ასწორებდნენ და აშრობდნენ. ქართულად პაპირუსს ჭილი
ჰქვია (ს).
შემორჩენილია პალესტინაში დამზადებული ორი ქართული
ხელნაწერი.ერთი მათგანის ფურცლების ნაწილი ეტრატისაა
და ეკუთვნის მე-10 საუკუნეს. ამიტომაც მას ჭილ-ეტრატის
იადიგარს ( ჰიმნებისა და საგალობლების კრებული)
უწოდებენ.
ეტრატი ანუ პერგამენტი ცხვრის ან ხბოს ტყავისაგან
მზადდებოდა.ტყავს ალბობდნენ, ბეწვს აცლიდნენ ,
ჭიმავდნენ, აშრობდნენ და ცარცითა და კვერცხით
პოხავდნენ.ის პაპირუსს განძლეობით აღემატებოდა.
პერგამონი ქალაქი ყოფილა მცირე აზიაში და საწერ
მასალასაც სახელი მისი გავლენით დარქმევია.
ეტრატი ბერძნული წარმოშობის სიტყვაა და ქართულად
„ოთხეულს „ ნიშნავს, რადგანაც ფურცელს წიგნის
დამზადებისას ოთხად კეცავდნენ(ს)
ქაღალდი ჩინელებმა 105 წელს გამოიგონეს. ქაღალდზე
შესრულებული ქართული ხელნაწერები მე-11 საუკუნეზე
ადრე არ მოგვეპოვება.(ს)ნაწერები შესრულებულია ლერწმის
კალმით.
პირველი ქართული ნაბეჭდი წიგნი 1629 წელს გამოვიდა
იტალიაში(ს). საქართველოში სტამბა მე-18 საუკუნის
დამდეგს დააარსეს, სადაც 1907 წელს დაიბეჭდა „სახარება“,
„დავითნი“, „სამოციქულო“. 1712 წელს დაიბეჭდა
„ვეფხისტყაოსანი“(სლაიდი ბავშვებით).10წუთი

იმისათვის, რომ ცნებებით დატვირთული ტექსტი უფრო
ადვილად წავიკითხოთ, შევიარაღდეთ კითხვის
სტრატეგიით , რომელსაც პირობითად დეტალების
დაზუსტების ხელოვნება დავარქვათ.
ფაქტებზე აგებული სამეცნიერო-პოპულარული ტექსტი
ზოგჯერ გადატვირთულია ინფორმაციით. თუკი ტექსტის
რომელიმე მონაკვეთის შინაარსი თქვენთვის ბუნდოვანია,
მისი უკეთ გააზრებისათვის დეტალების დაზუსტების
სტრატეგია უნდა გამოვიყენოთ. ამისათვის საჭიროა(ს)
ჩაიხედოთ სქოლიოში ან სიტყვების განმარტებებში;
ხელახლა მიუბრუნდეთ უკვე წაკითხულ ნაწილს, იქნებ
გამოგრჩათ რამე, რაც ნათელს მოჰფენდა ბუნდოვან ადგილს;
გააგრძელოთ კითხვა დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად.
რა ჰქვია კითხვის იმ სახეობას, რომელიც ამ დავალების
შესასრულებლად უნდა გამოიყენოთ?
მოსალოდნელი პასუხი: დეტალების დაზუსტების
ხელოვნება.5 წუთი(სანამ ბავშვები მუშობენ სტუმრები
უყურებენ ექსკურსიის მიხედვით მომზადებულ
სლაიდშოუს)
აქტივობა #1
წაიკითხეთ ტექსტი, შეადგინეთ გეგმა და გადმოეცით
მოკლე შინაარსი გეგმაზე დაყრდნობით.15 წუთი
გეგმა
1. როგორ იწერებოდა წიგნები სანამ გუტენბერგი საბეჭდ
დაზგას გამოიგონებდა?
2. რა სირთულესთან იყო დაკავშირებული წიგნის შექმნა?
3. შინაარსთან ერთად რით იქცევს ყურადღებას ხელნაწერი
წიგნი?
4. წიგნებს თავისი ბედი აქვთო,- ამბობს ლათინური
ბრძნული გამონათქვამი.საიდან ვიგებთ ხელნაწერების
თავგადასავალს?
5. რას გვიამბობს მე-12-მე-13 საუკუნის ერთ-ერთი მინაწერი?
6. რას გვპირდება მოცემული წიგნის წინათქმა?
აქ წავიკითხავთ მოკლე შინაარს(ორი ბავშვი).
აქტივობა #2
დავუბრუნდეთ გაკვეთილის დასაწყისში გამოთქმულ
ვარაუდებს.
1. სწორი აღმოჩნდა თუ არა თქვენი მოლოდინი ტექსტის
შესაძლო შინაარსის შესახებ? რა შეიტყვეთ ახალი, რაც არ
იცოდით აქამდე?
2. რას ნიშნავს სიტყვა „ დედანი“? ამ კითხვაზე პასუხის
გასაცემად დაგეხმარებათ სიტყვის სკივრი.
3. როგორ გესმით გამოთქმა: „წიგნებს თავისი ბედი აქვთ“ ?
5 წუთი
აქტივობა# 3
მიაქციეთ ყურადღება

რესურსები

სხვისი სიტყვების ჩართვას საკუთარ ტექსტში ციტაცია
ეწოდება. თუ სხვისი ტექსტი ზუსტად არის გადმოცემული,
ის ბრჭყალებში ჩაისმის, შეცვლილი ფორმით მოწოდებულ
სხვის ტექსტს კი ბრჭყალებში ჩასმა არ სჭირდება, თუმცა
ორივე შემთხვევაში აუცილებელია ავტორის (წყაროს)
მითითება. გაითვალისწინეთ მოცემული ინფორმაცია და
უპასუხეთ შემდეგ კითხვას.
4. ავტორი ოთხჯერ იმოწმებს სხვის ნათქვამს. მოძებნეთ ეს
ადგილები და განმარტეთ, რისთვის დასჭირდა ავტორს
სხვისი ნათქვამის ჩართვა საკუთარ ტექსტში და რატომ არის
ეს ნათქვამები ერთ შემთხვევაში ბრჭყალებში ჩასმული ,
მეორე შემთხვევაში კი-არა?
5. რას გვამცნობს მე-12-მე-13 საუკუნეთა ხელნაწერის
მინაწერები?
აქტივობა#4
იოსებ გრიშაშვილის „გენიოსების ბედი თბილისის ბაზარში“
ყურადღებით წაიკითვეთ ლექსი და უპასუხეთ შემდეგ
კითხვებს.
1. თქვენი აზრით, საქართველოს ისტორიის რომელ
პერიოდს ეხმიანება ეს ლექსი? პასუხისას
გაითვალისწინეთ პოეტის მოღვაწეობის დრო(18891965).
2. თქვენი აზრით, რომელი წიგნის წარწერა შეიძლება
იყოს „მე თეკლასი ვარ“?
3. რა არია ტრაგიკული ამ ლექსში?
4. რა არია ამ ლექსის მთავარი სათქმელი?
ჯეოკლასი, ექსკურსიის მასალები, თემატური
საინიციატივო ჯგუფის
შეფასება

თვითშეფასება

სლაიდშოუ,მასწავლებლის შექმნილი აქტივობები
პროგრამული და დამატებითი მასალის
გამოყენებით.ისტორიის მასწავლებლის მომზადებული
კვლევა ქაღალდის ნახევარფაბრიკატზე
ასეტი გაკვეთილის ჩატარებაეფექტურია, რადგანაც
მოსწავლეს საშუალებას აძლევს კომპიუტერი გამოიყენოს
,როგორც სასწავლო რესურსი. განივითაროს ძიების
უნარჩვევა,შექმნას ახალი პროდუქტი გაკვეტილზე
მიღებული ინფორმაციის გამოყენებით და ბოლოს,
მნიშვნელოვანია სკოლისათვის,როგორც რესურსი
ელექტრონული ბიბლიოთეკისათვის.
ხალისიანი და დატვირტული გაკვეთილი იყო, ბავშვები
კმაყოფილი და გახარებული ყვნენ(ეს მათთვის სრულიად
ახალი სახეობა იყო გაკვეთილისა). ყველა მიზანს მივარწიე ,
მაგრამ გამიჩნდა ახალი პროექტის იდეა. კერძოდ, რა
შედეგით დასრულდება გაკვეთილი, თუ ჩავატარებ
სრულიად უცხო მასალაზე(ამ გაკვეთილის ფარგლებში მათ
ინტერნეტრესურსების მოძიება ჰქონდათ დავალებული და
მაინც ჰქონდათ რაღაც მზაობა ).

აქტივობა# 1

წიგნი ცოდნის წყაროა,ადამიანის საუკეთესო მეგობარიაო,-ვამბობთ და მხედველობაში გვაქვს
ნაბეჭდი წიგნი, მაგრამ ნაბეჭდი წიგნი საბეჭდი დაზგის გამოგონებანმდე დიდი ხნით ადრე
არსებობდა. ეს იყო ხელნაწერი წიგნი. მისი შექმნა რამდენიმე პირის ხანგრძლივ შრომას
მოითხოვდა: ერთი გადაწერდა, მეორე მოხატავდა, მესამე აკინძავდა და ყდაში ჩასვამდა.
იშვიათად იყვნენ ისეთებიც, რომელთაც ყველა ეს ხელობა ემარჯვებოდათ. იმ დროს წერაკითხვა ცოტამ თუ იცოდა,საწერი მასალა და იარაღიც სხვაგვარი იყო. წიგნი ძვირად ფასობდა და
მის შესაქმნელად ხარჯის გაღება ან მისი შეძენა მხოლოდ მდიდარსა და წარჩინებულ პირებს
შეეძლოთ.
ლათინური ბრძნული ნათქვამია, წიგნებს თავისი ბედი აქვთო. ეს მით უფრო შეიძლება
ითქვას ხელნაწერი წიგნების შესახებ, რომელთაგანაც ყველა განუმეორებელია, უნიკალურია,
თითოეული ცალი უთუოდ განსხვავდება სხვებისაგან, თუნდაც ერთი დედნიდან იყოს
გადაწერილი, ხშირად კი ასეთი წიგნი მხოლოდ ერთ ცალად არსებობს და მისი წყალობით
გადარჩენილა დაღუპვისაგამ ბევრი ძველი შესანიშნავი თხზულება. მრავალი ხელნაწერი წიგნი
შინაარსთან ერთად ყურადღებას იქცევს მხატვრული გაფორმებით, ყდის შემკულობით, ანდერძმინაწერებით. ზოგი ხელნაწერი წიგნი მტრებს წაუღიათ და შემდეგ კეთილისმყოფელებს
გამოუხსნიათ ტყვეობიდან.
არაერთხელ მომხდარა, რომ მტრების მიერ გატაცებული წიგნი უცხოეთის ბაზარზე ისევ
ქართველებს გამოუსყიდიათ და სამშობლოში დაუბრუნებიათ. ამას თავად ამ ხელნაწერების
ანდერძ-მინაწერებიდან ვიგებთ. XII-XIII საუკუნის ერთ -ერთი ხელნაწერის მინაწერი გვამცნობს:
„ესე... მე ხუდადად თბილელმან დავწერე. ამა წიგნსა გარდვეკიდე და ფასი არა მქონდა, რომე
მეყიდა, და ასრე დამრჩა ტყვეობასა შიგან.ვინცა ქართველი კაცი გარდეკიდოთ ანუ შეეყაროთ,
რათამცა ეგებოდეს, ესე წიგნი დაიხსნათ ტყვეობისაგან“ შემდეგ სხვა ხელით მიწერილია:
„ცოდვანი შეუნდვნეს ღმერთმან გიორგის, ამა წიგნის დამხსნელსა რყვეობისაგან“
ხანგრძლივი სიცოცხლის მანძილზე ზოგი წიგნი მრავალ სხვადასხვა ქვეყანაში. ქალაქსა თუ
სოფელში მოხვედრილა, ხოლო რამდენი კაცის ხელში გამოუვლია, ამას ვინ მოთვლის! ერთი
სიტყვით, ბევრი ხელნაწერის ბედი ადამიანის თავგადასავალზე არანაკლებ საინტერესოა.
ამ წიგნში მკითხველი გაეცნობა წაეთული ხელნაწერების საინტერესო და საცოდნელად
სასარგებლო თავგადასავალს.

აქტივობა#2

სიტყვის სკივრი
დედანი--- თავდაპირველი ტექსტი, საიდანაც გადაღებულია ასლი.
დავლა--- ომში ნაშოვნი ქონება
ოთხთავი- იგივეა, რაც სახარება- ბიბლიის ნაწილი, რომელიც იესო ქრისტეს ცხოვრების შესახებ
მოგვითხრობს.
ძეგლი--- ხელნაწერი
თბილელი- თბილისელი
გარდვეკიდე- გადავეყარე
რათამცა ეგებოდეს- როგორც შესაძლებელი იქნება
ეტრატი-საგანგებოდ დამუშავებული ტყავი, რომელიც ძველად საწერ მასალად გამოიყენებოდა.

მრავალთავი-ძველი ქართული ლიტურგიკული კრებული, რომელშიც თავმოყრილია დიდი
საეკლესილ დღესასწაულებისთვის გამკუთვნილი საკითხავი

პალიმფსესტი-ეტრატ-ხელნაწერი,რომელზედაც ძველი ტექსტი გადაფხეკილია და ახალია
დაწერილი.

მანუსკტიპტი-ხელნაწერი, უპირატესად ძველი.

აქტივობა#3

ციტაცია
საინფორმაციო-სამეცნიერო ტექსტების ავტორები ხშირად ჩართავენ ხოლმე საკუთარ
ტექსტში სხვის სიტყვებს(ზეპირ გამონათქვამებს, წერილობითი ტექსტის ფრაგმენტებს) ზუსტი
ან ოდნავ სახეცვლილი ფორმით. სხვისი სიტყვების ჩართვას საკუთარ ტექსტში ციტაცია
ეწოდება.
თუ სხვისი ტექსტი ზუსტად არის დაგმოღებული, ის ბრჭყალებში ჩაისმის, შეცვლილი
ფორმით მოწოდებულ სხვის ტექსტს კი ბრჭყალები არ სჭირდება. თუმცა ორივე შემთხვევაში
აუცილებელია ავტორის (წყაროს) მითითება.
საინფორმაციო-სამეცნიერო ტექსტებში ციტატები მოყვანილია ხოლმე, ერთი მხრივ,
ისტორიული თუ ლიტერატურული წყაროებიდან, ხოლო მეორე მხრივ-ესაა მკვლევართა
გამონათქვამები, მოსაზრებები ამა თუ იმ საკითხის შესახებ.
ავტორი ტექსტის ამ მცირე მონაკვეთში ოთხჯერ იმოწმებს სხვის ნათქვამს - ორჯერ ეს ტექსტი
ბრჭყალებშია ჩასმული, ორჯერ კი ბრჭყალების გარეშეა მოყვანილი. მოძებნეთ ეს ადგილები და
განმარტეთ, რისთვის დასჭირდა, თქვენი აზრით, ავტორს სხვისი ნათქვამის ჩართვა საკუთარ
ტექსტში და რატომ არის ეს ნათქვამები ერთ შემთხვევაში ბრჭყალებში ჩასმული, მეორე
შემთხვევაში კი-არა?

აქტივობა#4

„გენიოსების ბედი თბილისის ბაზარში“
იოსებ გრიშაშვილი

ქვევით, ბაზარზე, კვირადღით, ვანქთან,
მტვრიან ქუჩებში, დამპალ ჰავაზე,
წონით ვიყიდე ექვსი გირვანქა
შოთა, აკაკი და ჭავჭავაძე.
„მე თეკლასი ვარ!- ასე ეწერა
ერთ წიგნს, დაბეჭდილს, ვახტანგის თერგზე...
და მეორეზე-ყრუდ ალმაცერად:
„ნუღარ ვიფიქრებთ ილიას თერგზე!“
სხვაში კვნესოდა ქართველ რომეოს
და ჯულიეტას წმინდა წარსული.
ერთშიც თუთუნი იდო, რომელსაც
ჰქონდა მუშკ-ამბრის ქალწული სუნი.
და გავიფიქრე: ვინ არის, ნეტა,
ამის პატრონი და გამყიდველი,
რომ პარკებისთვის გამოიმეტა
დავით რექტორის ნაწერი ძველი?!
იქნებ მის ბედი ბეწვზე ჰკიდია?
ან დამათხოვრობს, ან ავად არი...
და გროშის ფასად გაუყიდია
წიგნი სათუთი, ნათავადარი.
აი, სად ჰყრია ჩვენი დიდება!
ლამის სირცხვილით ამეწვას ლოყა!
აი, ქართლის ხმა სად იყიდება,
ჯავახიშვილო და ინდოროყვა!
1თქვენი აზრით , საქართველოს ისტორიის რომელ პერიოდს ეხმიანება ეს ლექსი?
2.თქვენი აზრით, რომელი წიგნის წარწერა შეიძლება იყოს „მე თეკლასი ვარ“?
3. რა არის ყველაზე ტრაგიკული ამ ლექსში?
4.რა არის ამ ლექსის მთავარი სათქმელი?
ნაწერი რჩება...

More Related Content

What's hot

შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიშეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიKhatuna Tsikhelashvili
 
თურქ-სელჩუკები და საქართველო
თურქ-სელჩუკები და საქართველოთურქ-სელჩუკები და საქართველო
თურქ-სელჩუკები და საქართველოMaia Esartia
 
თვითშეფასების რეფლექსია
თვითშეფასების რეფლექსიათვითშეფასების რეფლექსია
თვითშეფასების რეფლექსიაnunukailuridze60
 
Viii კლასი ტესტი
Viii კლასი ტესტიViii კლასი ტესტი
Viii კლასი ტესტიJimsheleishvili Laura
 
მონაცემთა ანალიზი
მონაცემთა ანალიზიმონაცემთა ანალიზი
მონაცემთა ანალიზიMarina Khetsuriani
 
რა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსიარა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსიაNatia Gvilia
 
ნერონი
ნერონინერონი
ნერონიbeqachacha
 
სადამრიგებლო პროგრამა
სადამრიგებლო პროგრამასადამრიგებლო პროგრამა
სადამრიგებლო პროგრამაmananasvanadze
 
გაკვეთილის დაგეგმვის პროცესი
გაკვეთილის დაგეგმვის პროცესიგაკვეთილის დაგეგმვის პროცესი
გაკვეთილის დაგეგმვის პროცესინინო კაჟაშვილი
 
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასიმათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასიGuliko Tabagari
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიtamarkakachia
 
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაRusudan Gonashvuli
 
გონებრივი იერიში
გონებრივი იერიშიგონებრივი იერიში
გონებრივი იერიშიNino Akhalkatsi
 
ალექსანდრე მაკედონელი - ლაშა
ალექსანდრე მაკედონელი -  ლაშაალექსანდრე მაკედონელი -  ლაშა
ალექსანდრე მაკედონელი - ლაშაLasha Merebashvili
 
სულხან საბა ორბელიანი
სულხან საბა   ორბელიანისულხან საბა   ორბელიანი
სულხან საბა ორბელიანიmarina 77
 
მართკუთხა პარალელეპიპედი
მართკუთხა პარალელეპიპედიმართკუთხა პარალელეპიპედი
მართკუთხა პარალელეპიპედიLarisa Kavtaradze
 

What's hot (20)

შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიშეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
 
თურქ-სელჩუკები და საქართველო
თურქ-სელჩუკები და საქართველოთურქ-სელჩუკები და საქართველო
თურქ-სელჩუკები და საქართველო
 
თვითშეფასების რეფლექსია
თვითშეფასების რეფლექსიათვითშეფასების რეფლექსია
თვითშეფასების რეფლექსია
 
Viii კლასი ტესტი
Viii კლასი ტესტიViii კლასი ტესტი
Viii კლასი ტესტი
 
მონაცემთა ანალიზი
მონაცემთა ანალიზიმონაცემთა ანალიზი
მონაცემთა ანალიზი
 
რა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსიარა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსია
 
შეფასება
შეფასებაშეფასება
შეფასება
 
ილია ჭავჭავაძის 'სარჩობელაზედ"
ილია ჭავჭავაძის 'სარჩობელაზედ"ილია ჭავჭავაძის 'სარჩობელაზედ"
ილია ჭავჭავაძის 'სარჩობელაზედ"
 
ნერონი
ნერონინერონი
ნერონი
 
სადამრიგებლო პროგრამა
სადამრიგებლო პროგრამასადამრიგებლო პროგრამა
სადამრიგებლო პროგრამა
 
გაკვეთილის დაგეგმვის პროცესი
გაკვეთილის დაგეგმვის პროცესიგაკვეთილის დაგეგმვის პროცესი
გაკვეთილის დაგეგმვის პროცესი
 
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასიმათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
 
"მიწის ყივილი"
"მიწის ყივილი""მიწის ყივილი"
"მიწის ყივილი"
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილი
 
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმა
 
გონებრივი იერიში
გონებრივი იერიშიგონებრივი იერიში
გონებრივი იერიში
 
ალექსანდრე მაკედონელი - ლაშა
ალექსანდრე მაკედონელი -  ლაშაალექსანდრე მაკედონელი -  ლაშა
ალექსანდრე მაკედონელი - ლაშა
 
სულხან საბა ორბელიანი
სულხან საბა   ორბელიანისულხან საბა   ორბელიანი
სულხან საბა ორბელიანი
 
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფიაიაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
 
მართკუთხა პარალელეპიპედი
მართკუთხა პარალელეპიპედიმართკუთხა პარალელეპიპედი
მართკუთხა პარალელეპიპედი
 

Viewers also liked

Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simple
Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simplePresentasi software-perusahaan-manufaktur-simple
Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simplePolmantic
 
პროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილიპროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილიMaia Metreveli
 
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.NCRI
 
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisi
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisiPanduan saksi-kalteng-14-kab-revisi
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisiPolmantic
 
Common respiratory diseases of poultry
Common respiratory diseases of poultryCommon respiratory diseases of poultry
Common respiratory diseases of poultryOksana Kinash
 
უცხო უცხოთა შორის.Doc
უცხო უცხოთა შორის.Docუცხო უცხოთა შორის.Doc
უცხო უცხოთა შორის.DocMaia Metreveli
 
Presentasi sms-kredit-financial
Presentasi sms-kredit-financialPresentasi sms-kredit-financial
Presentasi sms-kredit-financialPolmantic
 
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014Polmantic
 
Presentasi pelatihan-saksi-realcount
Presentasi pelatihan-saksi-realcountPresentasi pelatihan-saksi-realcount
Presentasi pelatihan-saksi-realcountPolmantic
 
نهاية عهد الكوابيس
نهاية عهد الكوابيسنهاية عهد الكوابيس
نهاية عهد الكوابيسNCRI
 
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربي
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربيمؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربي
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربيNCRI
 
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალMaia Metreveli
 
01. mariso~1. bontorannu~tps 1
01. mariso~1. bontorannu~tps 101. mariso~1. bontorannu~tps 1
01. mariso~1. bontorannu~tps 1Polmantic
 

Viewers also liked (16)

Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simple
Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simplePresentasi software-perusahaan-manufaktur-simple
Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simple
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
პროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილიპროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილი
 
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.
 
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisi
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisiPanduan saksi-kalteng-14-kab-revisi
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisi
 
Kates
KatesKates
Kates
 
Common respiratory diseases of poultry
Common respiratory diseases of poultryCommon respiratory diseases of poultry
Common respiratory diseases of poultry
 
უცხო უცხოთა შორის.Doc
უცხო უცხოთა შორის.Docუცხო უცხოთა შორის.Doc
უცხო უცხოთა შორის.Doc
 
Seminário i
Seminário iSeminário i
Seminário i
 
Presentasi sms-kredit-financial
Presentasi sms-kredit-financialPresentasi sms-kredit-financial
Presentasi sms-kredit-financial
 
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014
 
Presentasi pelatihan-saksi-realcount
Presentasi pelatihan-saksi-realcountPresentasi pelatihan-saksi-realcount
Presentasi pelatihan-saksi-realcount
 
نهاية عهد الكوابيس
نهاية عهد الكوابيسنهاية عهد الكوابيس
نهاية عهد الكوابيس
 
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربي
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربيمؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربي
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربي
 
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
 
01. mariso~1. bontorannu~tps 1
01. mariso~1. bontorannu~tps 101. mariso~1. bontorannu~tps 1
01. mariso~1. bontorannu~tps 1
 

Similar to ნაწერი რჩება...

როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)
როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)
როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)LevanAlpaidze
 
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერება
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერებათავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერება
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერებაInga Samushia
 
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული""კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"mtbiblia
 
Gakvetilis gegma
Gakvetilis gegmaGakvetilis gegma
Gakvetilis gegmajgufi8
 
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegmaინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegmamziaegiashvili
 
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაშიღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაშიmzekabani2013
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანაmananajanelidze
 
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტიპროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტიprezentator
 
презентация урока мамуладзе маквалы
презентация урока мамуладзе маквалыпрезентация урока мамуладзе маквалы
презентация урока мамуладзе маквалыMakvala Mamuladze
 
ახალი პრეზენტაცია
ახალი პრეზენტაციაახალი პრეზენტაცია
ახალი პრეზენტაციაninoshengelia
 
Presentation1[1]
Presentation1[1]Presentation1[1]
Presentation1[1]sopo
 
vaxtang VI
vaxtang VIvaxtang VI
vaxtang VIsopo
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,Xatuna Kinkladze Xato
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,Xatuna Kinkladze Xato
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,Xatuna Kinkladze Xato
 

Similar to ნაწერი რჩება... (20)

როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)
როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)
როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)
 
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერება
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერებათავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერება
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერება
 
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული""კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
 
Gakvetilis gegma
Gakvetilis gegmaGakvetilis gegma
Gakvetilis gegma
 
Gegma Taj Mahalisa
Gegma Taj MahalisaGegma Taj Mahalisa
Gegma Taj Mahalisa
 
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegmaინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
 
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაშიღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
 
Maka kobaxidze
Maka kobaxidzeMaka kobaxidze
Maka kobaxidze
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანა
 
Irma gureshidze
Irma gureshidzeIrma gureshidze
Irma gureshidze
 
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტიპროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
 
презентация урока мамуладзе маквалы
презентация урока мамуладзе маквалыпрезентация урока мамуладзе маквалы
презентация урока мамуладзе маквалы
 
ახალი პრეზენტაცია
ახალი პრეზენტაციაახალი პრეზენტაცია
ახალი პრეზენტაცია
 
Nino Nozadze
Nino NozadzeNino Nozadze
Nino Nozadze
 
Presentation1[1]
Presentation1[1]Presentation1[1]
Presentation1[1]
 
vaxtang VI
vaxtang VIvaxtang VI
vaxtang VI
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
 
Ang. integr.me 8kl.
Ang. integr.me 8kl.Ang. integr.me 8kl.
Ang. integr.me 8kl.
 

More from Maia Metreveli

Me 19 saukunis tbilisi
Me 19 saukunis tbilisiMe 19 saukunis tbilisi
Me 19 saukunis tbilisiMaia Metreveli
 
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshi
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshiApxazuri kantanta aluziebi leqsshi
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshiMaia Metreveli
 
შუა საუკუნეები
შუა საუკუნეებიშუა საუკუნეები
შუა საუკუნეებიMaia Metreveli
 
სლაიდის ავტორი
სლაიდის ავტორისლაიდის ავტორი
სლაიდის ავტორიMaia Metreveli
 
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალMaia Metreveli
 
ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...Maia Metreveli
 
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზეროგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზეMaia Metreveli
 
ვ ბგერის სიცელქეები.
ვ ბგერის სიცელქეები.ვ ბგერის სიცელქეები.
ვ ბგერის სიცელქეები.Maia Metreveli
 
კითხვის ნიშანი იწერება...
კითხვის ნიშანი იწერება...კითხვის ნიშანი იწერება...
კითხვის ნიშანი იწერება...Maia Metreveli
 
დავით აღმაშენებელი.
დავით აღმაშენებელი.დავით აღმაშენებელი.
დავით აღმაშენებელი.Maia Metreveli
 
სასვენი ნიშნები...
სასვენი ნიშნები...სასვენი ნიშნები...
სასვენი ნიშნები...Maia Metreveli
 
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...Maia Metreveli
 
New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)Maia Metreveli
 
ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...Maia Metreveli
 
Pbl brochure sample_hs
Pbl brochure sample_hsPbl brochure sample_hs
Pbl brochure sample_hsMaia Metreveli
 
ვენის დიაგრამა
ვენის დიაგრამავენის დიაგრამა
ვენის დიაგრამაMaia Metreveli
 
შეფასების გზამკვლევი
შეფასების გზამკვლევიშეფასების გზამკვლევი
შეფასების გზამკვლევიMaia Metreveli
 

More from Maia Metreveli (20)

Presentation 3
Presentation 3Presentation 3
Presentation 3
 
Me 19 saukunis tbilisi
Me 19 saukunis tbilisiMe 19 saukunis tbilisi
Me 19 saukunis tbilisi
 
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshi
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshiApxazuri kantanta aluziebi leqsshi
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshi
 
Shatberuli xelnaweri
Shatberuli xelnaweriShatberuli xelnaweri
Shatberuli xelnaweri
 
შუა საუკუნეები
შუა საუკუნეებიშუა საუკუნეები
შუა საუკუნეები
 
სლაიდის ავტორი
სლაიდის ავტორისლაიდის ავტორი
სლაიდის ავტორი
 
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
 
ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...
 
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზეროგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
 
ვ ბგერის სიცელქეები.
ვ ბგერის სიცელქეები.ვ ბგერის სიცელქეები.
ვ ბგერის სიცელქეები.
 
კითხვის ნიშანი იწერება...
კითხვის ნიშანი იწერება...კითხვის ნიშანი იწერება...
კითხვის ნიშანი იწერება...
 
დავით აღმაშენებელი.
დავით აღმაშენებელი.დავით აღმაშენებელი.
დავით აღმაშენებელი.
 
სასვენი ნიშნები...
სასვენი ნიშნები...სასვენი ნიშნები...
სასვენი ნიშნები...
 
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
 
New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)
 
ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...
 
Pbl brochure sample_hs
Pbl brochure sample_hsPbl brochure sample_hs
Pbl brochure sample_hs
 
ვენის დიაგრამა
ვენის დიაგრამავენის დიაგრამა
ვენის დიაგრამა
 
ვიცი....
ვიცი....ვიცი....
ვიცი....
 
შეფასების გზამკვლევი
შეფასების გზამკვლევიშეფასების გზამკვლევი
შეფასების გზამკვლევი
 

ნაწერი რჩება...

  • 1. გაკვეთილის სცენარი ნაწერი რჩება უკუნისამდე ანუ ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ 1 სახელი და გვარი 2 თემის დასახელება 3 სასწავლო მიზნები 4 მოსალოდნელი შედეგები 5 მიმდინარეობა მაია მეტრეველი ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ წაიკითხონ სამეცნიერო- პოპულარული ტექსტი ქართული ხელნაწერების შესახებ. გაიხსენონ კითხვის სახეობები. იმსჯელონ ,რა როლს ასრულებს ციტატა საინფორმაციო ხასიათის ტექსტში. შეეცადონ დაწერონ სამეცნიეროპოპულარული ტექსტის რეზიუმე (ანუ მოკლე შინაარსი). წაიკითხავენ სამეცნიერო-პოპულარულ ტექსტს ქართული ხელნაწერის შესახებ. გაიხსენებენ კითხვის სტრატეგიებს. იმსჯელებენ , რა როლს ასრულებს ციტატა საინფორმაციო ხასიათის ტექსტში. დაწერენ სამეცნიერო -პოპულარული ტექსტის რეზიუმე. შევხედოთ მოცემული გაკვეთილის სათაურს . ავტორის სახელსა და გვარს. შეგიძლიათ თქვათ, რის შესახებ იქნება ამ ტექსტში საუბარი?(მესამე სლაიდი) მოსალოდნელი პასუხი: აქ საუბარი იქნება ქართულ ხელნაწერებზე. ზურაბ ჭუმბურუძე არის ენათმეცნიერი და ,სავარაუდოდ, აქ საუბარი იქნება ხელნაწერებზე. ანუ ქართული წიგნის თავგადასავალზე . საბეჭდი დაზგა გამოიგონა გერმანელმა იოჰან გუტენბერგმა მე-15 საუკუნეში. რა ვიცით დამწერლობის განვითარების პირველ საფეხურხე და საწერ მასალაზე? თავიდან საწერ მასალად ადამიანი ქვას, თიხას, ძვალს, ხის ქერქს იყენებდა. წერაც კაწვრას უფრო ჰგავდა და ასოებიც ნახატებისაგან დიდად არ განსხვავდებოდა(ს) მოგვიანებით ეგვიპტელებმა საწერი მასალის დამზადება პაპირუსისაგან დაიწყეს. მცენარის ღეროებს ალბობდნენ, ფცქვნიდნენ თხელ ზოლებად, სველ ფიცარზე აწებებდნენ ასწორებდნენ და აშრობდნენ. ქართულად პაპირუსს ჭილი ჰქვია (ს). შემორჩენილია პალესტინაში დამზადებული ორი ქართული ხელნაწერი.ერთი მათგანის ფურცლების ნაწილი ეტრატისაა და ეკუთვნის მე-10 საუკუნეს. ამიტომაც მას ჭილ-ეტრატის იადიგარს ( ჰიმნებისა და საგალობლების კრებული) უწოდებენ. ეტრატი ანუ პერგამენტი ცხვრის ან ხბოს ტყავისაგან მზადდებოდა.ტყავს ალბობდნენ, ბეწვს აცლიდნენ , ჭიმავდნენ, აშრობდნენ და ცარცითა და კვერცხით პოხავდნენ.ის პაპირუსს განძლეობით აღემატებოდა. პერგამონი ქალაქი ყოფილა მცირე აზიაში და საწერ მასალასაც სახელი მისი გავლენით დარქმევია. ეტრატი ბერძნული წარმოშობის სიტყვაა და ქართულად
  • 2. „ოთხეულს „ ნიშნავს, რადგანაც ფურცელს წიგნის დამზადებისას ოთხად კეცავდნენ(ს) ქაღალდი ჩინელებმა 105 წელს გამოიგონეს. ქაღალდზე შესრულებული ქართული ხელნაწერები მე-11 საუკუნეზე ადრე არ მოგვეპოვება.(ს)ნაწერები შესრულებულია ლერწმის კალმით. პირველი ქართული ნაბეჭდი წიგნი 1629 წელს გამოვიდა იტალიაში(ს). საქართველოში სტამბა მე-18 საუკუნის დამდეგს დააარსეს, სადაც 1907 წელს დაიბეჭდა „სახარება“, „დავითნი“, „სამოციქულო“. 1712 წელს დაიბეჭდა „ვეფხისტყაოსანი“(სლაიდი ბავშვებით).10წუთი იმისათვის, რომ ცნებებით დატვირთული ტექსტი უფრო ადვილად წავიკითხოთ, შევიარაღდეთ კითხვის სტრატეგიით , რომელსაც პირობითად დეტალების დაზუსტების ხელოვნება დავარქვათ. ფაქტებზე აგებული სამეცნიერო-პოპულარული ტექსტი ზოგჯერ გადატვირთულია ინფორმაციით. თუკი ტექსტის რომელიმე მონაკვეთის შინაარსი თქვენთვის ბუნდოვანია, მისი უკეთ გააზრებისათვის დეტალების დაზუსტების სტრატეგია უნდა გამოვიყენოთ. ამისათვის საჭიროა(ს) ჩაიხედოთ სქოლიოში ან სიტყვების განმარტებებში; ხელახლა მიუბრუნდეთ უკვე წაკითხულ ნაწილს, იქნებ გამოგრჩათ რამე, რაც ნათელს მოჰფენდა ბუნდოვან ადგილს; გააგრძელოთ კითხვა დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად. რა ჰქვია კითხვის იმ სახეობას, რომელიც ამ დავალების შესასრულებლად უნდა გამოიყენოთ? მოსალოდნელი პასუხი: დეტალების დაზუსტების ხელოვნება.5 წუთი(სანამ ბავშვები მუშობენ სტუმრები უყურებენ ექსკურსიის მიხედვით მომზადებულ სლაიდშოუს) აქტივობა #1 წაიკითხეთ ტექსტი, შეადგინეთ გეგმა და გადმოეცით მოკლე შინაარსი გეგმაზე დაყრდნობით.15 წუთი გეგმა 1. როგორ იწერებოდა წიგნები სანამ გუტენბერგი საბეჭდ დაზგას გამოიგონებდა? 2. რა სირთულესთან იყო დაკავშირებული წიგნის შექმნა? 3. შინაარსთან ერთად რით იქცევს ყურადღებას ხელნაწერი წიგნი?
  • 3. 4. წიგნებს თავისი ბედი აქვთო,- ამბობს ლათინური ბრძნული გამონათქვამი.საიდან ვიგებთ ხელნაწერების თავგადასავალს? 5. რას გვიამბობს მე-12-მე-13 საუკუნის ერთ-ერთი მინაწერი? 6. რას გვპირდება მოცემული წიგნის წინათქმა? აქ წავიკითხავთ მოკლე შინაარს(ორი ბავშვი). აქტივობა #2 დავუბრუნდეთ გაკვეთილის დასაწყისში გამოთქმულ ვარაუდებს. 1. სწორი აღმოჩნდა თუ არა თქვენი მოლოდინი ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ? რა შეიტყვეთ ახალი, რაც არ იცოდით აქამდე? 2. რას ნიშნავს სიტყვა „ დედანი“? ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად დაგეხმარებათ სიტყვის სკივრი. 3. როგორ გესმით გამოთქმა: „წიგნებს თავისი ბედი აქვთ“ ? 5 წუთი აქტივობა# 3 მიაქციეთ ყურადღება რესურსები სხვისი სიტყვების ჩართვას საკუთარ ტექსტში ციტაცია ეწოდება. თუ სხვისი ტექსტი ზუსტად არის გადმოცემული, ის ბრჭყალებში ჩაისმის, შეცვლილი ფორმით მოწოდებულ სხვის ტექსტს კი ბრჭყალებში ჩასმა არ სჭირდება, თუმცა ორივე შემთხვევაში აუცილებელია ავტორის (წყაროს) მითითება. გაითვალისწინეთ მოცემული ინფორმაცია და უპასუხეთ შემდეგ კითხვას. 4. ავტორი ოთხჯერ იმოწმებს სხვის ნათქვამს. მოძებნეთ ეს ადგილები და განმარტეთ, რისთვის დასჭირდა ავტორს სხვისი ნათქვამის ჩართვა საკუთარ ტექსტში და რატომ არის ეს ნათქვამები ერთ შემთხვევაში ბრჭყალებში ჩასმული , მეორე შემთხვევაში კი-არა? 5. რას გვამცნობს მე-12-მე-13 საუკუნეთა ხელნაწერის მინაწერები? აქტივობა#4 იოსებ გრიშაშვილის „გენიოსების ბედი თბილისის ბაზარში“ ყურადღებით წაიკითვეთ ლექსი და უპასუხეთ შემდეგ კითხვებს. 1. თქვენი აზრით, საქართველოს ისტორიის რომელ პერიოდს ეხმიანება ეს ლექსი? პასუხისას გაითვალისწინეთ პოეტის მოღვაწეობის დრო(18891965). 2. თქვენი აზრით, რომელი წიგნის წარწერა შეიძლება იყოს „მე თეკლასი ვარ“? 3. რა არია ტრაგიკული ამ ლექსში? 4. რა არია ამ ლექსის მთავარი სათქმელი? ჯეოკლასი, ექსკურსიის მასალები, თემატური
  • 4. საინიციატივო ჯგუფის შეფასება თვითშეფასება სლაიდშოუ,მასწავლებლის შექმნილი აქტივობები პროგრამული და დამატებითი მასალის გამოყენებით.ისტორიის მასწავლებლის მომზადებული კვლევა ქაღალდის ნახევარფაბრიკატზე ასეტი გაკვეთილის ჩატარებაეფექტურია, რადგანაც მოსწავლეს საშუალებას აძლევს კომპიუტერი გამოიყენოს ,როგორც სასწავლო რესურსი. განივითაროს ძიების უნარჩვევა,შექმნას ახალი პროდუქტი გაკვეტილზე მიღებული ინფორმაციის გამოყენებით და ბოლოს, მნიშვნელოვანია სკოლისათვის,როგორც რესურსი ელექტრონული ბიბლიოთეკისათვის. ხალისიანი და დატვირტული გაკვეთილი იყო, ბავშვები კმაყოფილი და გახარებული ყვნენ(ეს მათთვის სრულიად ახალი სახეობა იყო გაკვეთილისა). ყველა მიზანს მივარწიე , მაგრამ გამიჩნდა ახალი პროექტის იდეა. კერძოდ, რა შედეგით დასრულდება გაკვეთილი, თუ ჩავატარებ სრულიად უცხო მასალაზე(ამ გაკვეთილის ფარგლებში მათ ინტერნეტრესურსების მოძიება ჰქონდათ დავალებული და მაინც ჰქონდათ რაღაც მზაობა ). აქტივობა# 1 წიგნი ცოდნის წყაროა,ადამიანის საუკეთესო მეგობარიაო,-ვამბობთ და მხედველობაში გვაქვს ნაბეჭდი წიგნი, მაგრამ ნაბეჭდი წიგნი საბეჭდი დაზგის გამოგონებანმდე დიდი ხნით ადრე არსებობდა. ეს იყო ხელნაწერი წიგნი. მისი შექმნა რამდენიმე პირის ხანგრძლივ შრომას მოითხოვდა: ერთი გადაწერდა, მეორე მოხატავდა, მესამე აკინძავდა და ყდაში ჩასვამდა. იშვიათად იყვნენ ისეთებიც, რომელთაც ყველა ეს ხელობა ემარჯვებოდათ. იმ დროს წერაკითხვა ცოტამ თუ იცოდა,საწერი მასალა და იარაღიც სხვაგვარი იყო. წიგნი ძვირად ფასობდა და
  • 5. მის შესაქმნელად ხარჯის გაღება ან მისი შეძენა მხოლოდ მდიდარსა და წარჩინებულ პირებს შეეძლოთ. ლათინური ბრძნული ნათქვამია, წიგნებს თავისი ბედი აქვთო. ეს მით უფრო შეიძლება ითქვას ხელნაწერი წიგნების შესახებ, რომელთაგანაც ყველა განუმეორებელია, უნიკალურია, თითოეული ცალი უთუოდ განსხვავდება სხვებისაგან, თუნდაც ერთი დედნიდან იყოს გადაწერილი, ხშირად კი ასეთი წიგნი მხოლოდ ერთ ცალად არსებობს და მისი წყალობით გადარჩენილა დაღუპვისაგამ ბევრი ძველი შესანიშნავი თხზულება. მრავალი ხელნაწერი წიგნი შინაარსთან ერთად ყურადღებას იქცევს მხატვრული გაფორმებით, ყდის შემკულობით, ანდერძმინაწერებით. ზოგი ხელნაწერი წიგნი მტრებს წაუღიათ და შემდეგ კეთილისმყოფელებს გამოუხსნიათ ტყვეობიდან. არაერთხელ მომხდარა, რომ მტრების მიერ გატაცებული წიგნი უცხოეთის ბაზარზე ისევ ქართველებს გამოუსყიდიათ და სამშობლოში დაუბრუნებიათ. ამას თავად ამ ხელნაწერების ანდერძ-მინაწერებიდან ვიგებთ. XII-XIII საუკუნის ერთ -ერთი ხელნაწერის მინაწერი გვამცნობს: „ესე... მე ხუდადად თბილელმან დავწერე. ამა წიგნსა გარდვეკიდე და ფასი არა მქონდა, რომე მეყიდა, და ასრე დამრჩა ტყვეობასა შიგან.ვინცა ქართველი კაცი გარდეკიდოთ ანუ შეეყაროთ, რათამცა ეგებოდეს, ესე წიგნი დაიხსნათ ტყვეობისაგან“ შემდეგ სხვა ხელით მიწერილია: „ცოდვანი შეუნდვნეს ღმერთმან გიორგის, ამა წიგნის დამხსნელსა რყვეობისაგან“ ხანგრძლივი სიცოცხლის მანძილზე ზოგი წიგნი მრავალ სხვადასხვა ქვეყანაში. ქალაქსა თუ სოფელში მოხვედრილა, ხოლო რამდენი კაცის ხელში გამოუვლია, ამას ვინ მოთვლის! ერთი სიტყვით, ბევრი ხელნაწერის ბედი ადამიანის თავგადასავალზე არანაკლებ საინტერესოა. ამ წიგნში მკითხველი გაეცნობა წაეთული ხელნაწერების საინტერესო და საცოდნელად სასარგებლო თავგადასავალს. აქტივობა#2 სიტყვის სკივრი დედანი--- თავდაპირველი ტექსტი, საიდანაც გადაღებულია ასლი. დავლა--- ომში ნაშოვნი ქონება
  • 6. ოთხთავი- იგივეა, რაც სახარება- ბიბლიის ნაწილი, რომელიც იესო ქრისტეს ცხოვრების შესახებ მოგვითხრობს. ძეგლი--- ხელნაწერი თბილელი- თბილისელი გარდვეკიდე- გადავეყარე რათამცა ეგებოდეს- როგორც შესაძლებელი იქნება ეტრატი-საგანგებოდ დამუშავებული ტყავი, რომელიც ძველად საწერ მასალად გამოიყენებოდა. მრავალთავი-ძველი ქართული ლიტურგიკული კრებული, რომელშიც თავმოყრილია დიდი საეკლესილ დღესასწაულებისთვის გამკუთვნილი საკითხავი პალიმფსესტი-ეტრატ-ხელნაწერი,რომელზედაც ძველი ტექსტი გადაფხეკილია და ახალია დაწერილი. მანუსკტიპტი-ხელნაწერი, უპირატესად ძველი. აქტივობა#3 ციტაცია
  • 7. საინფორმაციო-სამეცნიერო ტექსტების ავტორები ხშირად ჩართავენ ხოლმე საკუთარ ტექსტში სხვის სიტყვებს(ზეპირ გამონათქვამებს, წერილობითი ტექსტის ფრაგმენტებს) ზუსტი ან ოდნავ სახეცვლილი ფორმით. სხვისი სიტყვების ჩართვას საკუთარ ტექსტში ციტაცია ეწოდება. თუ სხვისი ტექსტი ზუსტად არის დაგმოღებული, ის ბრჭყალებში ჩაისმის, შეცვლილი ფორმით მოწოდებულ სხვის ტექსტს კი ბრჭყალები არ სჭირდება. თუმცა ორივე შემთხვევაში აუცილებელია ავტორის (წყაროს) მითითება. საინფორმაციო-სამეცნიერო ტექსტებში ციტატები მოყვანილია ხოლმე, ერთი მხრივ, ისტორიული თუ ლიტერატურული წყაროებიდან, ხოლო მეორე მხრივ-ესაა მკვლევართა გამონათქვამები, მოსაზრებები ამა თუ იმ საკითხის შესახებ. ავტორი ტექსტის ამ მცირე მონაკვეთში ოთხჯერ იმოწმებს სხვის ნათქვამს - ორჯერ ეს ტექსტი ბრჭყალებშია ჩასმული, ორჯერ კი ბრჭყალების გარეშეა მოყვანილი. მოძებნეთ ეს ადგილები და განმარტეთ, რისთვის დასჭირდა, თქვენი აზრით, ავტორს სხვისი ნათქვამის ჩართვა საკუთარ ტექსტში და რატომ არის ეს ნათქვამები ერთ შემთხვევაში ბრჭყალებში ჩასმული, მეორე შემთხვევაში კი-არა? აქტივობა#4 „გენიოსების ბედი თბილისის ბაზარში“ იოსებ გრიშაშვილი ქვევით, ბაზარზე, კვირადღით, ვანქთან, მტვრიან ქუჩებში, დამპალ ჰავაზე, წონით ვიყიდე ექვსი გირვანქა
  • 8. შოთა, აკაკი და ჭავჭავაძე. „მე თეკლასი ვარ!- ასე ეწერა ერთ წიგნს, დაბეჭდილს, ვახტანგის თერგზე... და მეორეზე-ყრუდ ალმაცერად: „ნუღარ ვიფიქრებთ ილიას თერგზე!“ სხვაში კვნესოდა ქართველ რომეოს და ჯულიეტას წმინდა წარსული. ერთშიც თუთუნი იდო, რომელსაც ჰქონდა მუშკ-ამბრის ქალწული სუნი. და გავიფიქრე: ვინ არის, ნეტა, ამის პატრონი და გამყიდველი, რომ პარკებისთვის გამოიმეტა დავით რექტორის ნაწერი ძველი?! იქნებ მის ბედი ბეწვზე ჰკიდია? ან დამათხოვრობს, ან ავად არი... და გროშის ფასად გაუყიდია წიგნი სათუთი, ნათავადარი. აი, სად ჰყრია ჩვენი დიდება! ლამის სირცხვილით ამეწვას ლოყა! აი, ქართლის ხმა სად იყიდება, ჯავახიშვილო და ინდოროყვა! 1თქვენი აზრით , საქართველოს ისტორიის რომელ პერიოდს ეხმიანება ეს ლექსი? 2.თქვენი აზრით, რომელი წიგნის წარწერა შეიძლება იყოს „მე თეკლასი ვარ“? 3. რა არის ყველაზე ტრაგიკული ამ ლექსში? 4.რა არის ამ ლექსის მთავარი სათქმელი?