SlideShare a Scribd company logo
1 of 20
ქცევის წესები
• მოსმენა
• მიზანმიმართული აქტივობა
• გაკვეთილის დასასრულს
სამუშაო ადგილის მოწესრიგება
ელექტრონული
ცხრილი
5 კლასი
გაკვეთილის
თემა:
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს Ms excel ელექტრონულ ცხრილში ყოველ ჯერზე
სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული
მასალის შექმნისას
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები:
მოსწავლემ იცის Ms excel ელექტრონულ ცხრილში აბზაცების დაყენება,
სიმბოლოების, ფორმულების, ცხრილების ჩასმა, ფაილის შენახვა. შეუძლიათ
ფაქტობრივი ცოდნის საფუძველზე კომპიუტერში, პროგრამა MS excel-ში
დავალებების შესრულება.
შეფასების რუბრიკა
არადამაკმაყოფილებელი
1-4 ქულა
დამაკმაყოფილებელი
5-6 ქულა
კარგი
7-8 ქულა
ძალიან კარგი
9-10 ქულა
ციფრული საშუალების
გამოყენება
Ms excell ელექტრონულ
ცხრილში
მოსწავლე ვერ ამჟღავნებს
წინარე ცოდნას, ვერ
ასრულებს პრაქტიკულ
სამუშაოს
მოსწავლე სუსტად
ამჟღავნებს წინარე ცოდნას;
ნაწილობრივ ასრულებს
პრაქტიკულ სამუშაოს,
უჭირს Ms Excel
ელექტრონულ ცხრილში
ციფრული მასალის
შექმნა.
მოსწავლე საკმაოდ კარგად
ამჟღავნებს წინარე ცოდნას,
კარგად ასრულებს პრაქტიკულ
სამუშაოს, მცირედი
შეცდომებით ახდენს Ms excel
ელექტრონულ ცხრილში
ციფრული მასალის შექმნას.
მოსწავლე სრულყოფილად
ამჟღავნებს წინარე ცოდნას, კარგად
ასრულებს პრაქტიკული სამუშაოს
სრულყოფილად და ხარისხიანად
ახდენს Ms excel ელექტრონულ
ცხრილში ციფრული მასალის
შექმნას.
მუშობა წყვილებში
ვერ თანამშრომლობს
წყვილებთან მუშაობის
დროს მეწყვილესთან,
ვერ ასრულებს ვერცერთ
სავარჯიშოს.
თანამშრომლობს
მეწყვილესთან, თუმცა ვერ
ასრულებს ყველა
სავარჯიშოს
მუშაობენ დამოუკიდებლად,
თანამშრომლობს
მეწყვილესთან, განიხილავენ
და შეაჯერებენ მოსაზრებებს,
ერთობლივად იღებენ
გადაწყვეტილებებს.
მუშაობენ დამოუკიდებლად.
შემდგომ აქტიურად
თანამშრომლობს მეწყვილესთან,
განიხილავენ, აფასებენ და
შეაჯერებენ მოსაზრებებს.
ზეპირი გამოკითხვა ვერ უსვამს კითხვებს
თავის თანატოლებს და
უჭირს კითხვებზე
პასუხის გაცემა
უჭირს კითხვის დასმა;
პასუხი ბუნდოვანი და
არასრულყოფილია
სვამს კითხვებს, პასუხობს
შეკითხვებს, მაგრამ უჭირს
დასაბუთება
გასაგებად უსვამს შეკითხვას თავის
თანატოლებს, სწორად იყენებს
ტერმინებს; პასუხობს ყველა
შეკითხვას, მსჯელობს
არგუმენტირებულად.
აქტივობაN1
“წინარე ცოდნის გააქტიურება“ორგანიზების ფორმა -მთელი
კლასი. /10 წთ/
მეთოდი: კითხვა-პასუხი
• რომელ უჯრაში წერია რიცხვი „6“?
• სიმბოლო „6“არის თუ არა რაიმე მოქმედების შედეგის
გამომსახველი რიცხვი?
ა) შრიფტის ზომის გადიდება-დაპატარავება
ბ) შრიფტის ფერის შეცვლა
გ) შრიფტის დამუქება
დ) უჯრების გამთლიანება
ე) ტექსტის მიმართულების შეცვლა
ვ) ცხრილის დახაზვა
ბ
ა
გ ბ
დ
ე
ვ
იმსჯელეთ
თითოეულ
ინსტრუმენტზე
………..?
დასვით კითხვა
A. Insert symbol
B. Insert equation
C. Insert table
ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება
სიმბოლოების ჩასასმელად?
A. Delete columns
B. Delete rows
C. Delete calls
ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება
ცხრილში სვეტების წასაშლელად?
MERGE
A. Merge calls
B. Split calls
C. Split tables
ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება
ცხრილში უჯრების გასამთლიანებლად?
A. Insert rows
B. Merge rows
C. Insert columns
ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება
ცხრილში სტრიქონების ჩასამატებლად?
A. ფაილიდან ინფორმაციის ჩასმას
B. ფორმულის ჩასმას
C. ცხრილის შექმნას
რას ნიშნავს ბრძანება insert object ?
რა ჰქვია პროგრამას, რომლის დანიშნულებაა
სვეტი A
ოპერაცია
სვეტი B
პიქტოგრამა
დისკზე გამოყენებული
მოცულობის შემცირება,ფაილების
შეკუმშვა (დაარქივება)
ელექტრონული ცხრილი
ტექსტებთან მუშაობა
პრაქტიკული სამუშაო MS EXCELL
პირველ ეტაპზე
მუშაობთ დამოუკიდებლად; მოცემულ დროში, (დრო 10 წუთი)
მითითებების მიხედვით ასრულებთ დავალებას;
სამუშაოს დასრულება მიმანიშნეთ ხელის აწევით;
გეძლევათ შეფასება
მეორე ეტაპზე
საჭიროებისამებრ გააგრძელეთ მუშაობა
წყვილებში, დაეხმარეთ ერთმანეთს,
მოხდება შეფასება წყვილებში.
ინსტრუქცია: სამუშაოს შესასრულებლად გეძლევათ დრო-16 წუთი
მითითება:
1. ჩასვით ცხრილი მოცემული ნახატის მიხედვით. (3 ქულა)
2. ჩასვით ფორმულა F4 უჯრაში (D4*E4) და გაავრცელეთ F5 უჯრის ჩათვლით. (3 ქულა)
3. ხოლო F9 უჯრაში ჩასვით შესაბამისი ფორმულა, რაც ნაჩვენებია ფორმულის ველში. (3 ქულა)
4. შეინახეთ ფაილი სამუშაო მაგიდაზე, დაარქვით სახელი ფაილს: მენიუ. (1 ქულა)
შეფასება
4 აქტივობა: ვაფასებ მოსწავლეს შეფასების რუბრიკის მიხედვით / 8 წთ/
მეთოდი: დაკვირვება, სიტყვიერი შეფასება, მოსწავლეებთან ერთად კომპიუტერში ელ.
ცხრილის შევსებით წყვილების შეფასება და შესაბამისი დიაგრამის კითხვა.
დანართი 2
წყვილების
N
შეფასება
2
4
6
8
10
12
14
16
18
20
22
24
26
2 4
6
8
10
12
14
16
18
20
22
24
26
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
მოსწავლეთა შეფასება წყვილებში
წყვილების N
შეფასება
საშინაო დავალება:
შეადგინეთ ოთხი კითხვა გაკვეთილიდან
„ დიაგრამა“
(სახელმძღვანელო: ინფორმაციული და საკომუნიკაციო
ტექნოლოგიები)
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი

More Related Content

What's hot (20)

კლიმატური სარტყლები
კლიმატური სარტყლებიკლიმატური სარტყლები
კლიმატური სარტყლები
 
7ajal15102010
7ajal151020107ajal15102010
7ajal15102010
 
Abc სამფაზიანი გაკვეთილი
Abc სამფაზიანი გაკვეთილი Abc სამფაზიანი გაკვეთილი
Abc სამფაზიანი გაკვეთილი
 
Tabel 9. klassile
Tabel 9. klassileTabel 9. klassile
Tabel 9. klassile
 
Elektromagnetism
ElektromagnetismElektromagnetism
Elektromagnetism
 
Mükeene kultuur VI klassile
Mükeene kultuur VI klassileMükeene kultuur VI klassile
Mükeene kultuur VI klassile
 
Eesti Vabadussõda
Eesti VabadussõdaEesti Vabadussõda
Eesti Vabadussõda
 
Talupoeg ja maaisand
Talupoeg ja maaisandTalupoeg ja maaisand
Talupoeg ja maaisand
 
Vaimuelu edenemine
Vaimuelu edenemineVaimuelu edenemine
Vaimuelu edenemine
 
Rootsi aeg
Rootsi aegRootsi aeg
Rootsi aeg
 
როგორ შეიქმნა კომპიუტერი
როგორ შეიქმნა კომპიუტერიროგორ შეიქმნა კომპიუტერი
როგორ შეიქმნა კომპიუტერი
 
Sissejuhatus vanaaega
Sissejuhatus vanaaegaSissejuhatus vanaaega
Sissejuhatus vanaaega
 
Henrik Visnapuu
Henrik VisnapuuHenrik Visnapuu
Henrik Visnapuu
 
Autoritaarne Eesti
Autoritaarne EestiAutoritaarne Eesti
Autoritaarne Eesti
 
Mozak
MozakMozak
Mozak
 
21. katoliku kirik ja vaimulikud
21. katoliku kirik ja vaimulikud21. katoliku kirik ja vaimulikud
21. katoliku kirik ja vaimulikud
 
Maadeavastused
MaadeavastusedMaadeavastused
Maadeavastused
 
Kaudkõne
KaudkõneKaudkõne
Kaudkõne
 
1943 1945
1943 19451943 1945
1943 1945
 
Vana-Egiptus
Vana-EgiptusVana-Egiptus
Vana-Egiptus
 

More from school n 11

1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძეschool n 11
 
ტექსტური რედაქტორი Ms word
ტექსტური რედაქტორი Ms wordტექსტური რედაქტორი Ms word
ტექსტური რედაქტორი Ms wordschool n 11
 
თამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობათამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობაschool n 11
 
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"school n 11
 
Presentation 11 skola
Presentation 11 skolaPresentation 11 skola
Presentation 11 skolaschool n 11
 
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილილ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილიschool n 11
 
Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02school n 11
 
proeqti qimiashi
proeqti qimiashiproeqti qimiashi
proeqti qimiashischool n 11
 
სამშობლო
სამშობლოსამშობლო
სამშობლოschool n 11
 
ფუნქცია
ფუნქციაფუნქცია
ფუნქციაschool n 11
 

More from school n 11 (20)

Nini panjavidze
Nini panjavidzeNini panjavidze
Nini panjavidze
 
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
 
Resursi ist
Resursi istResursi ist
Resursi ist
 
ტექსტური რედაქტორი Ms word
ტექსტური რედაქტორი Ms wordტექსტური რედაქტორი Ms word
ტექსტური რედაქტორი Ms word
 
თამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობათამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობა
 
Pre
PrePre
Pre
 
Kalatburti
KalatburtiKalatburti
Kalatburti
 
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
 
Presentation 11 skola
Presentation 11 skolaPresentation 11 skola
Presentation 11 skola
 
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილილ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
 
Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02
 
Cat 2013
Cat 2013Cat 2013
Cat 2013
 
qartuli
qartuliqartuli
qartuli
 
biologia
biologiabiologia
biologia
 
proeqti qimiashi
proeqti qimiashiproeqti qimiashi
proeqti qimiashi
 
Html ენა
Html ენაHtml ენა
Html ენა
 
სამშობლო
სამშობლოსამშობლო
სამშობლო
 
ფუნქცია
ფუნქციაფუნქცია
ფუნქცია
 
Ani sirbiladze
Ani sirbiladzeAni sirbiladze
Ani sirbiladze
 
Razmadze ashako
Razmadze ashakoRazmadze ashako
Razmadze ashako
 

ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი

  • 1.
  • 2. ქცევის წესები • მოსმენა • მიზანმიმართული აქტივობა • გაკვეთილის დასასრულს სამუშაო ადგილის მოწესრიგება
  • 3. ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი გაკვეთილის თემა: გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს Ms excel ელექტრონულ ცხრილში ყოველ ჯერზე სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლემ იცის Ms excel ელექტრონულ ცხრილში აბზაცების დაყენება, სიმბოლოების, ფორმულების, ცხრილების ჩასმა, ფაილის შენახვა. შეუძლიათ ფაქტობრივი ცოდნის საფუძველზე კომპიუტერში, პროგრამა MS excel-ში დავალებების შესრულება.
  • 4. შეფასების რუბრიკა არადამაკმაყოფილებელი 1-4 ქულა დამაკმაყოფილებელი 5-6 ქულა კარგი 7-8 ქულა ძალიან კარგი 9-10 ქულა ციფრული საშუალების გამოყენება Ms excell ელექტრონულ ცხრილში მოსწავლე ვერ ამჟღავნებს წინარე ცოდნას, ვერ ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს მოსწავლე სუსტად ამჟღავნებს წინარე ცოდნას; ნაწილობრივ ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს, უჭირს Ms Excel ელექტრონულ ცხრილში ციფრული მასალის შექმნა. მოსწავლე საკმაოდ კარგად ამჟღავნებს წინარე ცოდნას, კარგად ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს, მცირედი შეცდომებით ახდენს Ms excel ელექტრონულ ცხრილში ციფრული მასალის შექმნას. მოსწავლე სრულყოფილად ამჟღავნებს წინარე ცოდნას, კარგად ასრულებს პრაქტიკული სამუშაოს სრულყოფილად და ხარისხიანად ახდენს Ms excel ელექტრონულ ცხრილში ციფრული მასალის შექმნას. მუშობა წყვილებში ვერ თანამშრომლობს წყვილებთან მუშაობის დროს მეწყვილესთან, ვერ ასრულებს ვერცერთ სავარჯიშოს. თანამშრომლობს მეწყვილესთან, თუმცა ვერ ასრულებს ყველა სავარჯიშოს მუშაობენ დამოუკიდებლად, თანამშრომლობს მეწყვილესთან, განიხილავენ და შეაჯერებენ მოსაზრებებს, ერთობლივად იღებენ გადაწყვეტილებებს. მუშაობენ დამოუკიდებლად. შემდგომ აქტიურად თანამშრომლობს მეწყვილესთან, განიხილავენ, აფასებენ და შეაჯერებენ მოსაზრებებს. ზეპირი გამოკითხვა ვერ უსვამს კითხვებს თავის თანატოლებს და უჭირს კითხვებზე პასუხის გაცემა უჭირს კითხვის დასმა; პასუხი ბუნდოვანი და არასრულყოფილია სვამს კითხვებს, პასუხობს შეკითხვებს, მაგრამ უჭირს დასაბუთება გასაგებად უსვამს შეკითხვას თავის თანატოლებს, სწორად იყენებს ტერმინებს; პასუხობს ყველა შეკითხვას, მსჯელობს არგუმენტირებულად.
  • 5. აქტივობაN1 “წინარე ცოდნის გააქტიურება“ორგანიზების ფორმა -მთელი კლასი. /10 წთ/ მეთოდი: კითხვა-პასუხი
  • 6. • რომელ უჯრაში წერია რიცხვი „6“? • სიმბოლო „6“არის თუ არა რაიმე მოქმედების შედეგის გამომსახველი რიცხვი?
  • 7. ა) შრიფტის ზომის გადიდება-დაპატარავება ბ) შრიფტის ფერის შეცვლა გ) შრიფტის დამუქება დ) უჯრების გამთლიანება ე) ტექსტის მიმართულების შეცვლა ვ) ცხრილის დახაზვა ბ ა გ ბ დ ე ვ იმსჯელეთ თითოეულ ინსტრუმენტზე
  • 9. A. Insert symbol B. Insert equation C. Insert table ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება სიმბოლოების ჩასასმელად?
  • 10. A. Delete columns B. Delete rows C. Delete calls ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება ცხრილში სვეტების წასაშლელად? MERGE
  • 11. A. Merge calls B. Split calls C. Split tables ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება ცხრილში უჯრების გასამთლიანებლად?
  • 12. A. Insert rows B. Merge rows C. Insert columns ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება ცხრილში სტრიქონების ჩასამატებლად?
  • 13. A. ფაილიდან ინფორმაციის ჩასმას B. ფორმულის ჩასმას C. ცხრილის შექმნას რას ნიშნავს ბრძანება insert object ?
  • 14. რა ჰქვია პროგრამას, რომლის დანიშნულებაა სვეტი A ოპერაცია სვეტი B პიქტოგრამა დისკზე გამოყენებული მოცულობის შემცირება,ფაილების შეკუმშვა (დაარქივება) ელექტრონული ცხრილი ტექსტებთან მუშაობა
  • 15. პრაქტიკული სამუშაო MS EXCELL პირველ ეტაპზე მუშაობთ დამოუკიდებლად; მოცემულ დროში, (დრო 10 წუთი) მითითებების მიხედვით ასრულებთ დავალებას; სამუშაოს დასრულება მიმანიშნეთ ხელის აწევით; გეძლევათ შეფასება მეორე ეტაპზე საჭიროებისამებრ გააგრძელეთ მუშაობა წყვილებში, დაეხმარეთ ერთმანეთს, მოხდება შეფასება წყვილებში. ინსტრუქცია: სამუშაოს შესასრულებლად გეძლევათ დრო-16 წუთი
  • 16. მითითება: 1. ჩასვით ცხრილი მოცემული ნახატის მიხედვით. (3 ქულა) 2. ჩასვით ფორმულა F4 უჯრაში (D4*E4) და გაავრცელეთ F5 უჯრის ჩათვლით. (3 ქულა) 3. ხოლო F9 უჯრაში ჩასვით შესაბამისი ფორმულა, რაც ნაჩვენებია ფორმულის ველში. (3 ქულა) 4. შეინახეთ ფაილი სამუშაო მაგიდაზე, დაარქვით სახელი ფაილს: მენიუ. (1 ქულა)
  • 18. 4 აქტივობა: ვაფასებ მოსწავლეს შეფასების რუბრიკის მიხედვით / 8 წთ/ მეთოდი: დაკვირვება, სიტყვიერი შეფასება, მოსწავლეებთან ერთად კომპიუტერში ელ. ცხრილის შევსებით წყვილების შეფასება და შესაბამისი დიაგრამის კითხვა. დანართი 2 წყვილების N შეფასება 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 მოსწავლეთა შეფასება წყვილებში წყვილების N შეფასება
  • 19. საშინაო დავალება: შეადგინეთ ოთხი კითხვა გაკვეთილიდან „ დიაგრამა“ (სახელმძღვანელო: ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები)