Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

eti canga. reklam kampanyaları.

6,176 views

Published on

eti canga. reklam analizi

Published in: Sales
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

eti canga. reklam kampanyaları.

 1. 1. ETI, CANGA ÜRÜNÜNÜN REKLAM FILMI IÇIN RAFINERI REKLAM AJANSI ILE ANLAŞTI  Rafineri reklam ajansı;  Yeni kurulan, zaten piyasada yaşamını sürdüren, firmaların gerek kendilerini, gerek ürettikleri ürün ve hizmetleri geniş halk kitlelerine tanıtır  Onun halk kitleleri tarafından tanınmasını ve kabul edilmesini, ürettiği ürünün, kitle tarafından satın alınmasını veya hizmetlerinin kullanılmasını sağlar.  Daha iyi tanınmasını, ürün ve hizmet kalitesinin anlaşılmasını ve kullanılmasını sağlar.
 2. 2. RAFINERI’NIN SEKTÖRDEKI YERI  Rafineri reklam ajansı birçok markayla iş yapan bir ajans.  Bu zamana kadar yaptığı tanıtımlarıyla kendini sürekli geliştiren ve isminden çokca bahsettiren bi reklam ajansı haline gelmiştir.  Yaptığı reklam filmleriyle birçok ödül almıştır.
 3. 3. İŞ YAPTIĞI BAZI MARKALAR
 4. 4. VERİLMEK İSTENEN MESAJ?  Hedef, Snickers, Metro ve Maximus gibi güçlü rakiplerin olduğu kategoride ayrışmaktı. Yaratıcı stratejiye yön vermesi için açlığı yok etme ve enerji gibi alanların dışında, sahiplenilecek yepyeni bir alan bulmak gerekiyordu.  Ne yaptık? Öncelikle bu ürünü neyin farklılaştıracağını bulmak için onunla uzun zaman geçirdik. Bu açıdan çok şanslıydık, çünkü cidden çok farklıydı. Düzgün bir şekli yoktu, yer fıstıkları bütündü, her biri birbirinden farklıydı, çikolatası sanki bodoslama dökülmüştü. Ona aşık olmamak imkânsızdı. Bu durum, 15-22 yaş gençlerle bu ürünü buluşturacak ortak paydaya da ışık tutuyordu. Bu bar dağınıktı ve kendi dağınıklıklarından inanılmaz mutlu gençler, kendi ortamlarını dağınık seviyorlardı.  İşte bu yüzden, yeni ürünü “Dağınık Sevenlere Dağınık çikolata barı” olarak konumlandırdık.
 5. 5. Bu konumlandırmada n, ürünün, “jungle” ve “kanka” kelimelerinden esinlenen ismi Canga’yı oluşturdu. İletişimde ise, gencin dağınık seven ruh haline ve ürünün kendisine gönderme yapacak, Canga ismine yakışır bir görsel ikona ihtiyacımız vardı. Bu ihtiyaç, bir görsel yaratıcı çözümle cevap buldu ve Canga gorili doğdu.
 6. 6.  Kanal olarak ise;  SOSYAL MEDYA  TV  BİLBOARD  DERGİ  GAZETE  Gençler in internette, sosyal medyada daha fazla zaman ayırdıkları için bu alana daha çok ağırlık verildi.(çünkü daha çok gençlere hitap ediyor.)
 7. 7. Kampanya başarılı oldu. Gençlerin en çok sevilen çikolata barlarından birisi olmuş durumda. Nedeni ise kendileri gibi bar’ın da dağınık olması. Biraz da damak tadı olarak çok beğenilmesidir.
 8. 8. BEN OLSAYDIM?  Ben olsaydım reklamda anne faktörünü kullanmadan yapmaya çalışırdım. Çünkü Türk annesi dağınıklığı seven ve reklamdaki kadın gibi sakin bir yapıya sahip değil. Ayrıca bu reklamda annesine karşı gelen, kötü davranan bir çocuk tipi var. Çocuklara kötü örnek olma ihtimali vardır. Bu konudan eleştirilmeye açık bir yönü var.
 9. 9.  Murat AYABAKAN  131600044  HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK 2

×