Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

PC kurzy pro seniory: Lekce 1 - Základní pojmy

3,902 views

Published on

Základní pojmy - myš, klávesnice, plocha, okno.

Published in: Education
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

PC kurzy pro seniory: Lekce 1 - Základní pojmy

 1. 1. základní pojmy myš klávesnice plocha okno, dialogové okno úkol - zadání: vytvoření a odstranění souboru
 2. 2. myš
 3. 3. myš posuvné kolečko – pokládám na něj ukazováček pravé tlačítko – pokládám na něj prostředníček (nebo prsteníček) levé tlačítko – pokládám na něj ukazováček
 4. 4. myš levé tlačítko Jedním klepnutím (klik) označím objekt (například místo, kam chci psát, nebo ikonu, kterou chci přemístit. Dvojím rychlým klepnutím (dvojklik) spustím program nebo otevřu soubor .
 5. 5. myš pravé tlačítko Jedním klepnutím (klik) otevřu nabídkové menu. Dvojklik se nepoužívá. kolečko Když otáčím kolečkem, posunuji kurzor myši po stránce nahoru a dolů
 6. 6. Myš umožňuje pohyb po monitoru. Jak se myší pohybuji po povrchu stolu, tak se myš pohybuje na monitoru. Na monitoru se projevuje jako kurzor – šipka, pacička, nebo svislá čárka.
 7. 7. klávesnice
 8. 8. klávesnice Počítačová klávesnice je odvozená od klávesnice psacího stroje či dálnopisu. Pomocí klávesnice (jejích tlačítek=kláves) vkládám znaky a ovládám počítač. Stisk klávesy způsobí odeslání jednoho povelu, např. znaku. Některé klávesy slouží jen jako předvolba (Shift, CAPSLOCK). Odeslání některých povelů (např. pro symboly) pak vyžaduje stisk (úhoz) a současně držení jiné klávesy nebo dvou kláves současně nebo postupně.
 9. 9. plocha
 10. 10. pracovní plocha ikony – symbol, který označuje program, soubor, složku. systémové ikony – zobrazují programy, které nelze odstranit hlavní panel systémová oblast
 11. 11. přemisťování ikon – pokud chci jakýkoliv objekt přemístit, kliknu a držím levé tlačítko myši stlačené a zároveň pohybuji myší požadovaným směrem. V tomto případě směrem do koše. Jakmile se objeví ikona nad košem, uvolním stisk levého tlačítka a ikona se přemístí do koše.
 12. 12. Program nebo soubor otevřeme dvojitým klikem (levým tlačítkem) na ikonu. V tomto případě se otevřela složka Koš.
 13. 13. Vytvoření nového objektu na ploše – pokud chci vytvořit na ploše nový objekt – např. textový dokument, umožní mi to nabídkové menu. Nabídkové menu – spustím kliknutím na pravé tlačítko myši kdekoliv v prázdném místě na ploše.
 14. 14. Nabídkové menu – kliknu na pravé tlačítko myši kamkoliv do prázdného místa na ploše. Zobrazí se 1. nabídka, zde najedu na řádek Nový. Myší najedu ve směru šipky v řádku a otevře se 2. nabídka. Zde zvolím textový dokument. 1xkliknu levým tlačítkem myši. 2. nabídka 1. nabídka
 15. 15. na ploše vznikla nová ikona – soubor Nový textový dokument
 16. 16. okno
 17. 17. Všechny programy a soubory se v operačním systému Windows otevírají do tzv. okna.
 18. 18. ovládání okna hlavní nabídka soubory ve složce změna velikosti okna
 19. 19. maximalizace okna – zvětší okno pro lepší zobrazení všech souborů. Pokud chci zmenšit zvětšené okno, znovu kliknu na toto tlačítko. minimalizace okna – okno minimalizuji, pokud v něm momentálně nepotřebuji pracovat, ale nechci ho zavřít, ale mít ho ,,po ruce“. Okno se schová do složky na hlavním panelu a je připravené k použití. zavřít okno – kliknutím zavřu otevřené okno a tím zavřu program nebo soubor (ale nesmažu!).
 20. 20. minimalizace okna – okno umístí do složky na hlavním panelu. Po najetí kurzoru myši na ikonu složky na hlavním panelu se zobrazí náhled otevřených oken.
 21. 21. přesouvání okna– pokud není okno maximalizované, mohu jej přesouvat po ploše. Umístím kurzor do horní části okna – vedle nástroje pro minimalizaci okna, kliknu a držím levé tlačítko myši stlačené a zároveň pohybuji myší požadovaným směrem.
 22. 22. dialogové okno
 23. 23. dialogové okno– - obsahuje důležité sdělení nebo se nás na něco ptá. STORNO znamená zrušit (např. okno spuštěné omylem). Tlačítkem OK (souhlasím) akci potvrdíme. NE znamená, že se akce neuskuteční.
 24. 24. Úkol: vytvoření a odstranění souboru
 25. 25. Zadání 1. Vytvoř na ploše nový objekt – Poznámkový blok. 2. Do poznámkového bloku napiš své jméno. 3. Změnu ulož. 4. Poznámkový blok smaž (tj. přesuň do koše).

×