Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

PC kurzy pro seniory: Lekce 2 - Prohlížeč a vyhledávač

3,893 views

Published on

Prohlížeč a vyhledávač

Published in: Education
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

PC kurzy pro seniory: Lekce 2 - Prohlížeč a vyhledávač

 1. 1. Internet prohlížeč vyhledávač
 2. 2. prohlížeč
 3. 3. Internetový prohlížeč = program, na prohlížení webových stránek - je ,,okno“ do internetu - bez prohlížeče se do internetu nedostanu Prohlížeč je nainstalován v počítači. Jako každý program má svojí ikonu. Prohlížeč spustím rychlým dvojklikem levým tlačítkem.
 4. 4. Existuje mnoho druhů internetových prohlížečů. Celosvětově nejpoužívanější je Google Chrome – je rychlý, jednoduchý a bezpečný.
 5. 5. Zde se zobrazují webové stránky Adresní řádek – sem zadávám adresu konkrétní stránky. Např. kamarádka mi řekla, že zná skvělý recept na svíčkovou. Přečetla si ho na stránce www.recepty.cz . To znamená, že znám konkrétní adresu stránky a můžu ji vložit do prohlížeče. Ovládání okna
 6. 6. Adresa stránky – každá webová stránka má svojí adresu. Vložím adresu stránky a stisknu ENTER – prohlížeč mě přesměruje na uvedenou adresu. Adresa má vždy tvar: www.nazevstranky.cz www – označení internetu nazevstranky – konkrétní název stránky .cz – označení české domény = stránka je česká Adresu píši vždy bez DIAKRITIKY!
 7. 7. vyhledávač
 8. 8. internetový vyhledávač = je webová stránka - má svojí adresu, kterou píši do adresního řádku - vyhledává webové stránky podle mého dotazu – slov, které mu zadám - slouží jako ,,filtr“ stránek = najde mi pouze takové stránky, které obsahují má hledaná slova
 9. 9. nejpoužívanější vyhledávače www.google.cz www.seznam.cz
 10. 10. K vyhledávání slouží vyhledávací řádek.
 11. 11. Např. kamarádka mi řekla, že zná skvělý recept , který si přečetla na internetu, ale nepamatuje si na jaké stránce, to znamená, neznám adresu stránky. Když neznám adresu, použiji vyhledávač, který mi hledání mezi stránkami usnadní. Pomůže mi najít recept.
 12. 12. Do vyhledávacího řádku umístím kurzor myši a mohu psát. Dotaz píši pomocí slov, která nejlépe vystihují to, co hledám. Vyhledavač je chytrý! –opraví překlepy, umí skloňovat a časovat. Pro hledání mezi stránkami použiji vyhledavač např. www.google.cz
 13. 13. Do vyhledávacího řádku zadám klíčová slova- recept na svíčkovou.
 14. 14. Vyhledávač je chytrý! Našeptává, co si myslí, že hledám. Pokud mám zájem přejít na napovězené slovo, najedu na něj kurzorem a kliknu levým tlačítkem.
 15. 15. Do vyhledávacího řádku zadám klíčová slova- recept na svíčkovou a stisknu ENTER nebo ikonku vyhledávání. Vyhledavač začne prohledávat stránky, které obsahují slova recept na svíčkovou. Vyhledávač okamžitě zobrazí výsledky vyhledávání. Výsledky vyhledávání jsou tzv. webové odkazy – odkazují na stránky, které obsahují moje hledaná slova.
 16. 16. Stejným způsobem se zadává dotaz do vyhledávače www.seznam.cz.
 17. 17. Každý vyhledávač vyhledává trochu jiným způsobem – některý více podle oblíbenosti stránek, nebo návštěvnosti. Výsledky vyhledávání se mohou v různých vyhledávačích lehce lišit.
 18. 18. konec

×