Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

PC kurzy pro seniory: Lekce 3 - Práce s prohlížečem

2,886 views

Published on

prohlížeč
okno, karta
lišta záložek, oblíbené

Published in: Education
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

PC kurzy pro seniory: Lekce 3 - Práce s prohlížečem

 1. 1. práce s prohlížečem prohlížeč okno, karta lišta záložek - oblíbené
 2. 2. prohlížeč
 3. 3. Internetový prohlížeč = program, na prohlížení webových stránek - je ,,okno“ do internetu - bez prohlížeče se do internetu nedostanu Prohlížeč je nainstalován v počítači. Jako každý program má svojí ikonu.
 4. 4. Existuje mnoho druhů internetových prohlížečů. Celosvětově nejpoužívanější je Google Chrome – je rychlý, jednoduchý a bezpečný.
 5. 5. Prohlížeč otevřu tak, že na něj dvakrát rychle kliknu levým tlačítkem myši. Jako každý program se otevře v okně.
 6. 6. Zde se zobrazují webové stránky Adresní řádek – sem zadávám adresu konkrétní stránky. Např. kamarádka mi řekla, že zná skvělý recept na svíčkovou. Přečetla si ho na stránce www.recepty.cz . To znamená, že znám konkrétní adresu stránky a můžu ji vložit do adresního řádku prohlížeče. Ovládání okna
 7. 7. Adresa stránky – každá webová stránka má svojí adresu. Vložím adresu stránky a stisknu ENTER – prohlížeč mě přesměruje na uvedenou adresu. Adresa má vždy tvar: www.nazevstranky.cz www – označení internetu nazevstranky – konkrétní název stránky .cz – označení české domény = stránka je česká Adresu píši vždy bez DIAKRITIKY a bez mezer!
 8. 8. okno, karta
 9. 9. Toto je okno prohlížeče V jednom okně můžu mít otevřený nekonečný počet karet. Toto jsou karty prohlížeče Karty jsou součástí okna. Můžu mít otevřený najednou nekonečný počet karet v jednom okně – na každé kartě např. jinou stránku.
 10. 10. Novou kartu přidám kliknutím na tento malý šedý panel.
 11. 11. Kartu, kterou již nepotřebuji, mohu odstranit. Kliknu na křížek vpravo na záhlaví karty.
 12. 12. Mezi kartami přepínám kliknutím (levým tlačítkem myši) na záhlaví karty.
 13. 13. lišta záložek, oblíbené
 14. 14. info Webové stránky, které chci znovu navštívit, si můžu uložit jako záložky na lištu záložek. Díky záložkám nemusím opakovaně vypisovat adresu do adresního řádku nebo hledat stránku pomocí vyhledávače.
 15. 15. toto je lišta záložektoto jsou záložky – mé oblíbené stránky info Pro přístup k záložkám, jejich tvorbu a mazání si musím znázornit lištu záložek.
 16. 16. není zobrazená lišta záložek zobrazím jí kliknutím na nabídkové menu - kliknu na zobrazit lištu záložek Pozn. nebo pomocí klávesové zkratky: ctrl + shift + B (pozn. plus znamená zároveň)
 17. 17. Nyní mám zobrazenou lištu záložek a mohu na ní přidávat a odebírat oblíbené stránky.
 18. 18. toto je adresní řádek toto je lišta záložek Mám načtenou stránku, kterou chci přidat mezi oblíbené. Myší najedu k adresnímu řádku v horní části stránky. Zde se nachází ikona zámku nebo ikona prázdné stránky Tuto ikonu přetáhnu na lištu záložek. (tzn. kliknu myší na tuto ikonu, držím tlačítko a táhnu směrem na lištu záložek - jakmile se ikona přiblíží k liště záložek, přidá se k ní malé + - to znamená přidat na lištu, zde uvolním stisk tlačítka a ikona se přidá na lištu.)
 19. 19. Na oblíbenou stránku se dostanu tak, že kliknu na ikonku/název dané stránky na liště záložek. Ihned se načte stránka. Př. Chci se dostat na Google – kliknu na název Google na liště záložek.
 20. 20. Záložku odstraním z lišty záložek tak, že na ni kliknu pravým tlačítkem myši a v nabídce kliknu na smazat.
 21. 21. konec

×