Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
plocha
vytvoření nového objektu
přemisťování objektů
odstraňování objektu
kopírování objektu
práce s ikonami na ploše
pracovní plocha
ikony – symbol, který označuje
program, soubor, složku.
systémové ikony – zobrazují
programy, které nelze ...
Soubor je položka obsahující informace – například
text, obrázky nebo hudbu.
Ikony na ploše znázorňují různé soubory.
Každý soubor je označen názvem a příponou, která
určuje o jaký typ souboru se jedná.
Příklady typů souborů a jejich přípon...
Složka je kontejner na soubory. Mohu do ní vkládat
libovolný počet souborů. Vkládám/přesouvám vždy
soubory do složky, NE n...
vytvoření nového objektu na
ploše
Pokud chci vytvořit na ploše nový
objekt – např. textový dokument,
umožní mi to nabídkov...
nabídkové menu – kliknu na
pravé tlačítko myši kamkoliv do
prázdného místa na ploše.
Zobrazí se 1. nabídka, zde najedu
na ...
na ploše vznikla
nová ikona – soubor Nový
textový dokument
Nově vzniklá ikona má modře
vyznačený název, to znamená, že jej...
Jakýkoliv objekt na ploše nebo ve
složce lze přejmenovat. Vždy platí, že
na daný objekt kliknu pravým
tlačítkem myši – obj...
přemisťování objektu
Pokud chci jakýkoliv objekt na ploše
nebo ve složce přemístit, kliknu a držím
levé tlačítko myši stla...
přemisťování více objektů
Pokud chci přemístit více objektů, musím je nejprve označit
a pak přemístit.
1. způsob - kliknu ...
přemisťování více objektů
2. způsob - kliknu na jakýkoliv objekt na ploše levým
tlačítkem myši – kolem objektu se objeví m...
Postup přemístění více objektů je
stejný jako u jednoho objektu:
Tj.kliknu a držím levé tlačítko myši
stlačené a zároveň p...
odstraňování objektu
Jakýkoliv označený objekt/y na ploše nebo ve složce mohu odstranit
těmito způsoby :
1. Kliknutím na p...
kopírování objektu
Vytvoření duplicity objektu použiji funkci Kopírovat a Vložit.
Kopírovat a vložit lze provést těmito zp...
Práce s ikonami na ploše
Ikony na ploše lze zobrazit v různé velikosti a řadit podle určitých možností. Práci
s ikonami um...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

PC kurzy pro seniory: Práce s ikonami na ploše

1,657 views

Published on

plocha
vytvoření nového objektu
přemisťování objektů
odstraňování objektu
práce s ikonami na ploše

Published in: Education
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

PC kurzy pro seniory: Práce s ikonami na ploše

 1. 1. plocha vytvoření nového objektu přemisťování objektů odstraňování objektu kopírování objektu práce s ikonami na ploše
 2. 2. pracovní plocha ikony – symbol, který označuje program, soubor, složku. systémové ikony – zobrazují programy, které nelze odstranit hlavní panel systémová oblast
 3. 3. Soubor je položka obsahující informace – například text, obrázky nebo hudbu. Ikony na ploše znázorňují různé soubory.
 4. 4. Každý soubor je označen názvem a příponou, která určuje o jaký typ souboru se jedná. Příklady typů souborů a jejich přípony.
 5. 5. Složka je kontejner na soubory. Mohu do ní vkládat libovolný počet souborů. Vkládám/přesouvám vždy soubory do složky, NE naopak. Soubory a složky jsou dále ve výkladu nazývány objekty.
 6. 6. vytvoření nového objektu na ploše Pokud chci vytvořit na ploše nový objekt – např. textový dokument, umožní mi to nabídkové menu. Nabídkové menu – spustím kliknutím na pravé tlačítko myši kdekoliv na prázdném místě na ploše. Pokračování postupu 
 7. 7. nabídkové menu – kliknu na pravé tlačítko myši kamkoliv do prázdného místa na ploše. Zobrazí se 1. nabídka, zde najedu na řádek Nový. Myší najedu ve směru šipky v řádku a otevře se 2. nabídka souborů, které mohu vytvořit. Zde zvolím textový dokument. 1xkliknu levým tlačítkem myši. 2. nabídka 1. nabídka
 8. 8. na ploše vznikla nová ikona – soubor Nový textový dokument Nově vzniklá ikona má modře vyznačený název, to znamená, že jej mohu klávesnicí přepsat.
 9. 9. Jakýkoliv objekt na ploše nebo ve složce lze přejmenovat. Vždy platí, že na daný objekt kliknu pravým tlačítkem myši – objeví se nabídkové menu a zde zvolím Přejmenovat.
 10. 10. přemisťování objektu Pokud chci jakýkoliv objekt na ploše nebo ve složce přemístit, kliknu a držím levé tlačítko myši stlačené a zároveň pohybuji myší požadovaným směrem. V tomto případě směrem do složky koš. Jakmile se objeví objekt nad košem, uvolním stisk levého tlačítka a objekt se přemístí do koše.
 11. 11. přemisťování více objektů Pokud chci přemístit více objektů, musím je nejprve označit a pak přemístit. 1. způsob - kliknu kamkoliv do prázdného místa plochy levým tlačítkem myši, držím stisk a táhnu požadovaným směrem. Takto se mi zobrazí modré pole, které označí jakýkoliv objekt, kterého se dotkne. Stisk tlačítka uvolním tehdy, když mám označené potřebné objekty (označení značí modré pole kolem objektu a zatrhávátko v pravém horním rohu) Do tohoto prázdného místa kliknu a táhnu požadovaným směrem modré pole. Pokračování postupu 
 12. 12. přemisťování více objektů 2. způsob - kliknu na jakýkoliv objekt na ploše levým tlačítkem myši – kolem objektu se objeví modré pole a zaškrtávátko. Stisknu klávesu CTRL a kliknu ihned na další objekt (pozor-nesmím kliknout do prázdného místa, protože se ztratí označení prvního objektu). Pokračování postupu 
 13. 13. Postup přemístění více objektů je stejný jako u jednoho objektu: Tj.kliknu a držím levé tlačítko myši stlačené a zároveň pohybuji myší požadovaným směrem. V tomto případě směrem do složky kancelář. Jakmile se objeví objekty nad složkou, uvolním stisk levého tlačítka a objekty se přemístí do koše.
 14. 14. odstraňování objektu Jakýkoliv označený objekt/y na ploše nebo ve složce mohu odstranit těmito způsoby : 1. Kliknutím na příslušný objekt a stisknutím klávesy DELETE 2. Přetažením objektu do složky Koš 3. Kliknutím na objekt pravým tlačítkem myši a vyvoláním nabídkového menu – zde Odstranit. Pozn. Objekt mohu odstranit pouze tehdy, když není otevřený.
 15. 15. kopírování objektu Vytvoření duplicity objektu použiji funkci Kopírovat a Vložit. Kopírovat a vložit lze provést těmito způsoby: 1. Kliknutím na příslušný objekt levým tlačítkem myši na ploše nebo ve složce a stisknutím klávesy CTRL+C – tímto se objekt umístí do tzv. schránky a čeká na ,,vyvolání“. Kopii vložím tak, že kliknu do prázdného místa na ploše nebo ve složce a stisknu CTRL+V. 2. Kliknutím na příslušný objekt pravým tlačítkem myši – vyvolání nabídkového menu – zde zvolím Kopírovat (objekt se uloží do schránky). Následně kopii ze schránky vyvolám kliknutím pravého tlačítka myši do prázdného místa (na ploše nebo ve složce) – vyvolání nabídkového menu – zde zvolím Vložit.
 16. 16. Práce s ikonami na ploše Ikony na ploše lze zobrazit v různé velikosti a řadit podle určitých možností. Práci s ikonami umožní nabídkové menu vyvolané kliknutím pravého tlačítka do volného místa na ploše.

×