Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Jak przykuć uwagę klienta na stronie internetowej

763 views

Published on

Poznaj tajniki tworzenia skutecznych teksów oraz stron WWW i zwiększ jej skuteczność.

 • I have done a couple of papers through ⇒⇒⇒WRITE-MY-PAPER.net ⇐⇐⇐ they have always been great! They are always in touch with you to let you know the status of paper and always meet the deadline!
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • These are one of the best companies for review articles. High quality with cheap rates. ⇒⇒⇒WRITE-MY-PAPER.net ⇐⇐⇐ I highly recommend it :)
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

Jak przykuć uwagę klienta na stronie internetowej

 1. 1. Agencja interaktywna Migomedia Strona 1 z 8 Jak przykuć uwagę klienta na stronie internetowej Poznaj tajniki tworzenia skutecznych teksów oraz stron WWW i zwiększ jej skuteczność. Czym jest AIDA lub AIDAL AIDA to określenie zestawu kolejnych reakcji klienta wobec produktu lub usługi czy właśnie strony internetowej. To angielski akronim, którego kolejne litery oznaczają:  Attention (Uwaga)  Interest (Zainteresowanie)  Desire (Potrzeba)  Action (Akcja) Coraz częściej używa się zwrotu AIDAL, czyli w wersji poszerzonej o słowo „Loyalty”. Sekret tworzenia skutecznych tekstów na potrzeby strony internetowej i reklam tkwi w dokładnym poznaniu wspomnianych wyżej skrótów. A jak attention czyli uwaga Firmowy serwis internetowy powinien przykuwać uwagę potencjalnych klientów. Większość stron internetowych nie ma przemyślanych tytułów ani śródtytułów. Nagłówkiem jest tylko nazwa kategorii w menu. W przypadku tekstu o firmie lub ofertowego tudzież artykułu to tytuł jest najczęściej jednym z czynników decydujących o zainteresowaniu dalszą treścią. Średnio 5 razy więcej ludzi czyta nagłówki, niż sam tekst główny. W przypadku np. braku nagłówka na stronie internetowej, jeśli tekst nie ma nagłówka, tracisz 80%
 2. 2. Agencja interaktywna Migomedia Strona 2 z 8 ruchu na danej podstronie. Decydujące jest pierwsze kilka sekund podczas których czytelnik „skanuje” wzrokiem serwis internetowy, jego teksty czy tekst ofertowy. Wtedy też analizuje i ocenia ofertę firmy. Przykładem, który idealnie pokazuje jak konstrukcja tytułów (sprawdzone formaty), sensacyjność nagłówków, kontrowersyjne tematy przyciągają czytelników jest gazeta Fakt. Cały czas stosuje opisaną wyżej zasadę będąc najbardziej poczytnym dziennikiem w Polsce. Przykładem portalu internetowego, który także doskonale wciela w życie zasady AIDA (AIDAL) jest Onet.pl. Wchodząc na portal ciekawość czytelnika przykuwają intrygujące tytuły, które zmuszają do kliknięcia, aby zapoznać się z treścią tekstów. Przykładem strony firmowej, na której widnieją tytuły i przemyślane nagłówki, śródtytuły i przemyślana konstrukcja tekstu jest strona Migomedia.pl Warto wejść by zobaczyć jakie techniki można stosować na stronie internetowej firmy. Szczególnie widać to na przykładzie realizacji bądź w kategorii usługi. Dzięki odpowiednim nagłówkom, rośnie skuteczność, liczba zapytań i czas spędzony na danej podstronie. Dobry nagłówek może przedstawiać • Korzyść w nagłówku. Nagłówki, które obiecują wielką korzyść generują większą sprzedaż, niż nagłówki bez korzyści. • Nowość w nagłówku. Konsument zawsze chętnie poszukuje nowości na rynku … nowych ulepszeń starszego produktu lub usługi… lub nowych sposobów używania starszych produktów. • Wyróżnik oferty • Lokalny charakter. Przyciąga uwagę. Jak wybrać skuteczny nagłówek? Tanim sposobem na przetestowanie skuteczności nagłówka jest przeprowadzenie małej kampanii reklam Adwords. W agencji Migomedia uruchamiamy np. reklamy z różnymi hasłami i przekazami marketingowymi oraz następnie testujemy ich
 3. 3. Agencja interaktywna Migomedia Strona 3 z 8 skuteczność i analizujemy statystyki. Dzięki temu można zweryfikować, które hasło jest bardziej skuteczne i sprawdzi się lepiej zarówno na stronie jak i w tekście reklamowym, czy na banerze. Wiele osób nie wie, że linia oddzielająca akapit lub nagłówek, zwiększa czytelnictwo przeciętnie o 12 procent (przykład zastosowania linii oddzielającej nagłówek strony można zobaczyć na Migomedia.pl) Dodatkowo warto pamiętać, że dwulinijkowy podtytuł między hasłem, a tekstem głównym zwiększy u czytelnika chęć przeczytania całości. Dobrze by pierwszy akapit miał około10 -13 słów. Zdjęcia i ilustracje przyciągają uwagę Podpisuj zdjęcia i rysunki – standardowo zdjęcia użyte w reklamach są niepodpisane. Inaczej jest ze zdjęciami w artykułach i prasie. Zdjęcie zazwyczaj znajduje się przy nagłówku albo w tekście gdzie jest ono podpisane. Podpisy pod zdjęciami przyciągają uwagę i można w nich umieszczać ważne informacje. Zainteresowanie – jak zaangażować w tekst użytkownika Jeśli już przykuliśmy uwagę nagłówkiem lub ciekawą grafią bądź zdjęciem, teraz należy utrzymać zainteresowanie. Istnieje kilka sposobów, aby skutecznie zainteresować czytelników. Wśród nich można wymienić:  W dłuższym tekście na stronie firmowej, wyróżnij kluczowe akapity wprowadzając śródtytuły (po kilka na stronie). Pozwala to czytelnikowi na szybkie i łatwe „przeskanowanie” tekstu i odczytanie jego sensu bez konieczności czytania całości w przypadku kiedy nie ma na to ochoty lub czasu.  Niektóre śródtytuły dobrze by miały formę pytań. Pytania, niedokończone zdania skutecznie urozmaicają tekst.  Stosuj wytłuszczenie inaczej zwane „boldowaniem” ważniejszych treści.
 4. 4. Agencja interaktywna Migomedia Strona 4 z 8  Zamiast tworzyć długie akapity traktujące o wielu aspektach, użyj punktowań  Artykuły urozmaicone poczuciem humoru, historiami z życia (własnymi doświadczeniami, przykładami zastosowania oferowanego produktu, itd.) mogą być bardziej cenione przez czytelników.  Cytaty wpływają na wiarogodność tekstu i utrzymują zainteresowanie. Jeśli w tekście zawarta jest informacja na temat skuteczności produktu czy usługi warto podać również wypowiedzi zadowolonych klientów lub stworzyć kategorię „referencje”.  Najważniejsze informacje zawrzyj na początku lub na końcu artykułu. Dlaczego? Ponieważ najczęściej czytany jest pierwszy i ostatni akapit tekstu. Warto prześledzić artykuły w prasie czy na stronie Migomedia.pl, aby zobaczyć jak fachowcy dbają o zachowanie formy, która utrzymuje zainteresowanie. Wpływaj na podświadomość i obie półkule mózgu Dodatkowo, by przekaz był bardziej skuteczny należy oddziaływać na obie półkule mózgu potencjalnych klientów. Proporcje zależą od strategii do kogo chcemy trafić z ofertą. Artysta czy malarz ma najprawdopodobniej lepiej rozwiniętą prawą półkulę i lepiej komunikować się z nimi używając obrazów, ale też barwnych opowieści. Natomiast kontaktując się z finansistą lepiej używać argumentów liczbowych, konkretnych przykładów i analiz, gdyż on ma zapewne lepiej rozwiniętą lewą (analityczną) półkulę. Badania wykazały, że łączenie elementów graficznych i tekstowych pomaga w zapamiętywaniu i wpływa pozytywnie na kreatywność.
 5. 5. Agencja interaktywna Migomedia Strona 5 z 8 Potrzeby czyli jak zaspokoić klienta Niewiele osób wie, że około 55% użytkowników wskazuje, że najczęstszym problemem na stronie jest odnalezienie informacji. Z kolei inne badania donoszą, że aż 30% wszystkich kliknięć w Internecie to kliknięcie przycisku „wstecz” – to świadczy najczęściej o błędnie zaprojektowanej nawigacji i nie zaspokojeniu potrzeb użytkownika – potencjalnego klienta. Użyteczność strony firmowej czyli wyjście naprzeciw potrzebom klientów Wszystkie znane serwisy internetowe, zanim powstały, miały opracowane makiety funkcjonalne, nawigację, architekturę i hierarchię informacji. Odniosły sukces nie tylko dzięki działaniom marketingowym, ale przede wszystkim dzięki intuicyjnej nawigacji i odpowiedniemu rozmieszczeniu elementów i prezentacji tekstów, które zaspokajają potrzeby klienta. Firmy zlecają wykonanie nowej strony, gdyż mają nadzieję, że w ten sposób zwiększą sprzedaż, liczbę zapytań ze strony, wzmocnią pozycję rynkową lub poprawią jej wizerunek. Wiele agencji nawet nie proponuje projektowania makiet/układów funkcjonalnych. Po pierwsze dlatego, że nie mają „know how”, a po drugie dlatego, że być może przyjęły strategię konkurowania ceną. Projektowanie architektury informacji i makiet funkcjonalnych ma na celu zaspokojenie potrzeb klienta i podniesienie skuteczności serwisu internetowego, wydłużenie spędzanego czasu na stronie przez użytkownika poprzez odpowiednio rozplanowane elementy, uwypuklenie najważniejszych obszarów, aby użytkownicy z łatwością odnajdywali szukane informacje.
 6. 6. Agencja interaktywna Migomedia Strona 6 z 8 Badania dowodzą, że wydłużenie czasu spędzanego na stronie wpływa pozytywnie na większą liczbę zapytań i zleceń. Dobra agencja jest w stanie znacznie zwiększyć konwersję na stronie - np. czas spędzony na stronie, zdobywanie danych kontaktowych potencjalnych klientów (leadów) , liczbę zapytań, sprzedaż. Strona internetowa jest elementem marketingu i robi się ją raz na kilka lat. Nawet droga strona internetowa jest stosunkowo tanią inwestycją, dlatego warto zainwestować w lepszą stronę (często droższą), niż wybrać tańsze rozwiązanie mogące zaszkodzić czyli wpłynąć na mniejszą liczbę zapytań lub tworzyć gorszy wizerunek. Odpowiedni projekt graficzny strony ma za zadanie nie tylko ładnie się prezentować, ale przede wszystkim wyróżnić istotne elementy prezentujące korzyści oferty, które uświadamiają klientowi potrzeby posiadania wybranej wersji produktu lub usługi. Akcja – nakłoń klientów do wykonania oczekiwanej czynności Sporządzając ofertę należy poprosić o wykonanie najbardziej oczekiwanej akcji lub ułatwić skorzystanie z oferty czyli np. kontakt telefoniczny lub wysłanie zapytania, zakup produktu. Zaskakujące, jak mało przekazów marketingowych prosi o wykonanie pożądanej akcji. Jako przykład takiej prośby można podać np. :  Zadzwoń …  Wyślij zapytanie …  Wejdź na …(adres strony) i dowiedz się więcej
 7. 7. Agencja interaktywna Migomedia Strona 7 z 8 W sklepie internetowym nawołaniem do akcji jest: Dodaj do koszyka/ dodaj do przechowalni/ Kup teraz Lojalność – najcenniejszy dla firmy jest stały klient Programy lojalnościowe to główne narzędzia, które sprawiają, że klienci wracają. Obecnie przywiązanie do marek spada i klienci, mając łatwy dostęp do informacji i nowych ofert, chętniej je testują i nie są tak lojalni markom jak to było w połowie XX wieku. Narzędzia na stronie, które ułatwiają utrzymanie lojalności to np.  strefa przeznaczona tylko dla klientów dostępna po zalogowaniu,  newsletter firmowy,  cross selling czyli proponowanie klientowi zakupu usług/produktów komplementarnych lub w kręgu jego zainteresowań, które mogą wpłynąć na jego zadowolenie i lojalność. Warto dbać o zdobytego klienta, ponieważ wiele przeprowadzonych badań pokazuje, że szukanie i pozyskiwanie nowych klientów jest bardziej czasochłonne i z reguły bardziej kosztowne niż utrzymanie stałego, lojalnego firmie klienta. Badania pokazują, że wiele firm czy potencjalnych klientów postrzega daną firmę przez pryzmat jej strony internetowej. Co za tym idzie ocenia czy jest liderem w branży czy można jej zaufać czy lepiej wybrać jej konkurencję. W kryzysie zarysował się trend wymiany strony internetowej. Firmy oczekują od agencji przejrzystej strony o znacznie wyższej skuteczności i realizacji celów biznesowych np. zainteresowanie ofertą, sprzedaż czy pozytywny wpływ na wizerunek. By to osiągnąć oprócz przejrzystej strony internetowej, warto zadbać o teksty, by one przyciągały uwagę i były chętnie czytane. Dzięki odpowiednio zaplanowanej stronie: grafice, intuicyjnej nawigacji i skutecznym tekstom, wydłużymy czas potencjalnego klienta spędzony w serwisie internetowym, co zazwyczaj przekłada się bezpośrednio na wzrost liczby zapytań, sprzedaży, wzrost liczby klientów.
 8. 8. Agencja interaktywna Migomedia Strona 8 z 8 Małgorzata Bednarek, dyrektor ds. strategii w agencji interaktywnej Migomedia specjalizującej się w projektowaniu serwisów WWW i marketingu internetowym. (www.migomedia.pl) Wśród klientów agencji są m.in. Merlin.pl, IVECO, TVP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, liczne ministerstwa, itd.

×