Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
 SWOT analizi nedir? 
Türkiye'de de her geçen gün daha çok 
uygulanan SWOT analizi, işinizle ilgili 
alanlarda güçlü ve g...
 S 
(Strenghts-Kuvvetli taraflar) Şirketinizin güçlü olduğu yanlar neler? 
Kuvvetli olduğunuz yanları bulmak için, yetene...
 Starbucks SWOT Analizi 
 1971 yılında ingilizce öğretmeni Jerry Baldwin, tarih 
öğretmeni Zev Siegel ve yazar Gordon Bo...
Güçlü Yönler (Strenght) 
Starbucks 2006 yılı sonunda 7.8 milyar dolar satış performansı ve 
600 milyon dolarlık net karıy...
Zayıf 
Yönler(Weaknesses) 
 Starbucks’ın dünya çapında yeni ürün geliştirme ve 
yaratıcılığa dayalı bir ünü vardır. Şirke...
FIRSATLAR(Opportunities) 
 Starbucks fırsatları değerlendirme konusunda son 
derece hızlı ve başarılı bir şirkettir. 
 2...
TEHTİDLER(Threats) 
 Kahve sektörünün büyüyüp büyümeyeceği, veya yerinde 
saymayacağı veyahut kahvenin yerine bambaşka 
ü...
Swot analizi
Swot analizi
Swot analizi
Swot analizi
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Swot analizi

8,318 views

Published on

swot analizi

Published in: Social Media
  • Login to see the comments

  • Be the first to like this

Swot analizi

  1. 1.  SWOT analizi nedir? Türkiye'de de her geçen gün daha çok uygulanan SWOT analizi, işinizle ilgili alanlarda güçlü ve güçsüz yanlarınızı görmenizi, gelecekte sizi bekleyen fırsatlar ve tehlikelere karşı hazırlığınızı bugünden yapmanızı sağlar. SWOT analizi 4 adımdan oluşur:
  2. 2.  S (Strenghts-Kuvvetli taraflar) Şirketinizin güçlü olduğu yanlar neler? Kuvvetli olduğunuz yanları bulmak için, yeteneklerinizi, potansiyellerinizi, pazarlama gücünüzü, finansal gücünüzü, pazardaki deneyiminizi vb. değerlendirin. W (Weaknesses-Güçsüz yanlar) Güçsüz olduğunuz yanlar neler? Mali zorluklarınızı, pazardaki deneyimsizliğinizi, personel yetersizliğinizi vb. değerlendirin. O (Opportunities-Olanaklar) Şirketiniz için hangi olanaklar mevcut? Şu anda faaliyet gösterdiğiniz alanla ilişkili bir başka alanda büyüme olanağınızı, kişisel ilişkilerinizin size sağladığı gücü, mali desteklerinizi vb. değerlendirin. T (Threats-Tehlikeler) Gelecekte sizi hangi tehlikeler bekliyor? Mali kriz olanaklarını, en değerli personelinizi kaybetme riskini, müşterilerinizi rakip şirkete kaptırma riskini vb. değerlendirin.
  3. 3.  Starbucks SWOT Analizi  1971 yılında ingilizce öğretmeni Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Zev Siegel ve yazar Gordon Bowker tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde kurulan Starbucks, 2006 yılı sonunda 8 milyar dolara yaklaşan cirosuyla ve 12,440 lokasyonuyla sektörünün en büyük şirketidir. 2006 yılı içinde 2,199 yeni mağaza daha açılmıştır, Kuzey Amerika dışında ilk lokasyonunu 1996 yılında Tokyo’da açan şirketin 1998 yılında girdiği İngiltere pazarında kasım 2005 itibariyle Londra’da bulunan Starbucks sayısı Manhattan’ı geçmiştir.  Türkiye’de Starbucks’ın temsil hakları Shaya A.Ş. ye aittir. Starbucks Coffee tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bayilik sistemiyle çalışmamaktadır. Tüm mağazalar Shaya merkez yönetimi tarafından açılmakta, işletilmekte ve denetlenmektedir.Ülkemizde hali hazırda Ankara,Aydın, Balıkesir, Bursa, İstanbul ve İzmir’de toplam 63 şubesi bulunmaktadır.
  4. 4. Güçlü Yönler (Strenght) Starbucks 2006 yılı sonunda 7.8 milyar dolar satış performansı ve 600 milyon dolarlık net karıyla son derece karlı ve güçlü bir şirkettir.  Dünya çapında 38 farklı ülkede 12440 farklı noktada müşterilerine kaliteli ürünler ve hizmet sunarak iyi vakit geçirmelerini amaç edinmiş şirketin güçlü ve pozitif bir marka imajı vardır.  Fortune Dergisi’ nin çalışılabilecek en iyi 100 şirket araştırmasında 16. sırada yer alan şirket çalışan memnuniyetine önem vermektedir.(2007)  Şirket etik değerlere son derece önem vermektedir. Şirketin misyonunda işinin her yönünde çevresel liderlik rolünü üstlenmeyi vaat eden tanımlar bulunmaktadır.
  5. 5. Zayıf Yönler(Weaknesses)  Starbucks’ın dünya çapında yeni ürün geliştirme ve yaratıcılığa dayalı bir ünü vardır. Şirket her ne kadar Arge’ye yoğun yatırım yapsa da yenilikçiliğinin zamanla duraksamasına karşı savunmasızdır.  Firmanın direk kendisinin yönettiği 7,102 şubesinin 5,668 i ABD sınırları içindeyken 1,434 tanesi diğer ülke sınırları içinde yer almaktadır. 5,338 ortaklık şubesinin ise 3,168 tanesi ABD de 2,170 tanesi diğer ülkelerdedir. Bu da Starbucks’ın 3/4 ünün ABD’de de faaliyet gösterdiğini diğer ülkelerde zayıf kaldığını göstermektedir.  Firma kahve çekirdeği perakendeciliğindeki rekabet avantajına bağlıdır ve bu onları zamanla ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkabilecek başka sektörlere doğru farklılaşmalarını yavaşlatacaktır.
  6. 6. FIRSATLAR(Opportunities)  Starbucks fırsatları değerlendirme konusunda son derece hızlı ve başarılı bir şirkettir.  2004 yılında Hewlett-Packard işbirliğiyle Santa Monica’da müşterilerinin kendi müzik cd lerini oluşturabilecekleri cd yakım servisine başlamışlardır.  Bazı şubelerinde kahvaltı için hem soğuk hem de sıcak sandviç sunulmaktadır.  Daha önce bir zayıflık olarak bahsettiğimiz ABD ağırlıklı şubeleşmesini global çapta genişletebilmek için önünde çok önemli fırsatlar ve büyük bir pazar bulunmaktadır. Bunu kısmen de olsa İngiltere pazarında başarmışlardır; ancak pazarın büyüklüğü düşünülürse pastadaki dilimlerini genişletebilmeleri için doğru açılımlar yapabilirler.
  7. 7. TEHTİDLER(Threats)  Kahve sektörünün büyüyüp büyümeyeceği, veya yerinde saymayacağı veyahut kahvenin yerine bambaşka ürünlerin almayacağını kimse bilemeyeceği için bu risk her zaman vardır. Fakat trend itibariyle düşünürsek böyle bir tehdit yazmaya da biliriz.  Kahve ve süt ürünlerindeki maliyet artışları Starbucks’a ek maliyet olarak yansıyacağı için satışların düşmesine veya daha az kar elde etmeye yolabilir.  Starbucks’ın kurulduğu tarihten bu güne kadar sektöründe elde ettiği başarı ve kazanç müteşebbisleri bu alana doğru yöneltmiş ve pazara bir çok rakip girmiştir. Giderek kızışan rekabet her firma için olduğu gibi Starbucks için de önemli bir tehdittir.

×