SlideShare a Scribd company logo
1 of 23
,,კაცია - ადამიანი?!”
ილია ჭავჭავაძე
კლასი VII
მიმართულებები: 1. ქართული ენა და ლიტერატურა,
2. ისტორია.
მასწავლებლები: 1. ხათუნა პაქსაშვილი
2. თინათინ გამცემლიძე
მოსწავლეთა რაოდენობა: 7 მოსწავლე
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
1. პერსონაჟის ხატვის ხერხებზე დაკვირვების უნარ -
ჩვევის გამომუშავება
2 . აღწერითი ტიპის ტექსტის ანალიზის უნარ - ჩვევის
განვითარება.
3. მწერლის სათქმელის ამოცნობა და სათაურის
გააზრების უნარ-ჩვევის განვითარება.
 შედეგი: ეროვნული სასწავლო გეგმიდან გამომდინარე
შედეგზე გასვლა მოხდება შემდეგი
მიმართულებების გათვალისწინებით:
ზეპირმეტყველება, წერა, კითხვა.
 I მიმართულება - ზეპირმეტყველება
4 მოსწავლეს შეეძლება საკლასო დისკუსიაში
მონაწილეობის მიღება.
 II მიმართულება - კითხვა
7 მოსწავლეს შეეძლება სხვადასხვა სახის
მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების
გააზრება- გაანალიზება
 III მიმართულება - წერა
11 მოსწავლეს შეეძლება წერილობითი ტექსტის
შექმნა სხვადასხვა მიზნით.
მოსწავლეებს დაესვათ სააზროვნო კითხვები:
1. შეგიძლიათ თუ არა დაახასიათოთ ადამიანი მისი საცხოვრებლის
მიხედვით?
2. როგორ ფიქრობთ, შეიძლება თუ არა ადამიანის გარეგნობაში მისი
ხასიათიც ჩანდეს?
3. პირველი თავი ამ სიტყვებით იწყება ,,კარგი რამ იყო თავად ლუარსაბ
თათქარიძის სახლ-კარი“... რა მნიშვნელობით არის აქ სიტყვა ,,კარგი’“
გამოყენებული?
4 . მწერალმა ჯერ ლუარსაბის სახლ-კარი აღწერა, შემდეგ გარეგნობა და
ბოლოს აამეტყველა კიდეც. როგორ ადამიანად წარმოგვიდგება ყოველივე
ამის შემდეგ ლუარსაბი?
5. როგორ ზრუნავს მამულზე და ყმების მოვლა-პატრონობაზე?
6. მოთხრობის პერსონაჟთა ერთფეროვან ცხოვრებაში პირველად იჩენს
თავს, მღელვარება“.
რაზე კამათობენ ლუარსაბი და დარეჯანი?
7. როგორ აფასებს ავტორი თავისი პერსონაჟების ცხოვრებას?
8. როგორ აფასებს თავის ცხოვრებას ლუარსაბი?
9. როგორ აფასებთ ლუარსაბის და დარეჯანის ცხოვრებას თქვენ?
 აქტივობა 1. წყვილებში მუშაობა( 5 წთ)
 ავტორის ირონიული დამოკიდებულების
გამომხატველი მაგალითების ამოკრება ტექსტიდან:
1. ამ მშვენიერ სახლში ქართველი კაცი იდგა.
 2. აქ ცხოვრობდა ტკბილად და აუმღვრევლად
თავადი ლუარსაბ თათქარიძე.
 3. დარბაისელი კაცის შეხედულება ჰქონდა მის
ბრწყინვალებას.
 4. სწავლა, ღვთის მადლით, არაფრისა ჰქონდა
 5. მართალი ბრძანდებოდა მისი ბრწყინვალება.
 6. მისი ბრწყინვალება თავის თავზე ხედავდა
ბრწყინვალე გონიერებით.
 პრეზენტაცია (5 წთ.)
 თვითოეული წყვილიდან ერთი მოსწავლე
წარმოადგენს შესრულებულ სამუშაოს.

 აქტივობა 2 ,,გმირის რუკა“ (აქტივობას ეთმობა 8 წთ.)
 პერსონაჟი 1 პერსონაჟი 2
 ლუარსაბი დარეჯანი
 აქტივობა 3. (აქტივობას ეთმობა 8 წთ) ნაწარმოების
მთავარი გმირის თვისებებზე დაკვირვებით
იმსჯელებენ როგორი თვისებები უნდა ახასიათებდეს
ვაჟკაცს.
აქტივობა 4. ,,სალექსიკონო მუშაობა“. (5 წთ.)
მოსწავლეები ავსებენ ცხრილს, სადაც მოცემულია ერთი და
ორმნიშვნელობიანი სიტყვები და ასევე ამ სიტყვების
განმარტებები. მოსწავლეთა ამოცანაა გადაწყვიტონ მათგან
რომელი შეესაბამება ილიას მოთხრობაში გამოყენებულ
სიტყვებს.
აქტივობა 5 . (3 წთ.)
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ მოცემული ზედსართავი
სახელების დააკავშირება შესაბამის არსებით სახელებთან.
 შეფასება
 ვაფასებ მოსწავლეებს ყოველი აქტივობის
მიხედვით, შეფასებისას ხაზს ვუსვამ კლასში
თანამშრომლობის წესების დაცვას.
 იმ მოსწავლეს ვაძლევ მაღალ შეფასებას
რომელიც აქტიურად მონაწილეობდა
გაკვეთილის მსვლელობაში.
 აქტივობა - ,,წყვილებში მუშაობა“, ვაფასებ იმ
წყვილს, რომლებიც მუშაობის დროს
ერთმანეთთან თანამშრომლობდა.
 ვაფასებ საუკეთესო პრეზენტატორს.
 მოსწავლეებს ინდივიდუალურადაც ვაფასებ
და გამოვარჩევ კლასში საუკეთესოს.
 საკლასო მენეჯმენტი, საგანმანათლებლო
რესურსები
 ილუსტრაციები : ლუარსაბის
პორტრეტი, ლუარსაბის სახლ-კარი, ლუარსაბი
და დარეჯანი.
 ერთ და მეტმნიშვნელობიან სიტყვათა
ცხრილი.
 თაბახზე ჩამოწერილი ზედსართავი და
არსებითი სახელები.
 თაბახის ფურცლები, მარკერები,
 კომპიუტერი, ნაწყვეტები კინო-ფილმიდან.
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

More Related Content

What's hot

თემატური გეგმა მე-5 კლ.
თემატური გეგმა   მე-5 კლ.თემატური გეგმა   მე-5 კლ.
თემატური გეგმა მე-5 კლ.mziaegiashvili
 
შოთა რუსთაველი და მისი პოემა
შოთა რუსთაველი და მისი პოემაშოთა რუსთაველი და მისი პოემა
შოთა რუსთაველი და მისი პოემაninobelqania
 
რიცხვში მონაცვლე ზმნები Copy
რიცხვში მონაცვლე ზმნები   Copyრიცხვში მონაცვლე ზმნები   Copy
რიცხვში მონაცვლე ზმნები CopyN2 public school
 
მეფე ფარნავაზი
მეფე ფარნავაზიმეფე ფარნავაზი
მეფე ფარნავაზიeka gachechiladze
 
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეიავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეNana Chitorelidze
 
შუშანიკის წამება Presentation
შუშანიკის წამება Presentationშუშანიკის წამება Presentation
შუშანიკის წამება PresentationNona Chabashvili
 
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაRusudan Gonashvuli
 
ჰორიზონტი და მისი მხარეეები
ჰორიზონტი და მისი მხარეეებიჰორიზონტი და მისი მხარეეები
ჰორიზონტი და მისი მხარეეებიRusudan Gorgadze
 
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისაფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისაTinatin Khutsishvili
 
სწავლების სტრატეგიები
სწავლების   სტრატეგიებისწავლების   სტრატეგიები
სწავლების სტრატეგიებიshorenagavasheli
 
IX კლასის შემაჯამებელი სამუშაოების კრებული ისტორიაში
IX კლასის შემაჯამებელი სამუშაოების კრებული ისტორიაშიIX კლასის შემაჯამებელი სამუშაოების კრებული ისტორიაში
IX კლასის შემაჯამებელი სამუშაოების კრებული ისტორიაშიmarika rekhviashvili
 
სულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანისულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანიirma
 
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)irmabochorishvili
 
პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)maisurademedea
 
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელისწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელიL G
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაციაirmabochorishvili
 
გაპიროვნება
გაპიროვნებაგაპიროვნება
გაპიროვნებაstsotniashvili
 

What's hot (20)

თემატური გეგმა მე-5 კლ.
თემატური გეგმა   მე-5 კლ.თემატური გეგმა   მე-5 კლ.
თემატური გეგმა მე-5 კლ.
 
შოთა რუსთაველი და მისი პოემა
შოთა რუსთაველი და მისი პოემაშოთა რუსთაველი და მისი პოემა
შოთა რუსთაველი და მისი პოემა
 
რიცხვში მონაცვლე ზმნები Copy
რიცხვში მონაცვლე ზმნები   Copyრიცხვში მონაცვლე ზმნები   Copy
რიცხვში მონაცვლე ზმნები Copy
 
მეფე ფარნავაზი
მეფე ფარნავაზიმეფე ფარნავაზი
მეფე ფარნავაზი
 
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
 
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეიავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
 
შუშანიკის წამება Presentation
შუშანიკის წამება Presentationშუშანიკის წამება Presentation
შუშანიკის წამება Presentation
 
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმა
 
ჰორიზონტი და მისი მხარეეები
ჰორიზონტი და მისი მხარეეებიჰორიზონტი და მისი მხარეეები
ჰორიზონტი და მისი მხარეეები
 
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისაფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
 
სწავლების სტრატეგიები
სწავლების   სტრატეგიებისწავლების   სტრატეგიები
სწავლების სტრატეგიები
 
IX კლასის შემაჯამებელი სამუშაოების კრებული ისტორიაში
IX კლასის შემაჯამებელი სამუშაოების კრებული ისტორიაშიIX კლასის შემაჯამებელი სამუშაოების კრებული ისტორიაში
IX კლასის შემაჯამებელი სამუშაოების კრებული ისტორიაში
 
სულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანისულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანი
 
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
 
პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)
 
სერიები
სერიებისერიები
სერიები
 
აკაკი წერეთელი Pdf
აკაკი წერეთელი Pdfაკაკი წერეთელი Pdf
აკაკი წერეთელი Pdf
 
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელისწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაცია
 
გაპიროვნება
გაპიროვნებაგაპიროვნება
გაპიროვნება
 

Similar to ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

ნაწერი რჩება...
ნაწერი რჩება...ნაწერი რჩება...
ნაწერი რჩება...Maia Metreveli
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანაmananajanelidze
 
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაციამაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაციაmziaegiashvili
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენებაMaia Siradze
 
ანგარიში თორნიკე ერისთავი
ანგარიში   თორნიკე ერისთავიანგარიში   თორნიკე ერისთავი
ანგარიში თორნიკე ერისთავიmziaegiashvili
 
Batumis me 14 skola giuli jafaridze
Batumis me 14 skola giuli jafaridzeBatumis me 14 skola giuli jafaridze
Batumis me 14 skola giuli jafaridzegiulijafaridze
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 

Similar to ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში (13)

ნაწერი რჩება...
ნაწერი რჩება...ნაწერი რჩება...
ნაწერი რჩება...
 
მე 11 კლასი
მე 11 კლასიმე 11 კლასი
მე 11 კლასი
 
მე 11 კლასი
მე 11 კლასიმე 11 კლასი
მე 11 კლასი
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანა
 
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაციამაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
 
ნანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილინანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილი
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენება
 
Irma gureshidze
Irma gureshidzeIrma gureshidze
Irma gureshidze
 
ანგარიში თორნიკე ერისთავი
ანგარიში   თორნიკე ერისთავიანგარიში   თორნიკე ერისთავი
ანგარიში თორნიკე ერისთავი
 
Batumis me 14 skola giuli jafaridze
Batumis me 14 skola giuli jafaridzeBatumis me 14 skola giuli jafaridze
Batumis me 14 skola giuli jafaridze
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 

ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

  • 2. კლასი VII მიმართულებები: 1. ქართული ენა და ლიტერატურა, 2. ისტორია. მასწავლებლები: 1. ხათუნა პაქსაშვილი 2. თინათინ გამცემლიძე მოსწავლეთა რაოდენობა: 7 მოსწავლე
  • 3. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები: 1. პერსონაჟის ხატვის ხერხებზე დაკვირვების უნარ - ჩვევის გამომუშავება 2 . აღწერითი ტიპის ტექსტის ანალიზის უნარ - ჩვევის განვითარება. 3. მწერლის სათქმელის ამოცნობა და სათაურის გააზრების უნარ-ჩვევის განვითარება.
  • 4.  შედეგი: ეროვნული სასწავლო გეგმიდან გამომდინარე შედეგზე გასვლა მოხდება შემდეგი მიმართულებების გათვალისწინებით: ზეპირმეტყველება, წერა, კითხვა.  I მიმართულება - ზეპირმეტყველება 4 მოსწავლეს შეეძლება საკლასო დისკუსიაში მონაწილეობის მიღება.  II მიმართულება - კითხვა 7 მოსწავლეს შეეძლება სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება- გაანალიზება  III მიმართულება - წერა 11 მოსწავლეს შეეძლება წერილობითი ტექსტის შექმნა სხვადასხვა მიზნით.
  • 5.
  • 6.
  • 7.
  • 8.
  • 9. მოსწავლეებს დაესვათ სააზროვნო კითხვები: 1. შეგიძლიათ თუ არა დაახასიათოთ ადამიანი მისი საცხოვრებლის მიხედვით? 2. როგორ ფიქრობთ, შეიძლება თუ არა ადამიანის გარეგნობაში მისი ხასიათიც ჩანდეს? 3. პირველი თავი ამ სიტყვებით იწყება ,,კარგი რამ იყო თავად ლუარსაბ თათქარიძის სახლ-კარი“... რა მნიშვნელობით არის აქ სიტყვა ,,კარგი’“ გამოყენებული? 4 . მწერალმა ჯერ ლუარსაბის სახლ-კარი აღწერა, შემდეგ გარეგნობა და ბოლოს აამეტყველა კიდეც. როგორ ადამიანად წარმოგვიდგება ყოველივე ამის შემდეგ ლუარსაბი? 5. როგორ ზრუნავს მამულზე და ყმების მოვლა-პატრონობაზე? 6. მოთხრობის პერსონაჟთა ერთფეროვან ცხოვრებაში პირველად იჩენს თავს, მღელვარება“. რაზე კამათობენ ლუარსაბი და დარეჯანი? 7. როგორ აფასებს ავტორი თავისი პერსონაჟების ცხოვრებას? 8. როგორ აფასებს თავის ცხოვრებას ლუარსაბი? 9. როგორ აფასებთ ლუარსაბის და დარეჯანის ცხოვრებას თქვენ?
  • 10.
  • 11.
  • 12.  აქტივობა 1. წყვილებში მუშაობა( 5 წთ)  ავტორის ირონიული დამოკიდებულების გამომხატველი მაგალითების ამოკრება ტექსტიდან: 1. ამ მშვენიერ სახლში ქართველი კაცი იდგა.  2. აქ ცხოვრობდა ტკბილად და აუმღვრევლად თავადი ლუარსაბ თათქარიძე.  3. დარბაისელი კაცის შეხედულება ჰქონდა მის ბრწყინვალებას.  4. სწავლა, ღვთის მადლით, არაფრისა ჰქონდა  5. მართალი ბრძანდებოდა მისი ბრწყინვალება.  6. მისი ბრწყინვალება თავის თავზე ხედავდა ბრწყინვალე გონიერებით.
  • 13.  პრეზენტაცია (5 წთ.)  თვითოეული წყვილიდან ერთი მოსწავლე წარმოადგენს შესრულებულ სამუშაოს.   აქტივობა 2 ,,გმირის რუკა“ (აქტივობას ეთმობა 8 წთ.)  პერსონაჟი 1 პერსონაჟი 2  ლუარსაბი დარეჯანი  აქტივობა 3. (აქტივობას ეთმობა 8 წთ) ნაწარმოების მთავარი გმირის თვისებებზე დაკვირვებით იმსჯელებენ როგორი თვისებები უნდა ახასიათებდეს ვაჟკაცს.
  • 14. აქტივობა 4. ,,სალექსიკონო მუშაობა“. (5 წთ.) მოსწავლეები ავსებენ ცხრილს, სადაც მოცემულია ერთი და ორმნიშვნელობიანი სიტყვები და ასევე ამ სიტყვების განმარტებები. მოსწავლეთა ამოცანაა გადაწყვიტონ მათგან რომელი შეესაბამება ილიას მოთხრობაში გამოყენებულ სიტყვებს. აქტივობა 5 . (3 წთ.) მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ მოცემული ზედსართავი სახელების დააკავშირება შესაბამის არსებით სახელებთან.
  • 15.
  • 16.  შეფასება  ვაფასებ მოსწავლეებს ყოველი აქტივობის მიხედვით, შეფასებისას ხაზს ვუსვამ კლასში თანამშრომლობის წესების დაცვას.  იმ მოსწავლეს ვაძლევ მაღალ შეფასებას რომელიც აქტიურად მონაწილეობდა გაკვეთილის მსვლელობაში.  აქტივობა - ,,წყვილებში მუშაობა“, ვაფასებ იმ წყვილს, რომლებიც მუშაობის დროს ერთმანეთთან თანამშრომლობდა.  ვაფასებ საუკეთესო პრეზენტატორს.  მოსწავლეებს ინდივიდუალურადაც ვაფასებ და გამოვარჩევ კლასში საუკეთესოს.
  • 17.  საკლასო მენეჯმენტი, საგანმანათლებლო რესურსები  ილუსტრაციები : ლუარსაბის პორტრეტი, ლუარსაბის სახლ-კარი, ლუარსაბი და დარეჯანი.  ერთ და მეტმნიშვნელობიან სიტყვათა ცხრილი.  თაბახზე ჩამოწერილი ზედსართავი და არსებითი სახელები.  თაბახის ფურცლები, მარკერები,  კომპიუტერი, ნაწყვეტები კინო-ფილმიდან.