1. შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
1.
პედაგოგი
2.
3.
გაკვეთილის თემა
სწავლების საფეხური და
კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
გაკვეთილის მიზანი და
განსავითარებელი
უნარები
4.
5.
6.
მზია ეგიაშვილი,
ქართველი რომანტიკოსები
საშუალო
XI -ბ
21
მოსწავლეები გამოიკვლევენ საინტერესო მასალას
რომანტიზმის, ქართველი რომანტიკოსების შესახებ,
მხატვრული ნაწარმოებების, მოძიებული მასალის
მიხედვით აუდიტორიის წინაშე წარმოადგენენ თავიანთ
თვალსაზრისს, მსჯელობას განამტკიცებენ არგუმენტებით;
გააფორმებენ რეფერატებს, რომლებშიც გამოკვლეულ
მასალას განათავსებენ.
განსავითარებელი უნარები:
ინფორმაციის მოპოვება და ორგანიზება;
კვლევის ჩატარება;
შემოქმედებითი უნარი;
თვალსაჩინოებების შექმნა და გამოყენება;
სლაიდ-შოუს მომზადება და ჩვენება Power Point-ის
გამოყენებით;
ჯგუფში მუშაობა- თანამშრომლობა;
პრეზენტაციისას- ორატორობის უნარ-ჩვევები;
ჯგუფური მუშაობის შეფასება.
ე ს გ-ით მისაღწევი
მიმართულება: ზეპირმეტყველება
შედეგები/ინდიკატორები ქართ. XI. 1. მოსწავლეს შეუძლია საჯარო მოხსენების
წარმოდგენა (ზეპირი გამოსვლა) კონკრეტული
აუდიტორიის წინაშე კონკრეტული მიზნით.
წინასწარ
მოფიქრებული
გეგმის
მიხედვით
(შესავალი,
ძირითადი
ნაწილი,
დასკვნები)
გადმოსცემს სათქმელს;
საკუთარი მოსაზრების გასამყარებლად იყენებს
ციტატებს
მხატვრული
ნაწარმოებებიდან,
სამეცნიერო ლიტერატურიდან, ლიტერატურული
კრიტიკიდან
და
სხვადასხვა
საინფორმაციო
რესურსს, რითაც ხელს უწყობს მთავარი იდეის
გამოკვეთას;
მიმართულება: კითხვა
ქართ. XI. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის
2. ტექსტების
გაანალიზება
მათში
ასახული
ინფორმაციის,
თემების,
იდეებისა
და
პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
მსჯელობს იმაზე, თუ როგორ განსაზღვრავს
კონკრეტული ეპოქა ლიტერატურულ თემებს,
იდეებს,
პრობლემატიკას
და
ინფორმაციის
სპეციფიკურობას;
მიმართულება: წერა
ქართ.
7.
წინასწარი ცოდნა
8.
შეფასება
9.
საგანმანათლებლო
რესურსები და
გამოყენებული
ლიტერატურა
XI. 13. მოსწავლეს შეუძლია ადეკვატურად
გამოიყენოს სათანადო ენობრივ-გრამატიკული
საშუალებები
სხვადასხვა
სახის
ტექსტების
შესაქმნელად.
ადეკვატურად იყენებს თხრობითი, მსჯელობითი და
აღწერითი ხასიათის ტექსტისთვის დამახასიათებელ
ზმნა-შემასმენლის
ფორმებს,
ავტორისეული
პოზიციის
გამომხატველ
დამხმარე
ზმნებს,
გაიაზრებს და აგებს თხრობითი (აღწერითი,
მსჯელობითი)
ხასიათის
ტექსტისთვის
დამახასიათებელ სინტაქსურ კონსტრუქციებს.
მოსწავლეები იცნობენ ლიტერატურულ მიმდინარეობასრომანტიზმს, ქართველ რომანტიკოსთა ცხოვრების
ეპიზოდებსა და შემოქმედების ნაწილს. მოსწავლეებმა
იციან ინტერნატში როგორ მოიძიონ საჭირო მასალა. იციან
სლაიდ-შოუს მომზადება და ჩვენება Power Point-ის
გამოყენებით. იციან კვლევის მეთოდები, იციან
რეფერატების გაფორმება.
განმავითარებელი- მასწავლებლის დაკვირვება
მოსწავლეთა მუშაობის პროცესზე, ქცევაზე, აქტიურობაზე.
განმსაზღვრელი- მოსწავლეები შეაფასებენ თანატოლთა
ჯგუფურ მუშაობას მოცემული რუბრიკის საშუალებით.
ტექნიკა- ინსტრუმენტები: კომპიუტერი, პროექტორი,
ციფრული ფოტოაპარატი,ციფრული ვიდეოკამერა, DVD
დისკი; ინფორმაციული წყაროები: მშობლიური
ლიტერატურა XI კლასის სახელმძღვანელო. ავტორშემადგენელნი: ვახტანგ როდონაია (ჯგუფის
ხელმძღვანელი), ნინო ნაკუდაშვილი, ავთანდილ
არაბული, მარინე ხუციშვილი, ლალი დათაშვილი.
გამომცემლობა ,,სწავლანი” 2008წ.
ინტერნეტი.
3. 10.
გაკვეთილის
მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი და დრო
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45 წთ.
(გაკვეთილის თემა დაფიქსირებულია ფორმატზე და
გაკრულია თვალსაჩინო ადგილას , სასწავლო მიზნები
ნაჩვენებია მონიტორზე)
კლასში მოსწავლეები გადანაწილებული არიან 5 ჯგუფად.
თითო ჯგუფში იქნება 4-5 მოსწავლე.
A ფაზა (გამოწვევა)
(მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება) 3წთ.
აქტივობა1. მასწავლებელი დაფაზე წერს სიტყვას
,,რომანტიზმი” და მოსწავლეები გონებრივი იერიშით
აკეთებენ აბლაბუდას.5წთ.
B ფაზა (შინაარსის რეალიზება)
აქტივობა 2. ჯგუფები წინასწარ დაწერილ რეფერატებს
წარმოადგენენ, რომლებშიც მათი გამოკვლეული მასალაა
მოთავსებული და პრეზენტაციას გააკეთებენ სლაიდ-შოუს
ჩვენებით Power Point-ის გამოყენებით. 25წთ. ანუ
თითოეულ ჯგუფს დაეთმობა 5წთ.
1-ლი ჯგუფი: რომანტიზმი;
მე-2 ჯგუფი: ქართველი რომანტიკოსები და 1832 წლის
შეთქმულება;
მე-3 ჯგუფი: ალექსანდრე ჭავჭავაძე-ცხოვრება და
შემოქმედება;
მე-4 ჯგუფი: გრიგოლ ორბელიანი- ცხოვრება და
შემოქმედება;
მე-5 ჯგუფი: ნიკოლოზ ბარათაშვილი- ცხოვრება და
შემოქმედება.
C ფაზა (გამთლიანება)
აქტივობა 3.მოსწავლეები იყენებენ წინასწარ დარიგებულ
შეფასების რუბრიკას ჯგუფების მუშაობის შესახებ და
აფასებენ ერთმანეთს. 7წთ.
გაკვეთილის ჩატარების
თარიღი:
3.12.2013წ.
4. დანართი
ჯგუფური მუშაობის შეფასების სქემა
ქულები
პირობასთან შესაბამისობა
იცავენ დროის ლიმიტს
0-1
იცავენ პირობის შინაარსობრივ მოთხოვნებს
0 - 0, 5 - 1
კომუნიკაციურ ი უნარ-ჩვევები
გასაგებად პასუხობენ
0–1
ენობრივი უნარ-ჩვევები
იყენებენ მართებულ ენობრივ-გრამატიკულ ფორმებსა და
ენობრივ კონსტრუქციებს
0-2
ჯგუფში თანამშრომლობა
გადანაწილებული აქვთ მოვალეობები, აქვთ ერთმანეთის
მოსმენის უნარი, შეუძლიათ თანამშრომლობა
0-1-1,5-2
გაკვეთილზე ჩართულობა
0-1
ისტ_ის ეფექტურად გამოყენება
0-1
მოძიებული ინფორმაციის დავალებასთან შესაბამისობა
0-1
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობაა 10
(ქულები მრგვალდება მთელის სიზუსტით)