Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

як утворюється торф і кам’яне вугілля

33,486 views

Published on

Published in: Education
  • Login to see the comments

як утворюється торф і кам’яне вугілля

  1. 1. Підготувала учениця ІІ гімн. класу ЧНВК №13 Задолинна Ольга
  2. 2. Як утворився торф Загальні дані Утворення торфу Як утворилося кам’яне вугілля Історія Характеристика
  3. 3.  Давня назва торфу — займиста земля. Згадки про торф як «займисту землю», що нею західноєвропейці користувалися для нагрівання їжі, трапляються в «Природничій історії»(46 р. н. е.) римського історика Плінія Старшого.  Торф містить 50—60 % вуглецю. Його теплота згоряння (максимальна) становить 24 МДж/кг.  Вік сучасних торфовищ вимірюється 5—10 тисячами років. Усі торф'яники зазвичай дуже заводнені й заболочені. Торф іноді вкритий невеликим шаром ґрунту, при цьому він утворює пальзи.  Більшість торф'яних покладів (близько 80 %) розташована в верхніх широтах; близько 60 % усіх заболочених територій у світі мають запаси торфу. Найбільші торф'яні суцілі зосереджені в обширних пониженнях рельєфу.  За деякими оцінками, світові запаси торфу складають близько 267 мільярдів тон.
  4. 4.  Торфоутворення — неповне розкладення деревних,  трав'яних рослин і мохів під дією бактерій і грибків —  відбувається здебільшого в долішньому шарі торфу.  До рослин, які відіграють основну роль в утворенні торфу,  належать зелені (гіпнові) та білі (сфагнові) мохи, численні  види осок,очерет, аїр,рогоза; з трав'янистих — хвощі,пухівки,шейхцерія,шабельник, бобівник. Важливе  місце в утворенні торфу посідають деревні породи  (береза,вільха,), та напівчагарникові (верес,лохина,  багульник та ін.).  Щорічний приріст рослинного загалу, з якого утворюється  торф, коливається від 10 до 25 мм на рік і залежить від  видів рослин, кліматичних умов та типу боліт. Щорічний  приріст торфу становить тільки 0,5-1 мм в рік.  Колір торфу надає гумус, котрий зумовлює його основні  властивості й надає м'якість. Найважливішими  показниками торфу є ступінь розкладення та попільність.
  5. 5. Кам’яне вугілля було відомо ще в стародавньому світі. Перше згадування про нього пов’язують з Аристотелем (IV ст. до н. х.) Стародавні римляни видобували кам’яне вугілля для опалення на території нинішньої Великої Британії. У І ст. до р. х. в китайській провінції Юннань вугілля нагрівали без доступу повітря та отримували кокс
  6. 6. Щільна порода чорного, іноді сіро-чорного кольору. Блиск смоляний або металічний. В органічній речовині кам'яного вугілля міститься 75-92 % вуглецю, 2,5-5,7 % водню, 1,5-15 % кисню. Містить 2-48 % летких речовин. Вологість 1-12 %. Вища теплота згоряння в перерахунку на сухий беззольний стан 30,5-36,8 МДж/кг. Залягає кам'яне вугілля у формі пластів і лінзовидних покладів різної потужності (від десятків см до декількох десятків і сотень м) на різних глибинах (від виходів на поверхню до 2500 м і глибше).
  7. 7. Google( https://www.google.com.ua/webhp?hl=uk) Вікіпедія( http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0% )

×