Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Co się wydarzyło w 2016? Podsumowanie roku od A do Z.

10,528 views

Published on

Podsumowanie roku 2016 w branży mediowo-reklamowej. W kolejności alfabetycznej.

Published in: Business

Co się wydarzyło w 2016? Podsumowanie roku od A do Z.

 1. 1. CO SIĘ WYDARZYŁO W 2016? ALFABETYCZNE PODSUMOWANIE ROKU Zdjęcie: NASA
 2. 2. Nawet jeśli ktoś nie oglądał emitowanego w jesiennej ramówce nowego programu rozrywkowego TVN, to przynajmniej musiał o nim słyszeć. Celebryci na łamach kolorowych gazet zwierzali się, jak bardzo udział w programie zmienił ich życie (cóż, że chodziło o kupowanie butów za 60 zł) lub we własnych kanałach social mediowych tłumaczyli się, że wcale nie postępowali nie fair, a całość zmontowana została tak, żeby ich oczernić. Po programie zawiązały się alianse, w obronie uciśnionych kobiet stawali ich partnerzy. Mimo miażdżącej krytyki ze stron wielu osób program okazał się sukcesem. Co tydzień oglądało go prawie 2 mln osób. Druga edycja jest już podobno przesądzona. A jak AZJA Express Zdjęcie: materiały prasowe TVN
 3. 3. B jak śmierć Davida BOWIE 10 stycznia 2016 zmarł David Bowie – dwa dni wcześniej wydał swoją ostatnią płytę – Blackstar, a teledysk Lazarus był formą pożegnania z fanami. Ale cały 2016 rok był kiepski dla muzyki. 21 kwietnia zmarł Prince, 7 listopada Leonard Cohen, 25 grudnia rano – cały Chór Aleksandrowa zginął w katastrofie samolotu TU-154, a w nocy zmarł George Michael.
 4. 4. Ć jak Polska w ĆWIERĆFINALE Euro2016 Zdjęcie: https://www.facebook.com/LaczyNasPilka/ Po raz pierwszy w historii polska reprezentacja piłki nożnej zagrała w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Pierwszy raz od wielu lat wszyscy mogliśmy być dumni z turniejowej i zespołowej postawy polskich reprezentantów. Był to rok nie tylko przełomowy dla całej drużyny narodowej, ale także dla wielu piłkarzy indywidualnie, którzy okazali się odkryciem selekcjonera Adama Nawałki (Pazdan, Kapustka). Zwrócić należy także uwagę na działania PR-owe i promocyjne PZPN (np. materiały wideo Łączy nas piłka), któremu udało się stworzyć świetną atmosferę wokół piłki nożnej, niemal tak samo pozytywną jak wokół siatkówki. Wielu naprawdę wierzyło, że uda nam się pokonać Portugalię i przejdziemy dalej. Ostatecznie przegraliśmy w rzutach karnych – te emocje pamiętam do dziś (a przecież nie znoszę piłki nożnej ☺).
 5. 5. D jak Yuri DRABENT odchodzi z Isobar Yuri Drabent – najbarwniejsza, najbardziej energetyczna, charakterystyczna i charyzmatyczna postać świata reklamy – po sześciu latach od założenia agencji Lubię To i po 3 latach w strukturach Dentsu Aegis Network postanowił odejść z branży. W swoim poście pożegnalnym napisał, że praca przestała sprawiać mu frajdę (niewielu stać na taką uczciwość – i wobec siebie, i wobec innych) i czas na nową przygodę. Czekam więc, co wymyśli ten chłopak z afro na głowie :).
 6. 6. Zdjęcie: (Mick Baker)rooster, flickr.com E jak UK wychodzi z EUROPY Ten tytuł to oczywiście skrót myślowy. Wielka Brytania pozostaje w Europie, opuszcza jednak struktury Unii Europejskiej. Niewielu wierzyło, że Brexit stanie się faktem, a jednak – w referendum zorganizowanym 23 czerwca 52% Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem z Unii. Po ogłoszeniu wyników część z nich miała tzw. second thoughts, część zachowywała się jakby miała hangover. Do historii przejdą wypowiedzi osób, które głosowały za wyjściem, a następnego dnia stwierdziły, że nie wiedziały, że ich głos będzie miał jakikolwiek skutek. Cóż mogę powiedzieć? Welcome to real life. To, że w sieci jeden lajk niczego nie zmienia, nie oznacza, że tak samo jest i poza nią.
 7. 7. F jak zamknięcie FABRYKI kaset VHS Zdjęcie: debagel, flickr.com Świat analogowy coraz bardziej zapada się w przeszłość. W lipcu tego roku zamknięto Funai Electric – ostatnią fabrykę produkującą odtwarzacze kaset VHS (kto pamięta, czym były, ręka do góry! :)) Powodem było oczywiście znikome zapotrzebowanie rynku – w ubiegłym roku na całym świecie sprzedano zaledwie 750 tysięcy sztuk magnetowidów, w latach świetności wyniki sprzedaży były na poziomie nawet 15 mln sztuk rocznie.
 8. 8. G jak Pokemon GO W wakacje cały świat oszalał na punkcie Pokemon Go. Także w Polsce mogliśmy zobaczyć ludzi biegających po parkach, skwerkach, centrach handlowych i ulicach w poszukiwaniu pokemonów. Chociaż gra toczyła się wirtualnie, na urządzeniu mobilnym, zmuszała ludzi do wyjścia na zewnątrz – pokemony łapało się wyłącznie w świecie fizycznym. Popularność Pokemon Go szybko przyszła i równie szybko zgasła. W ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia gra wygenerowała przychody na poziomie 163mln funtów, ale już we wrześniu przychody te spadły do miliona funtów. Zdjęcie: materiały prasowe Pokemon Go
 9. 9. H jak HILLARY Clinton Zdjęcie: Barbara Kinney/Victor Ng/Twitter Tak naprawdę była to ostatnia szansa Hillary Clinton na zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. I wszystko wskazywało na to, że prezydentem zostanie. Jeszcze miesiąc przed wyborami przewaga Clinton nad Trumpem wynosiła w sondażach 11%. Jednak Hillary Clinton nie znalazła się w moim zestawieniu ze względu na swoją przegraną – ale jako bohaterka zdjęcia obok. Zrobione przez Barbarę Kinney w trakcie kampanii w Orlando jest symbolem naszych czasów. #theageofselfie
 10. 10. I jak nowe logo INSTAGRAMA W połowie maja Instagram radykalnie zmienił swoją identyfikację wizualną, w tym zwłaszcza logo. Charakterystyczna ikonka starego brązowego aparatu fotograficznego zmieniła się w tęczowy, prosty schemat. Użytkownikom zmiana ta nie bardzo przypadła do gustu, Ian Spalter, odpowiadający w Instagramie za design, tłumaczył, że spowodowana jest zmianami w samym serwisie. Instagram dziś stawia przede wszystkim na nowoczesność, szybkość i aktualność, a stary aparat podkreślał początki aplikacji – w tym stylistykę retro i filtry postarzające zdjęcia.
 11. 11. Zdjęcie: NASA J jak JUNO na orbicie JOWISZA W sierpniu 2011 NASA wysłała w stronę Jowisza sondę Juno. Po pięciu latach, 5 lipca 2016, Juno weszła w orbitę Jowisza. Tym samym rozpoczęła się misja naukowa wokół największej planety naszego Układu Słonecznego. Przez najbliższy rok Juno będzie realizować badania, m.in. takie jak określenie ilości wody we wnętrzu Jowisza, co w konsekwencji ma także pozwolić zrozumieć proces powstawania planet.
 12. 12. K jak podbój KOSMOSU Pod koniec września, na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Meksyku Elon Musk wystąpił z prezentacją Making Humans a Multiplanetary Species (prezentacja do pobrania stąd). W jej trakcie przedstawił plan kolonizacji Marsa za pomocą systemu ITS (Interplanetary Transport System) opracowanego przez jego fimę SpaceX. Według wyliczeń Muska aktualny koszt podróży na Marsa wynosi około 10mld$. Przy upowszechnieniu ITS koszt ten mógłby spaść do 200 tysięcy dolarów. Według Muska pierwsza wyprawa na Marsa mogłaby się odbyć już w 2020 roku. Zdjęcie: zrzut ekranowy z prezentacji Elona Muska Making Humans a Multiplanetary Species
 13. 13. L jak Tomasz LIS i wpadka z reklamą chatów Najpierw na Twitterze Tomasz Lis wytknął portalowi niezalezna.pl, że zamieszcza u siebie reklamy chatów erotycznych z Ukrainkami. Potem internauci wytknęli Tomaszowi Lisowi brak znajomości funkcjonowania internetu i za pomocą hashtagu #reklamyLisa uświadamiali go, że reklamy Google’a wyświetlają się w zależności od historii odwiedzanych stron. Całość odbiła się echem w branży reklamowo-mediowej, która próbowała odpowiedzieć na arcyważne pytanie: odwiedzał serwisy randkowe czy nie? Jedynie polski oddział Google’a odmówił komentarza w tym konkretnym przypadku. #przypadekniesadze
 14. 14. M jak MOBILE (sic!) A więc mamy dowód na to, że nastąpił wreszcie długo oczekiwany rok mobile! :) W październiku 2016 po raz pierwszy w historii liczba wszystkich osób na świecie korzystających z internetu za pomocą urządzeń mobilnych przewyższyła liczbę osób korzystających z internetu za pomocą urządzeń stacjonarnych.
 15. 15. N jak Samsung Galaxy NOTE7 Trzeba przyznać, że nie był to najlepszy launch produktu, jaki można było sobie wyobrazić. Po wprowadzeniu na rynek ponad 2 mln egzemplarzy Samsunga Galaxy Note7 okazało się, że wybuchają one lub stają w płomieniach w trakcie ładowania (zgłoszono kilkadziesiąt takich przypadków). I choć według Samsunga wada ujawniła się w zaledwie 24 telefonach na milion, producent zdecydował się na wycofanie wszystkich produktów z rynku i zamianę ich na nowe. Zdjęcie: https://www.youtube.com/watch?v=H_7vS-Y0dHI
 16. 16. O jak OSKAR dla Leonardo DiCaprio W 2016 roku, w wieku 41 lat Leonardo DiCaprio za rolę w Zjawie Alejandro Gonzaleza Inarritu dostał wreszcie Oskara. Była to jego piąta nominacja. Na Oskara czekał aż 22 lata – pierwszą nominację dostał bowiem w 1994 za rolę w filmie Co gryzie Gilberta Grape’a.
 17. 17. P jak PRISMA W lipcu mieliśmy szał na Pokemon Go i aplikację Prisma. Feed na Facebooku dosłownie zalała fala zdjęć przerobionych na obrazy. W ciągu zaledwie tygodnia od launchu w AppStore (czerwiec 2016) pobrana została ponad 7,5mln razy. Do końca lipca zainstalowana była już na ponad 12 mln urządzeń.
 18. 18. R jak Facebook REACTIONS W lutym Facebook do przycisku Lubię to dodał pięć innych: Super, Ha ha, Wow, Przykro mi, Wrr, które teoretycznie miały dać użytkownikom możliwość lepszego wyrażania swoich emocji wobec postów zamieszczanych w serwisie. Teoretycznie, bo w praktyce 97% reakcji wciąż stanowi przycisk Lubię to. Źródło: Facebook Reactions Study, Quintly, May 2016.
 19. 19. S jak Snapchat SPECTACLES W listopadzie Snapchat wypuścił na rynek okulary słoneczne Spectacles, które – za pomocą jednego przycisku – pozwalają na nagrywanie snapów i uploadowanie ich bezpośrednio do serwisu. #videostreamingatitsbest Zdjęcie: https://www.spectacles.com/
 20. 20. Ś jak ŚWIATOWE Dni Młodzieży Nie obyło się bez kontrowersji i głosów sprzeciwu, ale nie da się ukryć, że Światowe Dni Młodzieży, które pod koniec lipca odbyły się w Krakowie były w Polsce jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. W związku z nimi do naszego kraju przyjechali pielgrzymi z blisko 190 krajów. W kulminacyjnej mszy świętej odprawianej przez Franciszka na Polach Miłosierdzia w Wieliczce wzięło udział 3 miliony osób. Zdjęcie: Światowe Dni Młodzieży, flickr.com
 21. 21. T jak Donald TRUMP prezydentem USA Takich wyników nie spodziewał się nie tylko świat, ale i podobno sam Donald Trump. W branży tech oficjalnie popierał go w zasadzie wyłącznie Peter Thiel (znany amerykański przedsiębiorca, miliarder, zasiada m.in. w zarządzie Facebooka, w listopadzie dołączył do prezydenckiego transition team) oraz Palmer Luckey (twórca Oculus Rifta). Cały świat biznesu, mediów, „zwykłych wyborców” był przeciwko niemu. A mimo to wygrał. Po raz kolejny sondaże przedwyborcze okazały się pomyłką. Zdjęcie: Gage Skidmore, flickr.com
 22. 22. U jak UCHODŹCY i kryzys imigracyjny Kryzys imigracyjny to jeden z najbardziej palących problemów w Europie. Nic dziwnego, że coraz częściej temat ten podejmowany jest przez samych reklamodawców. Wśród prac nagrodzonych podczas tegorocznego Eurobest było co najmniej kilkanaście dotyczących tej tematyki, wymienić wystarczy chociażby Search racism, find truth, 25m2 of Syria czy Words of welcome. Zdjęcie: Gage Skidmore, flickr.com
 23. 23. W jak pierwszy śmiertelny wypadek z udziałem samochodu autonomicznego W czerwcu Tesla poinformowała o pierwszym śmiertelnym wypadku z udziałem ich autonomicznego pojazdu. System w samochodzie „nie zauważył” pod słońce białej ciężarówki, w związku z czym nie został uruchomiony system hamowania. W oficjalnym piśmie Tesla poinformowała że ich autopilot wciąż jest w fazie beta, stąd korzystający z niego kierowca zobowiązany jest trzymać ręce na kierownicy i być gotowym do przejęcia sterowania w każdym momencie.
 24. 24. Y jak YAHOO sprzedane do Verizon (Smutny?) koniec symbolu internetu. Amerykański portal Yahoo został sprzedany w lipcu firmie telekomunikacyjnej Verizon za 5mld$. Dodam, że w 2008 odrzucił ofertę Microsoftu, która wówczas wynosiła 44mld$.
 25. 25. Z jak Mark ZUCKERBERG Ten rok należał do Marka Zuckerberga. Z różnych powodów: uruchomienia live video 360° na Facebooku, zbudowania własnego asystenta AI (coś na kształt Jarvaisa z IronMana) czy problemów z fake’owymi newsami i ich wpływem na decyzje polityczne wyborców. Z wielu wydarzeń dotyczących Zuckerberga wybrałam jednak to jedno – zdjęcie jego garderoby w dniu powrotu do pracy po urlopie ojcowskim :).
 26. 26. TS jak raporty inspiracyjne TrendSignals Raporty inspiracyjne infuture.institute, dostarczane na biurko raz w miesiącu, przedstawiają najważniejsze trendy w komunikacji marketingowej. aktualne key proof points dziesiątki nowych case studies pokaźna dawka inspiracji kilkadziesiąt stron pogłębienie trendów nowe trendy naistotniejsze trendy dzisiaj W najnowszym TrendSignals 2/2016: Analiza trendów zidentyfikowanych podczas Eurobest 2016: #FightRacism #AgingSociety #AirPollution #VideoTheNewHTML #Emojification #Narrowcasting #HyperReality #GenderDiversity Pobierz bezpłatne demohttp://infuture.institute/raporty/trend-signals P R O M O C J A
 27. 27. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Unported. natalia@hatalska.com @hatalskacom facebook.com/hatalskacom slideshare.net/nhatalska

×