SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Download to read offline
Konsultacje z młodzieżą
Podsumowanie spotkań w gimnazjach i
szkołach średnich Konina i powiatu
konińskiego
CZERWIEC 2015
Konsultacje społeczne z młodzieżą w
ramach projektu Konin2050
Konsultacje społeczne są kluczowym etapem projektu
Konin 2050, który przy użyciu metody foresight ma
wypracować 4 alternatywne scenariusze rozwoju Konina
do 2050 roku.
Mamy zamiar dotrzeć do około 8 000 mieszkańców
Konina i powiatu konińskiego, w tym do blisko 3 000
młodych ludzi i 200 przedsiębiorców.
Realizacja: Pracownia Miejska
Termin: kwiecień - czerwiec 2015 roku
Miejsce: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Koninie i
powiecie konińskim
Cel spotkań: Rozmowa z młodzieżą o ich wizji miasta Konina w
przyszłości. Chcemy dowiedzieć się jakie są oczekiwania
młodych ludzi wobec miejsca, w którym żyją, a także
poznać ich opinię i ocenę innowacyjnych rozwiązań
miejskich z innych miejscach w Polsce i na świecie.
Chcemy również zainspirować młodzież do planowania i
myślenia o przyszłości.
Konsultacje społeczne z młodzieżą w
ramach projektu Konin2050
Konsultacje społeczne z młodzieżą w
ramach projektu Konin2050
III Liceum w Koninie
Metoda: prezentacja + praca w grupach
(„Przyszłość edukacji”)
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 200 (2x100)
Data: 01.06.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. O projekcie Konin2050 i
wcześniejszych spotkaniach z
młodzieżą.
3. „Trendy światowe i lokalne – co już
dzisiaj wiemy o przyszłości?” –
prezentacja
3. Praca w grupach – „Przyszłość
edukacji”. Warsztat oparty o metodę
grup fokusowych. 10 grup uczniów
pracujących po kilka minut nad
pytaniem dotyczącym przyszłości
edukacji. Pytania w kilku rundach były
zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła
odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić
odpowiedzi poprzednich grup.
4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na
każde z pytań.
5. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach
#dreamteamKonin
1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? Szkoła online nastawiona na praktykę i wzajemną naukę, na praktykach,
nauka w domu, szkoła nie będzie miejscem edukacji, a jedynie spotkań.
2. Od kogo będziemy się uczyć? Współpraca z uczelniami wyższymi, wykwalifikowana kadra nauczycielska,
specjaliści w swoich dziedzinach, online.
3. Organizacja planu zajęć Indywidualny wybór przedmiotów, nieobowiązkowe uczestniczenie w
zajęciach z przedmiotów nie zdawanych na maturze, Określona liczba
godzin nauki, które można realizować w dowolnie wybranych ramach
czasowych.
4. Jak będzie wyglądać sport
przyszłości? (dyscypliny, sprzęt, etc.)
WF nie jest oceniany, każdy wybiera swoją dyscyplinę, testy
sprawnościowe, większa oferta sportowa
5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Więcej praktyk, nuka umiejętności przydatnych w życiu (gotowanie,
liczenie podatków), prawo jazdy w ramach szkoły
6. W jaki sposób będziemy oceniani?
Kto będzie miał wgląd w Twoje oceny?
Oceny tylko z zajęć praktycznych, ocenianie procentowe, samoocena,
również uczniowie oceniający nauczycieli.
7. Jaki będzie wpływ nowych technologii
na edukację?
Brak książek, zastąpienie ich tabletem, dostęp do informacji z całego
świata
8. W jaki sposób będziemy się uczyć
pracy w grupach?
Spotkania w pracy, tworzenie grup naukowych, wyjazdy integracyjne
połączone z nauką.
9. W jaki sposób edukacja będzie
dopasowana do rynku pracy?
Więcej szkół zawodowych, praktyki, zamawiane zawody, wczesny start w
zakładach pracy, likwidacja przedmiotów niezwiązanych z przyszłym
zawodem.
10. Na jakim etapie życia poznajesz
swojego przyszłego
pracodawcę i kim on jest? A może sam
nim jesteś?
W trakcie studiów, po studiach, na praktykach, sam nim jestem, ścisła
współpraca pracodawca – pracownik.
Wybrane pomysły młodzieży:III Liceum w Koninie
ZS im. Kopernika w Koninie
Metoda: prezentacja + praca w grupach
(„Przyszłość edukacji”)
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 300 (4x75)
Data: 03.06.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. O projekcie Konin2050 i
wcześniejszych spotkaniach z
młodzieżą.
3. „Trendy światowe i lokalne – co już
dzisiaj wiemy o przyszłości?” –
prezentacja
3. Praca w grupach – „Przyszłość
edukacji”. Warsztat oparty o metodę
grup fokusowych. 10 grup uczniów
pracujących po kilka minut nad
pytaniem dotyczącym przyszłości
edukacji. Pytania w kilku rundach były
zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła
odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić
odpowiedzi poprzednich grup.
4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na
każde z pytań.
5. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach
#dreamteamKonin
1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? W szkole, w pracy, online, szkoła zaniknie, likwidacja gimnazjum,
2. Od kogo będziemy się uczyć? Od rodziców i starszych osób, z internetu, od państw zachodnich, od
naukowców, od idoli i autorytetów, od rówieśników, od inżynierów i
praktyków
3. Organizacja planu zajęć 2 dni praktyk/3 dni szkoły, latem lekcje na powietrzu, o planie
decyduje dyrektor i uczniowie, WF na ostatnich godzinach, więcej
praktyk niż teorii, tablety zamiast książek.
4. Jak będzie wyglądać sport przyszłości?
(dyscypliny, sprzęt, etc.)
E-sport, uczniowie sami wybierają swój sport, siłownie na powietrzu,
sporty motoryzacyjne, Orliki, większa promocja zdrowego trybu życia,
hala widowiskowo – sportowa, opaski naliczające czas spędzony na
aktywności sportowej.
5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Lepsze wyposażenie sal, 2 miesiące praktyk w roku, odpowiedzialna
praca na praktykach, praktyki kreatywne i interesujące.
6. W jaki sposób będziemy oceniani? Kto
będzie miał wgląd w Twoje oceny?
Oceny na podstawie zachowania, nie będzie ocen, większa skala ocen,
samoocena, nikt nie ma wglądu w nasze oceny.
7. Jaki będzie wpływ nowych technologii na
edukację?
Większy dostęp do informacji, mało kontaktów interpersonalnych,
rozmowy przez skype w obcych językach, zagrożenie większą
cyberprzemocą, bardziej efektywna i szybsza nauka.
8. W jaki sposób będziemy się uczyć pracy
w grupach?
Praca w grupach jest niepotrzebna, online, przez projekty i wspólne
zainteresowania, integracje, wycieczki.
9. W jaki sposób edukacja będzie
dopasowana do rynku pracy?
Współpraca szkół z pracodawcami, większa oferta kierunków, kierunki
na jakie jest zapotrzebowanie.
10. Na jakim etapie życia poznajesz swojego
przyszłego pracodawcę i kim on jest? A
może sam nim jesteś?
Sam nim jestem, po ukończeniu szkoły, na szkoleniach i kursach, w
czasie praktyk i prac sezonowych.
Wybrane pomysły młodzieży:ZS im. Kopernika w Koninie
II Liceum w Koninie
Metoda: praca w grupach – „Opowiedz mi
historię o Koninie w 2050 roku”
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 50
Data: 09.06.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Praca w grupach „Opowiedz mi
historię o Koninie w 2050 roku”.
Młodzież, podzielona na około 10 –
osobowe grupy miała za zadanie
opowiedzieć o wizji przyszłości Konina w
formie pisemnego opowiadania. Do
dyspozycji uczniów było 8 pytań
pomocniczych, z różnych zakresów
życia miasta, mające ułatwić budowanie
historii.
3. Podsumowanie spotkania i
zaproszenie do współpracy w ramach
#dreamteamKonin
II Liceum w Koninie Wybrana optymistyczna historia:
„W 2050 roku Konin rozrósł się poprzez okoliczne miejscowości, przez
co zwiększył swoją powierzchnię. Stare Miasto zostanie włączone do
Konina wraz z Trąbczynem i Kramskiem. Zwiększy się liczba
mieszkańców, co będzie powodem nowych osiedli. Komunikacja
rozwinie się, co ułatwi dostęp do wszystkiego. Centrum miasta stanie się
ośrodkiem kultury, w którym często odbywają się festyny rodzinne i inne
imprezy. Centrum znajduje się w miejscu obecnego amfiteatru. Ludzie
przestali jeść niezdrową żywność, spożywać alkohol w dużych ilościach,
powstały siłownie, gdzie ludzie chętnie spędzają czas. Na lekcjach,
uczniowie używają laptopów zamiast podręczników. Technologia
pozwoliła przyjrzeć się bliżej danemu tematowi omawianego na lekcjach.
Godziny pracy będą krótsze, co spowoduje większą ilość wolnego
czasu.”
II Liceum w Koninie Wybrana pesymistyczna historia:
„Jest rok 2050, Konin pod rządami pesymistycznych rządzących staje
się betonową dżunglą, zamknięte zostały kopalnie, elektrownia i
pozostałe duże zakłady przemysłowe. Po wybuchu elektrowni miasto
opustoszało, niegdyś zielone tereny zamieniły się w pustkowia pełne
śmieci. Ludzie, którzy zostali w mieście spędzają czas jedynie w domu.
W powietrzu unosi się smog, ludzie rezygnują z ekologicznych
środków transportu. Następuje inwazja robactwa. Wody termalne
okazały się niewypałem, bo woda ta wyleciała do Warty zabijając
wszystkie stworzenia wodne. Strajki lekarzy spowodowały zamknięcie
przychodni.”
I Liceum w Koninie
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Praca w grupach „Opowiedz mi
historię o Koninie w 2050 roku”.
Młodzież, podzielona na około 10 –
osobowe grupy miała za zadanie
opowiedzieć o wizji przyszłości Konina w
formie pisemnego opowiadania. Do
dyspozycji uczniów było 8 pytań
pomocniczych, z różnych zakresów
życia miasta, mające ułatwić budowanie
historii.
3. Podsumowanie spotkania i
zaproszenie do współpracy w ramach
#dreamteamKonin
Metoda: praca w grupach – „Opowiedz mi
historię o Koninie w 2050 roku”
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 65
Data: 17.06.2015r.
I Liceum w Koninie Wybrana optymistyczna historia:
„Jest rok 2050. Budzę się o 10.00, jem śniadanie przygotowane przez
mojego robota. Idę biegać w jednym z naszych 10 parków. Czuję się tu
bezpiecznie, ponieważ w ciągu ostatnich 20 lat przestępczość zmalała
niemal do zera. Wracam do domu, biorę prysznic i wsiadam do mojego
samochodu zasilanego energią słoneczną. Jadę do centrum miasta,
gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne. Dzisiaj odbywa się tam
koncert charytatywny, z którego zebrane pieniądze będą przeznaczone
na fundację założoną przez Koniński Klub Seniorów, która zajmuje się
leczeniem chorych dzieci. Często spotykam tam znajomych, którzy
pracują przy nowo odkrytych złożach gazu ziemnego oraz rozwijających
się elektrowniach wiatrowych. Dzięki nim młodym ludziom nie brakuje
miejsc do pracy. Dzisiaj mam profilaktyczne spotkanie w szkole
podstawowej, w której będę opowiadać na temat dbania o zdrowie. Po
zajęciach wstępuję na targ, aby kupić świeże owoce i warzywa. Wracam
do domu metrem.”
I Liceum w Koninie Wybrana pesymistyczna historia:
„Dziś rano obudziłam się i zdałam sobie sprawę że miałam straszny sen.
Śnił mi się Konin w strasznej perspektywie. Widziałam, że sytuacja jest
naprawdę poważna. Zaczęto zamykać zakłady pracy, co spowodowało
pogorszenie się nastroju społeczeństwa, a co za tym idzie skłonności do
zaniedbywania zdrowia, braku ruchu, biernego i nudnego trybu życia.
Ludzie spędzają swój czas przed telewizorem, bo w mieście nie mają
miejsc, w których mogliby spędzać razem czas i się integrować. Zła dieta
spowodowana dużą ilością miejsc, w których królują fast-foody,
przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, przez co ludzie nie mają
ochoty, aby zmieniać swoją sytuację na lepszą. W Radzie Miasta znaczny
udział mają osoby starsze, młodzi nie mają możliwości, aby tworzyć
projekty dogodne dla nich. Brakuje obiektów kulturalnych, imprez
gromadzących całą społeczność. Ludzie szukają zatrudnienia, w każdym
możliwym sektorze, najczęściej jest to praca fizyczna, która czerpie z nich
wszystkie siły witalne. Trudno dostępne zaczynają być zdrowe produkty,
na targach brakuje owoców i warzyw. Zdrowej żywności, jajek, mleka…
Poziom nauczania i kształcenia znacznie się opuścił, brakuje w mieście
ludzi z wykształceniem, uczelnie są zamykane z powodu braku chętnych.
Edukacja jest na bardzo niskim poziomie.”
ZS Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie
Metoda: Kwestionariusz ankietowy –
„Przedsiębiorczość młodych ludzi”
Czas : 20 minut
Liczba osób: 48
Data: 18.06.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. O projekcie Konin2050.
3. Przeprowadzenie anonimowych
ankiet wśród młodzieży.
4. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach
#dreamteamKonin
Pytania ankietowe:
1. Opowiedz wybraną sytuację,
w której
zdobywałeś/zdobywałaś
umiejętności zawodowe poza
szkołą.
2. Dlaczego to zrobiłeś? Co Tobą
kierowało?
3. Czy za to płaciłeś/płaciłaś?
4. Co Ci się najbardziej w tym
doświadczeniu podobało?
5. Czy uważasz, że było warto?
Dlaczego tak/nie?
6. Gdybyś mógł jeszcze coś w
tym kierunku zrobić to, co by
to było?
200
300
50
65
50
200
500
550
615
665
3LO Kopernik 2LO 1LO ZS Żychlin
Liczba uczestników konsultacji w szkołach
w czerwcu 2015
Liczba uczniów na spotkaniu Suma wszystkich uczestników spotkań

More Related Content

Similar to Konsultacje z młodzieżą (czerwiec 2015)

Projekt międzykulturowy
Projekt międzykulturowyProjekt międzykulturowy
Projekt międzykulturowyDaria Sominka
 
Ekspertyza dotycząca zmian w sposobie uczenia się osób urodzonych po 1990 r. ...
Ekspertyza dotycząca zmian w sposobie uczenia się osób urodzonych po 1990 r. ...Ekspertyza dotycząca zmian w sposobie uczenia się osób urodzonych po 1990 r. ...
Ekspertyza dotycząca zmian w sposobie uczenia się osób urodzonych po 1990 r. ...Paweł Tailor
 
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...Małopolski Instytut Kultury
 
Badania serwisow edukacyjnych z dziecmi. Polish IA Summit 2012
Badania serwisow edukacyjnych z dziecmi. Polish IA Summit 2012Badania serwisow edukacyjnych z dziecmi. Polish IA Summit 2012
Badania serwisow edukacyjnych z dziecmi. Polish IA Summit 2012Paulina Makuch
 
Barka Centrum Integracji Społecznej
Barka Centrum Integracji SpołecznejBarka Centrum Integracji Społecznej
Barka Centrum Integracji SpołecznejBarka Foundation
 
What matters in your life tarnobrzeg
What  matters in your life tarnobrzegWhat  matters in your life tarnobrzeg
What matters in your life tarnobrzegadamstepinski
 
Projekt placowki
Projekt placowkiProjekt placowki
Projekt placowkiMarta77777
 
Szkoła prezentation Sosnowiec nr 40 aktywna szkola
Szkoła prezentation Sosnowiec nr 40 aktywna szkolaSzkoła prezentation Sosnowiec nr 40 aktywna szkola
Szkoła prezentation Sosnowiec nr 40 aktywna szkolajulekjarzabek15
 
PL_Digital-Manual_Connect-to-Create.pdf
PL_Digital-Manual_Connect-to-Create.pdfPL_Digital-Manual_Connect-to-Create.pdf
PL_Digital-Manual_Connect-to-Create.pdfAneta Kobylarek
 
Nauczyciel/ka z klasą 2.0 czyli jak uczyć w XXI wieku
Nauczyciel/ka z klasą 2.0 czyli jak uczyć w XXI wiekuNauczyciel/ka z klasą 2.0 czyli jak uczyć w XXI wieku
Nauczyciel/ka z klasą 2.0 czyli jak uczyć w XXI wiekuszkola20
 
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...Łukasz Maźnica
 
Akademia pczątkującego/EJ WYCHOWAWCY/CZYNI SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO e-book
Akademia pczątkującego/EJ WYCHOWAWCY/CZYNI SPOŁECZEŃSTWA  OBYWATELSKIEGO e-bookAkademia pczątkującego/EJ WYCHOWAWCY/CZYNI SPOŁECZEŃSTWA  OBYWATELSKIEGO e-book
Akademia pczątkującego/EJ WYCHOWAWCY/CZYNI SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO e-bookFundacja IBRAS
 
Flying Bag. Ewolucja małej idei w ruch.
Flying Bag. Ewolucja małej idei w ruch.Flying Bag. Ewolucja małej idei w ruch.
Flying Bag. Ewolucja małej idei w ruch.Flying Bag
 

Similar to Konsultacje z młodzieżą (czerwiec 2015) (20)

Raport z konsultacji społecznych (etap 1)
Raport z konsultacji społecznych (etap 1)Raport z konsultacji społecznych (etap 1)
Raport z konsultacji społecznych (etap 1)
 
Projekt międzykulturowy
Projekt międzykulturowyProjekt międzykulturowy
Projekt międzykulturowy
 
Booklet
Booklet Booklet
Booklet
 
Ekspertyza dotycząca zmian w sposobie uczenia się osób urodzonych po 1990 r. ...
Ekspertyza dotycząca zmian w sposobie uczenia się osób urodzonych po 1990 r. ...Ekspertyza dotycząca zmian w sposobie uczenia się osób urodzonych po 1990 r. ...
Ekspertyza dotycząca zmian w sposobie uczenia się osób urodzonych po 1990 r. ...
 
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im ...
 
Badania serwisow edukacyjnych z dziecmi. Polish IA Summit 2012
Badania serwisow edukacyjnych z dziecmi. Polish IA Summit 2012Badania serwisow edukacyjnych z dziecmi. Polish IA Summit 2012
Badania serwisow edukacyjnych z dziecmi. Polish IA Summit 2012
 
Psp1 broszura b5 40str(1)
Psp1 broszura b5 40str(1)Psp1 broszura b5 40str(1)
Psp1 broszura b5 40str(1)
 
Barka Centrum Integracji Społecznej
Barka Centrum Integracji SpołecznejBarka Centrum Integracji Społecznej
Barka Centrum Integracji Społecznej
 
Nauka Mobilna
Nauka MobilnaNauka Mobilna
Nauka Mobilna
 
Inspiracja - opis działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie
Inspiracja - opis działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w CieszanowieInspiracja - opis działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie
Inspiracja - opis działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie
 
What matters in your life tarnobrzeg
What  matters in your life tarnobrzegWhat  matters in your life tarnobrzeg
What matters in your life tarnobrzeg
 
Projekt placowki
Projekt placowkiProjekt placowki
Projekt placowki
 
Szkoła prezentation Sosnowiec nr 40 aktywna szkola
Szkoła prezentation Sosnowiec nr 40 aktywna szkolaSzkoła prezentation Sosnowiec nr 40 aktywna szkola
Szkoła prezentation Sosnowiec nr 40 aktywna szkola
 
Poszlaki
PoszlakiPoszlaki
Poszlaki
 
PL_Digital-Manual_Connect-to-Create.pdf
PL_Digital-Manual_Connect-to-Create.pdfPL_Digital-Manual_Connect-to-Create.pdf
PL_Digital-Manual_Connect-to-Create.pdf
 
Nauczyciel/ka z klasą 2.0 czyli jak uczyć w XXI wieku
Nauczyciel/ka z klasą 2.0 czyli jak uczyć w XXI wiekuNauczyciel/ka z klasą 2.0 czyli jak uczyć w XXI wieku
Nauczyciel/ka z klasą 2.0 czyli jak uczyć w XXI wieku
 
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
Działania a diagnozy - jak raporty badawcze wpływają na rozwój lokalnych cent...
 
RóWnać Szanse 2009
RóWnać Szanse 2009RóWnać Szanse 2009
RóWnać Szanse 2009
 
Akademia pczątkującego/EJ WYCHOWAWCY/CZYNI SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO e-book
Akademia pczątkującego/EJ WYCHOWAWCY/CZYNI SPOŁECZEŃSTWA  OBYWATELSKIEGO e-bookAkademia pczątkującego/EJ WYCHOWAWCY/CZYNI SPOŁECZEŃSTWA  OBYWATELSKIEGO e-book
Akademia pczątkującego/EJ WYCHOWAWCY/CZYNI SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO e-book
 
Flying Bag. Ewolucja małej idei w ruch.
Flying Bag. Ewolucja małej idei w ruch.Flying Bag. Ewolucja małej idei w ruch.
Flying Bag. Ewolucja małej idei w ruch.
 

More from Pracownia Miejska | Urban Workshop (9)

Defining the future of post-industrial cities.
Defining the future of post-industrial cities.Defining the future of post-industrial cities.
Defining the future of post-industrial cities.
 
Smart Cities - The Game
Smart Cities - The GameSmart Cities - The Game
Smart Cities - The Game
 
Miejskie Laboratoria Innowacji. Wprowadzenie
Miejskie Laboratoria Innowacji. WprowadzenieMiejskie Laboratoria Innowacji. Wprowadzenie
Miejskie Laboratoria Innowacji. Wprowadzenie
 
Create a network of post-industrial cities with us!
Create a network of post-industrial cities with us!Create a network of post-industrial cities with us!
Create a network of post-industrial cities with us!
 
Konin2050: Prezentacja podczas VIII Sesji Rady Miasta Konina
Konin2050: Prezentacja podczas VIII Sesji Rady Miasta KoninaKonin2050: Prezentacja podczas VIII Sesji Rady Miasta Konina
Konin2050: Prezentacja podczas VIII Sesji Rady Miasta Konina
 
Konin2050 Opis Projektu
Konin2050 Opis ProjektuKonin2050 Opis Projektu
Konin2050 Opis Projektu
 
Konin2050 Etap M
Konin2050 Etap MKonin2050 Etap M
Konin2050 Etap M
 
Stwórz z nami sieć miast poprzemysłowych
Stwórz z nami sieć miast poprzemysłowychStwórz z nami sieć miast poprzemysłowych
Stwórz z nami sieć miast poprzemysłowych
 
Konin2050 Etap FOR
Konin2050 Etap FORKonin2050 Etap FOR
Konin2050 Etap FOR
 

Konsultacje z młodzieżą (czerwiec 2015)

  • 1. Konsultacje z młodzieżą Podsumowanie spotkań w gimnazjach i szkołach średnich Konina i powiatu konińskiego CZERWIEC 2015
  • 2. Konsultacje społeczne z młodzieżą w ramach projektu Konin2050 Konsultacje społeczne są kluczowym etapem projektu Konin 2050, który przy użyciu metody foresight ma wypracować 4 alternatywne scenariusze rozwoju Konina do 2050 roku. Mamy zamiar dotrzeć do około 8 000 mieszkańców Konina i powiatu konińskiego, w tym do blisko 3 000 młodych ludzi i 200 przedsiębiorców.
  • 3. Realizacja: Pracownia Miejska Termin: kwiecień - czerwiec 2015 roku Miejsce: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Koninie i powiecie konińskim Cel spotkań: Rozmowa z młodzieżą o ich wizji miasta Konina w przyszłości. Chcemy dowiedzieć się jakie są oczekiwania młodych ludzi wobec miejsca, w którym żyją, a także poznać ich opinię i ocenę innowacyjnych rozwiązań miejskich z innych miejscach w Polsce i na świecie. Chcemy również zainspirować młodzież do planowania i myślenia o przyszłości. Konsultacje społeczne z młodzieżą w ramach projektu Konin2050
  • 4. Konsultacje społeczne z młodzieżą w ramach projektu Konin2050
  • 5. III Liceum w Koninie Metoda: prezentacja + praca w grupach („Przyszłość edukacji”) Czas : 45 minut Liczba osób: około 200 (2x100) Data: 01.06.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych spotkaniach z młodzieżą. 3. „Trendy światowe i lokalne – co już dzisiaj wiemy o przyszłości?” – prezentacja 3. Praca w grupach – „Przyszłość edukacji”. Warsztat oparty o metodę grup fokusowych. 10 grup uczniów pracujących po kilka minut nad pytaniem dotyczącym przyszłości edukacji. Pytania w kilku rundach były zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić odpowiedzi poprzednich grup. 4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na każde z pytań. 5. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin
  • 6. 1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? Szkoła online nastawiona na praktykę i wzajemną naukę, na praktykach, nauka w domu, szkoła nie będzie miejscem edukacji, a jedynie spotkań. 2. Od kogo będziemy się uczyć? Współpraca z uczelniami wyższymi, wykwalifikowana kadra nauczycielska, specjaliści w swoich dziedzinach, online. 3. Organizacja planu zajęć Indywidualny wybór przedmiotów, nieobowiązkowe uczestniczenie w zajęciach z przedmiotów nie zdawanych na maturze, Określona liczba godzin nauki, które można realizować w dowolnie wybranych ramach czasowych. 4. Jak będzie wyglądać sport przyszłości? (dyscypliny, sprzęt, etc.) WF nie jest oceniany, każdy wybiera swoją dyscyplinę, testy sprawnościowe, większa oferta sportowa 5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Więcej praktyk, nuka umiejętności przydatnych w życiu (gotowanie, liczenie podatków), prawo jazdy w ramach szkoły 6. W jaki sposób będziemy oceniani? Kto będzie miał wgląd w Twoje oceny? Oceny tylko z zajęć praktycznych, ocenianie procentowe, samoocena, również uczniowie oceniający nauczycieli. 7. Jaki będzie wpływ nowych technologii na edukację? Brak książek, zastąpienie ich tabletem, dostęp do informacji z całego świata 8. W jaki sposób będziemy się uczyć pracy w grupach? Spotkania w pracy, tworzenie grup naukowych, wyjazdy integracyjne połączone z nauką. 9. W jaki sposób edukacja będzie dopasowana do rynku pracy? Więcej szkół zawodowych, praktyki, zamawiane zawody, wczesny start w zakładach pracy, likwidacja przedmiotów niezwiązanych z przyszłym zawodem. 10. Na jakim etapie życia poznajesz swojego przyszłego pracodawcę i kim on jest? A może sam nim jesteś? W trakcie studiów, po studiach, na praktykach, sam nim jestem, ścisła współpraca pracodawca – pracownik. Wybrane pomysły młodzieży:III Liceum w Koninie
  • 7. ZS im. Kopernika w Koninie Metoda: prezentacja + praca w grupach („Przyszłość edukacji”) Czas : 45 minut Liczba osób: około 300 (4x75) Data: 03.06.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych spotkaniach z młodzieżą. 3. „Trendy światowe i lokalne – co już dzisiaj wiemy o przyszłości?” – prezentacja 3. Praca w grupach – „Przyszłość edukacji”. Warsztat oparty o metodę grup fokusowych. 10 grup uczniów pracujących po kilka minut nad pytaniem dotyczącym przyszłości edukacji. Pytania w kilku rundach były zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić odpowiedzi poprzednich grup. 4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na każde z pytań. 5. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin
  • 8. 1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? W szkole, w pracy, online, szkoła zaniknie, likwidacja gimnazjum, 2. Od kogo będziemy się uczyć? Od rodziców i starszych osób, z internetu, od państw zachodnich, od naukowców, od idoli i autorytetów, od rówieśników, od inżynierów i praktyków 3. Organizacja planu zajęć 2 dni praktyk/3 dni szkoły, latem lekcje na powietrzu, o planie decyduje dyrektor i uczniowie, WF na ostatnich godzinach, więcej praktyk niż teorii, tablety zamiast książek. 4. Jak będzie wyglądać sport przyszłości? (dyscypliny, sprzęt, etc.) E-sport, uczniowie sami wybierają swój sport, siłownie na powietrzu, sporty motoryzacyjne, Orliki, większa promocja zdrowego trybu życia, hala widowiskowo – sportowa, opaski naliczające czas spędzony na aktywności sportowej. 5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Lepsze wyposażenie sal, 2 miesiące praktyk w roku, odpowiedzialna praca na praktykach, praktyki kreatywne i interesujące. 6. W jaki sposób będziemy oceniani? Kto będzie miał wgląd w Twoje oceny? Oceny na podstawie zachowania, nie będzie ocen, większa skala ocen, samoocena, nikt nie ma wglądu w nasze oceny. 7. Jaki będzie wpływ nowych technologii na edukację? Większy dostęp do informacji, mało kontaktów interpersonalnych, rozmowy przez skype w obcych językach, zagrożenie większą cyberprzemocą, bardziej efektywna i szybsza nauka. 8. W jaki sposób będziemy się uczyć pracy w grupach? Praca w grupach jest niepotrzebna, online, przez projekty i wspólne zainteresowania, integracje, wycieczki. 9. W jaki sposób edukacja będzie dopasowana do rynku pracy? Współpraca szkół z pracodawcami, większa oferta kierunków, kierunki na jakie jest zapotrzebowanie. 10. Na jakim etapie życia poznajesz swojego przyszłego pracodawcę i kim on jest? A może sam nim jesteś? Sam nim jestem, po ukończeniu szkoły, na szkoleniach i kursach, w czasie praktyk i prac sezonowych. Wybrane pomysły młodzieży:ZS im. Kopernika w Koninie
  • 9. II Liceum w Koninie Metoda: praca w grupach – „Opowiedz mi historię o Koninie w 2050 roku” Czas : 45 minut Liczba osób: około 50 Data: 09.06.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. Praca w grupach „Opowiedz mi historię o Koninie w 2050 roku”. Młodzież, podzielona na około 10 – osobowe grupy miała za zadanie opowiedzieć o wizji przyszłości Konina w formie pisemnego opowiadania. Do dyspozycji uczniów było 8 pytań pomocniczych, z różnych zakresów życia miasta, mające ułatwić budowanie historii. 3. Podsumowanie spotkania i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin
  • 10. II Liceum w Koninie Wybrana optymistyczna historia: „W 2050 roku Konin rozrósł się poprzez okoliczne miejscowości, przez co zwiększył swoją powierzchnię. Stare Miasto zostanie włączone do Konina wraz z Trąbczynem i Kramskiem. Zwiększy się liczba mieszkańców, co będzie powodem nowych osiedli. Komunikacja rozwinie się, co ułatwi dostęp do wszystkiego. Centrum miasta stanie się ośrodkiem kultury, w którym często odbywają się festyny rodzinne i inne imprezy. Centrum znajduje się w miejscu obecnego amfiteatru. Ludzie przestali jeść niezdrową żywność, spożywać alkohol w dużych ilościach, powstały siłownie, gdzie ludzie chętnie spędzają czas. Na lekcjach, uczniowie używają laptopów zamiast podręczników. Technologia pozwoliła przyjrzeć się bliżej danemu tematowi omawianego na lekcjach. Godziny pracy będą krótsze, co spowoduje większą ilość wolnego czasu.”
  • 11. II Liceum w Koninie Wybrana pesymistyczna historia: „Jest rok 2050, Konin pod rządami pesymistycznych rządzących staje się betonową dżunglą, zamknięte zostały kopalnie, elektrownia i pozostałe duże zakłady przemysłowe. Po wybuchu elektrowni miasto opustoszało, niegdyś zielone tereny zamieniły się w pustkowia pełne śmieci. Ludzie, którzy zostali w mieście spędzają czas jedynie w domu. W powietrzu unosi się smog, ludzie rezygnują z ekologicznych środków transportu. Następuje inwazja robactwa. Wody termalne okazały się niewypałem, bo woda ta wyleciała do Warty zabijając wszystkie stworzenia wodne. Strajki lekarzy spowodowały zamknięcie przychodni.”
  • 12. I Liceum w Koninie Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. Praca w grupach „Opowiedz mi historię o Koninie w 2050 roku”. Młodzież, podzielona na około 10 – osobowe grupy miała za zadanie opowiedzieć o wizji przyszłości Konina w formie pisemnego opowiadania. Do dyspozycji uczniów było 8 pytań pomocniczych, z różnych zakresów życia miasta, mające ułatwić budowanie historii. 3. Podsumowanie spotkania i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin Metoda: praca w grupach – „Opowiedz mi historię o Koninie w 2050 roku” Czas : 45 minut Liczba osób: około 65 Data: 17.06.2015r.
  • 13. I Liceum w Koninie Wybrana optymistyczna historia: „Jest rok 2050. Budzę się o 10.00, jem śniadanie przygotowane przez mojego robota. Idę biegać w jednym z naszych 10 parków. Czuję się tu bezpiecznie, ponieważ w ciągu ostatnich 20 lat przestępczość zmalała niemal do zera. Wracam do domu, biorę prysznic i wsiadam do mojego samochodu zasilanego energią słoneczną. Jadę do centrum miasta, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne. Dzisiaj odbywa się tam koncert charytatywny, z którego zebrane pieniądze będą przeznaczone na fundację założoną przez Koniński Klub Seniorów, która zajmuje się leczeniem chorych dzieci. Często spotykam tam znajomych, którzy pracują przy nowo odkrytych złożach gazu ziemnego oraz rozwijających się elektrowniach wiatrowych. Dzięki nim młodym ludziom nie brakuje miejsc do pracy. Dzisiaj mam profilaktyczne spotkanie w szkole podstawowej, w której będę opowiadać na temat dbania o zdrowie. Po zajęciach wstępuję na targ, aby kupić świeże owoce i warzywa. Wracam do domu metrem.”
  • 14. I Liceum w Koninie Wybrana pesymistyczna historia: „Dziś rano obudziłam się i zdałam sobie sprawę że miałam straszny sen. Śnił mi się Konin w strasznej perspektywie. Widziałam, że sytuacja jest naprawdę poważna. Zaczęto zamykać zakłady pracy, co spowodowało pogorszenie się nastroju społeczeństwa, a co za tym idzie skłonności do zaniedbywania zdrowia, braku ruchu, biernego i nudnego trybu życia. Ludzie spędzają swój czas przed telewizorem, bo w mieście nie mają miejsc, w których mogliby spędzać razem czas i się integrować. Zła dieta spowodowana dużą ilością miejsc, w których królują fast-foody, przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, przez co ludzie nie mają ochoty, aby zmieniać swoją sytuację na lepszą. W Radzie Miasta znaczny udział mają osoby starsze, młodzi nie mają możliwości, aby tworzyć projekty dogodne dla nich. Brakuje obiektów kulturalnych, imprez gromadzących całą społeczność. Ludzie szukają zatrudnienia, w każdym możliwym sektorze, najczęściej jest to praca fizyczna, która czerpie z nich wszystkie siły witalne. Trudno dostępne zaczynają być zdrowe produkty, na targach brakuje owoców i warzyw. Zdrowej żywności, jajek, mleka… Poziom nauczania i kształcenia znacznie się opuścił, brakuje w mieście ludzi z wykształceniem, uczelnie są zamykane z powodu braku chętnych. Edukacja jest na bardzo niskim poziomie.”
  • 15. ZS Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie Metoda: Kwestionariusz ankietowy – „Przedsiębiorczość młodych ludzi” Czas : 20 minut Liczba osób: 48 Data: 18.06.2015r. Przebieg: 1. Wprowadzenie 2. O projekcie Konin2050. 3. Przeprowadzenie anonimowych ankiet wśród młodzieży. 4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w ramach #dreamteamKonin Pytania ankietowe: 1. Opowiedz wybraną sytuację, w której zdobywałeś/zdobywałaś umiejętności zawodowe poza szkołą. 2. Dlaczego to zrobiłeś? Co Tobą kierowało? 3. Czy za to płaciłeś/płaciłaś? 4. Co Ci się najbardziej w tym doświadczeniu podobało? 5. Czy uważasz, że było warto? Dlaczego tak/nie? 6. Gdybyś mógł jeszcze coś w tym kierunku zrobić to, co by to było?
  • 16. 200 300 50 65 50 200 500 550 615 665 3LO Kopernik 2LO 1LO ZS Żychlin Liczba uczestników konsultacji w szkołach w czerwcu 2015 Liczba uczniów na spotkaniu Suma wszystkich uczestników spotkań