Wnioski ze spotkań z młodzieżą w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Koninie i powiecie konińskim w kwietniu 2015 roku.
Konsultacje prowadzone przez Pracownię Miejską w ramach projektu Konin2050
2. Konsultacje społeczne z młodzieżą w
ramach projektu Konin2050
Konsultacje społeczne są kluczowym etapem projektu
Konin 2050, który przy użyciu metody foresight ma
wypracować 4 alternatywne scenariusze rozwoju Konina
do 2050 roku.
Mamy zamiar dotrzeć do około 8 000 mieszkańców
Konina i powiatu konińskiego, w tym do blisko 3 000
młodych ludzi i 200 przedsiębiorców.
3. Konsultacje społeczne z młodzieżą w
ramach projektu Konin2050
Realizacja: Pracownia Miejska
Termin: kwiecień - czerwiec 2015 roku
Miejsce: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Koninie i
powiecie konińskim
Cel spotkań: Rozmowa z młodzieżą o ich wizji miasta Konina w
przyszłości. Chcemy dowiedzieć się jakie są oczekiwania
młodych ludzi wobec miejsca, w którym żyją, a także
poznać ich opinię i ocenę innowacyjnych rozwiązań
miejskich z innych miejscach w Polsce i na świecie.
Chcemy również zainspirować młodzież do planowania i
myślenia o przyszłości.
5. Gimnazjum nr 2 w Koninie
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”
Czas : 90 minut
Liczba osób: około 80
Data: 15.04.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań
miejskich z kraju i ze świata. Młodzież pozna
kierunki rozwoju nowoczesnych technologii w
rozwiązaniach miejskich, a także zaznajomi się z
wieloma przykładami aktywności społecznej i
działaniu dla dobra miasta i mieszkańców.
3. Cool Wall - ocena przykładów. Młodzież oceni w
głosowaniu, które przykłady są “cool”, a które nie.
4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w
ramach #dreamteamKonin
Wnioski:
• 90 minut na taką formułę to za dużo. (za długa
prezentacja, za długa dyskusja).
Pomysł Ocena
Rower miejski uncool
Car sharing cool
Punkty za km (rower) cool
Elektroniczne bilety +/-
Wypożyczalnie rowerów +/-
TAXI w nowym wydaniu uncool
Jeden bilet na wszystko nie wiedzą
Bilet mobilny nie wiedzą
Zasłużyć na bilet cool
BusPasy +/-
Śluzy rowerowe +/--
Strefy tylko dla pieszych +/-
Park(ing) day uncool
Radni bliżej ludzi +/-
Sztuka w przestrzeni miasta cool
Sport na świeżym powietrzu cool
Plaża miejska cool
Powrót miasta do rzeki cool
Miejskie regały książkowe uncool
Odmień swoje podwórko cool
Farmy miejskie nie wiedzą
Tropikalna wyspa cool
“Wypady” za odpady cool
“Zagraj ZeMno” cool
Geocaching +/-
Gry Miejskie ++/-
FabLab ++/-
Youth App cool
6. Gimnazjum nr 1 w Koninie
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 200 (2x100)
Data: 15.04.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań
miejskich z kraju i ze świata.
3. Cool Wall - ocena przykładów.
4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w
ramach #dreamteamKonin
Wnioski:
• 45 minut to odpowiedni czas na taką formułę
(skrócona prezentacja, skrócona dyskusja).
Pomysł Ocena
Rower miejski uncool / +/-
Punkty za km (rower) cool
Elektroniczne bilety ++/-
Bilet mobilny uncool
Zasłużyć na bilet cool
Śluzy rowerowe +/-
Strefy tylko dla pieszych +/-
Park(ing) day uncool
Radni bliżej ludzi +/-
Sztuka w przestrzeni miasta cool
Sport na świeżym powietrzu cool
Plaża miejska cool
Powrót miasta do rzeki cool
Miejskie regały książkowe uncool / +/-
Farmy miejskie uncool
“Wypady” za odpady cool
“Zagraj ZeMno” uncool/cool
Gry Miejskie cool
FabLab ++/-
7. Zespół Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie
Pierwsze spotkanie
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”
Czas : 90 minut
Liczba osób: około 200
Data: 21.04.2015r.
Wnioski:
• Formuła zupełnie nieinteresująca dla
uczniów szkoły średniej i za długa.
• Nie można tworzyć dużej strefy
odstępu między mówcą a uczniami.
• Wyniki konsultacji niewiarygodne, ze
względu na niski poziom aktywności
uczniów.
• Duże pomieszczenia (np. sale
gimnastyczne) i duża przestrzeń
zajmowana przez słuchaczy nie sprzyjają
przeprowadzeniu dobrych konsultacji.
• Szkoły średnie to około 60% osób
spoza miasta. Mniejsze zainteresowanie
Koninem.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań
miejskich z kraju i ze świata.
3. Cool Wall - ocena przykładów.
4. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach #dreamteamKonin
8. Zespół Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie
Drugie spotkanie
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”
+ praca w grupie
Czas : 90 minut
Liczba osób: około 200
Data: 21.04.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych
rozwiązań miejskich z kraju i ze świata.
3. Cool Wall - ocena przykładów.
4. Podział na grupy i praca w grupach
(czego brakuje w Twojej miejscowości? –
pomysły młodzieży spisane na dużych
szarych arkuszach)
5. Gra integracyjna („sznurki”).
6. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach #dreamteamKonin
Wnioski:
• Trafna zmiana formuły.
• Praca w grupach uaktywniła młodzież,
chętniej wyrażali swoją opinię.
• Zgromadzono dużo ciekawych
pomysłów na podniesienie jakości życia
w mieście z perspektywy młodych
mieszkańców miasta.
• Możliwość wypowiedzenia się na temat
swojej miejscowości, a nie tylko Konina.
• Podział na grupy najlepiej w ramach
klas.
9. Zespół Szkół CKU w Koninie
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 200 (2x100)
Data: 22.04.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych
rozwiązań miejskich z kraju i ze świata.
3. Cool Wall - ocena przykładów.
4. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach #dreamteamKonin
Wnioski:
• W szkołach średnich daje się odczuć
pewnego rodzaju bierność młodzieży na
tematykę spotkania. Z pewnością duży
wpływ ma na to fakt przewagi uczniów
spoza Konina.
Pomysł Ocena
Rower miejski cool
Punkty za km (rower) cool
Elektroniczne bilety +/-
Bilet mobilny +/-
Zasłużyć na bilet cool
Śluzy rowerowe +/-
Strefy tylko dla pieszych cool
Park(ing) day uncool
Radni bliżej ludzi uncool
Sztuka w przestrzeni miasta cool
Sport na świeżym powietrzu cool
Plaża miejska +/-
Powrót miasta do rzeki cool
Miejskie regały książkowe +/-
Farmy miejskie cool
“Wypady” za odpady cool
“Zagraj ZeMno” cool
10. I Liceum Ogólnokształcące w Koninie
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall” +
praca w grupie
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 200
Data: 22.04.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań
miejskich z kraju i ze świata. (bez głosowania)
3. Praca w grupach („Czego Ci brakuje w
mieście”?)
4. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach #dreamteamKonin
Wnioski:
• 45 minut to za mało na przedstawienie
przykładów (nawet bez głosowania) i pracy w
grupach.
• Młodzież ma ciekawe pomysły, ale 45
minut to za mało, aby pogłębić z nimi
rozmowę.
11. Gimnazjum w Sławsku
Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall” +
praca w grupie
Czas : 90 minut
Liczba osób: około 100
Data: 28.04.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań
miejskich z kraju i ze świata. (bez głosowania)
3. Cool Wall - ocena przykładów .
4. Praca w grupach („Jak Twoja okolica będzie
wyglądać w 2050 roku”?)
5. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach #dreamteamKonin
Wnioski:
• W gimnazjum trudniej pracuje się w
grupach.
• Lepiej pracuje się w mniejszych grupach
(10 – 12 osób)
• Dobrze jest unikać łączenia 3 i 1 klas w
jednej grupie
12. Gimnazjum nr 3 w Koninie
Metoda: Prezentacja przykładów
„Cool Wall”
Czas : 45 minut
Liczba osób: około 200 (2x100)
Data: 29.04.2015r.
Przebieg:
1. Wprowadzenie
2. Dobre przykłady innowacyjnych
rozwiązań miejskich z kraju i ze
świata.
3. Cool Wall - ocena przykładów.
4. Podsumowanie i zaproszenie do
współpracy w ramach
#dreamteamKonin
Wnioski:
• Należy skupiać młodzież na możliwie małej
powierzchni.
• Na pierwszym spotkaniu młodzież
siedziała na „szerszej” ścianie – ŹLE
• Na drugim spotkaniu młodzież siedziała na
„węższej” ścianie – LEPIEJ
• Na salach gimnastycznych i większych
pomieszczeniach dobrze używać sprzęty
nagłaśniającego.
13. Najciekawsze pomysły młodzieży (praca w grupach – ZSGE)
• Więcej połączeń MZK Konina z okolicznymi miejscowościami,
• Więcej miejsc do aktywnego spędzania czasu wolnego (siłownia na
dworze, poszerzenie oferty basenów, lodowisko, skatepark, place zabaw,
place cwiczeń, kino plenerowe),
• Lepszej jakości Internet w mieście (hotspoty, darmowe punkty dostępy
w przestrzeni miejskiej),
• Więcej stref zielonych, strefy uspokojonego ruchu pojazdów,
• Rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, remont chodników,
• Więcej wydarzeń sportowych i kulturalnych, imprez plenerowych,
• Darmowe parkingi,
• Punkty spotkań młodzieży, miejsca grillowe, itp.,
• Plaża miejska, zagospodarowanie terenów nad wodą,
• Tor wyścigowy,
• Punkty do ładowania telefonów w mieście.
14. Najciekawsze pomysły młodzieży (praca w grupach - 1 LO)
• Więcej MZK i PKS do pobliskich miejscowości (szczególnie
wieczorem),
• Tańsze bilety komunikacji miejskiej,
• Lepszy przekaz informacji o wydarzeniach kulturalnych,
• Biletomat w każdym autobusie lub na przystankach,
• Gastronomia na bulwarach,
• Ożywienie Starówki,
• Miejsca piknikowe w parku Chopina,
• Edukacyjne gry miejskie,
• Boisko do siatkówki plażowej przy rzece,
• Imprezy, np. przegląd potraw regionalnych,
• Więcej ścieżek rowerowych, więcej chodników ze ścieżkami dla rolek,
• Kluby młodzieżowe,
• Sztuka w przestrzeni miejskiej,
• Kino plenerowe,
• Więcej lodowisk miejskich zimą,
• Ściany dla grafficiarzy.
15. Najciekawsze wizje przyszłości (praca w grupach – Sławsk)
• TRANSPORT – eko-pojazdy, większa moda na rowery, komunikacja
wodna,
• EDUKACJA - Możliwość wyboru przedmiotów do nauki, lekcje w
terenie + spacery edukacyjne, nauka praktycznych rzeczy, które
przydadzą się w życiu, większe wykorzystywanie technologii
• WYGLĄD MIEJSCOWOŚCI – więcej stref zieleni, poprawa jakości
infrastruktury, miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego,
RYNEK PRACY - Więcej ofert pracy i większe zarobki, Różnorodność
ofert pracy, Zakładanie dużych przedsiębiorstw, HiTech.
• ZDROWIE – łatwiejszy dostęp do leków i lekarzy, aktywny i zdrowy
tryb życia.
• KULTURA – Maratony filmowe, teatry uliczne, więcej klubów
sportowych, więcej klubów, więcej miejsc i wydarzeń kulturalnych.
16. 80
200 200 200 200
100
200
80
280
480
680
880
980
1180
Gimnazjum nr 2 Gimnazjum nr 1 ZSGE CKU I LO Gimnazjum w
Sławsku
Gimnazjum nr 3
Liczba uczestników konsultacji w kwietniu 2015
Liczba uczniów na spotkaniu Suma wszystkich uczestników spotkań