R6C-Kelompok 2-Sistem Rangka Pada Amphibi dan Aves.pptx
Rph manusiabernafas
1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran : Sains Tarikh : 31-03-12
Tingkatan/Kelas : 4 D Bil. Pelajar : 58 orang
Tempat : BlockG E1 Masa : 11:00p.m-12:00p.m
TAJUK : Manusia Bernafas
OBJEKTIF :
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid-murid dapat:
1) Menyatakan bahawa manusia menggunakan peparu untuk bernafas dengan betul.
2) Melabelkan organ-organ sistem pernafasan dengan betul.
3) Menyatakan laluan udara semasa menarik nafas dan menghembus nafas dengan betul.
4) Menjawab soalan kuiz dengan betul.
5) Menjawab soalan lembaran kerja dengan betul.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid-murid tahu bahawa manusia boleh menarik dan menghembus nafas.
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Carta ”Cara Pernafasan Manusia”, lembaran kerja, power point, video, komputer riba, dan belon.
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN
1. Keadaan kerusi meja yang teratur dan sistematik.
1
2. 2. Memastikan suis elektrik berfungsi dengan baik.
PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
1. Bekerjasama.
2. Hormat-menghormati.
3. Menjaga kesihatan diri.
4. Berterima kasih.
SESI PENGAJARAN
Masa
Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
5 minit Pengenalan/Pra Pengajaran :
-Apa khabar, murid?
-Duduk di tempat masing-masing
dan bersedia untuk belajar.
-Murid-murid dapat membalas
salam dan menyiapkan diri
supaya fokus untuk
pembelajaran berikutnya.
1. Guru memberi salam
kepada murid dan
murid-murid membalas
salam.
2. Guru menyuruh murid-
murid supaya duduk di
tempat masing-masing
dan mengemaskan
meja mereka untuk
persiapan memulakan
pembelajaran.
Nilai murni:
Menghormati Guru.
5 minit Set Induksi:
- Sila menghembus udara ke
-Murid dapat menghembus
udara ke dalam udara.
1. Guru meminta seorang
murid menampilkan ke
ABBM:
1. Belon
2
3. dalam udara dan keluarkan
udara yang ditiup ke dalam.
- Sila perhatikan perubahan
belon.
- Apakah organ yang serupa belon
yang akan berubah saiz apabila
udara masuk ke dalam?
- Marilah kita belajar tajuk
pembelajaran hari ini iaitu cara
pernafasan manusia.
-Murid-murid dapat
menyatakan bahawa manusia
menggunakan peparu untuk
bernafas dengan betul.
.
depan dan memberi
murid tersebut sebiji
belon.
2. Guru mengarahkan
murid tersebut
menghembus udara ke
dalam belon dan
selepas itu angin yang
ditiup ke dalam
dikeluarkan semula.
3. Guru meminta murid-
murid lain
memerhatikan
perubahan saiz belon.
4. Guru meminta murid-
murid menyatakan
organ yang serupa
belon yang akan
berubah saiz.
5. Guru menyatakan
tajuk pembelajaran
hari ini.
2. Komputer riba
3
4. Masa
10 minit
Penyampaian isi :
Video merujuk kepada lampiran 1
“proses pernafasan”.
Carta “laluan udara semasa
menarik nafas dan menghembus
nafas”.
-Murid dapat menjawab
soalan dengan tepat.
1. Guru memperkenalkan
sistem pernafasan
manusia.
2. Guru menayangkan
video proses pernafasan
manusia.
3. Murid-murid
memerhatikan apa
yang dipamerkan dan
isi pembelajaran yang
disampaikan oleh guru.
ABBM:
1. Komputer riba
2. Video
3. Carta
Video merujuk kepada
lampiran 1 “proses
pernafasan”.
Carta “laluan udara
semasa menarik nafas dan
menghembus nafas”.
Masa
20 minit
Penyampaian isi :
-Merujuk kepada lampiran 2
“organ pernafasan dan laluan
udara manusia”.
-Kelas, bolehkah kamu semua
membuat kesimpulan?
1. Guru membahagikan
murid-murid kepada
empat kumpulan.
2. Guru menjelaskan
langkah-langkah
aktiviti.
4. Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
setiap kumpulan.
ABBM:
1. Lembaran kerja
merujuk kepada
lampiran 2 “organ
pernafasan dan laluan
udara manusia”.
4
5. - Murid-murid dapat
menyatakan nilai murni
bekerjasama dengan tepatnya.
-Murid-murid dapat
melabelkan organ sistem
pernafasan manusia dengan
betul.
Setiap kumpulan
diminta berbincang
tentang cara
pernafasan manusia
dan melabelkan organ-
organ pernafasan.
5. Guru membimbing
murid-murid
menyatakan nilai
murni (bekerjasama)
yang telah diamalkan
dalam kalangan murid
semasa aktiviti
kumpulan dijalankan.
6. Guru mengarah murid-
murid menjalankan
tugasan masing-masing.
7. Guru meminta setiap
kumpulan untuk
membentangkan hasil
kerja kumpulan.
8. Guru dan murid-murid
Nilai murni:
Bekerjasama.
5
6. -Murid-murid dapat
menyatakan laluan udara
semasa menarik nafas dan
menghembus nafas dengan
betul.
-Murid-murid dapat
menyatakan kesimpulan
dengan tepat.
berbincang tentang
hasil kerja kumpulan
mereka.
9. Guru meminta murid
untuk membuat
kesimpulan
berdasarkan aktiviti
yang telah dijalankan.
10 minit -Soalan merujuk kepada power
point “ soal jawab”.
-Murid-murid dapat
melabelkan organ sistem
pernafasan manusia dengan
betul.
-Murid-murid dapat
menyatakan laluan udara
semasa menarik nafas dan
menghembus nafas dengan
betul.
1. Guru mempamerkan
power point dan
mengadakan sesi soal
jawab sebagai latihan
pengukuhan.
2. Murid-murid
menjawab soalan yang
dikemukakan oleh
guru.
ABBM:
1.Komputer riba
2.power point
Slide power point merujuk
lampiran 3“ soal jawab”).
10 minit Penutup: Penutup:
6
7. -Apakah yang telah anda belajar
pada hari ini?
-Sekarang cikgu minta kamu
semua balik rumah menyiapkan
buku kerja muka surat dari 30-32
dan hantar pada hari esok.
-Selain itu, cikgu juga pesan kamu
semua membuat ulangkaji dan
membuat persediaan untuk topik
yang akan disampaikan pada
pembelajaran yang akan datang.
-Murid-murid menjawab
soalan dengan betul.
-Murid-murid dapat
menyatakan kesimpulan
dengan tepat.
-Murid-murid dapat
menyatakan nilai murni
berterima kasih dan menjaga
kesihatan diri dengan
tepatnya.
1. Guru meminta murid-
murid menyatakan isi
kandungan tajuk
pembelajaran hari ini.
2. Guru membimbing
murid-murid supaya
sentiasa berterima
kasih kepada Tuhan
dan menjaga kesihatan
badan sendiri.
3. Guru mengarah murid-
murid supaya
menyiapkan tugasan
masing-masing dan
hantar pada hari
keesokkan.
4. Guru menyuruh murid-
murid membuat ulang
kaji dan membuat
persediaan topik pada
pengajaran yang akan
datang.
Nilai murni:
Berterima kasih
Menjaga kesihatan diri
Buku kerja(muka surat 30-
32).
7
8. TUGASAN
1. Membekalkan tugasan dalam buku kerja dari muka surat 30 ke 32.
2. Meminta murid-murid menghantar buku kerja pada tarikh 31 Mac 2012 pada jam 7.30 pagi.
3. Meminta murid-murid membuat persediaan pada tajuk yang akan datang.
8