Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Digitalzone 16 sunumum - SEO KPI Neler Olmalı? (Metrikleri Doğru Yorumlamak)

1,924 views

Published on

Digitalzone'da yaptığım bu sunumda SEO Kpi'ları neler olmalı ve bu kpi'ları belirlerken neleri sorgulamalısınız, ne gibi sorular sormalısınızı bulabilirsiniz. Freelancer veya bir şirket ile anlaştınız ortak olarak belirleyeceğiniz metrikler çok önemli. Sorularınız olursa serbayarda@gmail.com'dan bana ulaşabilirsiniz.

Published in: Marketing
 • Login to see the comments

Digitalzone 16 sunumum - SEO KPI Neler Olmalı? (Metrikleri Doğru Yorumlamak)

 1. 1. “Bir Freelancer ya da Ajans ile Anlaştınız, Peki ya Şimdi? SEO Stratejilerinizi Ölçümlemek” SERBAY ARDA AYZIT
 2. 2. SEO BAŞARI KRİTERLERİ NE OLMALI ? (KPI) 01 02 Site Başarı Kriterleri Rakiplerimiz ve Biz - Google Analytics - Search Console - Sıralama Takip - Arama Hacmi - Tarama Hataları - Rakip Analiz Araçları (SM, Semrush vb.) - Backlink Karşılaştırması (Ahrefs, Majestic vb.) - Trafik Karşılaştırması (Alexa, Similarweb vb.)
 3. 3. ORGANİK TRAFİK / GOOGLE ANALYTICS Organik trafiğinizdeki sene bazlı değişim, başarı kriterlerinin başında gelmektedir. Bir önceki aya göre değil, sene bazlı karşılaştırma yapılması en sağlıklı yöntemdir.
 4. 4. ORGANİK TRAFİK – GELİR / GOOGLE ANALYTICS Organik trafik ile birlikte bakmamız gereken bir diğer başarı kriteri ise organik trafiğin getirdiği gelir olmalıdır. Bu kriterde de sene bazlı karşılaştırma en sağlıklı olanıdır.
 5. 5. ORGANİK TRAFİK – HEDEF / GOOGLE ANALYTICS Gelir ve trafiğin yanında sitede belirlenen mikro hedefler de başarı kriterlerinden bir tanesidir. Örneğin sitede üyelik önemliyse üyelik formunun tamamlanması hedefinin belirlenmesi gibi.
 6. 6. ORGANİK TRAFİK / TOPLAM TRAFİK / GOOGLE ANALYTICS Organik trafiğin toplam trafik içerisindeki payı da önemli bir başarı kriteri olabilir. Bu oranın yükselmesi demek, siteye sağlanan organik trafik katkısının artması anlamına gelmektedir.
 7. 7. GA - BU METRİKLERLE İLGİLİ SORULMASI GEREKEN SORULAR Analytics hesabı doğru kurgulanmış mı? Trafik kaynakları karışıyor olabilir mi? E-ticaret verileri gerçek verilerle karşılaştırıldı mı? Ölçümde hata var mı? Hedefler oluşturulmuş mu? Varsa hepsinin hedefi doğru mu? Reklam harcamasında zamana göre değişim var mı?
 8. 8. GÖSTERİM VE TIKLAMA / SEARCH CONSOLE Google’un bize kelime bilgisini sağladığı tek yer olan search console üzerindeki tıklama ve gösterim bilgileri de önemli başarı kriterleriden birisidir.
 9. 9. KONUM / SEARCH CONSOLE Kelime sıralamalarının zaman içerisindeki değişimini search console ile takip edebilir, bir başarı kriteri olarak raporlanabilir hale getirebiliriz.
 10. 10. DİZİN DURUMU/ SEARCH CONSOLE Google üzerinde indekslenen sayfa sayınızı gösteren dizin durumu da başarı kriterlerine koyulabilecek metriklerden birisidir.
 11. 11. URL HATALARI / SEARCH CONSOLE Search console içerisindeki URL hataları bölümü de takip edilmesi gereken ve ani artışlarda müdahale edilmesi gereken bir alandır. Bununla birlikte buradaki sayıyı belirli seviyede tutmak da bir başarı kriteri olabilir.
 12. 12. SC - BU METRİKLERLE İLGİLİ SORULMASI GEREKEN SORULAR Gösterim verileri ne anlama geliyor? Arama hacmi ile eş değer mi? Konum verilerinde hata olabilir mi? İmaj sonuçlar organik gözüküyor olabilir mi? Bot tarafından tıklama var mı? Indeks sayısının çok olması iyi bir gösterge mi? URL hataları artınca hemen telaş mı olalım?
 13. 13. KELİME SIRALAMALARI / SIRALAMA TAKİP Hedeflediğimiz kelimelerdeki sıralamalarımızı günlük takip ederek ay sonundaki raporlara; 1. sıra, top 3 ve top 10 değişimlerini grup bazında ekleyebiliriz. Getstat, positionly vb. Araçlar bu kısımda size yardımcı olacaktır.
 14. 14. KELİME HACİMLERİ Takip ettiğimiz kelimelerin aranma hacimlerini de kelime takip raporlarının yanına ekleyebiliriz. Böylece aylık hacim değişimlerini de yakından takip edebiliriz.
 15. 15. KELİME TAKİP - BU METRİKLERLE İLGİLİ SORULMASI GEREKEN SORULAR Kelimeler doğru seçildi mi? Hedefler nasıl belirlendi? Sıralama takip araçlarının verdiği sıralamalara güvenelim mi? Kelimeler doğru gruplara ayrıldı mı? Google hacimleri doğru veriyor mu?
 16. 16. RAKİPLERİMİZ VE BİZ Rakip Analiz Araçları (SM, Semrush vb.) Backlink Karşılaştırması (Ahrefs, Majestic vb.) Trafik Karşılaştırması (Alexa, Similarweb vb.)
 17. 17. GÖRÜNÜRLÜK / RAKİP ANALİZ Arama motorlarında bizim ve rakibimizin görünürlüğünü Searchmetrics, Semrush gibi araçlarla karşılaştırabiliriz. Takip ettiğimiz başarı kriterlerinin rakip ile karşılaştırılması kısmında bu skora yer verebiliriz.
 18. 18. ORGANİK TRAFİK / RAKİP ANALİZ Ya da Semrush’un organik trafik tahminlerini karşılaştırma yapmak için kullanabiliriz.
 19. 19. PROJE ALANI GÖRÜNÜRLÜK SKORLARI / RAKİP ANALİZ Semrush, Searchmetrics, Seo monitor gibi araçlarda proje alanını kullanarak belirlediğiniz kelimeler üzerinden görünürlük karşılaştırmaları yapabilir, kelime grupları bazında durumunuzu raporlarınıza ekleyebilirsiniz.
 20. 20. RAKİP ANALİZ - BU METRİKLERLE İLGİLİ SORULMASI GEREKEN SORULAR Araştırma alanındaki sıralamalar kesin doğru mu? Rakip karşılaştırması yaparken bizimle tamamen aynı servisleri sunan yerleri mi karşılaştırıyoruz? Rakip karşılaştırmasında aynı servisleri sunuyor ve rakibimizin bizden iyiyse başka neyi kontrol etmek lazım? Proje alanı kullanıyorsak doğru kelimeleri seçtik mi?
 21. 21. LİNK VEREN SİTE SAYISI/ BACKLINK Ahrefs, Majestic, Moz Site Explorer gibi araçlarla sitenize kaç tane siteden link verildiğini aylık artışı/azalışıyla birlikte raporlarınıza koyabilirsiniz.
 22. 22. BACKLINK KALİTE SKORLARI / BACKLINK Domain authority gibi değerleri de başarı kriterlerinizden biri olarak raporlayabilirsiniz. Link sayısından daha önemli olan şey, gelen linklerin kalitesidir.
 23. 23. BACKLINK KONU DAĞILIMI / BACKLINK Majestic’in sunduğu gelen linklerin sınıflandırılması ise ayrıca dikkat edilmesi gereken ve raporlanabilecek metriklerden bir tanesidir. Sitenizin konunuzla alakalı sitelerden link alması oldukça iyidir.
 24. 24. ALEXA / TRAFİK Site trafiklerini takip eden ve skorlayan ender araçlardan biri olan Alexa son zamanlarda çok rağbet görmemektedir. Kendi verinizin doğruluğunu tespit edebiliyorsanız bir ihtimal rakip karşılaştırması için konulabilir.
 25. 25. SIMILARWEB / TRAFİK Similarweb data kaynaklarının Alexa’ya göre daha kaliteli olması sebebiyle son senelerde çok daha fazla rağbet görmektedir. Similarweb’de de direkt trafik karşılaştırması yapılıp, aylık raporlara konulabilir.
 26. 26. BACKLINK VE TRAFİK - BU METRİKLERLE İLGİLİ SORULMASI GEREKEN SORULAR Backlink takip araçları nasıl çalışıyor? Kaç siteden link geldiği tek başına önemli midir? Backlink kalitesini gösteren skorlara bakmak yeterli midir? Backlink konu dağılımı daha kritik olabilir mi? Alexa, Similarweb nasıl data toplar? Körü körüne inanmak doğru mudur?
 27. 27. TEŞEKKÜRLER serbay@semtr.com Serbay.com

×