Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

0 36 ay çocuğunda beden geli̇şi̇mi̇ ve bebek ji̇mnasti̇ği̇

13,355 views

Published on

 • Login to see the comments

0 36 ay çocuğunda beden geli̇şi̇mi̇ ve bebek ji̇mnasti̇ği̇

 1. 1. •0-36 AY ÇOCUĞUNDA BEDEN GELİŞİMİ•BEBEK JİMNASTİĞİ NEDİR?•BEBEK JİMNASTİĞİNİN YARARLARI NELERDİR?•BEBEK JİMNASTİĞİ ÖNERİLERİ•YAŞLARA UYGUN BEBEK JİMNASTİKLERİ•BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI•ETKİNLİK ÖRNEKLERİ
 2. 2. 0-36 AY ÇOCUĞUNDA BEDEN GELİŞİMİ Bebeğin gelişimini engellememek ve kalça çıkıklarına sebep olmamak için kundaklanmaması gerekir Jimnastik yaklaşık olarak 4’üncü aydan itibaren yapılabilir Jimnastik için en uygun zaman, yemek öncesidir Bebek temiz bir bez üzerine yatırılmalıdır Oda sıcaklığının 21 derecenin altında olmamasına dikkat edilmelidir Hareketler bebek hoşlandığı takdirde yapılmalı ve bebek, jimnastik için kesinlikle zorlanmamalıdır . Yapılan araştırmalar, zayıf bebeklerin jimnastik sayesinde daha çabuk kilo aldıklarını göstermiştir Aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemini de geliştirdiği saptanmıştır . Bunların dışında bebeğin bacak ve kollarına zorlanmadan yaptırılan hareketler bebeği rahatlatıp, sakinleştirir Cildini korur, kan dolaşımını arttırır, iç organlarını uyarır ve sindirim bozukluklarını giderir Jimnastik, yalnız vücudu geliştirmekle kalmaz, uyku saati geldiğinde uyumayan ve huysuzluk eden bebekler için de çok etkili bir yöntemdir Bebekle anne arasındaki sıcak bağı güçlendirir, bebeğe mutluluk ve haz verir .
 3. 3. BEBEK JİMNASTİĞİ NEDİR? Bebek jimnastiği 6ay -3 yaş arası bebeklerle normal gelişim süreçlerine uygun olarak düzenlenmiş aktivitelerden oluşuyor. Uzmanlara göre,bebek egzersizleri, anne ile bebek arasındaki psikolojik bağı olumlu etkiliyor, hatta bebeğin erken yürümesini sağlıyor. Doğduğunda küçücük olan bebeğiniz, bir süre sonra büyümeye, başını kaldırmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başlıyor. Zaman zaman büyüyeceğine dahi inanamadığınız bu süreç göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. İşte bu süreçte ve ileride bebeğinizin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesinin bir yolu da düzenli yapılan jimnastikten/egzersizden geçiyor.
 4. 4. BEBEK JİMNASTİĞİNİN YARARLARI Egzersizin bebeklere sağladığı yararlar bununla sınırlı değil. Çünkü jimnastik/egzersiz yapan bebeklerde; Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi hızlanıyor. Jimnastik/egzersiz sırasında bebeğin eklem ve kasları gelişiyor. Anne ile bebek arasındaki psikolojik gelişimi olumlu etkiliyor. Jimnastik/egzersiz, bebeğin cesaretlenmesine ve sosyal gelişiminin ilerlemesine de yardımcı oluyor. Jimnastik/egzersiz bebeğin kendine güveni ve becerileri artıyor. Bebeklik döneminde başlanan egzersizler, kasları güçlendirdiği ve kas gelişimi sağladığı için, çocukluk çağında spora yöneliş ve sporu yaşam biçimi olarak benimseyen bireyler yetişiyor. Spor ya da egzersiz yapan çocukların okul döneminde kendine güvenleri ve okul başarıları artıyor. Bebeklerin vücut yapıları daha sağlam ve şekilli oluyor. Bebeklikte ve ilerde oturma bozukluğu olmuyor. Jimnastik/egzersiz önceden güçlenmiş olan kaslar, eklemleri ve kemikleri destekliyor. Bu çocuklarda skolyoz ve kifoz (omurga şekil bozuklukları) ya da eklem deformiteleri daha az görülüyor.
 5. 5. BEBEK JİMNASTİĞİ ÖNERİLERİ Jimnastik hareketleri için her gün 5-10 dakika zaman ayırmak çok önemli. Hareketler, günde 4-5 kez yapıldığında yararlı olur. Bebeği rahatlatmak için banyodan ve uykudan önce yapılan egzersizler, banyodan sonra sağlıklı bir uykuya yardımcı olur. Jimnastiğin yapıldığı zeminin, banyo havlusu ya da battaniye serilmiş düzgün bir alan olması gerekir. Jimnastik sırasında bebeğin çıplak olması ya da üzerinde rahatsızlık vermeyecek hafif bir giysi (zıbın vs.) bulunması çok önemli. Ortam ısısı da iyi ayarlanmalı. Sıcaklığın 22 ila 24 derece olması yeterli. Egzersiz programına, bebeği yoracak, vücudun tüm eklem ve kaslarını çalıştıran, ağır ve zor hareketlerle başlanmamalıdır. Yaklaşık iki hafta hafif hareketlerle devam edilerek, yavaş yavaş kas ve eklemleri çalıştıracak egzersizler yaptırılmalıdır.
 6. 6. BEBEK JİMNASTİĞİ ÖNERİLERİ Bebeğin avuç içinden ve el bileğinden tutarak, sağ kolu sol tarafa, sol kolu sağ tarafa çaprazlama şekilde germe hareketi yapın. Bebeklerin boyun ve kol kaslarını çalıştırmak için paraşüt refleksi denilen bir hareket var. Her kolu kendi tarafında yana ve yukarı doğru açın, sonra tam tersi istikamette tekrarlayın. Bebekler için ilk 6 ayda en önemli noktalar, ileride ayakta durma, oturma ve başını tutması için kalça eklemlerinin çalıştırılmasıdır. Bunun için bacaklarını karnına doğru bastırarak aşağı doğru tekrar germe hareketi yaptırın. Bu hareket 5-10 kez tekrarlanabilir. Diğer hareket de bacakların aynı anda yapılabildiği gibi tek taraflı olarak birinin karna doğru itilmesi, diğerinin uzatılmasıdır. Bu hareket de günde 4-5 kez yapılabilir. Genelde düzenli egzersiz yaptırılan bebekler, 6-7. ayda desteksiz oturmaya başlar. Egzersizlerin annenin rahat ve sakin olduğu bir zamanda, hafif müzik eşliğinde yaptırılması idealdir.
 7. 7. YAŞLARA UYGUN BEBEK JİMNASTİĞİ 2-6 Aylık Bebeklerin Egzersizleri Bebeği sırt üstü yatırıp, elleriyle baş parmağınızı tutmasını sağlayın. Kendi parmaklarınızı da onun bileklerini kavrayacak şekilde tutun ve bebeğin kollarını önce sağ sonra sol kol olmak üzere tek tek, yavaş yavaş geriye, yukarı kaldırın. Kollar karşılıklı uyum içinde olmazsa, bu hareket biraz zorlayıcı olabilir. Bebeği yüzükoyun yatırıp baş kısmı size dönük ve baş parmağınız bebeğin avucunun içinde olacak şekilde bileklerinden kavrayın. Yavaş yavaş, çok az olmak üzere ilk kaldırışı yapın. Onu zorlamamaya özen gösterin. Daha sonraki kaldırışlarında bebeğin kasları ve başı, kendi isteği ve hareketi doğrultusunda, yetişkin yardımıyla yapılabilir. Özellikle bebeklerin baş kontrolü 2-3. aydan sonra başlar. Bu egzersizlerin uygulanması ile olası sinir sistemi gelişim geriliği de erken saptanabilir
 8. 8. YAŞLARA UYGUN BEBEK JİMNASTİĞİ 6- 12 Ay Arası Bebeklerin Egzersizleri 0-6 ay dönemde yapılan hareketlerin sayıları artırılabilir. Gün içinde tekrarları 15′e çıkarılabilir. 6. ve 7. aydan sonra bebeklerin eklemlerindeki esneklik azaldığı için zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Kollarından biraz zorlayarak tutup kaldırılmaya çalışılan bir çocukta koldan ‘tık’ diye bir ses gelir. Bebekte şiddetli ağrı olur, kolunu hiç hareket ettiremez, bu tablo, radius kemiğinin baş kısmının eklem yerinden çıkmasıdır. Ancak ufak bir manevra ile uzman doktor tarafından yerine yerleştirilebilir. Başlangıç düzeyinde koltuk altlarından tutulmak şartı ile 6 ay sonrası baş parmakla bebeğin avucunun içine el konularak bileği kavranır. Bebek, öne arkaya ve sağa sola doğru sallanır. Bu hareket bebeğe düzgün bir vücut yapısı sağlayacaktır.
 9. 9. YAŞLARA UYGUN BEBEK JİMNASTİĞİ 1 Yaş Ve Sonrası Çocuklarda Yapılacak Egzersizler 1 yaşından sonra çocuklar yürümeye başladığı için bu, onlar için önemli bir egzersizdir. Yine de bu dönemde belli kas gruplarını çalıştırmak için oyuncaklardan yararlanılabilir. Çocuk sırt üstü yatırılır ve ayak bileğinden tutularak boşlukta kalana kadar yavaş yavaş yukarı doğru kaldırılır. Kısa bir süre asılı kaldıktan sonra çocuk yerine bırakılır ve tekrarlanır. Tüm bu hareketler yumuşak bir zemin üzerinde gerçekleştirilir. Çocuğu elleri üzerinde yüzükoyun yatırıp elleri yerde olmak üzere dizleri ve baldırlarından tutarak kaldırın, elleri üzerinde yürümeye teşvik edin. Bu hareketler kısa mesafeye oyuncaklar koyarak da tekrarlanabilir.
 10. 10. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI1. KOLLARIN SIRA İLE AÇILIP KAPANMASI Sıra ile bir kol açılırken diğer kol bükülür, ayrıca iki kol aynı zamanda açılıp kapatılır .
 11. 11. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI2. KOLUN DAİRE ŞEKLİNDE ÇEVRİLMESİ Bebek, yetişkinin başparmağını kavrar Yetişkin, bebeğin bileğinin üstünden tutar .Kollar başın yanında çevrilerek (daire şeklinde) hareket yaptırılır Hareket, ters yönde de tekrarlanmalıdır .
 12. 12. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI3. KOLLARIN ÇAPRAZ HAREKETİ Her iki kol yana açılır Göğsünün üzerinde çapraz kavuşturulur .
 13. 13. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI4. BACAKLARIN KALDIRILMASI VE BÜKÜLMESİYetişkin, bebeğin ayak bileklerinden tutarak ayakların birini yukarı kaldırırken, diğerini dizinden bükerek aşağıya indirir
 14. 14. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI5. BACAKLARIN DİZLERDEN BÜKÜLÜP DÜZELTİLMESİ İki bacak yukarı kaldırılır ve aşağıya doğru dizden bükülür.
 15. 15. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI6. AYAKLARIN DAİRE ŞEKLİNDE HAREKETİ
 16. 16. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI7. GÖVDE HAREKETİ Yüzükoyun pozisyonda, gövdenin üst kısmının yukarıya doğru kaldırılmaya çalışılması ve sırt üstü yatarken, ellerden çekilerek vücudun oturma pozisyonuna getirilmesidir.
 17. 17. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI8. AYAK BİLEKLERİNDEN TUTULUP GÖVDENİN KALDIRILMASI Bebeğin yüzükoyun pozisyonda iken ayak bileklerinden tutulup, kollarından destek alacak şekilde yukarı doğru kaldırılmasıdır.Bu hareket, aynı zamanda dayanma fonksiyonunun gelişimine yardım eder 6–8 aylardan itibaren yapılır
 18. 18. BEBEK JİMNASTİĞİNİN TÜRLERİ VE AŞAMALARI9. AYAKTAN TUTULUP, BAŞ AŞAĞI SARKITMA EGZERSİZİ Bebek, ayak bileklerinden kavranarak aşağı doğru sarkıtılır, sonra yavaşça karın üzerine yatırılır.
 19. 19. ETKİNLİK ÖRNEKLERİ 0–36 Ay Çocuğunun Beden Gelişimine Yönelik Etkinlik Örnekleri Etkinlik 1:Bebek yüzükoyun pozisyonda iken yetişkin, uzağına sevdiği oyuncağı koyarak ona doğru gelmesi ve oyuncağı alması için bebeği cesaretlendirir .Bebek sürünerek gitmek istediğinde, vücudunu hareket ettirmesi için tabanlarından iterek bebeğe destek verilir . Etkinlik 2:Yetişkin, bebeğin önüne (pilli) hareket edebilen bir oyuncağı koyar Oyuncağı çalıştırır ve bebeğin emekleyerek oyuncağı takip etmesini sağlar. Oyuncağı emekleyerek yakalaması için bebeği cesaretlendirir.
 20. 20. İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER   HAZIRLAYAN VE SUNAN,  AYŞE NUR YILMAZ  11-F 724

×