SlideShare a Scribd company logo
1 of 29
Тема: Узагальнення знань
про Періодичний закон і
Періодичну систему хімічних
елементів Д. І. Менделєєва.
Періодичний закон –
найзагальніший і
найфундаментальніший закон
природи.
ЦІЛІ УРОКУ:
Тип уроку: узагальнення вивчених
знань.
Методи: бесіда, розповідь, диктатичні
ігри, рорбота в групах, «морозковий
штурм», метод «мікрофона»
міжпредметні зв’язки.
Обладнання: виставка книг
присв’ячених Д.І.
Менделєєву, періодична
система.
« Посів науковий зійде для жнив народних
» (Д. І. Менделєєв)
1. Організаційна частина.
1)На дошці і стінах розміщені плакати з епіграфами і
висловами, які стосуються періодичного закону:
« Таблиця Менделєєва є таблиця історії і
миротворення » (А. Є. Ферсман)
« Періодичному закону майбутнє не
загрожує руйнуванням, а тільки надбудову і
розвиток обіцяє » (Д. І. Менделєєв)
« Періодичному закону майбутнє не
загрожує руйнуванням, а тільки
надбудову і розвиток обіцяє » (Д. І.
Менделєєв)
« Головний секрет життя ось який: одна
людина – нульразом тільки люди » (Д.
І. Менделєєв)
2) На столі – виставка книг про
Менделєєва.
3) На стенді – виставка дитячих
рефератів, присвячених життю і
творчості вченого.
4) Над дошкою – портрет Д. І.
Менделєєва
2. Мотивація навчальної
діяльності
На сьогоднішньому уроці ми повинні з вами
узагальнити і систематизувати знання про
періодичний закон і періодичну систему хімічних
елементів. А для того щоб вам було цікаво, урок
проведемо у вигляді КВХ. Для нього вибираються
дві команди, даються їм назви: “ Атоми ” і “
Молекули ”, обираються капітани команд, які
разом із членами команди придумують девізи і
привітання. Від кожної команди виділяється по
одному учаснику,який буде входити до журі.
“Вартість” питання – від 0 до 2 балів.
На дошці підготовлена таблиця,
в якій по вертикалі зазначені
етапи гри, а по горизонталі –
назви команд. Ця таблиця
використовуватиметься для
висвітлення результатів
змагання.
3. Основна частина
уроку – проведення
КВХ
Конкурс 1.
Привітання
Команда “Атоми”
Прийміть вітання щирі
У цей чудовий день.
Від нашої команди
І від усіх людей
Ти, суперник, не зівай!
Сміливіше виступай!
Журі шановне і поважне!
Будьте на конкурсі уважні!
Девіз команди “Атоми”
“Будем хімію учить, щоб у світі краще жить”
Нехай усім нам поталанить
Здобут приз почесний .
Сьогодні ми змагаємось
В знаннях хімічних з вами.
Тож хай ця гра веселая
Обере сильнішого між нами.
Девіз команди “Молекули”
“Хімія для нас важлива, по плечу будь-яку діло”
Команда “Нейтрон”
Конкурс 2. Розминка –
перетягування хімічного канату
(команди п черзі відповідають)
4. Яка група хімічних
елементів ще не була відома
під час створення
першодичного закону?
1. Коли, хто і на основі чого сформулював
періодичний закон і склав періодичну систему
хімічних елементів?
2. Дайте формулювання періодичного закону за
Менделєєвим.
3. Дайте сучасне формулювання періодичного
закону.
5. Що таке період?
6. Що таке група?
7. Яка підгрупа називається головною?
8. Яка підгрупа називається побічною?
9.Як називаються хімічні елементи I групи
головної підгрупи?
10. Як називається хімічні елементи VІІ групи
головної підгрупи?
11. Як називається хімічні елементи VІІ групи
головної підгрупи?
12. З чого складається атом?
13. Що таке енергетичний
рівень?
14. Що таке електронна хмара?
 
Конкурс 3. « Чи знаєш ти 
назви хімічних елементів?»
За одну хвилину
командам необхідно
написати всі хімічні
елементи, які
починаються з:
-Натрій, Неон, Ніобій, Нобелій, Нептуній,
Неодим, Нікол, Нітроген.
А) на «н»
Б) на «с»
- Самарій, Стибій, Стронцій,
Селен, Сульфур, Силіцій,
Станум.
Конкурс 4
«Заморочка в мішку»
(конкурс ерудитів)
Капітани кожної команди по черзі беруть із
мішечка конверт із запитанням передають
учителю, який його зачитує. Учасники
команди обговорюють питання протягом
однієї хвилини. Далі один з учасників команди
відповідає на нього.
Питання-«заморочки»
•Як Д. І. Менделєєв відкрив періодичний закон?
(Періодичний закон був відкритий протягом 15 років (1854 –
1869). Коли Менделєєву говорили, що він геній, учений
відповідав: «Трудився все життя тому геній»)
•Скільки всього хімічних елементів 
відомо на сьогоднішні день? 
(Сто одинадцять)
•Які хімічні елементи мають 
географічну назву?
(Галій, Францій, Полоній, Купрум, Магній,
Скандій, Гафній, Германій, Реній, Рутеній,
Європій, Гольмій, Тулій, Лютецій)
• Які хімічні елементи названі на честь учених?
(Менделєвій, Резедорій, Борій, Кюрій, Енштейній, Нобелій,
фермій, Лоуренсій, Рентгеній)
• Які хімічні елементи 
названі на честь міфічних 
героїв?
(Титан, Тантал, Прометій,
Ніобій,Ванадій)
• Які ви знаєте галузі 
діяльності Д. І. Менделєєва, 
крім хімії?
(Біологія, фізика, метеорологія, економіка, публіцистика,
аеробудування)
Конкурс 5
Характеристика хімічного
елемента
( метод «Мікрофон»)
Капітани команд
виконують
завдання на дошці
під супровід
учасників своєї
команди, які по
черзі відповідають
на завдання,
передаючи один
одному “умовний
мікрофон”.
1. Порядковий номер
2. Відносна атомна маса
3. Заряд ядра атома
4. Загальна кількість електронів
5. Кількість електронів на
зовнішньому рівні
6. Кількість протонів
7. Кількість нейтронів
8. Електронна формула
9. Графічне зображення
10.Формула вищого оксиду
11.Формула водневої сполуки
12.Валентність
Р S
1. Найлегший горючий газ.
2. Жовто-зелений газ,дуже отруйний.
3. Хімічний елемент, що входить до
складу Сонця і названий на його
честь.
4. Метал, яким покривають залізні
вироби для надання їм
дзеркального блиску та захисту від
корозії.
5. Хімічний елемент, названий на
честь міфічного героя, який на
своїх плечах тримав небо.
6. Галорен, червоно-бурий, дуже
отруйний.
7. Газ, 78% якого входить до складу
повітря.
8. Амфотерний метал ІІ групи
побічної підгрупи, що має
сріблясто-голубий колір.
9. Дорогоцінний метал, що не
поступає золоту.
Конкурс 6 Кросворд
Відповіді:
1. Водень
2. Хлор
3. Гелій
4. Нікол
5. Титан
6. Бром
7. Азот
8. Цинк
9. Цинк
Відповівши на питання кросворду,
по вертикалі утвориться назва
електроментарних частинок атома –
електрони.
Підсумок уроку
Учитель. Отже, ми з вами переконалися в тому,
що періодичний закон є фундаментальнішим і
найзагальнішим законом природи, який дав
можливість довести матеріальність світу і на
основі якого розвиваються сьогодні всі нові галузі
науки і промисловості.
Підбивається підсумок гри команда-
переможниця. Всі її дружно вітають.
Учитель,враховуючи результати змагання
виставляє оцінки. Сьогоднішній урок хочеться
закінчити віршем.
Не навевает грусть.
Таблицу Менделеева
Я знаю наизусть
Зачем ее я выучил?
Могу сказать зачем.
В ней строгость и величие
Любимейших поэм.
Без многословья книжного
В ней смысла торжество .
И элемента лишнего
В ней нет ни одного.
В ней пробужденье дерева
И внешних льдинок хруст.
Таблицу Менделеева
Я знаю наизусть.
Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

More Related Content

What's hot

хімічні рівняння для 7 класу
хімічні рівняння для 7 класухімічні рівняння для 7 класу
хімічні рівняння для 7 класу
tatyana6221310
 
оцтова кислота
оцтова кислотаоцтова кислота
оцтова кислота
nvor-school-2
 

What's hot (20)

Гомологи метану. Молекулярні і структурні формули.
Гомологи метану. Молекулярні і структурні формули.Гомологи метану. Молекулярні і структурні формули.
Гомологи метану. Молекулярні і структурні формули.
 
здорове харчування 6 клас основи здоровя
здорове харчування 6 клас основи здоровяздорове харчування 6 клас основи здоровя
здорове харчування 6 клас основи здоровя
 
лекція 15 (pdf.io)
лекція 15 (pdf.io)лекція 15 (pdf.io)
лекція 15 (pdf.io)
 
хімічні рівняння для 7 класу
хімічні рівняння для 7 класухімічні рівняння для 7 класу
хімічні рівняння для 7 класу
 
Різноманітність і значення земноводних
Різноманітність і значення земноводнихРізноманітність і значення земноводних
Різноманітність і значення земноводних
 
лекция 1
лекция 1лекция 1
лекция 1
 
Характеристи звуку
Характеристи звукуХарактеристи звуку
Характеристи звуку
 
урок 17 життя у всесвіті
урок 17 життя у всесвітіурок 17 життя у всесвіті
урок 17 життя у всесвіті
 
Властивості газу. Ідеальний газ. Тиск газу. Абсолютна температура.
Властивості газу. Ідеальний газ. Тиск газу. Абсолютна температура.Властивості газу. Ідеальний газ. Тиск газу. Абсолютна температура.
Властивості газу. Ідеальний газ. Тиск газу. Абсолютна температура.
 
Оксиген.Кисень. Узагальнення знань з теми.
Оксиген.Кисень.  Узагальнення знань з теми.Оксиген.Кисень.  Узагальнення знань з теми.
Оксиген.Кисень. Узагальнення знань з теми.
 
оцтова кислота
оцтова кислотаоцтова кислота
оцтова кислота
 
Йонний зв'язок
Йонний зв'язокЙонний зв'язок
Йонний зв'язок
 
Поняття про оксиди. Умови виникнення й припинення горіння.
Поняття про оксиди. Умови виникнення й припинення горіння.Поняття про оксиди. Умови виникнення й припинення горіння.
Поняття про оксиди. Умови виникнення й припинення горіння.
 
Дифузія в житті людини
Дифузія в житті людиниДифузія в житті людини
Дифузія в житті людини
 
урок 4.Розвязування прикладних задач
урок 4.Розвязування прикладних задачурок 4.Розвязування прикладних задач
урок 4.Розвязування прикладних задач
 
4 klas-mystetstvo-masol-2021
4 klas-mystetstvo-masol-20214 klas-mystetstvo-masol-2021
4 klas-mystetstvo-masol-2021
 
Будова та функції сечовидільної системи
Будова та функції сечовидільної системиБудова та функції сечовидільної системи
Будова та функції сечовидільної системи
 
Tema14
Tema14Tema14
Tema14
 
Неорганічні лікарські засоби оксигену, гідрогену, мангану, сульфуру, нітрогену
Неорганічні лікарські засоби оксигену, гідрогену, мангану, сульфуру, нітрогенуНеорганічні лікарські засоби оксигену, гідрогену, мангану, сульфуру, нітрогену
Неорганічні лікарські засоби оксигену, гідрогену, мангану, сульфуру, нітрогену
 
Будова і функції нервової системи
Будова і функції нервової системиБудова і функції нервової системи
Будова і функції нервової системи
 

Similar to Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

д.і.менделєев урок 8 кл.
д.і.менделєев урок 8 кл.д.і.менделєев урок 8 кл.
д.і.менделєев урок 8 кл.
Elena Bosa
 
Budova atoma
Budova atomaBudova atoma
Budova atoma
zero1996
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
sveta7940
 

Similar to Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів (20)

133,23.docx
133,23.docx133,23.docx
133,23.docx
 
д.і.менделєев урок 8 кл.
д.і.менделєев урок 8 кл.д.і.менделєев урок 8 кл.
д.і.менделєев урок 8 кл.
 
Budova atoma.ppt
Budova atoma.pptBudova atoma.ppt
Budova atoma.ppt
 
Budova atoma.ppt
Budova atoma.pptBudova atoma.ppt
Budova atoma.ppt
 
09.23.doc
09.23.doc09.23.doc
09.23.doc
 
Budova atoma
Budova atomaBudova atoma
Budova atoma
 
Тема.Будова атома.
Тема.Будова атома.Тема.Будова атома.
Тема.Будова атома.
 
888888888
888888888888888888
888888888
 
Bilous l
Bilous lBilous l
Bilous l
 
7 h d_2015
7 h d_20157 h d_2015
7 h d_2015
 
Підручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас ПопельПідручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас Попель
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
Хімія 8 клас
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016
 
урок 42 історія відкриття періодичного закону й періодичної системи
урок 42 історія відкриття періодичного закону й періодичної системиурок 42 історія відкриття періодичного закону й періодичної системи
урок 42 історія відкриття періодичного закону й періодичної системи
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
механічна взаємодія тіл у моїй професії
механічна взаємодія тіл у моїй професіїмеханічна взаємодія тіл у моїй професії
механічна взаємодія тіл у моїй професії
 
83,23.docx
83,23.docx83,23.docx
83,23.docx
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
sveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
sveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
sveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
sveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
sveta7940
 
Середнє арифметичне
Середнє арифметичнеСереднє арифметичне
Середнє арифметичне
sveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 
Середнє арифметичне
Середнє арифметичнеСереднє арифметичне
Середнє арифметичне
 

Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

  • 1. Тема: Узагальнення знань про Періодичний закон і Періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Періодичний закон – найзагальніший і найфундаментальніший закон природи.
  • 2.
  • 4. Тип уроку: узагальнення вивчених знань. Методи: бесіда, розповідь, диктатичні ігри, рорбота в групах, «морозковий штурм», метод «мікрофона» міжпредметні зв’язки. Обладнання: виставка книг присв’ячених Д.І. Менделєєву, періодична система.
  • 5. « Посів науковий зійде для жнив народних » (Д. І. Менделєєв) 1. Організаційна частина. 1)На дошці і стінах розміщені плакати з епіграфами і висловами, які стосуються періодичного закону: « Таблиця Менделєєва є таблиця історії і миротворення » (А. Є. Ферсман) « Періодичному закону майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки надбудову і розвиток обіцяє » (Д. І. Менделєєв)
  • 6. « Періодичному закону майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки надбудову і розвиток обіцяє » (Д. І. Менделєєв) « Головний секрет життя ось який: одна людина – нульразом тільки люди » (Д. І. Менделєєв)
  • 7. 2) На столі – виставка книг про Менделєєва. 3) На стенді – виставка дитячих рефератів, присвячених життю і творчості вченого. 4) Над дошкою – портрет Д. І. Менделєєва
  • 8. 2. Мотивація навчальної діяльності На сьогоднішньому уроці ми повинні з вами узагальнити і систематизувати знання про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів. А для того щоб вам було цікаво, урок проведемо у вигляді КВХ. Для нього вибираються дві команди, даються їм назви: “ Атоми ” і “ Молекули ”, обираються капітани команд, які разом із членами команди придумують девізи і привітання. Від кожної команди виділяється по одному учаснику,який буде входити до журі. “Вартість” питання – від 0 до 2 балів.
  • 9. На дошці підготовлена таблиця, в якій по вертикалі зазначені етапи гри, а по горизонталі – назви команд. Ця таблиця використовуватиметься для висвітлення результатів змагання.
  • 10.
  • 11. 3. Основна частина уроку – проведення КВХ Конкурс 1. Привітання
  • 12. Команда “Атоми” Прийміть вітання щирі У цей чудовий день. Від нашої команди І від усіх людей Ти, суперник, не зівай! Сміливіше виступай! Журі шановне і поважне! Будьте на конкурсі уважні! Девіз команди “Атоми” “Будем хімію учить, щоб у світі краще жить”
  • 13. Нехай усім нам поталанить Здобут приз почесний . Сьогодні ми змагаємось В знаннях хімічних з вами. Тож хай ця гра веселая Обере сильнішого між нами. Девіз команди “Молекули” “Хімія для нас важлива, по плечу будь-яку діло” Команда “Нейтрон”
  • 14. Конкурс 2. Розминка – перетягування хімічного канату (команди п черзі відповідають)
  • 15. 4. Яка група хімічних елементів ще не була відома під час створення першодичного закону? 1. Коли, хто і на основі чого сформулював періодичний закон і склав періодичну систему хімічних елементів? 2. Дайте формулювання періодичного закону за Менделєєвим. 3. Дайте сучасне формулювання періодичного закону. 5. Що таке період? 6. Що таке група?
  • 16. 7. Яка підгрупа називається головною? 8. Яка підгрупа називається побічною? 9.Як називаються хімічні елементи I групи головної підгрупи? 10. Як називається хімічні елементи VІІ групи головної підгрупи? 11. Як називається хімічні елементи VІІ групи головної підгрупи? 12. З чого складається атом? 13. Що таке енергетичний рівень? 14. Що таке електронна хмара?
  • 17.   Конкурс 3. « Чи знаєш ти  назви хімічних елементів?» За одну хвилину командам необхідно написати всі хімічні елементи, які починаються з:
  • 18. -Натрій, Неон, Ніобій, Нобелій, Нептуній, Неодим, Нікол, Нітроген. А) на «н» Б) на «с» - Самарій, Стибій, Стронцій, Селен, Сульфур, Силіцій, Станум.
  • 19. Конкурс 4 «Заморочка в мішку» (конкурс ерудитів) Капітани кожної команди по черзі беруть із мішечка конверт із запитанням передають учителю, який його зачитує. Учасники команди обговорюють питання протягом однієї хвилини. Далі один з учасників команди відповідає на нього.
  • 20. Питання-«заморочки» •Як Д. І. Менделєєв відкрив періодичний закон? (Періодичний закон був відкритий протягом 15 років (1854 – 1869). Коли Менделєєву говорили, що він геній, учений відповідав: «Трудився все життя тому геній») •Скільки всього хімічних елементів  відомо на сьогоднішні день?  (Сто одинадцять) •Які хімічні елементи мають  географічну назву? (Галій, Францій, Полоній, Купрум, Магній, Скандій, Гафній, Германій, Реній, Рутеній, Європій, Гольмій, Тулій, Лютецій)
  • 21. • Які хімічні елементи названі на честь учених? (Менделєвій, Резедорій, Борій, Кюрій, Енштейній, Нобелій, фермій, Лоуренсій, Рентгеній) • Які хімічні елементи  названі на честь міфічних  героїв? (Титан, Тантал, Прометій, Ніобій,Ванадій) • Які ви знаєте галузі  діяльності Д. І. Менделєєва,  крім хімії? (Біологія, фізика, метеорологія, економіка, публіцистика, аеробудування)
  • 23. Капітани команд виконують завдання на дошці під супровід учасників своєї команди, які по черзі відповідають на завдання, передаючи один одному “умовний мікрофон”.
  • 24. 1. Порядковий номер 2. Відносна атомна маса 3. Заряд ядра атома 4. Загальна кількість електронів 5. Кількість електронів на зовнішньому рівні 6. Кількість протонів 7. Кількість нейтронів 8. Електронна формула 9. Графічне зображення 10.Формула вищого оксиду 11.Формула водневої сполуки 12.Валентність Р S
  • 25. 1. Найлегший горючий газ. 2. Жовто-зелений газ,дуже отруйний. 3. Хімічний елемент, що входить до складу Сонця і названий на його честь. 4. Метал, яким покривають залізні вироби для надання їм дзеркального блиску та захисту від корозії. 5. Хімічний елемент, названий на честь міфічного героя, який на своїх плечах тримав небо. 6. Галорен, червоно-бурий, дуже отруйний. 7. Газ, 78% якого входить до складу повітря. 8. Амфотерний метал ІІ групи побічної підгрупи, що має сріблясто-голубий колір. 9. Дорогоцінний метал, що не поступає золоту. Конкурс 6 Кросворд
  • 26. Відповіді: 1. Водень 2. Хлор 3. Гелій 4. Нікол 5. Титан 6. Бром 7. Азот 8. Цинк 9. Цинк Відповівши на питання кросворду, по вертикалі утвориться назва електроментарних частинок атома – електрони.
  • 27. Підсумок уроку Учитель. Отже, ми з вами переконалися в тому, що періодичний закон є фундаментальнішим і найзагальнішим законом природи, який дав можливість довести матеріальність світу і на основі якого розвиваються сьогодні всі нові галузі науки і промисловості. Підбивається підсумок гри команда- переможниця. Всі її дружно вітають. Учитель,враховуючи результати змагання виставляє оцінки. Сьогоднішній урок хочеться закінчити віршем.
  • 28. Не навевает грусть. Таблицу Менделеева Я знаю наизусть Зачем ее я выучил? Могу сказать зачем. В ней строгость и величие Любимейших поэм. Без многословья книжного В ней смысла торжество . И элемента лишнего В ней нет ни одного. В ней пробужденье дерева И внешних льдинок хруст. Таблицу Менделеева Я знаю наизусть.