1. ТЕМА: Розв’язування вправ
(урок підготовки до написання контрольної роботи по темі:
„ Арифметичний квадратний корінь” уформі уроку КВК)
Мета: на прикладах розв’язування повторити та закріпити набуті знання
і вміння, по темі „Арифметичний квадратичний корінь і його властивості”;
розвивати логічне мислення, усний рахунок, правильність запису на дошці та в
зошиті;
відповідальність за товариша, чесність, правдивість;
виховувати повагу до товариша, дисциплінованість.
І. Мотивація навчання.
Сьогоднішній наш урок присвячується підготовці до написання тематичної
контрольної роботи по темі: „Арифметичний квадратичний корінь”.
Урок цей ми проведемо не в звичайній формі, а у вигляді уроку КВК. Для
цього ми розділимося на три команди. Кожна команда має свою назву, емблему і
капітана.
Консультантами на сьогоднішньому уроці у нас будуть учні 11 класу, які
відвідують факультатив з математики. Всі готові? (Так)
Тож починаємо кавеен.
Хід уроку
(Звучить пісня у виконанні всих учасників „Гімн юних математиків”)
Ми дружні математики,
Ми будемо іти
В країну математики
Щоб відповідь знайти
По горах і долинах
По лісу й по містах
Ми будемо трудитися
Щоб першість була нам
Приспів:
Перемога, перемога, перемога
Ти потрібна, ти потрібна будеш нам
Перемога, перемога, перемога,
Ти потрібна, як повітря будеш нам
19
2. Щоб розум показати свій
І досягти мети,
Ми будемо старатися
Щоб нам перемогти
По горах і долинах
По лісу й по містах
Ми будемо трудитися
Щоб першість була нам
Приспів.
Ітак всі почули, що кожна команда хоче перемогти і нізким не ділити перемогу.
Тож вперед, до перемоги.
Перший конкурс
1. . „ Знайомство з командою і капітаном команд ”
(До дошки виходять капітани команд і оголошують назву своєї команди. На
столі у вчителя круг-рулетка у вигляді ромашки).
Вчитель. І так у мене круг-рулетка у вигляді ромашки. Кожен капітан
команди повинен дати відповідь на два запитання, які знаходяться на
пелюстках ромашки. За правильну відповідь команда одержує одне
очко. Якщо відповіді немає, то запитання знімається з конкурсу.
( Знайомство з командою проходить у вигляді „ Математичної еста-
фети ” )
На дошці записані завдання для кожної команди. Перемагає та
команда, яка швидше і правильніше виконає завдання. За цей конкурс
команда може одержати 6 очок, оскільки в естафеті шість завдань.
Внести множник під знак кораня:
„ Ключ ” „ Ритм ” „ Дружна вісімка ”
___ __ __
а) 0,7 √10 а) 2 √ 3 а) 8 √у
___ ___ ___
б) а √13 б) 3 √ 5 б) 0,7 √ m
__ __ ___
в) 6 √ х в) 7 √ а в) а √ 5
___ __ ___
г) -10 √ у г) 0,2 √ в г) 5 √ m
___ ___ ___
д) 3 √ 2а д) 4 √ х д) 11 √ х
___ __ ___
е) 5 √ 3в е) -12 √3 е) 0,1 √ х
2. Другий конкурс „ Розминка ”
20
3. Це п’ятихвилинна самостійна робота всих членів команд. Виконують на окремих
листочках. Виграють ті команди, які встигли все вірно розв’язати і вчасно здати
листочки. Листочки з розв’язками збирають консультанти, швидко їх
переглядають і відкладають в сторону ті де є помилки. Кількість відкладених
листків – це мінус така кількість балів. Загальна кількість балів цього конкурсу 8
очок.
3. Третій конкурс „ Бліц-турнір ” з завданням типу „ Щоб це значило ” і
„ Знайти помилку ”
Умови конкурсу: На дошці записані завдання. За правильну відповідь одного із
завдань команда одержує 3 очка.
„ Знайти помилку ”
__ ____
а) √ 91 = 8; в) √ 0,25х = 0,5х
_____ 1_ _1_
б) √ 0,04 = 0,2; г) √ 16 = 4 ;
___ __ ___
д) √121 = 11; е) 2√m = √4m ;
Помилки ( а, в, г)
„ Щоб це значило ”
___ __
а) ? = 0,25 ; г)√ 4а = ? √а ;
б) ? = 169 ; д) ? = -5 ;
__ __ __
в) ? = 0,1√ m ; е) ? √2а = √8а.
„ Щоб це значило? ”
___ __
а) √25 = 25 г)√ ? = 3
__ ____
б)√ ? = 81 д) √0,5 = 0,5
__ __
в) √2 = ? е) √ ? = 4,2
Відповідь учня: Я думаю, що замість знака запитання потрібно поставити
21
4. цифру 13 (б) і т.д. або це означає, що ( √25 ) = 25, бо (√а) = а
4. Конкурс „ Домашнє завдання ”
Умови конкурсу: зошити з домашнім завданням зібрані до уроку і складені по
командах. Консультанти перевіряють їх під час конкурсів „ Розмпинка” і „ Бліц-
турнір ”. Команда одержує стільки балів скільки зошитів з повним і вірним
розв’язвом домашнього завдання і попутно відмічають помилки.
Слово консультантам. Тут вам оголошують результати конкурсу „ Розминка” і
загальну кількість балів яку одержалда кожна команда і визначається переможець
– команда за пройдені конкурси.
5.Конкурс „ Не зівай ”
Умови конкурсу: кожна команда розбивається на підкоманди. Завдання
одержує кожна підкоманда, але друга підкоманда не може розвязувати свого
завдання поки не одержить відповіді до завдання першої підкоманди і наступне
завдання перша підкоманда не виконає до тих пір поки не одержить відповідь до
завдання другої підкоманди, бо розвязок кожної підкоманди є умовою до завдання
іншої підкоманди. Результат завдання кожна підкоманда записує на дошці. Цей
результат перевіряється вчителем. За правильність і першість оцінюється в 5 очок.
„ Ключ ”
_1_ ____
а) 9 * √0,81 – 1
____ ____
б) ? √169 + 5 √0,36
__ __
в) ? √25 / √9
_____________
г) ? – √2,5 * 0,4 + 0,09
„ Ритм ”
_____ ____
а) 3√ 0,16 – 0,1 √225
____ ___
б)? √900 + 1,8 √100
___ ____
в) ? √121 * √400
____ ____
г) ( ? / √ 0,16 ) *√ 0,01
„ Дружна вісімка ”
22
5. а) 0,5 121 + 3 0,81
б) ? * 900 + 0,01
в) ? – 246 * 0,81
_1_ _ __
г) ? / √ 10 10 √64
5. Конкурс „ Капітанів команд ”
Під музику до дошки виходять капітани команд. Капітани одержують картки з
однаковим завданням. Переможцем вважається той, хто першим і правильно
виконає завдання. Команди в цей час не тільки боліють за капітанів, а і
допомагають їм, виконують теж саме завдання в своїх зошитах.
__
1. Чи належить графіку функції у – √х = 0, точка?
а) А ( 1 16 ; 1 4 ) ; б) В( - 16; 4 ) ; С ( 3; 9 )
А і С – належать , В – неналежать.
2. Скоротити дріб:
_ __
а – 3 ( а - √3 ) ( а + √3 ) __
――_ = ———————— = а - √3
а + √3 а + √3
3. Розмістити в порядку спадання числа:
___ ___ ____
√2,9 ; √5,8 ; √16,9 ; і 1,9
____ ___ ___
Відповідь: √16,9 ; √5,8 ; 1,9 ; √2,9
Заключне слово вчителя.
Підводяться підсумки уроку.
Скільки балів одержала кожна команда (оголошують бали консультанти).
Вітання команди переможців і заспокоєння програвших.
Відмітити ті завдання, які учням вдається, а на які треба звернути увагу,
над якими ще треба попрацювати.
Оцінки за урок ставлю капітанам й активним учасникам уроку. Наголо-
шую на тому, що за конкурс „ Розминка” кожен член команди одержить
оцінку після перевірки самостійної роботим вчителем.
23
6. Пісня, яку склали учні на мотив пісні з телевізійного клубу КВК.
Сьогодні знову 8 клас
Ми грали в КВК для вас
Старались і робили, що могли
Квадратний корінь добули
І множник в корінь занесли
Носили як могли
Хай комусь тут повезло, а комусь і ні
Ми нежуримось зовсім, все в нас впереді
Корінь з дробу добули і у степінь піднесли
Старались як могли.
24
7. Пісня, яку склали учні на мотив пісні з телевізійного клубу КВК.
Сьогодні знову 8 клас
Ми грали в КВК для вас
Старались і робили, що могли
Квадратний корінь добули
І множник в корінь занесли
Носили як могли
Хай комусь тут повезло, а комусь і ні
Ми нежуримось зовсім, все в нас впереді
Корінь з дробу добули і у степінь піднесли
Старались як могли.
24