Узагальнення і систематизація знань з теми "Електричний струм"
Значення води і водних розчинів у природі та житті людини. Кислотні дощі. Проблема чистої води. Охорона водойм від забруднення.
1. 7 клас Урок № 50 . Тема: Значення води і водних розчинів у природі
та житті людини. Кислотні дощі. Проблема чистої
води. Охорона водойм від забруднення.
Мета: усвідомити роль води та водних розчинів у природі і житті людини ,
з´ясувати причини виникнення кислотних опадів та їхній вплив на довкілля,
познайомити із способами очистки води на водоочисних станціях.
Тип уроку: комбінований
Форми роботи: розповідь, бесіда, фронтальна робота.
Обладнання: таблиця «Колообіг води», презентації «Про воду», "Вода в
організмах", "Кислотні дощі" "Глобальні проблеми людства" , кубик .
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань . Перевірка д/з.
1. Перевірка домашнього завдання по зошиту Іванащенко (ст19)
2. Які класи неорганічних речовин ви знаєте? Гра із кубиком: визначення
належності речовини до певного класу
3. Які речовини називаються індикаторами?
4. Які індикатори ви знаєте ?
5 Як змінюють свій колір індикатори в різних середовищах? (У формі гри з
кубиком)
ІІ. Самостійна робота
По зошиту Іванащенко (ст. 20 – 21)) 2 варіанта, 15 – 20 хвилин.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Вивчення нового матеріалу
І. Значення води в природі
Метод "Мозковий штурм"
Універсальний Визначає фізичні
розчинник властивості клітин
захист від перегріву середовище життя
рух речовин живлення рослин
• збереження об’єму клітин організмів;
• надання тургору (пружності) клітинам;
• середовище, в якому відбуваються всі хімічні реакції;
• безпосередня участь в хімічних реакціях;
• збереження організму від коливань температури;
• випаровування води – захисна реакція;
• розчинник всіх необхідних речовин;
вода
2. • речовина для переміщення крові, лімфи, соку у рослин;
• виділення продуктів обміну;
• змащувальний матеріал у суглобах;
• джерело кисню і електронів в процесі фотосинтезу.
ІІ. Значення води в житті людини. Презентації " Про воду",
"Вода в організмах"
1. Доросла людина складається на 70% води.
У людини масою 70 кг міститься 50 кг Н2О. Це близько 20 літрів.
Як же розподілена вода в організмі, адже вона входить в усі тканини
й органи?
- в головному мозку – 71 - 85%;
- в крові – 83%;
- в серці, легенях, нирках – 80%;
- в кістках –20-30%;
- в зубній емалі – 0,3% .
Втрата тканинами 10% води смертельна.
2. Слина, шлунковий сік, вміст кишечника, сеча, піт, сльози -все це вода.
Ми являємо собою систему поєднаних судин, по яких безперервно
рухаються потоки різноманітних рідин, що досить тісно взаємодіють між
собою і, які є основою життя.
3. За добу людина витрачає від 200 до 400л води:
• Умивання, ванна, душ (30 %)
• прання (10 %)
• пиття та приготування їжі (5 %)
• миття посуду (10 %)
• інше (15 %)
ІІІ. Кислотні опади . Презентація "Кислотні дощі"
1. Газуваті забруднювачі повітря потрапляють до нього разом з викидами при
роботі автотранспорту, заводів, котелень тощо.
Більшість з цих газів утворена оксидами Сульфуру (SO2, SO3) і Нітрогену
(NO2). У повітрі вони контактують з парами води. Відбуваються хімічні
реакції, кінцевими продуктами яких є кислоти. Такі з них, як сульфітна
H2SO3, сульфатна Н2SO4, нітратна НNО2 завдають шкоди природі.
2. Хімічні реакції :
SO2 + H2O = H2SO3
2 H2SO3 + O2 = 2 H2SO4
N2 + O2 = 2NO
2NO + O2 = 2NO2
2NO2 + H2O = HNO2 + HNO3
3. Шкідливий вплив кислотних дощів:
- хвороби людей та тварин;
- загибель рослин;
- руйнування будівельних матеріалів, особливо мармуру та вапняку;
3. - посилення корозії металів.
ІV. Проблема чистої води. . Презентація " Глобальні проблеми
людства."
1. Джерела забруднення:
- водний транспорт;
- господарсько - побутові, стоки портових міст;
- виробничі стоки.
2. Очищення води на водоочисних станціях:
- для очистки від нерозчинних домішок пропускають через шар піску;
- для знищення бактерій воду хлорують або озонують;
- аналізують і спрямовують у водопровід.
ІV. Первинне застосування одержаних знань
Робота по зошиту Іванащенко ст. 21 - 22.
V. Підведення підсумків уроку.
VІ. Домашнє завдання
Повторити тему "Вода", конспект.
Виконати вправу по зошиту Іванащенко ст. 23.