1. Департамент освіти і науки, молоді та спорту
Кіровоградської обласної державної адміністрації
Знам’янської спеціальної загальноосвітньої школи – інтернат І – ІІІ ступенів
Казкова орбіта:
«Природу вчись любити!»
Підготувала та провела:
вихователь, спеціаліст
вищої категорії
Савельєва Т. М.
м. Знам’янка
2013 – 2014 н. р.
2. Мета: екологічне виховання дітей, формувати самосвідомість, ціннісне ставлення до
навколишнього світу, розвивати творчу уяву. Виховувати шанобливе та дбайливе
ставлення до природи, вдосконалювати навички свідомого , правильного читання і
декламування, тренувати пам’ять, розвивати кругозір, вчити дітей вільно володіти
рідною мовою, розуміти і любити вірші. Розвивати здібності дітей, вміння вільно
триматися під час заходів, здійснювати формування загальнолюдських норм
гуманістичної моралі (почуття прекрасного, любов до природи); виявити знання про
етичні і екологічні норми поведінки у природі; тренувати дисциплінованість,
виховувати активну життєву позицію, домагатися цікавого і змістовного дозвілля
вихованців.
Обладнання: ноутбук, проектор, мультимедійна дошка, картоні квітки, комашки,
метелики, декорації (спалений ліс), костюми (ведмедя, лисички, зайчика, чародійки,
роботят).
Хід заняття:
Ведуча:
Вітаю вас, малята і дорослі, друзі.
Ось ми і зустрілись у тісному друзі.
давайте – но вітатись: Добрий день!
Дружно, голосно кричати: добрий день!
Вліво – вправо покрутиться,
туди – сюди усміхніться: добрий день,
добрий день, добрий день!
Я казкарка – чарівниця;
і сьогодні, як годиться,
разом з друзями своїми
дивну казку розповім,
думаю, цікаву всім.
У одній родині росли дві дитини:
В школі на навчанні – кожен день,
Потім – на гуртки: співать пісні,
3. Малювати, тренуватись, на ком’ютері займатись.
Вже й забули, коли гратись,
На подвір’ї розважались.
Бачу – зблідли, потомились.
Тут і я враз нагодилась!
Ось – сестричка, ось – і братик.
Ну, скажіть же , як вас звати?
Оленка:
- Я – Оленка.
Івась:
- Я – Івась!
Ведуча:
Отже, казка почалась!
Так, збирайтеся умить
На природу відпочить!
Івась:
Підемо прогуляємось,
Де, що діється, дізнаємось!
Оленка:
Себе також ми покажем,
Про природу всім розкажем!
І сцена.
Ведуча:
Взялися, дітки, за руки,
Й пішли до річки, у луки!
Івась:
Вода біжить у затінку,
Я хвильку в ній ловлю.
Цю річечку як матінку,
Як рідний край люблю!
4. Оленка:
Джерельце під вербою
Виблискує водою.
Прийду до нього й до ладу
Порозчищаю, обкладу!
І задзвенить, і заспіває
Вода джерельна, мов жива.
Ведуча:
Ми дивились, милувались,
Враз почули дивний голос:
(роботята з – за дерев)
- Тут нема ніде нікого,
Тож скоріше висипай!
Повертайся до дороги,
До машини поспішай.
Ведуча:
Упізнали роботят?
Он антени аж дзвенять!
До природи їм байдуже,
Тож усюди і смітять!
Івась:
- Не насмічуйте тут, хлоп’ятав!
Та вони – роботята затяті!
Доведеться паличку брати.
Обертаю вас на хороших,
На дбайливих і добрих малят!
(я обкручую їх навколо, знімаємо антени)
Андрій:
Хто смітить на річці, в лузі?
Ми пройдемся по окрузі,
Все сміття поприбираєм!
Про природу ми подбаємо!
Сергій:
Природа нам – як рідний дім,
Вона усім як мати.
5. Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати!
( прибирають сміття)
Ведуча:
Поспішим хлопчики додому,
А ми з вами проганяймо нудьгу – втому:
Над загадками поміркуємо
Та розум потренуємо.
Загадки:
1. Серед літа – метелиця:
Пух летить і стелеться. (тополя)
2. І маленькі. І старенькі
Влітку, взимку, навесні –
Всюди вдягнені гарненько
У зелені сукні всі. (ялинки)
3. Хто над нами
Догори ногами? (муха)
4. Комарик веселий
На лужок полетів,
На червону квітку сів. (мак)
5. Не мотор, а гуде,
Не пілот, а лежить,
Не змія, а жалить. (оса)
6. Червоний колір,
Кисло – солодкий смак,
Кам’яне серце. Чому то так? (вишня)
7. Ми пішли до гаю вдвох,
А в гаю тім: тьох та тьох!
Що за співанки? Чиї?
То співають… (солов’ї)
8. Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (дятел)
9. Все про всіх у лісі знає
Вертлява птаха білобока.
Хто? Здогадались?
Це … (сорока)
10. Весною перша прокидається,
6. А злюща! Жалиться, кусається.
Як добре кип’ятком ашпариться,
Зелений борщ із неї звариш.
11. На дереві народився в кожусі;
Кожух розірвався –
Я на землю впав! (каштан)
12. Викупана в сонечку,
Стоїть собі донечка.
Бджоли сонячний медок
Дістають з її квіток. (липа)
Ох і розумнички ж ростуть!
А Оленка та Івась далі йдуть.
ІІ сцена.
Ведуча:
Вийшли в поле: чисте повітря,
Вітер грає волоссям, скрипаль
А попереду – шир неозора,
Синя, сонячна, райдужна даль!
Івась:
- Послухай, як трава росте,
Напоєна дощами,
І як до тебе рідний степ
Шепоче колосками.
Оленка:
- Послухай, як струмок дзвенить,
Як гомонить ліщина!
З тобою всюди, кожну мить,
Говорить батьківщина.
Юля:
- Сині волошки
Знітились трошки:
Очками сіяли синь.
Дзвоники сині в синій долині
Вушками: дзинь!
7. Оля:
- Зацвіли кульбабки всюди,
Їх вітають радо люди.
Квіточки у них жовтенькі,
Ніби сонечка маленькі!
Ведуча:
Щось у травах шелестить:
(з’являється кікімара з торбою)
Тихо, дітки, помовчить!
Це – кікімора, злодюга,
Квіти з корнем вириває!
Оленка:
- Зникнуть же вони на віки!
Івась:
- Що, вона цього не знає?
Кікімора:
- Трави лікарські зберу
Та чар – зілля наварю!
На базарі все продам –
Купу грошей зароблю!
Ведуча:
- Ти Кікуню, зупинися,
Ставай з нами відпочить
Ну, а ми їй нагадаєм,
Як природу берегти, любить.
Дітки, у коло ідіть,
Як згодні зімною – в долоні плесніть,
А ні – тоді вже, будь ласка, мовчіть.
1. З великим букетом конвалій
Вертала із лісу Людмила.
Чи Люда природу і ліс берегла, чи любила?
2. Максим біля двору дерева садив:
Чи хлопчик маленький природу любив?
3. Водій іномарки недопалки кинув у воду,
Чи дбає цей дядько про матінку нашу природу?
8. 4. Шпаківню на дерево вішають діти,
Вдається чи ні їм природу любити?
5. Сергійко пляшку коло ставу розбив,
Чи землю свою він беріг і любив?
6. Вогнище в лісі розвели, розпалили:
Чи люди про ліс дбали, природу любили?
Молодці, на місця сідайте
А ми Кікуню слухати давайте:
Он вона хоче , щось сказати.
Кікімара:
- Так мене ви застидала!
Більш не буду трави рвати,
А про них я буду дбати,
Щоб краси такої в нас було багато!
Ведуча:
Чи повірили , малята?
Далі йшли та милувались:
Тихо, дивно навкруги,
На землі – сліди від ватри…
Хто тут був? Чи вороги?
Розпитати когось варто!
Лисичка (Юля):
Кощій та Бармалей тут побували,
Ох, розважались, ох і пустували!
Чи в дитинстві їх не вчили,
Що уполі, в лісі – всюди
Щоб поводились як люди:
Квітів, гілок не ламали,
Гнізда птах не розоряли,
Та вогння не розпаляли?
Сергій:
- Бо без лісу, без дерев
Швидко зникне все живе!
Дихать нічим скоро буде!
Схаменіться, добрі люди!
Зачик (Аня ) :
9. - Від суховіїв сохнула б земля,
Була б вона подібна до пустелі!
А ліс покличе хмару на поля –
Дощі проллються весняні, веселі.
Спасибі людям, що зростили ліс,
За всі дуби, ялини в пишнім гіллі,
І за красу отих зелених кіс,
В яких стоять гнучкі берези білі.
Ведуча:
Як же вам допомогти?
Лиху, як зарадити?
Сумніваюсь, що і чари стануть у пригоді…
Може, дружно ми із вами
Допоможемо природі?
То давайте, приберіть, насадіть
Квітів скрізь,
Поверніть пташок, мурашок,
І метеликів й комашок!
Молодці попрацювали –
Як довкілля гарно стало!
Сергій:
- Коли де – небудь квітку бачу:
«Зірви»! – кричить мені аж плаче.
Повз деревце іду зелене:
«Зламай!» - схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну у гаї:
«Зжени!» - мершій мене благає.
«Забий!» - з болота жаба просить.
«Замуч!» - цвіркун в траві сюркоче.
Валя:
- Е ні, негарний вірш такий
Хай ліпше буде – навпаки:
Коли де бачуть квітку очі:
«Люби!» - вона мені шепоче,
Повз деревце іду зелене:
«Привіт!» - схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну у гаї
Питає пташко: «Як ся маєш?»
10. «Спочинь!» - з болота жаба просить,
«Всміхнись!» - цвіркун в траві сюркоче.
Який же світ кругом чудовий!
Додому йду в добрі й любові.
Івась:
- Збережи краплину, збережи травинку,
Кожен крок свій на землі оберігай.
Бережи тваринку, бережи пташинку,
Й на землі тоді настане рай!
Не можемо ми без казки
На світі жити,
Бо казка нас вчить,
Як потрібно дружити,
Як зло подолати,
Як хитрих провчити,
Як добрих і чуйних,
Й сміливих любити.
Оленка:
- Як добре, що казка усіх нас зібрала,
Дорослих і діток разом поєднала.
Гукайте іще нас з собою в пригоди,
Радітимем сонцю, і небу, й природі!
Ведуча:
- Чи сподобалось, малята,
З нами подорожувати?
Тож долоньок не шкодуйте,
І артистам аплодуйте
Та приходьте ще не раз
В наш веселий другий клас!
Дякуємо за увагу!