SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Ուշադրություն
Աշատանքը կատարված է Arial Armenian տառատեսակով և դուք այն պատշաճ ձևով
տեսնելու համար պետք է բեռնեք ձեր համակարգչի մեջ և ընտրեք համապատասան
տառատեսակ :



ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
        ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ
                ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ




              ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ


 гÛñ³³å»ï гÛñ³å»ïÛ³ÝÇ ³Ýí³Ý հ. 78 ¹åñáóÇ áõëáõóãáõÑÇ` ²É»ùë³ÝÛ³Ý
                                ¶³Û³Ý»


                                2012Ã.
ԴԱՍԱՐԱՆ       IV
ԱՌԱՐԿԱ մայրենի
ԹԵՄԱ “Հայաստանի յոթ և բյուր հրաշալիքները”          ԺԱՄ 6 ժամ

Դաս   Դասի թեման                           Չափորոշիչ
1
                                           -կարողանա լուռ ընթերցել տրամաբանական
      Հովհաննես Թումանյանի արձանի մոտ
                                           հնչերանգի պահպանումով`կենտրոնանալով
                                           իմաստով անծանոթ բառերի վրա

2
                                           -գիտենա կարդացած տեքստերում հանդիպած
      Արամ Խաչատրյանի հետ
                                           բառերի իմաստը ու նշանակությունը
                                           -իր իմացածը ճիշտ և հասկանալի հաղորդել ուրիշին
                                           -նախնական պատկերացում ունենա երաժշտության
                                           մասին
3
                                           -իմանա արվեստագիտական որոշ տերմիններ
      Սարյանի նկարներում շողշողում է
                                           -հասկանալ, նկարագրել և վերարտադրել արվեստի
      Հայաստանի հավերժությունը
                                           ստեղծագործության բովանդակությունը
                                           -գեղարվեստական տեքստերի շնորհիվ տեսնի,
                                           ճանաչի և զգա գեղեցիկը
4
                                           -գրագետ հայերենով բանավոր և գրավոր
      Մասիսից դեպի Ագռավաքար
                                           արտահայտի իր կարծիքը`կարդացածի ու տեսածի
                                           վերաբերյալ
                                           -գիտակցի մայրենի լեզվի և ազգային
                                           պատկանելիության սերտ կապը
5
                                           -ճանաչի մեր երկիրը և մեր
      Սասունցի Դավիթը կռվում է դևերի դեմ
                                           նախնիներին,դաստիարակվի նրանց օրինակով
                                           -գիտակցի մայրենի լեզվի և գրականության
                                           արժեքների ձեռք բերման կարևորությունը
6
      Թեմատիկ գրավոր աշխատանք              Թեստային աշխատանք
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ      Արամ Խաչատրյանի հետ
                Աշակերտները կծանոթանան հայ մեծ երգահան Արամ Խաչատրյանին և երաժշտական
                այն հարուստ ժառանգությանը, որ նա թողել է հայ ժողովրդին:
 ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
                Կընթերցեն բնագիրը`պահպանելով կարդալու որակական հատկանիշները:



                Կկարողանան ընթերցածն օգտագործել նոր տեղեկատվություն ստանալու նպատակով:
                Կկարողանան բնագրից ընտրել բարդ բառեր, դրանք բաժանել բաղադրիչների`կրկնելով
                բառակազմության մասին ունեցած գիտելիքները:
 ԴԱՍԻ
                Կկազմեն բնագրի բովանդակային կառուցվածքին համապատասխան կենսագրական
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
                աղյուսակ և կորոշեն դասանյութի մասերը`ըստ տրված աղյուսակի:
                Կբնութագրեն Խաչատրյանին `որպես մեծ երգահան:




                -բնագրի ընթերցումից հետո կընկալեն բովանդակությունը
                -կկարողանան բնագրից առանձնացնել հերոսին բնութագրող հատվածները և
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ      հիմնավորել իրենց ընտրությունը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ     -կվերարտադրեն բնագրի բովանդակությունը պահպանելով դեմքերի նկարագրությունը
ԿԻՄԱՆԱՆ         -կվեհիշեն և կխորացնեն իրենց գիտելիքները դարձվածների վերաբերյալ




                -կկարողանան ստեղծագործաբար պատասխանել բնագրի հարցերին
                -կկարողանան նկարագրել Խաչատրյանի մանկությունը
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
                -կկարողանան դերային խաղով ներկայացնել հերոսների երկխոսությունը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
                              ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Խթանում-պրիզմա `”Երգ” բառով:
Կազմել նախադասություն` պրիզմայի սկզբնաբառով և վերջնաբառով:

Իմաստի ընկալում -սկսել սլայդների ցուցադրումով:
Երեխաները կայցելեն Խաչատրյանի անվան վերտուալ թանգարան, կծանոթանան նրա կյանքին,
գործունեությանը:

-Նկարների ցուցադրում, քննարկում
-Կազմել փոքրիկ տեքստ` բանալի բառերով
-Լսել երաժշտություն և կատարել
-Ուղղորդված ընթերցանություն
-Լեզվատրաբանական աշխատանք բնագրի վրա`
- կկարդան և դուրս կգրեն նորածանոթ և ուղղագրական արժեք ներկայացնող բառերը և
դարձվածները:
Կանդրադառնան նաև տողատակին տրված առաջադրանքներին:

Կշռա դ ատում - Օգտագործել “Քառաբաժան” մեթոդը:

      Ինչ զգացի                        Ինչ տեսա
 Ինչի մասին մտածեցի               Տալ նոր վերնագիր

Գնահատել աշակերտներին:

Տնային աշխատանք- Պատրաստել փոքրիկ հաղորդում հայ երգահաններից մեկի մասին և
ներկայացնել ընկերներին (կենսագրական աղյուսակի, պաստառի, փոքրիկ պատմության տեսքով):
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ     Սասունցի Դավիթը կռվում է դևերի դեմ
               -հստակ տեղեկություններ հաղորդել բանահյուսության ժանրերի մասին. Էպոսը որպես
               բանահյուսական ժանր
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
               -հայրենասիրության դաստիարակում
               -արտահայտիչ կարդալու և վերարտադրելու կարողությունների դաստիարակում




               -արտահայտիչ կընթերցեն ստեղծագործությունը
               -կհորինեն պատմություն նկարի շուրջ` զարգացնելով ստեղծագործական
               կարողությունները
  ԴԱՍԻ
               -կընթերցեն բնագիրը և բնագրի բովանդակությունը,կհամեմատեն իրենց հորինած
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
               պատմության հետ
               -բնագրից դուրս կգրեն բարբառային ձևերը և կդարձնեն գրական
               -կամրակայեն դարձվածների մասին ունեցած գիտելիքները
               -կըմբռնեն հատվածի ենթատեքստը



               -ըստ պլանի կվերարտադրեն ընթերցածի բովանդակությունը
               -կբնութագրեն հերոսին`տրված բառաշարքից ընտրելով համապատասխան
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
               հատկանիշներ և կհիմնավորեն իրենց ընտրությունը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
               -ստեղծագործաբար կվերարտադրեն նկարի բովանդակությունը`ընդլայնելով
ԿԻՄԱՆԱՆ
               աշխարհաճանաչողական մտահորիզոնը



               -կկարողանան գուշակություններ կատարել բնագրի դեպքերի հետագա ընթացքի շուրջ`
               զարգացնելով ստեղծագործական երևակայությունը
               -կկարողանան բնագիրը բաժանել տրամաբանական մասերի և պլան գրել
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
               -կկարողանան բնագրից առանձնացնել հերոսին բնութագրող հատվածները
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
               -կկարողանան հերոսին համեմատել այլ հերոսների հետ և հիմնավորել
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Խթանում- Գրել “Հրաշալիք” բառը` օգտագործել “Մտագրոհ” մեթոդը:
Կազմել բառակապակցություններ հրաշալիք բառով և այդ բառակապակցություններով կազմել
նախադասություններ:
Երեխաները կպատմեն, թե ինչն են և ում են համարում հրաշալիք և կներկայացնեն մի քանի
հրաշալիքներ:

Իմաստի ընկալում -Այս փուլը սկսել սլայդների ցուցադրումով: Դիտումից հետո հանձնարարել
կարդալ ստեղծագործությունը և օգտագործել “Փոխխգործուն նշանների համակարգ ” մեթոդը:

Վերլուծել, մեկնաբանել բառային աշխատանք կատարել
-ուղղագրական արժեք ունեցող բառեր
-ածանցավոր և բարդ բառեր
-հոմանիշ ունեցող բառեր
-դարձվածներ

Կշռա դ ատում -Այս փուլում օգտագործել “Ընթերցողից պատասխան ակնկալող հարցեր” մեթոդը:
-Սասնա տան քառասուն տղամարդկանցից ում գիտես:
-Ում որդին էր Սասունցի Դավիթը:
-Ինչ արեց Դավիթը դևերի կողոպտած հարստությունը:

Գնահատել երեխաներին:

Տնային աշխաատանք- Գրել տեղեկություն Սասունցի Դավթի մասին:
1.   Ընտրել առարկայի որևէ թեմա [ մինչև 6 ժամ]:
          2.     ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ


ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ




ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԻՄԱՆԱՆ

ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ



3.
                 ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե

More Related Content

What's hot

Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016Gayane Kostandyan
 
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
ծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկանծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկան
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
ռ. միրոյանի անվան թիվ 77 դպրոց դասվար` սարգսյան արմինե ֆրուն...
ռ.    միրոյանի     անվան    թիվ 77    դպրոց դասվար`  սարգսյան  արմինե   ֆրուն...ռ.    միրոյանի     անվան    թիվ 77    դպրոց դասվար`  սարգսյան  արմինե   ֆրուն...
ռ. միրոյանի անվան թիվ 77 դպրոց դասվար` սարգսյան արմինե ֆրուն...Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինեհ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինեԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիսնպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիսԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
Նախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումՆախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումTamara Marimyan
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ամկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ աԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
մեսրոպ մաշտոցը և գրերի գյուտը
մեսրոպ  մաշտոցը  և գրերի  գյուտըմեսրոպ  մաշտոցը  և գրերի  գյուտը
մեսրոպ մաշտոցը և գրերի գյուտըkarinemkhitaryan
 
հայդուկյան շարժում
հայդուկյան շարժումհայդուկյան շարժում
հայդուկյան շարժումhrakt
 
նախագիծ հասկացության մասին
նախագիծ  հասկացության մասիննախագիծ  հասկացության մասին
նախագիծ հասկացության մասինՆվարդ Սարգսյան
 
Նախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումՆախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումTamara Marimyan
 
Ամեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինԱմեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինAnnagspoyan
 
Այբուբեն
ԱյբուբենԱյբուբեն
ԱյբուբենLusiAnn1
 
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
հայոց  այբուբենի գաղտնիքներըհայոց  այբուբենի գաղտնիքները
հայոց այբուբենի գաղտնիքներըAnahit Harutyunyan
 

What's hot (20)

Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
 
մեթոդ և հնար
մեթոդ և հնարմեթոդ և հնար
մեթոդ և հնար
 
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
ծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկանծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկան
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
 
ռ. միրոյանի անվան թիվ 77 դպրոց դասվար` սարգսյան արմինե ֆրուն...
ռ.    միրոյանի     անվան    թիվ 77    դպրոց դասվար`  սարգսյան  արմինե   ֆրուն...ռ.    միրոյանի     անվան    թիվ 77    դպրոց դասվար`  սարգսյան  արմինե   ֆրուն...
ռ. միրոյանի անվան թիվ 77 դպրոց դասվար` սարգսյան արմինե ֆրուն...
 
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինեհ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
 
նախագիծ
նախագիծնախագիծ
նախագիծ
 
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիսնպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
 
Նախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումՆախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցում
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ամկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
 
ընթացիկ գնահատման նոր համակարգը
ընթացիկ գնահատման նոր համակարգըընթացիկ գնահատման նոր համակարգը
ընթացիկ գնահատման նոր համակարգը
 
մեսրոպ մաշտոցը և գրերի գյուտը
մեսրոպ  մաշտոցը  և գրերի  գյուտըմեսրոպ  մաշտոցը  և գրերի  գյուտը
մեսրոպ մաշտոցը և գրերի գյուտը
 
մեսրոպ մաշտոց
մեսրոպ մաշտոցմեսրոպ մաշտոց
մեսրոպ մաշտոց
 
հայդուկյան շարժում
հայդուկյան շարժումհայդուկյան շարժում
հայդուկյան շարժում
 
նախագիծ հասկացության մասին
նախագիծ  հասկացության մասիննախագիծ  հասկացության մասին
նախագիծ հասկացության մասին
 
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docxАналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
 
Նախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումՆախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցում
 
Ամեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինԱմեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասին
 
Այբուբեն
ԱյբուբենԱյբուբեն
Այբուբեն
 
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
հայոց  այբուբենի գաղտնիքներըհայոց  այբուբենի գաղտնիքները
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
 
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
 

More from Երևանի N198 ավագ դպրոց

մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըմոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանեԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյաներևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյանհհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրությունԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանաԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 

More from Երևանի N198 ավագ դպրոց (20)

նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուննյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
 
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըմոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
 
Armenia
ArmeniaArmenia
Armenia
 
Alaverdyan Diana
Alaverdyan DianaAlaverdyan Diana
Alaverdyan Diana
 
Gevorgyan Mariam
Gevorgyan MariamGevorgyan Mariam
Gevorgyan Mariam
 
eTwinningPlus
eTwinningPluseTwinningPlus
eTwinningPlus
 
Etw certificate 95443_en
Etw certificate 95443_enEtw certificate 95443_en
Etw certificate 95443_en
 
ծնողական ժողով
ծնողական ժողովծնողական ժողով
ծնողական ժողով
 
F10
F10F10
F10
 
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
 
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգաթեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
 
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյաներևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
 
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոցԵղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
 
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյանհհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
 
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
 

78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե

  • 1. Ուշադրություն Աշատանքը կատարված է Arial Armenian տառատեսակով և դուք այն պատշաճ ձևով տեսնելու համար պետք է բեռնեք ձեր համակարգչի մեջ և ընտրեք համապատասան տառատեսակ : ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ гÛñ³³å»ï гÛñ³å»ïÛ³ÝÇ ³Ýí³Ý հ. 78 ¹åñáóÇ áõëáõóãáõÑÇ` ²É»ùë³ÝÛ³Ý ¶³Û³Ý» 2012Ã.
  • 2. ԴԱՍԱՐԱՆ IV ԱՌԱՐԿԱ մայրենի ԹԵՄԱ “Հայաստանի յոթ և բյուր հրաշալիքները” ԺԱՄ 6 ժամ Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ 1 -կարողանա լուռ ընթերցել տրամաբանական Հովհաննես Թումանյանի արձանի մոտ հնչերանգի պահպանումով`կենտրոնանալով իմաստով անծանոթ բառերի վրա 2 -գիտենա կարդացած տեքստերում հանդիպած Արամ Խաչատրյանի հետ բառերի իմաստը ու նշանակությունը -իր իմացածը ճիշտ և հասկանալի հաղորդել ուրիշին -նախնական պատկերացում ունենա երաժշտության մասին 3 -իմանա արվեստագիտական որոշ տերմիններ Սարյանի նկարներում շողշողում է -հասկանալ, նկարագրել և վերարտադրել արվեստի Հայաստանի հավերժությունը ստեղծագործության բովանդակությունը -գեղարվեստական տեքստերի շնորհիվ տեսնի, ճանաչի և զգա գեղեցիկը 4 -գրագետ հայերենով բանավոր և գրավոր Մասիսից դեպի Ագռավաքար արտահայտի իր կարծիքը`կարդացածի ու տեսածի վերաբերյալ -գիտակցի մայրենի լեզվի և ազգային պատկանելիության սերտ կապը 5 -ճանաչի մեր երկիրը և մեր Սասունցի Դավիթը կռվում է դևերի դեմ նախնիներին,դաստիարակվի նրանց օրինակով -գիտակցի մայրենի լեզվի և գրականության արժեքների ձեռք բերման կարևորությունը 6 Թեմատիկ գրավոր աշխատանք Թեստային աշխատանք
  • 3. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1 ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Արամ Խաչատրյանի հետ Աշակերտները կծանոթանան հայ մեծ երգահան Արամ Խաչատրյանին և երաժշտական այն հարուստ ժառանգությանը, որ նա թողել է հայ ժողովրդին: ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ Կընթերցեն բնագիրը`պահպանելով կարդալու որակական հատկանիշները: Կկարողանան ընթերցածն օգտագործել նոր տեղեկատվություն ստանալու նպատակով: Կկարողանան բնագրից ընտրել բարդ բառեր, դրանք բաժանել բաղադրիչների`կրկնելով բառակազմության մասին ունեցած գիտելիքները: ԴԱՍԻ Կկազմեն բնագրի բովանդակային կառուցվածքին համապատասխան կենսագրական ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ աղյուսակ և կորոշեն դասանյութի մասերը`ըստ տրված աղյուսակի: Կբնութագրեն Խաչատրյանին `որպես մեծ երգահան: -բնագրի ընթերցումից հետո կընկալեն բովանդակությունը -կկարողանան բնագրից առանձնացնել հերոսին բնութագրող հատվածները և ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ հիմնավորել իրենց ընտրությունը ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ -կվերարտադրեն բնագրի բովանդակությունը պահպանելով դեմքերի նկարագրությունը ԿԻՄԱՆԱՆ -կվեհիշեն և կխորացնեն իրենց գիտելիքները դարձվածների վերաբերյալ -կկարողանան ստեղծագործաբար պատասխանել բնագրի հարցերին -կկարողանան նկարագրել Խաչատրյանի մանկությունը ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ -կկարողանան դերային խաղով ներկայացնել հերոսների երկխոսությունը ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
  • 4. Խթանում-պրիզմա `”Երգ” բառով: Կազմել նախադասություն` պրիզմայի սկզբնաբառով և վերջնաբառով: Իմաստի ընկալում -սկսել սլայդների ցուցադրումով: Երեխաները կայցելեն Խաչատրյանի անվան վերտուալ թանգարան, կծանոթանան նրա կյանքին, գործունեությանը: -Նկարների ցուցադրում, քննարկում -Կազմել փոքրիկ տեքստ` բանալի բառերով -Լսել երաժշտություն և կատարել -Ուղղորդված ընթերցանություն -Լեզվատրաբանական աշխատանք բնագրի վրա` - կկարդան և դուրս կգրեն նորածանոթ և ուղղագրական արժեք ներկայացնող բառերը և դարձվածները: Կանդրադառնան նաև տողատակին տրված առաջադրանքներին: Կշռա դ ատում - Օգտագործել “Քառաբաժան” մեթոդը: Ինչ զգացի Ինչ տեսա Ինչի մասին մտածեցի Տալ նոր վերնագիր Գնահատել աշակերտներին: Տնային աշխատանք- Պատրաստել փոքրիկ հաղորդում հայ երգահաններից մեկի մասին և ներկայացնել ընկերներին (կենսագրական աղյուսակի, պաստառի, փոքրիկ պատմության տեսքով):
  • 5. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2 ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Սասունցի Դավիթը կռվում է դևերի դեմ -հստակ տեղեկություններ հաղորդել բանահյուսության ժանրերի մասին. Էպոսը որպես բանահյուսական ժանր ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ -հայրենասիրության դաստիարակում -արտահայտիչ կարդալու և վերարտադրելու կարողությունների դաստիարակում -արտահայտիչ կընթերցեն ստեղծագործությունը -կհորինեն պատմություն նկարի շուրջ` զարգացնելով ստեղծագործական կարողությունները ԴԱՍԻ -կընթերցեն բնագիրը և բնագրի բովանդակությունը,կհամեմատեն իրենց հորինած ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ պատմության հետ -բնագրից դուրս կգրեն բարբառային ձևերը և կդարձնեն գրական -կամրակայեն դարձվածների մասին ունեցած գիտելիքները -կըմբռնեն հատվածի ենթատեքստը -ըստ պլանի կվերարտադրեն ընթերցածի բովանդակությունը -կբնութագրեն հերոսին`տրված բառաշարքից ընտրելով համապատասխան ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ հատկանիշներ և կհիմնավորեն իրենց ընտրությունը ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ -ստեղծագործաբար կվերարտադրեն նկարի բովանդակությունը`ընդլայնելով ԿԻՄԱՆԱՆ աշխարհաճանաչողական մտահորիզոնը -կկարողանան գուշակություններ կատարել բնագրի դեպքերի հետագա ընթացքի շուրջ` զարգացնելով ստեղծագործական երևակայությունը -կկարողանան բնագիրը բաժանել տրամաբանական մասերի և պլան գրել ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ -կկարողանան բնագրից առանձնացնել հերոսին բնութագրող հատվածները ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ -կկարողանան հերոսին համեմատել այլ հերոսների հետ և հիմնավորել ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
  • 6. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Խթանում- Գրել “Հրաշալիք” բառը` օգտագործել “Մտագրոհ” մեթոդը: Կազմել բառակապակցություններ հրաշալիք բառով և այդ բառակապակցություններով կազմել նախադասություններ: Երեխաները կպատմեն, թե ինչն են և ում են համարում հրաշալիք և կներկայացնեն մի քանի հրաշալիքներ: Իմաստի ընկալում -Այս փուլը սկսել սլայդների ցուցադրումով: Դիտումից հետո հանձնարարել կարդալ ստեղծագործությունը և օգտագործել “Փոխխգործուն նշանների համակարգ ” մեթոդը: Վերլուծել, մեկնաբանել բառային աշխատանք կատարել -ուղղագրական արժեք ունեցող բառեր -ածանցավոր և բարդ բառեր -հոմանիշ ունեցող բառեր -դարձվածներ Կշռա դ ատում -Այս փուլում օգտագործել “Ընթերցողից պատասխան ակնկալող հարցեր” մեթոդը: -Սասնա տան քառասուն տղամարդկանցից ում գիտես: -Ում որդին էր Սասունցի Դավիթը: -Ինչ արեց Դավիթը դևերի կողոպտած հարստությունը: Գնահատել երեխաներին: Տնային աշխաատանք- Գրել տեղեկություն Սասունցի Դավթի մասին:
  • 7. 1. Ընտրել առարկայի որևէ թեմա [ մինչև 6 ժամ]: 2. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
  • 8. ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԻՄԱՆԱՆ ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ 3. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ