Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

E-Ticaret Firmaları için E-İhracat Çözümü: B2CDirect - Yusuf İbili

3,492 views

Published on

B2CDirect

Published in: Technology
 • Login to see the comments

E-Ticaret Firmaları için E-İhracat Çözümü: B2CDirect - Yusuf İbili

 1. 1. Webrazzi E-Ticaret 2018 Sunumu
 2. 2. Türkiye ve Dünyadaki büyüyen E-İhracat ve Küresel Ticaret süreçlerinde, Anahtar Teslim Teknoloji ve Operasyon Çözümleri üretmek hedefiyle, yurt içi ve yurt dışı tecrübesi olan lojistik profesyonelleri tarafından 2016 yılında Türkiye/İstanbul merkezli kurulmuştur. Hollanda Türkiye Rusya
 3. 3. Rakamlarla B2CDirect 40 Toplam Çalışan 26% Kadın Çalışan 2 9Ortalama Yaş 2 0Yazılım Ekibi 9 Akıcı şekilde konuşabildiğimiz dil sayısı. Türkçe, Rusça, İngilizce, Almanca, Ukraynaca, Bulgarca, Rumence, Azerice, Türkmence 1.000.000+ TRY 2017 yılındaki AR&GE yatırımlarımız. 10M+ EUR MÜŞTERİLERİMİZİN TOPLAMDA YAPTIĞI İHRACAT DEĞERİ 200.000+ BU GÜNE KADAR TESLİM EDİLEN PAKET SAYISI 30+ ÇÖZÜMLERİMİZDE ÇALIŞTIĞIMIZ İŞ ORTAĞI SAYISI 230+ KAPIYA TESLİMAT YAPABİLDİĞİMİZ ÜLKE SAYISI
 4. 4. Müşteri Siparişi Tedarik ve Kargolama Konsolide ve Sevkiyat Hazırlık Gümrükleme ve Havayolu Transfer Gümrükleme ve Vergi/Harç Ödemeleri Sevkiyat ve Manifesto Verisi Merkez Dağıtım Deposuna TransferÜlke Dağıtım Deposuna TransferSon Dağıtım Şubeye Transfer Başarılı Teslimat Memnun Müşteri FIRST MILE - Operasyonlarda Karşılaşılabilecek Sorunlar Yurt dışından gelen müşterilerin adreslerine uyumsuz sipariş sayfası Teslimat çözümleri için API veya diğer entegrasyon çözümlerinin eksikliği A.TR, EUR.1 gibi belgelerin hazırlamaması veya günlerce zaman alması Yanlış hazırlanan gümrük beyanları dolayısıyla çıkışı yapılamayan sevkiyatlar Gümrük Vergisi ve Harçlar hesabı yapılamayan sipariş sayfası Posta Kodu, Gümrük Vergisi ve Harçlar, GTİP vb. veri kontrol sistemlerinin eksikliği Mikro İhracat ETGB’li ve Numune paketlerin karıştırılması Paketleri gruplamadan karıştırmak ve gümrük teftişlerine kaydebilen zaman Farklı fiyatlandırma veya esnek kargo ücreti yapılamayan alt yapı Ekipler arası iletişimsizlik ve yanlış yönetilen etiket / proforma fatura çıktıları Müşterinin pasaport bilgisi veya ön onayı gereken ülkelerde operasyon eksikliği Yanlış paketleme ve GTİP hataları yüzünden sevkiyatı yasaklı olan ürünlerin belirlenememesi ve uçağa alınmayan sevkiyatlar yüzünden geciken teslimatlarTek teslimat tipine zorlamak ve Kapıda Ödeme gibi seçeneklerin pasif olması Yanlış yönlendirme veya pratik eksiliği dolasıyla tekrarlanan işler ve operasyon zaraları Fazla sayıda aracıların sürece dahi olması dolayısıyla hizmet kalitesi sorunları Yanlış alınan veya doğrulama yapılamayan Posta Kodları yüzünden teslimat sorunları Havalimanı yer operasyonlarının ve ara transfer operasyonlarının sorunlu olması Gümrükleme yapılan ülkenin GTİP (HS Code) listesine uyumsuz veri paylaşılması Yetersiz hizmetler dolayısıyla teslimat tekrarının yapılamaması Operasyon plan saatlerini (cut-off) kaçırmak ve teslimatlarda ekstra süre kaybetmek Oluşturulan manifestonun, konşimentonun veya sağlanan verilerin yetersiz olması Teslimat süreçlerini takip eden ekiplerin iletişim sorunları veya Müşteri Hizmetleri ve Destek ekiplerinin süreçleri güncel takip edememesi Yanlış yükleme veya elleçme sonucunda kaybolan veya zarar gören paketler Gümrüklemeyi yapacak iş ortağının talep edilen hizmetler için gerekli lisansları olmaması veya başka bir şirketten hizmet alması dolayı çıkan yüksek hizmet ücretleriEntegrasyon sorunları veya teknoloji yetersizliği dolayısıyla teslimat durumlarının takibi güncel veya detaylı olarak yapılamaması LAST MILE - Operasyonlarda Karşılaşılabilecek Sorunlar
 5. 5. B2CDirect – Logistics Platform Gelişmiş IT altyapısıyla özelleştirilebilir ve bulut tabanlı 3PL çözümü
 6. 6. B2CDirect – Logistics Platform Gelişmiş IT altyapısıyla özelleştirilebilir ve bulut tabanlı 3PL çözümü • Yazılımcı dostu ve detaylı API dokümantasyonu: https://goo.gl/ry2Udo • Tek entegrasyon, tek sorumlu ekip ile 230+ ülkeye teslimat çözümü. Sadece hizmet alacak müşteriler değil, teknoloji/e-ticaret yazılımı sağlayıcılar ile de çalışmak isteriz. • Büyük işletmeler için lojistik depolarında kurulum gerçekleştirip yerinde çalışan tahsis edebiliyoruz ve operasyon, iş geliştirme ve IT ekipleriniz ile beraber çalışabiliyoruz. • Platform mikro servisler üzerine kurulu ve toplamda 12 farklı sunucuda çalışan ve loadbalancer yapılandırmaları gerçekleştirilmiş büyümeye hazır bir yapıdadır. • Tek bir sunucuya dakikada 250 paket işlem kapasitesi, 60 farklı paket/sipariş/müşteri parametresini çapraz kontrollere tabi tutarak binlerce hesaplama yapabiliyor.
 7. 7. TurkishB2C – Küresel Ticaret Platformu Türk Tedarikçilerinin Dünyaya Açılan Kapısı
 8. 8. TurkishB2C – Küresel Ticaret Platformu Türk Tedarikçilerin Dünyaya Açılan Kapısı • PrestaShop e-ticaret yazılımı üzerine kurduk. Oxi Yazılım ekibiyle beraber yaptık. • Azerbaycan ülkesinden başlangıç vererek açtık ve sırasıyla (2. çeyrek içerisinde) Kazakistan, Ukrayna ülkelerine, sonrasında (3. çeyrek içerisinde) Almanya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere Avrupa-28 ülkelerine ve hemen sonrasında (4. çeyrek içerisinde) Rusya ülkesine de açarak ilerlemeyi planlıyoruz. • Teslimat çözümlerinde B2CDirect ile entegreli ve tüm imkanları kullanabiliyor. • 2019 yılında tamamen Marketplace yapısına geçireceğiz ve 100+ ülkeye açacağız. Özellikle küçük işletmeler için «girişimci – hızlandırıcı» programlar hazırlayacağız ve E-İhracatta büyümelerine finansal ve operasyonel destek vereceğiz.
 9. 9. GOB2C – İhracatın Akıllısı Yurtdışı Kargo ve Lojistik Yönetim Portalı
 10. 10. GOB2C – İhracatın Akıllısı Yurtdışı Kargo ve Lojistik Yönetim Portalı • KOBİ’lerin ve E-Ticaret sitelerinin taleplerini dikkate alarak geliştirdik. • Üç farklı teslimat için de Türkiye’deki en rekabetçi hizmet fiyatlarını sunmaya çalıştık. • Tamamen bulut tabanlı, basit kullanım ekranları, tarayıcı üzerinden çalışabilmesi, posta kodu kontrolü, akıllı GTİP arama ekranı, gümrük vergisi hesaplaması ve kullandıkça öde yapısı işletmelerin yurt dışı kargo gönderim ihtiyaçlarına tam çözüm sunuyor. • E-İhracat Gönderileri için 48~72 saat gibi bir sürede üyeliğinizi onaylama sözü veriyoruz. • Ekran üzerinden adınıza A.TR otomatik hazırlanıyor, ETGB çıktınızı bir tık ile alabiliyorsunuz, ekranlar üzerinden paket verisini kayıt ettikten sonra otomatik kargo etiketi, proforma fatura oluşturma vb. hepsini sistem gerçekleştiyor.
 11. 11. GOB2C – İhracatın Akıllısı Yurtdışı Kargo ve Lojistik Yönetim Portalı • Şu an açık olan modülü yurt dışı kargo gönderim ve yönetimi içindir. • Mayıs ayında yayına alacağımız modülü ile hangi e-ticaret yazılımını veya teknolojinsini kullandığınız farketmeksizin Sipariş (checkout) Sayfanızı küresel ticarete hazır hale getireceğiz. Farklı teslimat seçenekleri, kapıda ödeme, lokal ödeme, döviz dönüştürücü, yurt dışı özel promosyon tanımlama vb. çözümleri hazır sunacağız. • modülünü Ekim~Aralık arasında aktif etmeyi planlıyoruz ve bu sayede TurkishB2C marketplace başta olmaz üzere yine dünya genelinde iş birliğinde olduğumuz onlarca pazaryerine entegre olabileceksiniz.
 12. 12. GOB2C – İhracatın Akıllısı Yurtdışı Kargo ve Lojistik Yönetim Portalı WEBRAZZI promo koduyla 15 Mart tarihine kadar GOB2C’de yapacağınız ilk gönderide %30 indirim kazanın. app.gob2c.com ’dan kayıt olabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz.
 13. 13. Dünya Posta Birliği (UPU) 2018 Kararları ve Asya Ülkelerinin Durumu 1) Çin başta olmak üzere birçok Asya ülkesi gelişen ülkeler statüsündeki özel fiyatlardan posta/paket gönderimleri gerçekleştiriyordu. 2018 yılı itibariyle bu statüleri kaldırıldı ve UPU'nun normal ücret tarifelerini kullanmaya başladılar. NEDEN E-İHRACAT İÇİN EN İYİ BAŞLANGIÇ ZAMANI? 2) UPU ağından geçen bir gönderi "ürün veya satış yönelik mal" içeriyorsa artık küçük paket kapsamında ücretlendirilmesi kararı alınmıştır. E-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı (2018 – 2020) E-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı Şubat ayında yayınlamıştır. Açıkca görülmektedir ki Ekonomi Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere dış ticaret ve ulaştırma ile alakalı tüm devlet organları e-ihracat alanında önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Strateji planını incelemek ve konulan hedeflerin detaylarını öğrenmek isterseniz Webrazzi'de yayınlanan "E-İhracat nedir?" içerikli yazımıza bakabilirsiniz. Dijitalleşen ve Entegre Çalışan Servisler Ekonomi Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yönetiminde birçok sürecin dijitalleştirme çalışmaları yapılmaktadır. Elektronik Beyanların tüm taşıma tiplerine uygulanabimesi, A.TR Belgesinin elektronik ortamda alınabilmesi, Gümrükte Tek Pencere uygulanması gibi çözümler gerek ihracat süreçlerini, gerek iade gelen paketlerin/siparişlerin ithalat vergisi ödenmeden ve hızlıca gümrükte çekimi yapılabilmesi gerek de KDV iadesi süreçleri ilk sırada hızlanacaktır.

×