Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Swot ve pest analiz

18,958 views

Published on

7

Published in: Education
 • Login to see the comments

Swot ve pest analiz

 1. 1. 1985 LC Waikiki'nin Doğuşu! LC Waikiki Fransız tasarımcı George Amoual ve ortağı tarafından 1985 yılında Fransa’da kurulmuştur. İki ortak Fransızca "arkadaşlar" anlamına gelen "Les Copains" kelimelerinin baş harfleri olan "LC" kısaltmasına ünlü Waikiki Plajı'nın adını ekleyerek LC Waikiki markasını yaratmıştır. 1988 LC Waikiki ve Taha Tekstil İşbiRliği LC Waikiki, 1988 yılında artan üretim ihtiyacını karşılamak için Türk şirketi Taha Tekstil ile çalışmaya başlamıştır. Taha Tekstil, LC Waikiki'de yakaladığı başarı ile yatırımlarını arttırarak büyümüş ve sonraki yıllarda kurulan yeni üretim şirketleri ile dünyanın önemli markalarına fason üretim yapan Taha Grup kurulmuştur 1997 LC Waikiki Bir Türk Markası Oldu 1997 yılında grup, kendi markasını oluşturmak için araştırma çalışmaları yaparken, Fransız LC Waikiki firmasını satın almaya karar vermiş ve LC Waikiki’nin dünyadaki tüm isim hakları Taha Grup’un olmuştur. Artık bir Türk markası olan LC Waikiki aynı yıl içerisinde Türkiye genelinde 21 mağaza ile hizmet vermeye başlamıştır.
 2. 2. Misyonumuz: “İyi giyinmek herkesin hakkı” inancından hareketle "insanları, tarzları ve bütçelerine uygun giydirerek iyi hissettirmek" tir. Vizyonumuz: “2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı üç giyim perakendecisinden biri olmak” tır. LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş. Yönetimi, çevreye, iş sağlığı ve güvenliğine, yeniliğe, kaliteye, müşteri memnuniyetine ve sistemlerini sürekli iyileştirmeye verdiği büyük önemi, çalışanlarımızı, toplumu ve tedarikçilerimizi de kapsayacak şekilde tüm şirket politikalarımıza yansıtır. LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş., yüksek kalite standartlarına ulaşmak için aşağıdaki değerlere dayanan kalite politikasını benimser ve müşterilerine ürün ve hizmet sunumunda, iş süreçlerinin sürekli iyileştirilmesinde bu kalite politikasından güç alır.
 3. 3. GÜÇLÜ YÖNLERİ;  Tekstil sektöründe iyi bir yere sahip köklü bir markadır.  Her yaş grubuna hitap eder.  Ürün tasarımlarında yaratıcı fikirlere sahiptir.  Tüketici zihninde yer etmiş durumdadır.  Güçlü sermayeye sahiptir.
 4. 4. ZAYIF YÖNLERİ;  Kuruluşundan sonra, sektörde ki gelişimi geç sağlanmıştır.  Geniş bir pazara sahip olmasından kaynaklı ürün kalitesinde düşüş yaşanmıştır.  Bünyesinde çalışan personellerine iş öncesi eğitim verilmemesi ve bu yüzden çalışan bazında müşteri memnuniyeti oluşamamıştır.
 5. 5. FIRSATLARI;  Düzenli indirim fırsatları.  Ürün çeşitliliği.  Rekabet ortamında geniş bir kitleye hitap etmesi.  Gelişmiş mağaza zincirlerine sahip olması.  Ürünlerinde adaletli satış uygulaması.
 6. 6. TEHDİTLERİ;  Değişen toplum yapısı.  Kaliteli ürün satan rakipleri.  Sektörde sıradanlaşma yaşaması.  Moda dünyasında süre gelen değişimin dışında kalması.
 7. 7.  Türkiye’de kurumlar vergisi sıralamasında 19. sıradadır.  2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı 3 giyim perakendecisinden biri olmayı hedeflemiştir.  İçlerinde Rusya, Romanya, Ukrayna, Mısır gibi ülkelerinde bulunduğu 23 ülkede toplam 488 mağazası bulunmaktadır.
 8. 8.  Satışlardaki kar marjının yüksek olması.  Seri üretimdeki üretim maliyetinin düşük olması.  Uluslararası satışlarda elde edilen dövizler ve ülke ekonomisine katkısı.  Ekonomik büyüme ve düzensiz GDP değişimleri.
 9. 9.  Reklam kalitesi ile akılda kalıcılığın artması.  Geniş mağaza zinciri ile istihdam sağlaması.  Müşterilerin taleplerine yeterli ürün arz etmek.  Tüketicilerin kaliteli ve çeşitli ürün isteğini karşılaması.  Toplumun etik değerleri dışında olmaması.
 10. 10.  Kendine özgü sitesi ile yaygın internet alışverişi imkanı sunması.  Rakip firmaların ürün ağına rahat erişme ve değerlendirme imkanı.  Önemli alışveriş sitelerinden alınan abonelikler ile artan satış oranı.  Sosyal medya reklam uygulamaları.  Teknoloji kullanımı ve uyumu ile Ar-Ge çalışmalarının kolaylaşması.
 11. 11. Ad - Soyad: Zeynep Zülal Meğreli Öğrenci Numarası: G141600020 Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 1. Sınıf (İÖ) İletişim ve Toplum Dersi Swot-Pest Analizi Ödevi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Erdal

×